Szkoła Promująca Bezpieczeństwo
1. "Poznaję przedszkole".
* Spotkanie adptacyjne rodziców dzieci nowoprzyjętych z psychologiem.
2. "Bezpieczne przedszkole".
Opracowanie i stosowanie kontraktów dotyczących bezpiecznego funkcjonowania
w grupie.
Przygotowanie kącika informacyjnego "Kodeks bezpiecznego przedszkolaka".
Zajęcia edukacyjne:
Zapoznanie dzieci z zasadami bezpieczeństwa w przedszkolu.
"W moim przedszkolu jest bezpiecznie"- wewnątrzprzedszkolny konkurs plastyczny na plakat promujący bezpieczeństwo w naszym przedszkolu.
Dnia 7 listopada 2024r. odbyło się wręczenie dyplomów i nagród przez panią dyrektor Iwonę Słowikowską w konkursie plastycznym "W moim przedszkolu jest bezpiecznie". Celem konkursu było podniesienie poziomu wiedzy dzieci przedszkolnych dotyczącej niebezpieczeństw zagrażających zdrowiu i życiu, a także wskazanie bezpiecznych elementów, dzięki którym dzieci czują się w placówce bezpieczne. Spośród 19 prac wyłoniono 3 pierwsze miejsca.
3. "Poza przedszkolem także czuję się bezpiecznie":
Cykl spotkań z policjantem:
"Jestem bezpieczny na drodze" - znam zasady ruchu drogowego.
Dzieci z wszystkich grup naszego przedszkola spotkały się z policjantami Powiatowej Komendy Policji w Giżycku.
4."Bezpieczny w sieci"- uświadomienie dzieciom zagrożeń płynących z korzystania z Internetu i komputera.
Dzieci z grupy III uczestniczyły w zajęciach dotyczących bezpiecznego korzystania z komputera i Internetu. Dowiedziały się, jakich zasad należy przestrzegać,aby być bezpiecznym w sieci oraz na jakie niebepieczeństwa są narażane w wirtualnym świecie
5. "Przemocy mówimy NIE".
7 listopada 2024r. odbyło się spotkanie przedszkolaków z grupy II z uczniami MOS wraz z pedagogiem w celu promowania Kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. Starsi koledzy przybliżyli przedszkolakom zjawisko przemocy za pomocą bajki edukacyjnej i guizu.
6. "Stop agresji"- Ogólnopolski konkurs plastyczny dla dzieci 6-letnich.
15 listopada 2024 r. zostal rozstrzygnięty Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Stop Agresji". Celem konkursu było eliminowanie zachowań agresywych, ochrona przed agresją, kształtowanie poczucia odpowiedzialności za swoje zachowanie oraz promowanie osiągnięć dzieci uzdolnionych plastycznie. Decyzją komisji zostały przyznane 3 nagrody.
7. Ogólnopolska Kampania "Dzieciństwo bez przemocy".
19 listopada 2024 r. w naszym przedszkolu nastąpił finał udziału w Ogólnopolskiej Kampanii ,,Dzieciństwo bez przemocy'', ktróra jest wyrazem sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci w Polsce i promuje rozwiązania sprzyjające dobremu dzieciństwu . W tym dniu przedszkolaki uczestniczyły w Happeningu pod hasłem ,,DZIECKO MOCY-BEZ PRZEMOCY''. Symbolem kampanii był kolor czerwony dlatego nasze przedszkolaki swój przemarsz odbyły z czerwonymi balonikami w kształcie serca. Podczas akcji najmłodsi wręczali przechodniom ulotki oraz uwrażliwiali napotkane osoby, na to, że nikt nie powinien pozostać obojętnym na krzywdę dzieci.
z
- Dzieciństwo bez przemocy Ogólnopolska Kampania 2024
8. Spotkania z psychologiem
,,Czuję więc rozumiem'' w ramach innowacji. W zajęciach biorą udział dzieci z grupy IV i VI. Zajęcia będą rozwijały kompetencje społeczno-emocjonalne dzieci z wykorzystaniem elementów Mindfulness.
- Innowacja Grupa wsparcia
6.11.2024r. odbył się pierwszy krąg wsparcia w ramach innowacji pedagogicznej. Pani Psycholog rozmawiała z zebranymi gośćmi o agresji rówieśniczej, ale też o tej skierowanej na rodzeństwo oraz rodziców i sytuacjach silnego oporu w miejscu publicznym. Każdy przykład zachowania starali się zanalizować i omówić dotychczas stosowane strategie, a także zaproponować inne rozwiązania. Prowadzące spotkanie psycholog Iwona Michalec oraz nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej Agnieszka Las-Czerepak bardzo dziękują za otwartość i chęć dzielenia się swoimi doświadczeniami. Niedługo kolejne spotkanie z zaplanowanego cyklu.
