• Szkoła Przyjazna Środowisku

     • " Szkoła Przyjazna Środowisku"

     • W roku szkolnym 2021/2022 r. nasze przedszkole bierze udział w konkursie oraz ubiega się o certyfikat Kuratorium Oświaty w Olsztynie pod hasłem „Szkoła Przyjazna Środowisku”.

      Celem konkursu jest wyróżnienie przedszkoli, które:

      1.Integrują społeczność przedszkolną wokół działań na rzecz poszanowania zasobów środowiska,

      2.Doskonalą procesy dydaktyczne i wychowawcze, w szczególności w obszarze edukacji ekologicznej i zrównoważonego rozwoju,

      3.Podejmują i angażują do działań społeczność szkolną ( uczniów, radę pedagogiczną, pracowników szkoły) i społeczność lokalną,

      4.Podnoszą efektywność i atrakcyjność pracy dydaktycznej oraz motywują do poszukiwania nowych i ciekawych rozwiązań w zakresie ekologii, zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.

       

      W ramach konkursu „Szkoła Przyjazna Środowisku” realizujemy nasz autorski projekt ekologiczny „Jestem małym Ekoludkiem”, którego głównym celem jest kształtowanie trwałych postaw proekologicznych u dzieci i rodziców.

      Projekt_ekologiczny.odt

       

                              --------------------------------------------------------------------

       

      Realizacja działań:

       

      WRZESIEŃ

      " Kącik małego ekologa" - w każdej sali zostały utworzone kąciki ekologiczne

       

         

       

      Warsztaty ekologiczne z ornitologiem:"Czym skorupka za młodu nasiąknie" czyli rola nauczycieli w kształtowaniu świadomości ekologicznej najmłodszych.

      Wiek przedszkolny to czas, w którym dzieci zaczynają obserwować otaczającą przyrodę i zależności w niej panujące. Umiejętne rozwijanie tych zainteresowań, może zrodzić w najmłodszych prawdziwe pasje.

      Doskonale wiedzą o tym nauczycielki z Przedszkola Miejskiego nr 4 w Giżycku, które spotkały się 28 września w Lesie Miejskim w Gajewie z ornitologiem. W ramach krótkiego szkolenia zostały omówione metody dydaktyczne stosowane przez Pana ornitologa w autorskich zajęciach ekologicznych i przyrodniczych. Takie spotkania to doskonała okazja do wymiany doświadczeń.

                

       

      PAŹDZIERNIK

      W październiku 2021r dzieci z sześciu grup  wzięły udział w akcji "Sprzątanie świata" by od lat najmłodszych uczyć się zasad dbania o środowisko. Przedszkolaki z chęcią przyłączyły się do akcji by posprzątać Naszą Ziemię. Dzieci dzielnie zbierały papierki, worki foliowe, kartoniki, butelki. Widząc jak dużo jest śmieci wokół nas i jak trudno to wszystko posprzątać, przedszkolaki nauczyły się czystości otoczenia, w którym przebywamy, zależy od Nas.

       

                         

       

                        

       

      Dnia 28. 10. 2021 w holu Przedszkola Miejskiego nr 4 odbyła się wystawa prac pt. "Poznajemy gatunki roślin zbożowych". Każda z grup przygotowała piękną i kreatywną pracę wykonaną z nasion z płodów rolnych. Celem wystawy było rozwijanie zainteresowań wśród dzieci źródłem pochodzenia żywności, uświadamianie o istnieniu żywności zdrowej i niezdrowej, wyrabianiu umiejętności właściwego jej wyboru.

       

        

       

      "Dzień Dyni"

      29 października w naszym przedszkolu główną aktorką okazała się "Dynia". Od rana królował kolor pomarańczowy, a to za sprawą pięknych pomarańczowych strojów dzieci oraz dyń przez nie przyniesionych. We wszystkich grupach wiekowych odbywały się kreatywne zabawy z udziałem dyni. Tematem przewodnim tego dnia było zdrowe odżywianie. Dzieci poznały różnorodność dyń i wzbogaciły wiedzę na ich temat. Dowiedziały się że dynia jest bardzo zdrowym warzywem i że można przygotować z niej wiele dań. Miały okazję przekonać się jak smakuje deser dyniowy w postaci ciasta i babeczek. Przedszkolaki uczestniczyły w sportowych konkurencjach, rozwiązywały dyniowe łamigłówki, oglądały filmy edukacyjne. Nie zabrakło także zabaw z dynią przy muzyce. Wykonały prace plastyczne, których tematem była dynia. Ten dzień przyniósł wiele niezapomnianych wrażeń, ciekawości, odkrywania i zabawy, co widać na zamieszczonych zdjęciach.

       

        

        

        

       

      "Co się dzieje z odpadami?"- wycieczka do MZMG- Gospodarka Odpadami w Spytkowie.

      Dzieci z grupy III uczestniczyły w wycieczce do MZMG- Gospodarka Odpadami w Spytkowie. Przedszkolaki odbyły spacer ścieżką edukacyjną oraz aktywnie wzięły udział w zajęciach edukacyjnych, podczas których kształtowały postawy proedukacyjne.

