• Szkoła Przyjazna Środowisku

          • " Szkoła Przyjazna Środowisku"

          • W roku szkolnym 2021/2022 r. nasze przedszkole bierze udział w konkursie oraz ubiega się o certyfikat Kuratorium Oświaty w Olsztynie pod hasłem „Szkoła Przyjazna Środowisku”.

            Celem konkursu jest wyróżnienie przedszkoli, które:

            1.Integrują społeczność przedszkolną wokół działań na rzecz poszanowania zasobów środowiska,

            2.Doskonalą procesy dydaktyczne i wychowawcze, w szczególności w obszarze edukacji ekologicznej i zrównoważonego rozwoju,

            3.Podejmują i angażują do działań społeczność szkolną ( uczniów, radę pedagogiczną, pracowników szkoły) i społeczność lokalną,

            4.Podnoszą efektywność i atrakcyjność pracy dydaktycznej oraz motywują do poszukiwania nowych i ciekawych rozwiązań w zakresie ekologii, zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.

             

            W ramach konkursu „Szkoła Przyjazna Środowisku” realizujemy nasz autorski projekt ekologiczny „Jestem małym Ekoludkiem”, którego głównym celem jest kształtowanie trwałych postaw proekologicznych u dzieci i rodziców.

            projekt_ekologiczny-_jestem_malym_ekoludkiem.docx

                                    --------------------------------------------------------------------

             

            Realizacja działań:

             

            WRZESIEŃ

            " Kącik małego ekologa" - w każdej sali zostały utworzone kąciki ekologiczne

             

               

             

            Warsztaty ekologiczne z ornitologiem:"Czym skorupka za młodu nasiąknie" czyli rola nauczycieli w kształtowaniu świadomości ekologicznej najmłodszych.

            Wiek przedszkolny to czas, w którym dzieci zaczynają obserwować otaczającą przyrodę i zależności w niej panujące. Umiejętne rozwijanie tych zainteresowań, może zrodzić w najmłodszych prawdziwe pasje.

            Doskonale wiedzą o tym nauczycielki z Przedszkola Miejskiego nr 4 w Giżycku, które spotkały się 28 września w Lesie Miejskim w Gajewie z ornitologiem. W ramach krótkiego szkolenia zostały omówione metody dydaktyczne stosowane przez Pana ornitologa w autorskich zajęciach ekologicznych i przyrodniczych. Takie spotkania to doskonała okazja do wymiany doświadczeń.

                      

             

            PAŹDZIERNIK

            W październiku 2021r dzieci z sześciu grup  wzięły udział w ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie świata", która w tym roku szkolnym przebiegała pod hasłem " Myślę więc nie smiecę od najmłodszych lat",  by od lat najmłodszych uczyć się zasad dbania o środowisko.  Akcja została zorganizowana pod patronatem Fundacji Wielkich Jezior Mazurskich.Przedszkolaki z chęcią przyłączyły się do akcji by posprzątać Naszą Ziemię. Dzieci dzielnie zbierały papierki, worki foliowe, kartoniki, butelki. Widząc jak dużo jest śmieci wokół nas i jak trudno to wszystko posprzątać, przedszkolaki nauczyły się czystości otoczenia, w którym przebywamy, zależy od Nas.

             

                               

             

                              

             

            Wycieczka autokarowa grupy V do Pieczarek do Instytutu Rybactwa Śródlądowego. Dzieci miały tam okazję zobaczyć i podziwiać z bliska rybeczki, rybki, ryby od centymetrowych do metrowych -  były bardzo zaciekawione.

               

               

             

            Dnia 28. 10. 2021 w holu Przedszkola Miejskiego nr 4 odbyła się wystawa prac pt. "Poznajemy gatunki roślin zbożowych". Każda z grup przygotowała piękną i kreatywną pracę wykonaną z nasion z płodów rolnych. Celem wystawy było rozwijanie zainteresowań wśród dzieci źródłem pochodzenia żywności, uświadamianie o istnieniu żywności zdrowej i niezdrowej, wyrabianiu umiejętności właściwego jej wyboru.

