Szkoła Wierna Dziedzictwu
1. Poznajemy zabytki naszego miasta.
"Zabytki naszego miasta"- pod takim hasłem odbył się cykl zajęć w grupie III. Przedszkolaki poznały historię naszego miasta, zabytki Giżycka oraz kształtowały postawę szacunku i dbałości o skarby kultury.
Przedszkolaki z grupy VIII podczas realizacji tematu " Zabytki naszego miasta" poznały historię naszego miasta na podstawie mini galerii zdjęć przedstawiających dawne Giżycko .Poznały najważniejsze zabytki Giżycka a także legendę o Galidii. Wykonały również prace plastyczne prezentujące zabytki naszego miasta.
W ramach tematu kompleksowego "Poznajemy zabytki naszego miasta" dzieci z gr. VII wybrały się na wycieczkę pieszą po Giżycku, by z bliska obejrzeć Wieżę Ciśnień wybudowaną w 1900 r. i poznać historię oraz cel jej wybudowania.
W związku z realizacją tematu kompleksowego "Zabytki naszego miasta" dzieci z grupy VI wybrały się na spacer ulicami Giżycka. Odwiedziliśmy:
-Wieżę Ciśnień, Fontannę przedstawiającą dziewczynę z żabką związaną z mazurską legendą o Galindzie, Fontannę Trzy Ryby, Kościół Ewangelicki.
Przedszkolaki z grupy IV podczas realizacji tematu " Zabytki naszego miasta" poznały historię naszego miasta na podstawie galerii zdjęć.
W ramach realizacji bloku tematycznego "Zabytki naszego miasta" przedszkolaki z grupy III wybrały się na wycieczkę na ulicę Pionierską w Giżycku. Dzieci obejrzały XIX - wieczne kamienice, w większości z czerwonej cegły z zabytkowymi elementami ozdobnymi. Przedszkolaki zwiedziły również Sanktuarium Świętego Brunona - najstarszy kościół rzymskokatolicki w Giżycku. Dzieci obejrzały kolorową mozaikę przedstawiającą postać Św. Brunona.
Podczas wycieczki związanej z tematem kompleksowym "Zabytki naszego miasta" dzieci z gr. V odwiedziły między innymi: Wieżę Ciśnień, Kościół Ewangelicki oraz Cmentarz Zabytkowy.
2. Zabytki Giżycka - warsztaty plastyczne z udziałem Krzysztofa Mirucia.
13 października 2023r, w grupie III odbyły się warsztaty plastyczne - Zabytki Giżycka. Zajęcia poprowadził Krzysztof Miruć - architekt prowadzący program "Weekendowa metamorfoza". Pan Krzysztof przybliżył przedszkolakom historię miasta Giżycka. Dzieci poznały różne techniki rysowania obiektów.
3. Jak dawniej bywało? Wystawa historyczna z regionu Warmii i Mazur zorganizowana w holu przedszkola.
W naszym przedszkolu znajduje się wystawa historyczna z regionu Warmii i Mazur pod tytułem "Jak dawniej bywało? ". Dzieci mogą obejrzeć sprzęty i przedmioty związane z przeszłością naszego regionu. Dzięki wystawie przedszkolaki poszerzają wiedzę o historii dawnych mieszkańców tych ziem.
4. Nasze miasto na starej fotografii.
Dnia 25 października w związku z realizacją priorytetu „Przedszkolaki i seniorzy kulturalne cele mają tradycje rodzinne oraz regionu Warmii i Mazur wspólnie poznają” w grupie VIII odbyły się zajęcia pt."Nasze miasto na starej fotografii", które przeprowadził znany giżycki historyk oraz współzałożyciel Giżyckiego Archiwum Cyfrowego - Pan Jan Sekta.
Podczas zajęć dzieci poznały historię miasta, a także obejrzały fotografie ukazujące Giżycko w dawnych czasach. Realizacja w bieżącym miesiącu tematu kompleksowego "Zabytki naszego miasta" pokazała podczas zajęć jak dużą wiedzę posiadają najmłodsi giżycczanie na temat naszego pięknego Giżycka oraz jego zabytków.
Serdeczne podziękowania składamy jeszcze raz Panu Janowi za cenną lekcję historii.
5. Baśnie i legendy warmińsko - mazurskie.
Grupę III odwiedziły babcie Kamili i Tomasza w celu przeczytania dzieciom baśni warmińsko - mazurskiej pt. ,,Królowa jezior". Dzieci po wysłuchaniu baśni odpowiedziały na pytania p. Joanny i p. Bogusławy oraz pokolorowały obrazek przedstawiający Królową Śniadrw. Serdecznie dziękujemy Babciom za przeczytanie pięknej baśni i wspólnie spędzony czas!
Grupę VI odwiedziła babcia Neli, aby przeczytać dzieciom legendę o ,,Królu Sielaw". Po wysłuchaniu legendy dzieci odpowiedały na pytania dotyczące jej treści oraz pokolorowały herb Mikołajek, przygotowany przez Panią Rożę. Serdecznie dziękujemy Babci Neli za poświęcony, mile spędzony czas:)
Dzieci z grupy II odwiedziła Pani Czesia, która była Dyrektorem naszego przedszkola. Pani Czesia przeczytała dzieciom bajkę mazurską o ,,Księżniczce zaklętej w żabę”, w ramach realizowanego priorytetu ,,Jestem Polakiem- poznaję swój kraj”. Dziękujemy Pani Czesi za międzypokoleniowe spotkanie.
22 grudnia 2023 r. dzieci z grupy I odwiedziła babcia Ninki. Pani Ania przeczytała przedszkolakom legendę „Jezioro Święte” w ramach priorytetu realizowanego w tym roku szkolnym w naszym przedszkolu „Jestem Polakiem – poznaję swój kraj”.
Celem takich spotkań jest integracja najstarszego i najmłodszego pokolenia, budowanie więzi międzypokoleniowej poprzez wspólne aktywne i twórcze spędzanie czasu.
Dziękujemy PANI ANI za odwiedziny!
W ramach realizacji priorytetu "Jestem Polakiem - poznaję swój kraj" dzieci z grupy V odwiedziła babcia Daniela, która przeczytała przedszkolakom legendę mazurską "Pierścień orlicy". Dziękujemy Pani Grażynie za międzypokoleniowe spotkanie i przybliżenie dzieciom legendy związanej z naszym regionem - Mazurami.
4 stycznia 2024 r. dzieci z grupy VII odwiedziła babcia Kubusia. Pani Bogusia przeczytała przedszkolakom historię i legendę o giżyckiej fontannie "Galinda" w ramach priorytetu realizowanego w tym roku w naszym przedszkolu: "Jestem Polakiem - poznaję swój kraj".
Celem takich spotkań jest integracja pokoleń, budowanie więzi poprzez wspólne i aktywne spędzanie czasu.
Dziękujemy Pani Bogusi za przekaz cennych informacji dotyczących giżyckiej ziemi.
W ramach współpracy z Seniorami i realizacją priorytetu ,,Jestem Polakiem - poznaję swój kraj" - dzieci z grupy IV odwiedziła Pani Halinka Karpienia, nauczycielka matematyki, a obecnie Przewodnicząca Klubu Seniora w Giżycku. Nasz Gość przeczytał dzieciom legendę mazurską ,,Król ryb"- autorstwa Marty Berowskiej. Dzieci z uwagą i zainteresowaniem wysłuchały legendy.
To było ciekawe spotkanie pełne niespodzianek.
Dziękujemy Pani Halince za poświęcony czas.
4 marca 2024 r. dzieci z grupy VII odwiedziła Pani Iwona Napieracz - studentka Giżyckiego Uniwersytetu III Wieku i członek fundacji ARwena.