.
- ,, Bezpieczne przedszkole- szczęśliwy przedszkolak''
Dnia 14.11.2024 w ramach autorskiego projektu programu pt. ,,Bezpieczne przedszkole- szczęśliwy przedszkolak" nauczyciele przedszkola wzięli udział w szkoleniu wewnętrznym poprowadzonym przez psychologa Panią Iwonę Michalec pt. ,,Masturbacja- czy to bezpieczne?”
Omówione zostały rodzaje masturbacji dziecięcej oraz geneza samego zjawiska i strategie postępowania w ramach struktury przedszkolnej.
- Dnia 10 stycznia 2025r. dzieci z grupy IV i VI, ponownie brały udział w zajęciach rozwijających kompetencje społeczno-emocjonalne z elementami Mindfulness ,,Czuję więc rozumiem'', w ramach innowacji pedagogicznej. Podczas ostatnich zajęć rozwijaliśmy zmysł słuchu słuchając muzyki relaksacyjnej oraz własną wyobraźnię wprowadzając element arterapii.
9. ,, Bezpieczny w lesie''
Pod takim hasłem odbyły się w grupie III i VI warsztaty z pracownikiem Nadleśnictwa, pan Stanisław omówił zasady zachowania podczas spotkania z dzikim zwierzęciem, opowiedział kto i w jaki sposób dba o leśne zwierzęta zimą. Dzieci obejrzały również film edukacyjny pt. ,,Dzik Ryjo''. Spotkanie dało dzieciom dawkę cennych informacji o zachowaniu zwierząt w lesie, że są to dzikie zwierzęta i trzeba zachować ostrożność kiedy napotkamy je na leśnych ścieżkach podczas spaceru. Dzieci również chętnie dzieliły się swoimi doświadczeniami, spostrzeżeniami na temat lasu
.
10. W ramach realizacji priorytetu ,,Czuję i rozumiem swoje emocje, dbam o bezpieczeństwo swoje i najbliższego otoczenia '' dnia 26 listopada 2024 r. w grupie VIII odbyło się zajęcie otwarte dla rady pedagogicznej na temat : ,,Wykorzystanie literatury do wdrożenia zasad umożliwiających bezpieczne funkcjonowanie w grupie rówieśniczej''.
Celem zajęcia było:
- usystematyzowanie pojęć takich jak : zasady,bezpieczeństwo, kodeks
- wykazanie się znajomością zasad bezpiecznej zabawy w grupie rówieśniczej
- ocena zachowań w czasie zabawy: bezpieczna-niebezpieczna.
Przedszkolaki z uwagą wysłuchały teatrzyk kukiełkowy pt. ,,Kodeks przedszkolaka''. Uczestniczyły w różnych aktywnościach,gdzie dzieliły się wspólnymi przemyśleniami dotyczącymi konsekwencji niebezpiecznej zabawy.
Na zakończenie zarówno dziewczynki jak i chłopcy wykonali indywidualne zeszyty,w których będą nagradzane wzorowe postawy i zachowanie dzieci w czasie pobytu w przedszkolu.
11. W ramach realizacji priorytetu ,,Czuję i rozumiem swoje emocje, dbam o bezpieczeństwoswoje i najbliższego otoczenia'' w grupie IV odbyły się zajęcia ,,Radzę sobie ze złością''. Dzieci odwiedziły trzy krainy: Krainę Radości, Krainę Wściekłości oraz Krainę Spokoju. Podczas zabaw przedszkolaki rozpoznawały i nazywały emocje. Zrozumiały, że każdy człowiek ma prawo do złości oraz dowiedziały się jak sobie z tym uczuciem radzić, nie raniąc nikogo.
12. Dnia 13 stycznia 2025r. grupa VIII w związku z realizacją tematu kompleksowego ,,Sporty zimowe'' udała się do Mazurskiego Centrum Sportów Lodowych w Giżycku. Dzieci poznały uprawiane dyscypliny sportowe na lodzie : Short track, łyżwiarstwo i hokej. Przedszkolaki dowiedziały się, jakie jest wyposażenie łyżwiarzy i wymieniły przedmioty, a także zasady bezpiecznego zachowania, które zapewniają bezpieczny pobyt na lodzie. Chętni mogli przejechać się na tafli lodu przy pomocy pingwinka. Dla wielu dzieci był to pierwszy pobyt na lodowisku, który sprawił wielki apetyt na aktywne spędzanie czasu wolnego właśnie na łyżwach .