             

              

             

            "Dzień Dyni"

            29 października w naszym przedszkolu główną aktorką okazała się "Dynia". Od rana królował kolor pomarańczowy, a to za sprawą pięknych pomarańczowych strojów dzieci oraz dyń przez nie przyniesionych. We wszystkich grupach wiekowych odbywały się kreatywne zabawy z udziałem dyni. Tematem przewodnim tego dnia było zdrowe odżywianie. Dzieci poznały różnorodność dyń i wzbogaciły wiedzę na ich temat. Dowiedziały się że dynia jest bardzo zdrowym warzywem i że można przygotować z niej wiele dań. Miały okazję przekonać się jak smakuje deser dyniowy w postaci ciasta i babeczek. Przedszkolaki uczestniczyły w sportowych konkurencjach, rozwiązywały dyniowe łamigłówki, oglądały filmy edukacyjne. Nie zabrakło także zabaw z dynią przy muzyce. Wykonały prace plastyczne, których tematem była dynia. Ten dzień przyniósł wiele niezapomnianych wrażeń, ciekawości, odkrywania i zabawy, co widać na zamieszczonych zdjęciach.

             

              

              

              

             

            "Co się dzieje z odpadami?"- wycieczka do MZMG- Gospodarka Odpadami w Spytkowie.

            Dzieci z grupy III uczestniczyły w wycieczce do MZMG- Gospodarka Odpadami w Spytkowie. Przedszkolaki odbyły spacer ścieżką edukacyjną oraz aktywnie wzięły udział w zajęciach edukacyjnych, podczas których kształtowały postawy proedukacyjne.

             

                

             

            Spotkanie z leśniczym Nadleśnictwa Giżycko.

            W grupie I odbyły się zajęcia edukacyjne pod hasłem - "Szanuję rośliny i zwierzęta, intetesuję się przyrodą". Zajęcia poprowadził Leśniczy z Nadleśnictwa Giżycko - Pan Stanisław Stelmasiewicz. Maluszki poznały zwierzęta i rośliny występujące w lesie. Dowiedziały się, jak należy zachowywać się w lesie, jak dbać o przyrodę. Dzieci obejrzały film edukacyjny" Dzik Ryjo". Zajęcia odbyły się w ramach realizacji programu "Przedszkolaki o przyrodę dbają i działania ekologiczne wspierają".

             

              

             

            W październiku obchodziliśmy Święto Drzewa. Dzieci poznały znaczenie drzew dla dzieci, zwierząt i przyrody. Przedszkolaki dowiedziały się, że nie należy łamać gałązek, drzew i krzewów, krzyczeć w lesie. Mali obrońcy przyrody będą wrzucać śmieci do kosza!

               

             

             Światowy Dzień Chleba

            "Od ziarenka do bochenka..." pod takim tytułem odbyły się zajęcia w grupie IV, których celem było poznanie kolejnych etapów powstawania pieczywa, począwszy od siewu zboża poprzez zbiory i wypiek w piekarni. Dzieci poznały wszystkie składniki potrzebne do wypieku bułek i chleba. Inauguracją całego zajęcia był własnoręczny wypiek bułek w przedszkolu.

            Maluszki z grupy VII z pomocą urządzenia kuchennego też piekły swój pierwszy chlebek. Dzieci poznały również różne rodzaje mąk oraz jasne i ciemne pieczywo. Natomiast maluszki z grupy  zrobiły chlebek ze śliwką.

              

              

              

            Degustacja jabłek z własnego ogródka i samodzielne przygotowanie soku

            Rozwijając zainteresowania dzieci źródłem pochodzenia żywności, uświadamiając przedszkolaki o istnieniu żywności zdrowej i niezdrowej oraz wyrabiając umiejętność właściwości jej wyboru dzieci z grupy II degustowały jabłka pochodzące z ogródka jednego z wychowanków naszego przedszkola oraz samodzielnie przygotowały sok.