Pani Iwona przeczytała dzieciom mazurską legendę pt. "Król Sielaw" w ramach realizacji priorytetu: "Jestem Polakiem - poznaję swój kraj".
Celem spotkania było budowanie więzów międzypokoleniowych oraz przybliżenie ciekawostek związanych z regionem Mazur.
Dziękujemy Pani Iwonie za przekazanie cennych informacji i słodką niespodziankę:)
W kwietniu dzieci z grupy VII miały zaszczyt wysłuchać mazurskiej bajki pt. "Porwana Królewna" z ust babci Maliny - Pani Tereski w ramach realizacji priorytetu "Jestem Polakiem - poznaję swój kraj".
Wszyscy z wielkim zaciekawieniem wysłuchali przygody o księżniczce, która została porwana z GIŻYCKIEGO ZAMKU przez zbójników. Na ratunek przybył książę Karol, który podstępem wybawił dziewczynę z pułapki.
W czasie spotkania dzieci tworzyły najróżniejsze zakończenia bajki.
A przygoda dwojga ludzi skończyła się szczęśliwie, bo dziewczyna i książe Karol wzięli ze sobą ślub i żyli długo i szczęśliwie.
Dziękujemy serdecznie za jakże twórcze spotkanie.
10 maja 2024r. grupę VII odwiedziła babcia Julka, która przeczytała dzieciom książkę pt.: "Bolek i Lolek zwiedzają Polskę". To barwna i pełna przygód opowieść, która zabiera dzieci w podróż po Polsce. Pani Ula czytała również wiersze J. Tuwima takie jak "Lokomotywa" i "Rzepka". Dziękujemy Babci Julka za mile spędzony czas.
28 maja dzieci z grupy VI odwiedziła babcia Mikołaja. Pani Jola przeczytała przedszkolakom mazurską bajkę "Stokrotka" w ramach priorytetu realizowanego w tym roku w naszym przedszkolu: "Jestem Polakiem - poznaję swój kraj". Dziękujemy Pani Joli za miłe spotkanie i poświęcony czas.
6. Przyśpiewki mazurskie.
W lutym odbyła się szkoleniowa Rada Pedagogiczna z udziałem pani Moniki Wierzbickiej - aktorki, wokalistki zespołu Żywiołek. Celem szkolenia było zapoznanie nauczycieli z przyśpiewakami warmińsko - mazurskimi.
7. Tradycje regionu Warmii i Mazur.
W dniu 24 listopada 2023r, w Przedszkolu Miejskim Nr 4 w Giżycku odbył się "Festiwal Pieśni i Tańców Regionalnych".
Organizatorem Festiwalu było Stowarzyszenie "Przyjaciół Radosnych Dzieci".
Gościem honorowym festiwalu była Pani Monika Wierzbicka - aktorka, wokalistka, dwukrotna laureatka nagrody Burmistrza Giżycka w dziedzinie kultury za projekt "Głos Dawnych Mazurów" oraz Zespół Ludowy "Giżycka Fala". Pani Monika wykonała fragment pieśni Dusa, z nowo wydanej płyty "DUSA". Zespół "Giżycka Fala" zaprezentował pieśni:
1. Na łostródzkim polu
2. Pola już bziáłe, kłosý sze kłaniajó
3. Rozpomnijze ło cłowziece.
Przedszkolaki zaprezentowały tańce: "Szot" i "Pofajdok" oraz przyśpiewki "Dwa gołębzie", "Kozierajka", "Hej z góry, z góry - jadą Mazury".
Celem Fistiwalu było:
- upowszechnianie tradycji regionu Warmii i Mazur,
- wzmacnianie więzi międzypokoleniowych.
Wydarzenie było współfinansowane ze środków budżetowych Gminy Giżycko.
