• Projekty i akcje edukacyjne

• Szkoła Pamięta

• Szkoła Pamięta - edycja 2023r.

W tym roku już po raz kolejny nasze przedszkole włączyło się do udziału w akcji organizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki „ #Szkoła pamięta”. Akcja odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.

Nauczycielki wraz z dziećmi podejmowały różne działania, których celem było zwrócenie uwagi na historię swojej małej ojczyzny, lokalnych bohaterów, a także pielęgnowanie pamięci o bohaterach naszej wolności i o tych którzy odeszli.

W ramach akcji zrealizowane zostały działania, które były dla najmłodszych lekcją historii i pamięci. Dzieci z grupy I i II poznały postać Wojciecha Kętrzyńskiego - historyka i etnografa urodzonego w Giżycku. Wykonały prace plastyczne gdzie dominował ogień, symbol o tych którzy odeszli,. którą wyeksponowały w holu przedszkola.

Dzieci z grupy V i VI odwiedziły miejsce szczególnie ważne dla mieszkańców naszego miasta - Pomnik Bojownikom o Polskość Ziemi Mazurskiej znajdujący się na Placu Grunwaldzkim w Giżycku. Dzieci zapaliły znicze przy pomniku składając w ten sposób hołd bohaterom.

Grupa IV uczestniczya w wycieczce przed ,,Mur Pamięci Narodowej" przy Sanktuarium św. Brunona w Giżycku. Dzieci zobaczyły tablice : poświęconą pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, żołnierzy wyklętych, internowanych w stanie wojennym działaczy Solidarności, pamięci rzemieślników w 65. rocznicę powołania Cechu Rzemiosłżnych, oraz tablicę informującą o umieszczeniu ziemi z Katynia, Smoleńska i Syberii.

Przedszkolaki z grupy III, VII i VIII odwiedziły Cmentarz Zabytkowy w Giżycku. Dzieci zapaliły znicze przy pomniku upamiętniającym dawnych mieszkańców Giżycka oraz na opuszczonych grobach.

Dzięki podjętym działaniom, przedszkolaki mogły wyrazić swój szacunek dla życia i pamięci wszystkich, którzy odeszli.

Szkoła Pamięta - edycja 2022 r

W poniżym linku pełne sprawozdanie z tegorocznej edycji

Szkola_Pamieta_-_edycja_2022.odt

Szkoła pamięta – edycja 2020

„Szkoła pamięta” to kontynuacja ubiegłorocznej inicjatywy MEN, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem w środowisku szkolnym. W 2019 r. w akcję włączyło się prawie 1,3 mln uczniów z ponad 11 tys. szkół. Młodzi  ze swoimi opiekunami odwiedzali miejsca pamięci, porządkowali groby, palili znicze i wspominali osoby ważne dla danej wspólnoty.

W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, chcielibyśmy, aby działania realizowane w ramach akcji miały przede wszystkim charakter wirtualny bądź multimedialny i były realizowane w obrębie szkoły lub placówki.

W poniższym linku pełne  sprawozdanie z tegorocznej akcji:

Akcja_Szkola_pamieta_-_edycja_2020.pdf