             

              

              

            Owoce są smaczne i zdrowe - maluszki z grupy I poznały wartości odżywcze jabłek, śliwek i gruszek.Dzieci odkrywały kolory, smaki, kształty owoców. Owocowym zabawom towarzyszyły pierwsze zajęcia kulinarne. Maluszki wykonały kompoty z jabłek, a z gruszek zdrowe soki.

              

             

            "Smaczne i zdrowe szaszłyki owocowe".

              

            LISTOPAD

            Dnia 03 listopada 2021 r. w grupie II odbyło się zajęcie otwarte dla Rady Pedagogicznej prowadzone przez Panią Martę Lachowicz pt. ,,Mieszkańcy lasu''. Tematem było zapoznanie dzieci z wyglądem zwierząt żyjących w lesie. Podczas zajęć przedszkolaki odgadywały zagadki o zwierzętach rozpoznawały odgłosy zwierząt i poprawnie je naśladowały. Nauczycielka przedstawiła zabawy dydaktyczne z wykorzystaniem aktywnych metod informacyjno komunikacyjnych.

             

            "Moje rady na odpady" - udział w konkursie

            Trzy grupy 5-6 latków wzięły udział w Międzyprzedszkolnym plastycznym konkursie ekologicznym pod hasłem „ Moje rady na odpady” organizowanym przez Przedszkole Miejskie nr 1 z Oddziałem Integracyjnym w Giżycku. Celem konkursu było kształtowanie zachowań proekologicznych oraz rozwijanie sprawności manualnych i zdolności plastycznych dzieci. Dzieci wykonały prace z materiałów ekologicznych i surowców wtórnych. Grupa IV zdobyła dyplom i nagrody do swojej sali, grupy V i VI otrzymały dyplomy z wyróżnieniem.

              

              

              

            Dokarmiamy zwierzęta.

            W miesiącu październiku i listopadzie 2021 r. pod hasłem " Dokarmiamy zwierzęta" , na terenie przedszkola odbyła się zbiórka karmy dla Stowarzyszenia " Brat Kot". Celem zbiórki było zwrócenie uwagi dzieci i dorosłych na los bezdomnych zwierząt oraz zachęcenie do aktywnego udziału w akcjach pomocy. Zebraliśmy 22,5 kg. suchej oraz 25 kg. mokrej karmy.

              

            "Ekologiczna zabawka lub instrument z materiałów odpadowych" pod takim hasłem dzieci wspólnie z rodzicami w domu , wykonały bardzo pomysłowe zabawki i instrumenty. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Przedszkolaki i członkowie rodzin wykazali sie kreatywnością, oryginalnością oraz pomysłem na wykorzystanie materiałów odpadowych. Prace zostały wyeksponowane na wystawie w holu przedszkola.

              

               

              

            "Warzywne kukiełki" w grupie I. Maluszki nazywały warzywa, rozpoznawały ich kolory i smaki. Wykonały paprykowe kukiełki.

              

            "Warzywa są smaczne i zdrowe". Maluszki z grupy I poznały wartości odżywcze warzyw. Wspólnie wykonały zdrową i smaczną surówkę z marchewki.

              

            W ramach realizacji programu "Jestem małym ekoludkiem" dnia 26. XI. 21r. Dzieci z grupy V wybrały się na przyrodniczą wycieczkę do portu Ekomarina i parku miejskiego czekali tam na nas Pan ornitolog Krzysztof Pawlukojć oraz tata Franka pan Wojtek, który reprezentował Mazurski Związek Międzygminny Gospodarką Odpadami w Spytkowie. Celem wycieczki była obserwacja ptaków, zamieszkujących nad wodą, w parkach i lasach a które pozostały na zimę.Dzieci dowiedziały się jak radzą sobie ptaki podczas zimy i jak można im pomóc. Poznały ich wygląd, nazwy i zwyczaje. Do obserwacji wykorzystały lornetki co sprawiło im wiele satysfakcji i radości.Dzieci otrzymały od pana Krzysztofa zakładki do książek i naklejki z motywem ptaków. Przedszkolaki zaś podziękowały własnoręcznie wykonaną laurką.Również poczynione obserwacje przedszkolaków można obejrzeć na stronie Mazurskaprzyroda.