8. Babcia i wnuczek na fotografii.
W związku z realizacją projektu „Przedszkolaki i seniorzy kulturalne cele mają tradycje rodzinne oraz regionu Warmii i Mazur wspólnie poznają” w naszym przedszkolu odbyła się wystawa fotograficzna pod hasłem „Babcia i wnuczek na starej fotografii”.
Celem wystawy było ukazanie charakterystycznych miejsc w naszym mieście dawniej i dziś oraz umocnienie międzypokoleniowej relacji z wnukami.
Serdecznie dziękujemy babciom i dziadkom, rodzicom oraz naszym przedszkolakom za wzięcie udziału w wystawie.
9. Zabytki Polski.
Dnia 27.11.2023r. został rozstrzygnięty Ogólnopolski Konkurs Plastyczny pod hasłem ,,Zabytki Polski". Celem konkursu było:
- upowszechnianie wiedzy na temat zabytków w Polsce,
- nabywanie wiadomości o regionach Polski,
- wzmacnianie poczucia zakorzenienia, przynależności do określonego terytorium, wspólnoty, kultury,
- zachęcanie do ekspresji twórczej.
Komisja konkursowa przyznała następujące miejsca:
I miejsce- Martyna Księżyk- Przedszkole Miejskie nr 15 Bytom,
II miejsce- Lena Zboch- Przedszkole Samorządowe w Chorzelewie,
III miejsce- Zuzanna Łątka- Zespół Szkół Publicznych- Przedszkole Miejskie w Łęknicy,
wyróżnienie- Fryderyk Stasiakiewicz- Przedszkole Miejskie nr 56 Łódź.
10. Narodowe Święto Niepodległości.
W przededniu Narodowego Święta Niepodległości, w naszym przedszkolu odbył się poranek patriotyczny. Dzieci z koła teatralnego "Różowa Gąska" , z koła tanecznego "Super 4” zaprezentowały program artystyczny. Do piosenki „Biały krzyż” akompaniowała dzieciom na gitarze mama Maksa- Pani Monika. Celem spotkania było złożenie hołdu pamięci tym, którzy walczyli o wolną i niepodległą ojczyznę, kształtowanie miłości, szacunku do kraju ojczystego, pielęgnowanie jego kultury, tradycji i symboli narodowych oraz przybliżenie dzieciom historycznej drogi naszego kraju do wolności.
Wierszem i piosenką mali aktorzy przybliżyli historyczną drogę naszego kraju do wolności. Ukazali jego piękno i przypomnieli ważne symbole narodowe. Doniosłą chwilą tego spotkania było wspólne odśpiewanie hymnu narodowego.
11. Szkoła Pamięta.
W tym roku już po raz kolejny nasze przedszkole włączyło się do udziału w akcji organizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki „ #Szkoła pamięta”. Akcja odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.
12. ,,Kartka z życzeniami dla seniora". Współpraca z Fundacją ARwena zajmującą się osobami starszymi i samotnymi.
Dzieci z grupy III wykonały kratki bożonarodzeniowe dla seniorów i osób samotnych, które zostały przekazane za pośrednictwem Fundacji ARwena. Celem było wzmocnienie uczucia szacunku, miłości i empatii w stosunku do ludzi starszych.
Przedszkolaki z naszego przedszkola wspólnie z wychowawczyniami z grupy IV, V i VII włączyły się do ogólnopolskiej akcji "SERCE ZA ODWAGĘ". Wykonały piękne kartki świąteczne z życzeniami, które przekazane zostały organizatorom - Fundacji Pamięci Narodów. Kartki trafią do Powstańców warszawskich i żołnierzy Podziemia Niepodległościowego, żyjących w Polsce oraz za granicą.
Przedszkolaki z grupy VI i VII wzięły udział w akcji "Walentynka dla seniora" organizowanej przez Rotaract Giżycko. Jest to akcja skierowana do giżyckich seniorów z Domu Pomocy Społecznej, mająca na celu wywołanie uśmiechu na ich twarzy. Przedszkolaki własnoręcznie wykonały kartki walentynkowe, które przekazane zostały mamie Julii z grupy VI. Pani Marta jest pracownicą Domu Pomocy Społecznej i w naszym imieniu przekaże kartki walentynkowe seniorom. Mamy nadzieję, że ten drobny gest sprawi wiele radości podopiecznym giżyckiego DPS-u.