13. W ramach realizacji działania zawartego w priorytecie ,, Czuję i rozumiem swoje emocje, dbam o bezpieczeństwo swoje i najbliższego otoczenia'' w dniu 20 stycznia w grupie IV i V odbyło się spotkanie z przedstawicielem Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego podczas którego dzieci dowiedziały się jak należy dbać o swoje bezpieczeństwo podczas ferii zimowych. Ponadto przedszkolaki dowiedziały się na czym polega udzielenie pierwszej pomocy przy użyciu fantoma oraz utrwaliły numery alarmowe. Bardzo dziękujemy za poświęcony czas oraz super lekcję.
14. "W świecie emocji".
Nasze przedszkole wspiera dzieci w trudnych dla nich emocjonalnie sytuacjach. Aby zredukować napięcie emocjonalne i stres, stworzyliśmy w naszych salach przedszkolnych kąciki wyciszenia. Kiedy dzieci czują się przeciążone nadmiarem bodźców i emocji mogą skorzystać ze strefy wyciszenia. Znajdujące się w nich materiały i rekwizyty pomagają odbudować opanowanie i spokój. Mają również za zadanie zmniejszyć lub wyeliminować zachowania agresywne u dzieci.
15. „Ciepłe i puchate, zimne i kolczaste”.
Realizacja priorytetu: „Czuję, rozumiem swoje emocje, dbam o bezpieczeństwo swoje i najbliższego otoczenia”
Emocje towarzyszą nam każdego dnia – są jak barwy, które malują naszą codzienność. Czasami są ciepłe i przyjemne jak delikatny dotyk puchu, innym razem zimne i szorstkie niczym kolce. Ważne jest, aby nauczyć się je rozpoznawać, nazywać i odpowiednio na nie reagować.
W ramach realizacji priorytetu „Czuję, rozumiem swoje emocje, dbam o bezpieczeństwo swoje i najbliższego otoczenia” dążymy do rozwijania świadomości emocjonalnej u dzieci. Poprzez rozmowy, zabawy i ćwiczenia uczymy, jak wyrażać swoje uczucia w sposób akceptowalny i jak radzić sobie z trudnymi emocjami, nie krzywdząc siebie ani innych.
Bezpieczeństwo emocjonalne to fundament zdrowych relacji. Umiejętność rozpoznawania emocji – zarówno własnych, jak i innych osób – pomaga budować empatię, wzmacniać więzi i zapobiegać konfliktom. Poprzez rozwijanie tej kompetencji dzieci uczą się, jak tworzyć atmosferę wzajemnego szacunku i życzliwości w swoim otoczeniu.
Dzięki świadomej pracy nad emocjami możemy kształtować świat, w którym więcej jest ciepła i dobroci, a mniej kolców i chłodu.
- ,,Ciepłe i puchate, zimne i kolczaste'' pod takim hasłem dzieci z grupy VIII zrealizowały jedno z zadań priorytetu ,,Czuję i rozumiem swoje emocje, dbam o bezpieczeństwo swoje i najbliższego otoczenia ''.
Dnia 28 lutego 2025r. dzieci z gr. VIII wraz ze swoimi paniami przygotowały dla grupy II przedstawienie pt. ,, Dzień Wesołego Balonika", które miało na celu ukazanie smutku i postaw kolegów, które zmieniają go w radość niosąc tym samym pomoc. Dzieci wcieliły się w aktorów odgrywając z przejęciem przydzielone role. Przedszkolaki zaśpiewały piosenkę pt. ,,Zostań przyjaciółką mą''. Na koniec spotkania zaproszeni goście wzięli udział we wspólnej zabawie z balonami.
- Dnia 6 marca 2025r. dzieci z grupy V w ramach realizacji priorytetu ,,Czuję i rozumiem swoje emocje, dbam o bezpieczeństwo swoje i najbliższego otoczenia'' przygotowały swoim kolegom z grupy IV inscenizację bajki pt.,, Bajka o ciepłym i puchatym'' Z.A. Życzkowskiej, której ważnym przesłaniem było szerzenie pozytywnych emocji, takich jak : przyjaźń, empatia, radość, życzliwość, dobroć dla drugiego człowieka.
Dzięki spotkaniu przedszkolaki dowiedziały się, że im więcej dobra dajemy drugiemu człowiekowi, tym więcej dobra do nas wraca, a złe emocje i negatywne uczucia można przezwyciężyć. To było bardzo pouczające i radosne spotkanie.
- ,,Ciepłe i puchate, zimne i kolczaste'' pod takim hasłem dzieci z grupy IV zrealizowały jedno z zadań priorytetu ,,Czuję i rozumiem swoje emocje, dbam o bezpieczeństwo swoje i najbliższego otoczenia''.