              

              

            GRUDZIEŃ

            Dbamy o ptaki.

            Dzieci z grupy II dbają o to, aby ich skrzydlaci przyjaciele podczas tegorocznej, mroźnej zimy nie były głodne. W przedszkolnym ogrodzie mają do dyspozycji kilka karmników, które uzupełniają ptasimi smakołykami. Dokarmiając ptaki, przedszkolaki zbliżają się do nich, uczą się, pobudzają swoje zainteresowania.

               

            ,,Powietrze to coś, czy nic" na taki temat odbywały się zajęcia w grupie IV. Dzieci poznały skład powietrza, podczas eksperymentowania ,,zobaczyły powietrze", dowiedziały się, że tlen jest potrzebny do oddychania i spalania, co to jest smog i jak powstaje, w jaki sposób należy dbać o czystość powietrza.

               

            "Co to jest powietrze?" - obserwacje i doświadczenia dzieci z grupy III. Podczas tych interesujących zajęć przedszkolaki dowiedziały się co to jest powietrze, poznały jego właściwości i znaczenie oraz dlaczego musimy zadbać o czyste powietrze.

              

              

            „E - ko ludki" z gr. V w tym tygodniu wzbogacają swoją wiedzę i umiejętności na temat ptaków poprzez gry, zabawy, doświadczenia, filmy edukacyjne. W zajęciu pt. "Po śladach wróbelka" - dzieci utrwaliły kierunki: w lewo, w prawo, na wprost, dodawały i obejmowały w zakresie 6. Podczas zajęć plastycznych pt. "Ptasie piórka" -lepiły ptaki z plasteliny, ozdabiały piórkami. Dzieci dowiedziały się czym możemy dokarmiać ptaki podczas obserwacji i doświadczeń z wykorzystaniem lup i mikroskopu. Wysuwały hipotezy i wnioski z doświadczeń, potrafią rozróżnić i nazwać pokarm odpowiedni dla ptaków. Brawo dla małych ornitologów.

            Poprzez zabawy przyrodniczo -matematyczne z wykorzystaniem plansz edukacyjnych oraz maty kodującej dzieci wzbogacały wiadomości o ptakach, nabywały opiekuńczego stosunku do świata zwierząt.

               

            W ramach działań z priorytetu "Jestem małym Ekoludkiem" przeprowadzony został Przedszkolny Konkurs Plastyczny p.t. "Ekologiczny łańcuch choinkowy". Celem konkursu było rozwijanie wrażliwości ekologicznej i plastycznej oraz zachęcanie do twórczego wykorzystywania materiałów recyklingowych i naturalnych. Dzieci z grup II -VII wspólnie z nauczycielkami lub rodzicami przygotowały piękne łańcuchy, do wykonania których wykorzystały surowce wtórne i materiały naturalne. Jury zdecydowało, że wszystkie prace zasłużyły na I miejsce, dlatego każda grupa została nagrodzona dyplomem i książką.

              

            STYCZEŃ

            Dzieci 6 – letnie z grupy VI w roku szkolnym 2021/2022 biorą udział w XII edycji projektu edukacyjnego „Zdrowo jem, więcej wiem”, którego organizatorem jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska.

            Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych.