W marcu dzieci z grupy III i koła plastyczne wykonały kartki wielkanocne dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej we współpracy z fundacją ARwena. Celem akcji jest pamięć o osobach samotnych oraz kultywowanie tradycji wielknocnych.
13. Tradycje i zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia.
Dnia 12.12.2023r. Dzieci z grupy III uczestniczyły w wycieczce do Kętrzyna. Podczas wyjazdu poznały zabytek Kętrzyna - zamek. W Galerii Stowarzyszenia ,,Konik Mazurski” uczestniczyły w spotkaniu z twórcą ludowym pozając tradycje Świąt Bożego Narodzenia na Warmii i Mazurach. Zobaczyły wystawę rękodzieła i zbiór przedmiotów użytku codziennego z Warmii i Mazur oraz wzięły udział w tradycyjnych warsztatach bożonarodzeniowych wykonując ozdoby choinkowe.
14. Historia mojej rodziny.
Dnia 12.02.2024r. zostały wręczone dyplomy i nagrody laureatom konkursu plastycznego ,,Drzewo genealogiczne- historia mojej rodziny" . Dzieci we współpracy z rodziną stworzyły piękne, pomysłowe prace, które tworzone były wspólnie z rodzicami, babciami, dziadkami co dało możliwość wspólnych rozmów o historii rodziny. Dziękujemy uczestnikom za zaangażowanie i poświęcony czas.
15. Jek Stryijenka.
Dnia 18 marca 2024 roku w naszym przedszkolu odbył się Przegląd Przyśpiewek Warmińko- Mazurskich "Jek Stryijenka".
Przegląd był podsumowaniem cyklu działań mających na celu przybliżenie najmłoszemu pokoleniu czyli przedszkolakom tradycji związanych z regionem, w którym żyją.
W przeglądzie wzięły udział dzieci ze wszystkich grup wiekowych prezentując utwory w gwarze warmińskiej i mazurskiej.
Przegląd swą obecnością zaszczycili Wiceburmistrz Pan Cezary Piórkowski, Dyrektor Centrum Uzależnień i Integracji Społecznej Pani Ewa Ostrowska. Gośćmi wydarzenia byli także przedstawiciele grupy śpiewaczej " Giżycka Fala", którzy aktywnie włączyli się w przegląd śpiewając wspólnie z przedszkolakami przyśpiewkę " Jek Stryijenka".
16. Tańce z Warmii i Mazur.
Grudzień był bardzo pracowitym miesiącem dla dzieci z koła gimnastyczno-tanecznego, recytatorskiego oraz koła tańca nowoczesnego. Przedszkolaki uświetniły swoimi taneczno-recytatorskimi występami o tematyce świątecznej spotkania wigilijne sympatyków naszego przedszkola.
Dzieci zaprezentowały swój występ artystyczno-taneczny w następujących instytucjach:
Giżyckie Centrum Kultury - Życzenia dla Seniora.
Klub Seniora - Spotkanie Wigilijne - Fundacja ARwena.
24 Wojskowy Oddział Gospodarczy - Wigilia dla żołnierzy i pracowników.
Wszystkie spotkania ze społecznością lokalną przepełnione były radością, uśmiechem, a przede wszystkim miłą, podniosłą i rodzinną atmosferą zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.
Dnia 9 stycznia 2024 r. dzieci z koła recytatorskiego, koła gimnastyczno-tanecznego koła tańca nowoczesnego wystąpiły z programem artystyczno-tanecznym przed wyjątkową publicznością giżyckiego Domu Opieki Społecznej. Zebrane społeczeństwo z wielką ciekawością i wzruszeniem obejrzało niezwykły występ naszych zdolnych przedszkolaków.
