Koła zainteresowań
Koło teatralne „Różowa gąska” zostało założone w przedszkolu w 2005 roku przez nauczycielkę Dorotę Łychacz. Obecnie pracuje w nim też pani Anna Pielka. Na zajęcia uczęszczają dzieci ze starszych grup 5-6 latki. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu. Mali aktorzy prezentują swoje umiejętności słowno - muzyczne podczas różnych uroczystości przedszkolnych takich jak: Święto Niepodległosci, Jasełka, przeglądy piosenek i inne. Od kilkunastu lat, jesteśmy organizatorem Miejskiego Przeglądu Teatrów Przedszkolnych "Kurtynka w górę" na którym dzieci naszego miasta prezentują się w różnorodnym reperuarze. Dzieci poprzez udział w zajęciach koła rozwijają wyobraźnię, uczą się wyrażania uczuć i emocji, pokonywania tremy podczas publicznych występów. Przygotowują się do aktywnogo uczestnictwa w życiu kulturalnym.
Baju – baj - Klub Małego Słuchacza Bajek i Wierszyków” prowadzony przez nauczycielkę Ewę Szewczyk. W klubie zajęcia odbywają się raz w tygodniu po 30 minut. Podczas zajęć dzieci poznają literaurę przedstawioną w różnych formach: teatrzyk kamishibai, zabawy literackie, czytanie bajek z książek dźwiękowych, przestrzennych, interaktywnych. Zajęcia majaą na celu zainteresowanie dzieci książką jako ciekawego sposobu na spędzenie czasu.
Koło taneczne " SUPER4" prowadzone jest raz w tygodniu przez nauczycielki: Annę Bartczak i Anettę Szóstek - Anaszko. Na zajęcia uczęszczają chętne dzieci 4-6 - letnie. Celem głównym zajęć jest stymulowanie, wspomaganie wszechstronnego i harmonijnego rozwoju dzieci oraz wyzwalanie ich aktywności ruchowej poprzez tańce i zabawy przy muzyce oparte na naturalnej potrzebie ruchu. Podczas zajęć dzieci mają możliwość rozwijania swoich zdolności i zainteresowań poprzez: improwizajcje ruchowe do muzyki, rozwijają zainteresowania różnymi formami tańca, kształtują poczucie rytmu poprzez stosowanie różnych technik tanecznych, nabywają umiejętności wykonywania podstawowych kroków i figur tanecznych (tańców ludwych i dyskotekowych), a także uczą się słuchać i rozumieć muzykę. Swoje umiejętności i talenty dzieci prezentują na uroczystościach przedszkolnych, a także promują placówkę w środowisku lokalnym.
Koło plastyczne prowadzone przez Annę Bernatowicz rozwija uzdolnienia i zainteresowania artystyczne dzieci oraz ich wrodzone możliwości twórcze w toku różnorodnych działań plastycznych. Zajęcia skierowane są do dzieci 5-6 letnich. Podczas zajeć dzieci rozwijają wyobraźnię i twórcze myślenie, samozadowolenie i pewność siebie. Doskonalą sprawność rąk, umiejętność planowania i wytrwałości. Z chęcią podejmują kolejne zadania przy których często mają okazję do wyciszenia emocji i nawiąania nowych przyjaźnie. Dzieci wycinają, kleją, pracują z różnymi masami, używają różnych narzędzi plastycznych: kredek, farb, stemplii, gąbek, tasiemek, puszków, kółek origami. A przede wszystkim świetnie się bawią.
Zajęcia Klubu Gier Planszowych odbywają się w wymiarze 30 minut tygodniowo. W zajęciach udział bierze ośmioro dzieci 5-6 - letnich, a prowadzone są przez p. Agnieszkę Szafranowicz i p. Małgorzatę Rajek. Podczas zajęć stosowane są róznego rodzaju metody pracy. Przede wszystkim wykorzystywane są metody aktywizujące oraz praktycznego działania. Każde spotkanie podzielone jest na dwie części. W pierwszej dzieci poznają instrukcję gry, w drugiej odbywa się rozgrywka. Wykorzystywanie gier planszowych w edukacji dziecka przynosi wiele korzyści. Dziecko uczy się współdziałać w grupie, koncentrować na wykonywanej czynności, ćwiczy umiejętność logicznego i strategicznego myślenia.