            „Co należy jeść, aby być zdrowym?” – pod takim hasłem odbyło się w gr. VI pierwsze zajęcie w ramach projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”. Dzięki zajęciu przedszkolaki dowiedziały się, co powinni jeść ludzie, aby być zdrowym, jak ważne jest, aby pożywienie było urozmaicone i różnorodne. Wymieniały składniki pożywienia, które służą zdrowiu, a które powinny zostać wyeliminowane z naszego jadłospisu.

            Dzięki zdobytej podczas wcześniejszego zajęcia wiedzy 6 – latki z gr. VI przystąpiły do konkursu na plakat pod hasłem: „Dbam o zdrowie”. Przedszkolaki podzielone na zespoły wykonały ciekawe plakaty wykorzystując wiedzę na temat zasad zdrowego odżywiania oraz wpływu aktywności ruchowej na ich zdrowie.

                

              

            Podczas kolejnego zajęcia realizowanego w ramach projektu „Zdrowo jem, więcej wiem” p.t.: „W Białej Krainie – ostrożnie z cukrem i solą” dzieci z gr. VI dowiedziały się o zdrowych i niezdrowych rodzajach cukrów oraz czym mogą zastąpić sól w potrawach.

            Przedszkolaki uczestniczyły też w zajęciach, których celem było wykonanie pracy plastycznej pod hasłem: „Najlepszy rysunek zdrowych słodyczy”. Zadanie miało formę konkursu. Wszystkie prace 6 - latków zostały zebrane i połączone, dzięki temu powstała „Grupowa Książka Zdrowych Słodyczy”, która została wyeksponowana w holu przedszkola, aby dzieci z innych grup przedszkolnych mogły poznać zdrowe przekąski.

               

              

             

            LUTY

            Dokarmianie ptaków - grupa IV.

              

            "Dokarmiamy zimą leśne zwierzęta'' plastyczna praca zespołowa w wykonaniu 5- latków z grupy IV. Dzieci wiedzą w jaki sposób pomagać leśnym zwierzętom przetrwać zimę.

                

            Dzieci z grupy VII pamiętają o ptakach zimą. Z radością uzupełniały karmniki ziarnem. 

               

            Maluszki podczas ostatnich zajęć zapoznały się z tematem dokarmiania ptaków. Najmłodsi dowiedzieli się, że zima to trudny czas dla ptaków, dlatego należy im pomagać. Dzieci dowiedziały się, czym można dokarmiać ptaki i same z dużym zaangażowaniem wsypywały pokarm do karmników w ogrodzie przedszkolnym. Dokarmiając ptaki, przedszkolaki uświadamiają sobie , że bez ich pomocy wiele ptaków mogłoby nie przetrwać trudnych zimowych warunków. Jest to również doskonała okazja do kształtowania u dzieci poczucia odpowiedzialności oraz wrażliwości na losy zwierząt.

              

            Okres zimowy to idealny moment, aby uświadomić dzieciom potrzebę pomocy zwierzętom i ptakom. Przedszkolaki wiedzą, że zima to trudny czas dla ptaków, ze względu na niską temperaturę i trudne warunki pogodowe. Dlatego też nasze przedszkolaki dbają o to, żeby w karmnikach umieszczonych w ogrodzie przedszkolnym nie zabrakło pożywienia. Dzieci z grupy VII poznały niektóre gatunki ptaków zimujących w naszym kraju, dowiedziały się również jakim pokarmem należy dokarmiać ptaki a następnie przygotowały dla nich specjalne "karmidła" z wykorzystaniem szyszek, gotowanych warzyw i rożnego rodzaju ziaren. Dokarmianie ptaków sprawia dzieciom ogromną radość, a nasi skrzydlaci przyjaciele na pewno są wdzięczni za taką pomoc.

                

             

            MARZEC

            W sali grupy VIII powstał "Zielony ogródek". Dzieci sadziły cebulę, pietruszkę, fasolę, czosnek, siały rzeżuchę, szczypiorek, rzodkiewkę. Teraz będzie czas na podlewanie i obserwację, a na koniec na pewno odbędzie się degustacja.