W ramach podziękowań dzieci otrzymały dyplom i słodki upominek, a każdy obecny mieszkaniec drobnostkę w formie serduszka .
W marcu dzieci z grupy IV wybrały się na wycieczkę do Klubu Seniora Mazury w Giżycku. Celem wizyty było spotkanie z Seniorami i zobaczenie ,,Jak spędzają wolny czas?". Niespodzianek było co niemiara. Najpierw dzieci przywitała Przewodnicząca Klubu - Pani Halina Karpienia. Następnie Gospodarze zaprezentowali taniec kowbojski, którego aktualnie się uczą. Przedszkolaki pod okiem Seniorów podjęły próbę nauki tańca. W dalszej części spotkania dzieci zwiedziły klub i zaśpiewały piosenkę biesiadną ,,Hej z góry góry jadą Mazury". Spotkanie zakończył wspólny poczęstunek.
Przedszkolaki podziękowały Seniorom wręczając słodkości upieczone przez Rodziców. Bardzo dziękujemy Pani Halince i wszystkim Uczestnikom spotkania za zaproszenie i niezapomniane chwile.
17. Wielkanocne pisanki.
Dnia 13.03.2024r. w grupie III odbyły się warsztaty malowania pisanek przygotowane przez Panią Bogusławę - babcię Tomasza. Pani Bogusia opowiedziała dzieciom o tradycjach wielkanocnych związanych z naszym regionem. Zaprezentowała różne techniki malowania jajek: pisanki, kraszanki, malowanki, naklejanki i drapanki. Każde dziecko pod czujnym okiem Babci Tomasza miało okazję namalować własną pisankę za pomocą wosku i włożyć do wybranego barwnika. Serdecznie dziękujemy Pani Bogusławie za poświęcony czas oraz niezapomniane warsztaty!
15 marca 2024r. w grupie VII odbyły się warsztaty malowania pisanek. Zajęcia poprowadziła Pani Bogusława- babcia Kubusia, która opowiedziała o mazurskich tradycjach wielkanocnych oraz o tym jak sama nauczyła się zdobić pisanki, zaprezentowała dzieciom różne techniki zdobienia jajek. Przedszkolaki dowiedziały się czym różni się pisanka od kraszanki, wykonały wspólną pisankę wielkanocną oraz mogły usłyszeć piosenkę o pisankach śpiewaną przez Panią Bogusię. Serdecznie dziękujemy Pani Bogusi za wspaniałe warsztaty oraz serce włożone w ich realizację.
Święta Wielkanocne obfitują w tradycje i zwyczaje ludowe. Jedną z nich jest tradycja malowania jajek. W zależności od techniki zdobienia, świąteczne jajka mają różne nazwy: pisanki, kaszanki, drapanki. Przedszkolaki z grupy V dnia 21 marca wzięły udział w warsztatach wykonywania pisanek wielkanocnych prowadzonych przez Panią Kazimierę Kumkowską, która kultywuje zwyczaj ozdabiania jajek za pomocą "kociuby" oraz stosując technikę kresową przy użyciu wosku pszczelego. O twórczości Pani Kazi możemy dowiedzieć się z książki pt. "Nasze dziedzictwo kulturowe". Wykorzystując technikę kreskową nasi mali artyści, pod czujnym okiem Pani Kazimiery, samodzielnie wykonały ozdoby na jajkach według własnych pomysłów. Powstały piękne pisanki wielkanocne. Dziękujemy Pani Kazi za wspaniałe warsztaty.
