• Projekty i akcje edukacyjne

• Ogólnopolski program Uczymy dzieci programować

• W roku szkolnym 2023/2024 w grupie V realizowany jest Ogólnopolski Program „UCZYMY DZIECI PROGRAMOWAĆ”. Autorką programu jest pani Anna Świć, a organizatorem Fundacja Rozwoju Edukacji Cyfrowej oraz Niepubliczny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Kodowanie na Dywanie Anna Świć.

W ramach cotygodniowych zadań, poprzez różne aktywności, dzieci uczyć się będą kodowania z wykorzystaniem maty do kodowania oraz robotów edukacyjnych (Ozoboty i GeniBoty). Dzięki temu, że zabawy około programistyczne wplatane są do codziennych aktywności dydaktycznych: edukacji matematycznej, społecznej, językowej i artystycznej, nauka podstaw programowania będzie dla dzieci wartościową, wszechstronnie rozwijającą lekcją i świetną zabawą.

Przedszkolaki zrealizowały już następujące zadania:

• Zasady ruchu drogowego znam, bo o bezpieczeństwo bardzo dbam”

Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób bezpiecznie przejść na drugą stronę ulicy, układały obrazek na macie do kodowania na podstawie wzoru z wykorzystaniem kolorowych kubeczków i kartoników, uczyły się planowania swoich działań, a także poznawały symbole graficzne i uczyły się reagować zgodnie z ustaleniami na symbole.

• Kolorowa Pani Jesień”

Dzieci poszerzały wiedzę na temat jesieni, poznawały dary tej kolorowej pory roku, układały obrazek na macie do kodowania na podstawie wzoru z wykorzystaniem kolorowych kubeczków, składały obrazek w całość, układały obrazki zgodnie z podanymi warunkami. Zabawa dała im wiele radości, pozwoliła rozwijać kreatywność i myślenie przyczynowo – skutkowe.

• Jesień w parku, w ogrodzie i w lesie”

Dzieci dowiedziały się, jakie są dary jesieni, kolorowały obrazek na podstawie szyfru, układały wieżę z uwzględnieniem podanych warunków oraz układały obrazki zgodnie z podanymi warunkami. Zajęcia uczyły dzieci myślenia przyczyno – skutkowego, wyobraźni i kreatywności, a także umiejętności współpracy w zespołach.

• Jesienne skarby na dłużej zachowane”

Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób można zatrzymać na dłużej dary jesieni, układały obrazek z wykorzystaniem kubeczków i kartoników na podstawie wzoru na macie do kodowania, układały obrazki zgodnie z podanymi warunkami, a także za pomocą kartoników funkcyjnych wytyczały drogę słoików do kanapek. Dzieci chętnie współpracowały w zespołach.