               

            "Las cieszy nas i zwierzęta też" - praca zespołowa techniką mieszaną. Dzieci z grupy V poznają różne gatunki drzew, zwierzęta i ptaki zamieszkujące w naszych lasach. Uczą się jak dbać o przyrodę, wodę, powietrze.

               

            "W marcu jak w garncu"- dzieci z grupy IV zapoznały się ze znaczeniem wiosennego przysłowia w oparciu o wiersz pt. „Marzec”. Przedszkolaki przez cały tydzień obserwowały pogodę, szukały oznak zbliżającej się wiosny. Dziewczynki wykonały sylwetę Pani Wiosny, która zdobi kącik przyrodniczy w sali.

              

               

            Przedszkolaki z grupy IV biorą aktywny udział w przedszkolnej akcji "Zbieraj baterie!"

              

             

            "Zima to trudny czas dla zwierząt, dlatego należy im pomagać"

            W marcu 2022r w naszym przedszkolu odbyła się się zbiórka karmy dla zwierząt leśnych. Dzieci z grupy I przyniosły jabłka i marchewki. Najmłodsze przedszkolaki wspólnie z Panem Leśniczym zaniosły karmę do paśnika w Lesie Miejskim w Giżycku. Dzieci same z dużym zaangażowaniem wykładały pokarm w paśniku. Dokarmiając zwierzęta przedszkolaki uświadamiają sobie, że bez pomocy, wiele zwierząt mogłoby nie przetrwać trudnych zimowych warunków. Jest to również doskonała okazja do kształtowania u dzieci poczucia odpowiedzialności oraz wrażliwości na losy zwierząt oraz do budowania więzi emocjonalnej dziecka z otaczającą go przyrodą poprzez podejmowanie działań na rzecz środowiska. Akcja została przeprowadzona we współpracy z Nadleśnictwem Giżycko.

               

            Wiosna coraz bliżej, słońce coraz mocniej grzeje... Przedszkolaki z grupy VI korzystając z Pięknej pogody pomagały w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie sensorycznym, uczyły się wiosennego cięcia hortensji z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Dzięki temu dowiedziały się, jak należy dbać o rośliny ozdobne w ogrodzie w różnych porach roku.

             

                

            ,Szukamy wiosny"

            Dzieci z grupy II postanowiły poszukać pierwszych oznak wiosny w ogrodzie przedszkolnym. Wiosnę znalazły w kwiatach, pąkach na krzewach, owadach- biedronki. Poszukiwania ułatwiły dzieciom lornetki i lupy. Przedszkolaki, nie wiedziały jednak ,, Co się stanie z gałązkami forsycji, jeśli wstawi się je do wody w ciepłym pomieszczeniu"? Odpowiedź na to pytanie, dzieci otrzymają za kilka dni. Muszą być tylko cierpliwe i bacznie obserwować przyniesione do przedszkola gałązki.

              

            Wiosenne prace porządkowe w ogrodzie sensorycznym, w wykonaniu dzieci z grupy VI.

               

             W dniu 17 marca 2022r w naszym przedszkolu był dzień herbaty owocowo - ziołowej. Tego dnia przedszkolaki przyniosły herbaty o różnych smakch i wartościach zdrowotynych. Dzieci piły herbatki malinowe, pomarańczowe, porzeczkowe i inne ziołowe. Przedszkolaki dowiedziały się, że picie herbaty owocowej i ziołowej ma bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie i może pomóc w zwalczaniu wielu chorób. Dzieciom bardzo smakowały herbatki.

              

              

             

            W połowie marca 2022r maluszki z grupy I wybrały się na poszukiwania wiosny. Przedszkolaki odnalazły pierwsze wiosenne kwiaty i promienie słońca. Dzieci bardzo się cieszyły, że na dworze robi się coraz cieplej, a słońce zaczyna mocniej przygrzewać. Przyroda budzi się do życia.