Przedszkolaki z gr. IV zaprezentowały swoim kolegom z grupy V inscenizację wiersza D. Gellner ,, Zły humorek '', która miała na celu kształtowanie empatii oraz umiejętności rozpoznawania i nazywania uczuć własnych i innych ludzi, a także rozwijanie umiejętności werbalnego i pozawerbalnego wyrażania swoich uczuć. Po inscenizacji zaprezentowały taniec łabędzi .
-"Ciepłe i puchate, zimne i kolczaste'' pod takim hasłem dzieci z grupy III zrealizowały jedno z zadań priorytetu ,,Czuję i rozumiem swoje emocje, dbam o bezpieczeństwo swoje i najbliższego otoczenia''.
Dnia 13 marca 2025r. dzieci z grupy III wspólnie z paniami zaprosiły kolegów i koleżanki z grupy VI na wspólne zajęcia pt. ,,Porządek w emocjach''.
Celem tych zajeć było uświadomienie dzieciom, że emocje zarówno pozytywne jak i negatywne towarzyszą nam każdego dnia, a my musimy nauczyć się jak sobie z nimi radzić. Dzieci wysłuchały bajki pt. ,,Kolorowy potwór'' , dzięki której dowiedziały się, jak rozpoznać i nazywać emocje.
Specjalnie na ten dzień dzieci ubrały kolorowe koszulki: żółte, zielone, czerwone, niebieskie, a każdy kolor symbolizował inną emocję (żółty- radość, czerwony- złość, niebieski-smutek i zielony-strach). Dzieci określały jak reaguje nasz organizm, kiedy odczuwamy emocje pozytywne, a jak, kiedy negatywne.
Przedszkolaki obejrzały również teatrzyk kamishibai pt.,,Dlaczego jesteś smutny Trefliku ?'', dzięki któremu zrozumiały,że emocje które odczuwamy mogą także udzielać się innym osobom z naszego otoczenia, a wszelkie dobro, które dajemy zatacza koło i wraca do nas.
Na koniec spotkania odbył się wspólny taniec przy piosence Lanberry ,,Dzięki, że jesteś" oraz zabawa z chustami.
- ,,Zły humorek'' pod takim hasłem dzieci z grupy VI zrealizowały jedno z zadań priorytetu ,,Czuję i rozumiem swoje emocje, dbam o bezpieczeństwo swoje i najbliższego otoczenia''.
Dnia 14 marca 2025r. dzieci z grupy VI wspólnie z paniami zaprosiły kolegów i koleżanki z grupy III na wspólne zajęcia o emocjach.
Celem tych zajęć było uświadomienie dzieciom, że emocje zarówno pozytywne jak i negatywne towarzyszą dzieciom każdego dnia,a dzieci muszą nauczyć się jak sobie z nimi radzić. Przedszkolaki z grupy VI zaprezentowały młodszym kolegom i koleżankom z grupy III przedstawienie ,,Zły humorek''. Przedszkolaki zrozumiały, że emocje, które odczuwamy mogą również udzielać się innym osobom z naszego otoczenia,a wszelkie dobro, które dajemy zatacza koło i wraca do nas.
Dnia 8 kwietnia dzieci z grupy V, w ramach realizacji projektu „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”, odwiedziły Państwową Straż Pożarną.
Celem spotkania było zapoznanie się z zasadami bezpieczeństwa oraz rolą strażaka w życiu codziennym. Dzieci miały okazję zobaczyć sprzęt pożarniczy, poznać specyfikę pracy strażaka oraz dowiedzieć się, jak należy postępować w sytuacjach zagrożenia.Podczas spotkania omówiono również zagrożenia, jakie mogą występować w domu. Należą do nich m.in.:
-
pozostawianie włączonych urządzeń elektrycznych bez nadzoru,
-
nieprawidłowe użytkowanie kuchenki gazowej lub elektrycznej,
-
przechowywanie zapałek i zapalniczek w miejscach dostępnych dla dzieci,
-
dostęp dzieci do środków chemicznych lub leków,
-
brak czujników dymu i czadu w mieszkaniu.
Serdeczne podziękowania kierujemy do pana Marka – strażaka, który z ogromnym zaangażowaniem przeprowadził spotkanie edukacyjne. Dziękujemy za cenne informacje, cierpliwość oraz życzliwość okazaną dzieciom. Dzięki takim inicjatywom najmłodsi uczą się, jak dbać o swoje bezpieczeństwo i jak odpowiedzialnie reagować w trudnych sytuacjach.
-