       

          

       

      Spotkanie z leśniczym Nadleśnictwa Giżycko.

      W grupie I odbyły się zajęcia edukacyjne pod hasłem - "Szanuję rośliny i zwierzęta, intetesuję się przyrodą". Zajęcia poprowadził Leśniczy z Nadleśnictwa Giżycko - Pan Stanisław Stelmasiewicz. Maluszki poznały zwierzęta i rośliny występujące w lesie. Dowiedziały się, jak należy zachowywać się w lesie, jak dbać o przyrodę. Dzieci obejrzały film edukacyjny" Dzik Ryjo". Zajęcia odbyły się w ramach realizacji programu "Przedszkolaki o przyrodę dbają i działania ekologiczne wspierają".

       

        

       

      W październiku obchodziliśmy Święto Drzewa. Dzieci poznały znaczenie drzew dla dzieci, zwierząt i przyrody. Przedszkolaki dowiedziały się, że nie należy łamać gałązek, drzew i krzewów, krzyczeć w lesie. Mali obrońcy przyrody będą wrzucać śmieci do kosza!

         

       

       Światowy Dzień Chleba

      "Od ziarenka do bochenka..." pod takim tytułem odbyły się zajęcia w grupie IV, których celem było poznanie kolejnych etapów powstawania pieczywa, począwszy od siewu zboża poprzez zbiory i wypiek w piekarni. Dzieci poznały wszystkie składniki potrzebne do wypieku bułek i chleba. Inauguracją całego zajęcia był własnoręczny wypiek bułek w przedszkolu.

      Maluszki z grupy VII z pomocą urządzenia kuchennego też piekły swój pierwszy chlebek. Dzieci poznały również różne rodzaje mąk oraz jasne i ciemne pieczywo. Natomiast maluszki z grupy  zrobiły chlebek ze śliwką.

        

        

        

      Degustacja jabłek z własnego ogródka i samodzielne przygotowanie soku

      Rozwijając zainteresowania dzieci źródłem pochodzenia żywności, uświadamiając przedszkolaki o istnieniu żywności zdrowej i niezdrowej oraz wyrabiając umiejętność właściwości jej wyboru dzieci z grupy II degustowały jabłka pochodzące z ogródka jednego z wychowanków naszego przedszkola oraz samodzielnie przygotowały sok.

       

        

        

      Owoce są smaczne i zdrowe - maluszki z grupy I poznały wartości odżywcze jabłek, śliwek i gruszek.Dzieci odkrywały kolory, smaki, kształty owoców. Owocowym zabawom towarzyszyły pierwsze zajęcia kulinarne. Maluszki wykonały kompoty z jabłek, a z gruszek zdrowe soki.

        

       

      "Smaczne i zdrowe szaszłyki owocowe".

        

      LISTOPAD

      Dnia 03 listopada 2021 r. w grupie II odbyło się zajęcie otwarte dla Rady Pedagogicznej prowadzone przez Panią Martę Lachowicz pt. ,,Mieszkańcy lasu''. Tematem było zapoznanie dzieci z wyglądem zwierząt żyjących w lesie. Podczas zajęć przedszkolaki odgadywały zagadki o zwierzętach rozpoznawały odgłosy zwierząt i poprawnie je naśladowały. Nauczycielka przedstawiła zabawy dydaktyczne z wykorzystaniem aktywnych metod informacyjno komunikacyjnych.

       

      "Moje rady na odpady" - udział w konkursie

      Trzy grupy 5-6 latków wzięły udział w Międzyprzedszkolnym plastycznym konkursie ekologicznym pod hasłem „ Moje rady na odpady” organizowanym przez Przedszkole Miejskie nr 1 z Oddziałem Integracyjnym w Giżycku. Celem konkursu było kształtowanie zachowań proekologicznych oraz rozwijanie sprawności manualnych i zdolności plastycznych dzieci. Dzieci wykonały prace z materiałów ekologicznych i surowców wtórnych. Grupa IV zdobyła dyplom i nagrody do swojej sali, grupy V i VI otrzymały dyplomy z wyróżnieniem.

        

        

        

      Dokarmiamy zwierzęta.

      W miesiącu październiku i listopadzie 2021 r. pod hasłem " Dokarmiamy zwierzęta" , na terenie przedszkola odbyła się zbiórka karmy dla Stowarzyszenia " Brat Kot". Celem zbiórki było zwrócenie uwagi dzieci i dorosłych na los bezdomnych zwierząt oraz zachęcenie do aktywnego udziału w akcjach pomocy. Zebraliśmy 22,5 kg. suchej oraz 25 kg. mokrej karmy.

        

      "Ekologiczna zabawka lub instrument z materiałów odpadowych" pod takim hasłem dzieci wspólnie z rodzicami w domu , wykonały bardzo pomysłowe zabawki i instrumenty. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Przedszkolaki i członkowie rodzin wykazali sie kreatywnością, oryginalnością oraz pomysłem na wykorzystanie materiałów odpadowych. Prace zostały wyeksponowane na wystawie w holu przedszkola.