               

            W grupie V w kąciku przyrodniczym powstał zielony ogródek. Dzieci sadziły cebulki kwiatowe, siały nasionka warzyw. Oczywiście wszystko zostało podlane wodą. Było to super doświadczenie.

              

              

            EKOLOGICZNE PRZEDSZKOLAKI WITAJĄ WIOSNĘ- HAPPENING

            Dnia 21 marca w naszym przedszkolu odbyły się uroczyste obchody pierwszego Dnia Wiosny pod hasłem " Ekologiczne przedszkolaki witają wiosnę". Powitanie wiosny dzieci rozpoczęły pokazem mody ekologicznej podczas którego zaprezentowały stroje z surowców wtórnych wykonane wspólnie z Rodzicami. Kolejnym punktem był występ dzieci z Koła Teatralnego "Różowa gąska". Utalentowane przedszkolaki przedstawiły inscenizację wiersza Igora Skiryckiego , pt. "Sznurek Jurka". Odbył się także krótki sprawdzian z segregacji odpadów podczas którego dzieci wykazały się ogromną wiedzą z zakresu segregacji. Podsumowaniem obchodów był przemarsz dzieci ulicami miasta połączony z akcją ekologiczną skierowaną do mieszkańców Giżycka. Przedszkolaki rozdawały ulotki zachęcające do segregacji odpadów oraz zbierania zużytych baterii. Na zakończenie dzieci pożegnały przepięknie wykonaną ekologiczną Marzannę, którą piosenką i wierszem odesłały do krainy lodu.

               

              

                

               

            Zielony ogródek"

            W środę 23 marca dzieci z gr. VII zamieniły się w małych ogrodników. Przedszkolaki przyniosły do przedszkola cebulki oraz nasiona warzyw i kwiatów. Na początku dzieci dowiedziały się co jest potrzebne do posadzenia roślin i jak ważna jest woda i słońce. Dzieci posadziły cebulę na pyszny szczypiorek, fasolę, pietruszkę. Posiały rzeżuchę do ziemi i na wacie. Nie zapomniały o kwiatkach. Posadziły tulipany, hiacynty, sasanki. Nasionka roślin które zostały, dzieci wysieją na rabatce warzywno-kwiatowej w naszym atrium, kiedy zrobi się cieplej. Zielony ogródek będzie miejscem dla dzieci do prowadzenia obserwacji wzrostu roślin i ich pielęgnacji.

               

            W Przedszkolu Miejskim nr 4 pod hasłem "Wszystkim wesoło, gdy czyste powietrze poczują wokoło" w grupie V rozpoczął się tydzień zdobywania wiedzy ekologicznej. W tej wędrówce towarzyszył dzieciom Peletek. W oparciu o historyjkę obrazkowa oraz z opowiadania edukacyjnego "Przygoda Stasia" dzieci dowiedziały się czym jest nowoczesne paliwo stałe, do czego służy oraz jakie są etapy produkcji peletu. Peletek przygotował również dla dzieci zagadki ekologiczne, wiersz "Piotruś i powietrze". Dzieci śledziły jak krąży powietrze i od czego zależy jego czystość. Na koniec naszej peletkowej podróży odwiedziła nas Pani Ania pracująca w Firmie"Kostrzewa - kotły na pellet". Pani Ania pokazała jak wygląda pellet, dzieci obejrzały prezentację etapów ogrzewania pomieszczeń używając kotła na pellet. Pani Ania przeczytała swojego autorstwa książeczkę "Smog w Maciejowicach", którą podarowała dzieciom. Również otrzymały plakat do pokolorowania "Tworzymy czyste powietrze", który towarzyszył dzieciom podczas marszu z okazji Ekologicznego Pierwszego Dnia Wiosny. Przedszkolaki wykorzystały otrzymany pellet do wykonania pracy plastycznej. Peletek wykonał bardzo ważne zadanie. Dzieci zrozumiały konieczność dbania o czyste powietrze i wtedy by na pewno będzie wszystkim wesoło, gdy czyste powietrze poczują wokoło.

