• Projekty i akcje edukacyjne

• Zdrowo jem, więcej wiem!

•

Dzieci z grupy VI w roku szkolnym 2020/2021 biorą udział w XI edycji projektu "Zdrowo jem, więcej wiem". Organizatorem projektu jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska. Wzorem ubiegłych lat projekt objęła honorowym patronatem Pierwsza Dama, Agata Kornahauser-Duda.

Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych.

Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej.

Projekt zakłada również kształcenie rodziców, od których zależy całokształt stylu życia rodziny i przekonanie ich, że warto zadbać o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną.

Działania:

Dzieci z grupy VI w ramach realizacji projektu "Zdrowo jem, więcej wiem! " poprzez różnorodne zabawy i gry poznawały wartości odżywcze warzyw i owoców. Dzięki zajęciom utrwaliły posiadaną już wiedzę na temat ich roli w codziennej diecie każdego człowieka.

Kolejne zajęcie z cyklu „Zdrowo jem, więcej wiem” dzieci z grupy VI rozpoczęły od przypomnienia wiadomości na temat znajomości warzyw i owoców. Przedszkolaki opisywały ich wygląd, kolor, kształt, tworzyły zbiory warzyw i owoców, przeliczały. Przypomniały też, jaką wartość odżywczą posiadają i dlaczego powinniśmy codziennie spożywać co najmniej pięć porcji warzyw i owoców (w różnej postaci).

W ramach zajęć dzieci wzięły udział w  konkursie na najlepszy rysunek pod hasłem: „Jem owoce i warzywa”. Wszystkie prace wg nas i dzieci były ładne, ale najładniejsza okazała się praca Poli, za którą otrzymała w nagrodę odznakę Królowej Owoców i Warzyw.

Podczas kolejnego zajęcia na temat „Cukier? Nie, dziękuję!” przedszkolaki z grupy VI dowiedziały się, że jedzenie słodyczy i picie słodkich napojów prowadzi do wielu chorób, m.in. do otyłości, próchnicy zębów, złego samopoczucia, trudności z uczeniem się. Przekonały się, ile cukru zawierają słodkie napoje. Dowiedziały się też, że warto zastępować niezdrowe słodycze i cukier warzywami i owocami oraz słodkimi zamiennikami: suszonymi owocami, pestkami dyni, słonecznika. Dzięki zajęciom dzieci uświadomiły sobie, że aby być zdrowym, należy zmienić nawyki żywieniowe poprzez ograniczenie cukru i słodyczy w diecie.

Przedszkolaki wzięły udział w konkursie na reklamę zdrowych słodyczy. Podzielone na grupy wykonywały plakaty reklamujące zdrowe produkty: warzywa, owoce, pestki. Prace dzieci zostały wyeksponowane w holu przedszkola.

Dbając o zdrowie naszych przedszkolaków, w ramach projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”, zachęcamy również rodziców do zmiany nawyków żywieniowych swoich dzieci, poprzez wprowadzenie do ich codziennego jadłospisu większej ilości warzyw i owoców, a ty samym ograniczenie spożywania niezdrowych słodyczy i cukru.

Garść informacji na temat wartości odżywczych warzyw i owoców zawiera tekst pt. „Kolorowy talerz” mgr inż. Joanny Jaczewskiej – Schuetz z Instytutu Żywności i Żywienia, który udostępniamy oraz na stronie: www.aktywniepozdrowie.pl

„Zdrowo jem, więcej wiem” – akcja wiosenna projektu edukacyjnego

Dzieci z grupy VI wzięły udział w wiosennej akcji projektu edukacyjnego „Zdrowo jem, więcej wiem”. Podczas realizacji zadań z projektu przedszkolaki poznały Piramidę Zdrowia oraz dowiedziały się, co znajduje się na poszczególnych jej piętrach. Podczas zajęć układały produkty żywnościowe na właściwych piętrach piramidy, wyróżniały zdrowe produkty, zastanawiały się, dlaczego powinny dużo się ruszać, uprawiać sport, pić wodę. Dowiedziały się też, jak należy się właściwie odżywiać, aby zawsze czuć się dobrze i nie chorować. Pracując w zespołach stworzyły własne Piramidy Zdrowia, które zostały wyeksponowane w holu przedszkola.

Podczas zajęć na temat „Źródło życia i zdrowia – woda!” dowiedziały się, jaką rolę i znaczenie dla organizmu człowieka ma woda, jaką część naszego organizmu stanowi woda oraz ile wody powinny wypijać w ciągu dnia. Miały też okazję poznać jej właściwości poprzez eksperymenty z wodą.

Dzięki zajęciom doszły do wniosku, że woda jest nie tylko źródłem życia, lecz także zdrowia.

Na zakończenie realizacji projektu wykazały się dużą wiedzą o wodzie podczas udziału w quizie.

Zachęcamy też wszystkich rodziców do zapoznania się z materiałami dotyczącymi zdrowego żywienia, Piramidy Zdrowia oraz sztuki picia wody, które dostępne są w linkach poniżej: