• Projekty i akcje edukacyjne

• Kubusiowi Przyjaciele Natury

•

W roku szkolnym 2023/2024 grupa VIII przystąpiła do XVI edycji programu "Kubusiowi Przyjaciele Natury". Program realizowany jest od listopada 2023r. Dzięki uczestnictwu w programie dzieci zdobywają wiedzę dotyczącą ochrony środowiska, uczą się szcunku do roślin i zwierząt, zasad segregcji odpadów i recyklingu. Przeprowadzone w ramach realizacji programu zajęcia oparte są na materiałach edukacyjnych opracowanych przez twórców progrmau, które zawierają formułę - realizacji Misji. Scenariusze zajęć, karty pracy oraz dodatkowe materiły dostosowane do możliwości dzieci. W ramach realizacji programu w grupie VIII odbyły się zajęcia: Misja przedszkole - "Na tropie zmian klimatycznych".

Dzieci z grupy VII w roku szkolnym 2022/23 przystąpiły do XV edycji ogólnopolskiego programu "Kubusiowi Przyjaciele Natury". Celem programu jest nauka zasad życia w zgodzie z naturą. Podczas realizacji każdej z czterech zawartych w programie misji przedszkolaki zdobędą podstawową wiedzę dotyczącą zasad ochrony środowiska, recyklingu, szacunku do roślin i zwierząt, a także dbałości o właściwe odżywianie oraz aktywne spędzanie czasu. Każde dziecko otrzymało Identyfikator "Kubusiowego Przyjaciela Natury", w którym zawarte są zabawy oraz miejsce do kolekcjonowania zrealizowanych misji.

Z pierwszą:

"Misja przedszkole. Na tropie zmian klimatycznych" dzieci poradziły sobie

wspaniale.

Przedszkolaki realizując misje zawarte w programie "Kubusiowi Przyjaciele Natury" zdobyły wiedzę dotyczącą zasad związanych z ochroną środowiska, recyklingu oraz szacunku do roślin i zwierząt. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się jak należy się zdrowo odżywiać, na czym polega segregacja odpadów, co oznacza słowo recykling, a także dlaczego powinniśmy oszczędzać wodę i prąd. W ramach zajęć wybrały się na wycieczkę, podczas której uprzątnęły brzeg jeziora z nieczystości. Przedszkolaki wzięły także udział w konkursie plastycznym Co znaczy być: "Kubusiowym Przyjacielem Natury?".

Po realizacji programu i spełnieniu wszystkich warunków uczestnictwa nasze przedszkole otrzymało Certyfikat certyfikat_76ad4a2bbd5ceb5174eab38e06b000ae-1.pdf potwierdzający przyznanie tytułu:

"Kubusiowego Przyjaciela Natury"

Sprawozdanie z realizacji programu ,,Kubusiowi Przyjaciele Natury - rok 2022/23

Kubusiowi_Przyjaciele_Nautry_-_sprawozdanie.docx

W roku szkolnym 2020/2021 Przedszkole Miejskie nr 4  bierze udział w XIII edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego,,Kubusiowi Przyjaciele Natury” poświęconego tematyce ekologicznej. Program trwa od 01.09.2020r do 30.06.2021r.

Celem programu jest proekologiczna edukacja dzieci i zachęcanie do ruchu i aktywnego wypoczynku od najmłodszych lat. Zajęcia edukacyjne prowadzą nauczyciele w każdej grupie wiekowej w oparciu o dostarczone przez organizatora materiały edukacyjne.

Po zrealizowaniu scenariuszy zajęć przedszkole otrzymuje prawo posługiwania się specjalnym certyfikatem potwierdzającym przyznanie tytułu ,, Kubusiowych Przyjaciół Natury. Na stronie ,, Kubusiowi Przyjaciele Natury” rodzice mogą znaleźć wiele interesujących materiałów edukacyjnych do wykorzystania wspólnie z dzieckiem w domu.

Koordynatorkami realizacji programu w przedszkolu są: Ewa Szewczyk, Magdalena Trzonkowska.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sprawozdanie z udziału w Ogólnopolskim Programie

,, Kubusiowi Przyjaciele Natury’’ w  roku szkolnym 2019/2020

W roku szkolnym 2019/ 2020 dzieci z naszego przedszkola brały udział w Ogólnopolskim Programie o tematyce ekologicznej ,, Kubusiowi Przyjaciele Natury ’’.

Celem programu jest zachęcenie przedszkolaków do dbania o środowisko naturalne, uczenie szacunku dla przyrody, a także kształcenie dobrych nawyków w zakresie odżywiania oraz aktywnego spędzania czasu i ruchu.

W ramach realizacji programu dzieci poznały zasady dbania o środowisko naturalne, sposoby  aktywnego wypoczynku i prawidłowego  odżywiania się.

Przedszkolaki nauczyły się segregować odpady, wybierać odpowiednie formy ruchu oraz rozpoznawać korzyści, jakie płyną ze spożywania warzyw i owoców.