Koło recytatorskie „Stokrotka” prowadzone przez panie Ewę Pikciun i Alicję Światłowską. Na zajęcia uczęszczają chętne dzieci ze starszych grup. Poprzez uczestnictwo w zajęciach koła recytatorskiego „Stokrotka” dzieci rozwijają możliwości recytatorskie. Mówią płynnie dostosowując ton głosu do sytuacji. Posługują się mimiką, gestem i ruchem. Wiedzą jak należy zachować się podczas uroczystości. Wpływają pozytywnie na osobowość dzieci, radzenie sobie z tremą przed widownią. Poznają walory literatury dziecięcej. Czerpią radość z pozytywnego odbioru widowni ich talentu recytatorskiego.
Koło gimnastyczno - taneczne prowadzą nauczycielki Marta Lachowicz i Agnieszka Las - Czerepak. Zajęcia na zajęcia zajęcia uczęszczają zazwyczaj chętne dzieci. Zajęcia z koła gimnstyczno - tanecznego odbywają się raz w tyodniu po pół godziny. Nauka układów tanecznych odbywa się za pomocą metody pdtwórczo - naśladowczej z wykorzystaniem improwizacji ruchowej dostosowanej i modyfikowanej do możliwości i potrzeb grupy. Zajęcia te połączone są z zabawami ruchowymi z wykorzystaniem przyborów gimnastycznych. Dzieci wykorzystująrównież instrumenty muzyczne do kształtowania poczucia rytmu. W czasie zajęć dzieci kształtują: prawidłową postawę ciałą, sprawność ruchową, koncentrację uwagi i wiele innych obszarów.
Koło "Taniec nowoczesny" prowadzone jest od września 2023 roku w wymiarze 30 minut tygodniowo przez panią Patrycję Wasiuk. Uczęszcza na nie 8 dzieci. Taniec jest jedynym ze sposobów przeżywania i przekazywania emocji jest formą zabawy i odprężenia, umożliwia regenerację sił fizycznych, psychicznych oraz podnosi sprawność ruchową. Podczas zajęć dzieci rozwijają zdolności i umiejętności muzyczne, kształtują estetykę ruchu oraz wdrażają się do świadomego opanowania całego aparatu ruchowego. Głównym celem zajęć tanecznych jest: stwarzanie możliwości do odtwórczej i twórczej ekspresji muzycznej; kształtowanie kultury fizycznej poprzez taniec, poznawanie różnorodnych kroków i figur tanecznych.
Koło ,,Artystyczno - cyrkowe" prowadzone jest raz w tygodniu przez panią Ewę Strupińską. Na zajęcia uczęszczają chętne dzieci 5-6 letnie. Głównym celem zajęć jest wspomaganie dziecka w jego wszechstronnym rozwoju poprzez: zabawę, śmiech, radość, ruch i systematyczne ćwiczenia żonglerskie. W czasie zajęć dzieci doskonalą swoje umiejętności używając: talerzy cyrkowych, piłek, chust. Rozwijają również zdolności manualne, koncentrację, cierpliwość, poczucie równowagi, umiejętność współpracy w zespole i wiarę w siebie i własne możliwości.
Koło Kreatywny Plastyk dla dzieci 5-6 letnich prowadzone przez nauczycilkę Agnieszkę Cieślak. Głównym założeniem jest wychodzenie naprzeciw potrzebom dzieci poprzez rozwijanie i wspomaganie ich zdolności plastycznych i kreatywnych. Program zakłada realizację haseł zawartych w podstawie programowej poszerzonych o treści różnorodnych działań praktycznych i rozwijania indywidualnych zainteresowań dziecka.
W kołach udział biorą chętne dzieci. Zajęcia są bezpłatne, dobrowolnie prowadzone przez nauczycielki w celu uatrakcyjnienia oferty edukacyjnej przedszkola, rozwijania zainteresowań oraz wyrównywania ewentualnych deficytów rozwojowych dzieci.