Dzieci z grupy IV odwiedziła Pani Krystyna - babcia Marysi i Gabrysi. Opowiedziała przedszkolakom o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych związanych z dekoracją jajek : ozdabiania woskiem i malowania w łupinach cebuli. Dzieci obejrzały proces farbowania jajek naturalnym barwnikiem zdrowym dla człowieka oraz miały możliwość porównania jajka kurzego z gęsim. Następnie zabrały się za czynność na którą czekały od samego rana - malowania, ozdabiania jajek różnymi technikami z wykorzystaniem: owijek, mazaków akrylowych, brokatów, farb itp. Pięknie wykonane ,,pisanki" zostały przeznaczone na Kiermasz Wielkanocny w naszym przedszkolu. Przygotowania do kiermaszu starszaki rozpoczęły już poprzedniego dnia. Wykonały przepiękne kurczaczki z opakowań po jajku niespodziance.
Bardzo dziękujemy Pani Krystynie za poświęcony czas i przekazanie informacji związanych ze zbliżającymi się świętami oraz Pani Anecie - mamie Tosi za owijki dla wszystkich dzieci.
18. Tydzień potraw warmińsko - mazurskich.
W grupie VII odbyły się warsztaty kulinarne z przedstawicielką Koła Gospodyń Wiejskich w Spytkowie - A. Bekier.
Dzieci poznały recepturę "Gofrów na patyku". Wspólnie z Panią Agnieszką przygotowały ciasto na gofry. Odmierzały niezbędne składniki, które w odpowiedniej kolejności zostały ze sobą połączone.
Upieczone gofry można było skosztować z własnoręcznie przygotowanymi konfiturami i cukrem pudrem.
Dziękujemy Pani Agnieszce za poświęconą uwagę, recepturę i smaki dzieciństwa.
Dnia 14.03.2024 dzieci z grupy III uczestniczyły w warsztatach ,,Warmia i Mazury kulinarnie” z babcia Kamili Panią Joanną przygotowując tradycyjne ciasto wielkanocne ,,Mazurek”. Dzieci samodzielnie dodawały składniki pod czujnym okiem Pani Joanny wyrabiając tradycyjnie ciasto. Po upieczeniu udekorowały wypiek przygotowana masą oraz ozdobiły płatki migdałowymi i rodzynkami. Serdecznie dziękujemy Pani Joannie za cenne rady kulinarne oraz pomoc w przygotowaniu ciasta.
W marcu dzieci z grupy VIII realizowały temat kompleksowy:"Warmia i Mazury kulinarnie". Podczas zajęć dowiedziały się z jakich potraw słynie nasz region oraz jakie potrawy królują obecnie,a jakie jadano dawniej. Przedszkolaki wykonały pracę plastyczną ukazującą "mazurskie sielawki z patelni". Podsumowaniem tematu były zajęcia kulinarne przeprowadzone przez Panią Ewę, Babcię naszej Hani, podczas których dzieci wykonały "Mazurskie pierniczki wielkanocne". Pod czujnym okiem doświadczonej osoby przedszkolaki poznały proces powstawania ciasta, samodzielnie wałkowały i wykrawały ciasteczka, które po upieczeniu dekorowały. Serdecznie dziękujemy Pani Ewie za poświęcony czas i serce włożone w organizację zajęć. Pierniczki były przepyszne:)
26 marca 2024 r. dzieci z grupy I gościły babcię Miłoszka Z. Pani Halinka przygotowała z dziećmi ciasto na babkę wielkanocną oraz małe babeczki dla każdego dziecka. Po upieczeniu dzieci ozdabiały samodzielnie swoje wypieki lukrem i kolorową posypką. Babkę wielkanocną maluszki degustowały, wyszła przepyszna…
Dziękujemy Pani Halince za poświęcony czas naszym przedszkolaczkom.
W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi dzieci z grupy VI przygotowały babkę wielkanocną, owieczki z popcornu, kolorowe pisanki, a także kurczaczki, które przeznaczone zostały na wielkanocny kiermasz.
19. Smaki Warmii i Mazur
19 kwietnia dzieci z grupy II uczestniczyły w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez chef Dariusza Baryga. Dzieci pod kierunkiem kucharza przyrządziły kopytka ziemniaczano- serowe z cukrem pudrem, śmietaną i prażonymi jabłkami. Mali kucharze wykazali się wiedzą na temat składników potrzebnych do wykonania potrawy, przyrządów kuchennych, doskonale poradziły sobie również z jej przygotowaniem i oczywiście ze smakiem zjadły kopytka. Chef Dariusz Baryga zaprezentował książkę Oli Juszkiewicz - zwyciężczyni IX edycji Masterchefa Polska z mazurskimi przepisami. Dziękujemy Chef Dariusz Baryga za super zabawę kulinarną oraz Oli Juszkiewicz za dedykację w książce. Pan Dariusz dzieli się przepisami i gotuje w porannym programie telewizyjnym ,, Pytanie na śniadanie".
20. Jestem Polakiem - poznaję swój kraj.
Dnia 29 kwietnia odbyły się zajęcia dla Rady Pedagogicznej. Dzieci z grupy III podczas zajęć podsumowały zdobytą wiedzę o naszej ojczyźnie - Polsce. Opowiedziały o symbolach narodowych oraz udały się w podróż przez wybrane regiony Polski: góry, Krakowa, Warszawy, morze oraz Giżycko. Celem zajęć było upowszechnienie wiedzy na temat polskiej historii i kultury, a także walorów przyrodniczych i krajon]brazowych naszego kraju.
21. Polska - mój kraj ojczysty.
23 maja 2024r. odbył się przedszkolny quiz wiedzy o Polsce dla dzieci 5-6 letnich pod hasłem: Polska - Mój Kraj Ojczysty". Celem quizu było:
- upowszechnienie wiedzy na temat polskiej historii i kultury, a także walorów przyrodniczych i krajobrazowych naszego kraju;
- nabywanie wiadomości o regionach Polski.
I miejsce zdobyła grupa IV;
II miejsce -ex aequo grupy III i VI;
III miejsce - grupa V.
Nasze przedszkolaki wykazały się niesamowitą wiedzą dotyczącą naszej ojczyzny- Polski.
Wszystkim Gratulujemy!!!
22. Konstytucja 3 Maja.
Dnia 30 kwietnia odbyła się uroczystość przedszkolna z okazji Święta 3 -ego Maja. W tym dniu dzieci wystąpiły w programie artystycznym prezentując swoje umiejętnosci woklane i taneczne. Celem uroczystości było kształcenie postaw patriotycznych, miłości, szacunku i przynależności narodowej.
23. Legendy warmińsko - mazurskie.
Tradycyjnie jak co roku, odbył się już XIV Przegląd Teatrów Przedszkolnych „Kurtynka w górę”. Tematem przewodnim w tym roku były „Legendy i opowieści warmińsko- mazurskie”. Na scenie GCK mogliśmy oglądać 4 przedszkola , w bardzo różnorodnym repertuarze. Dzieci koła teatralnego naszego przedszkola „Różowa gąska” , zaprezentowały piękną , pełną humoru opowieść „O mazurskiej babie, co przechytrzyła diabła”. Na scenie pojawiły się też legendy o giżyckim herbie „Trzy leszcze”- PM1; „O Galindzie z Wyspy Miłości”- Przedszkole „Bajka” i opowieść „Człowiek nie ryba” w wykonaniu zespołu z Przedszkola „Koralik”. Dzieci pod kierunkiem swoich nauczycieli pokazały znajomość mazurskiej kultury i piękno naszej przyrody. Patronem honorowy od wielu lat , jest burmistrz naszego miasta Giżycka. Coroczne teatralne spotkania, wpisały się już w tradycję naszego miasta.
24. Dawne Giżycko w stu ilustrowanych opowieściach.
Nauczyciele z naszego przedszkola uczestniczyli w szkoleniowej Radzie Pedagogicznej prowadzonej przez giżyckiego historyka Pana Jana Sektę, który przybliżył nauczycielom historię naszego miasta i okolic.