               

              

            "Ruch to zdrowie, każdy przedszkolak to powie." Maluszki z Grupy I wybrały się do ogrodu przedszkolnego na zajęcia ruchowe. W czasie zabawy został wykorzystany sprzęt do pedagogiki zabawy i integracji społecznej, zakupiony w ramach realizacji projektu "Giżycko i Varena - współpraca na rzecz promowania włączenia społecznego, walki z ubóstwem i dyskryminacją". Od najmłodszych lat promujemy zdrowy styl życia.

              

            "Wiosenne porządki w ogrodzie przedszkolnym". Maluszki z grupy I uczą się pielęgnować rośliny. Dzieci wycinały suche gałązki. Działanie to służy wprowadzeniu dzieci w obszar edukacji przyrodniczej oraz obserwacji rozwoju roślin. Nabywanie wiedzy poprzez praktyczne działanie jest jednym z najlepszych sposobów uczenia się, toteż dajemy dzieciom możliwość samodzielnego wykonania określonej pracy, a a potem wyciągania wniosków na podstawie systematycznej obserwacji.

              

            W grupie III gościł Ratownik Medyczny - Pan Marcin Jakowicz. Podczas zajęć Pan Ratownik pokazał przedszkolakom jak wykonywać proste czynności udzielania pierwszej pomocy. Ponadto dzieci utrwaliły numery alarmowe służb ratowniczych. Na koniec spotkania dzieci otrzymały dyplomy.

               

            W grupie VI powstał zielony ogródek, w którym dzieci założyły hodowlę rozmaitych roślin. Dzieki temu mają możliwość obserwacji wzrostu roślin. Poznają czynniki potrzebne do ich rozwoju, wyciągają wnioski ze swoich obserwacji. Możliwość codziennego kontaktu i obserwacji założonych hodowli uczy je odpowiedzialności w dbaniu o rośliny.

               

            Grupa VIII uczestniczyła w wiosennych porządkach na kwiatowych rabatach. Dzieci aktywnie i ostrożnie wygrabiały suche liście spośród roślinek, przez to miały okazję do ich obserwacji oraz poprzez własne działanie poprawę wyglądu rabatek.

              

            Dzieci z grupy V odwiedził zespół edukacji ekologicznej w składzie: Pani Jola Kłok, Pan Wojciech Kucfir z Mazurskiego Związku Międzygminnego - Gospodarki Odpadami. Nasi goście przypomnieli dzieciom o konieczności segregacji śmieci oraz jakich pojemników używamy do segregacji odpadów. Dzieci miały okazję do aktywnego udziału w zajęciach ekologicznych. Układały puzzle, grały w grę dydaktyczną oczywiście o tematyce segregacji odpadów. Była to bardzo ciekawa i edukacyjna lekcja ekologiczna.

            Post został opublikowany i popularyzowany w Giżyckiej Telewizji Internetowej.

               

            ,,Drzewo naszym przyjacielem" to cykl zajęć z zakresu edukacji ekologicznej podczas których przedszkolaki z grupy IV dowiedziały się z jakich części składa się drzewo, jakie są rodzaje drzew. Nazywały drzewa rozpoznając wygląd i kształt liści, przeliczały, porównywały, odrysowywały korę różnych drzew w ogrodzie przedszkolnym, tworząc książeczki pt. ,,Kora drzew", wykonały pracę plastyczną "Drzewo". Przedszkolaki wiedzą, że o drzewa trzeba dbać i z jakich powodów.

               

            W dniach 01.04.2022 r.- 20.05.2022 r. nasze przedszkole bierze udział w konkursie zbiórki makulatury organizowanym przez Mazurski Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami w Spytkowie. 

                                     

            Dzieci z grupy III wykonywały wiosenne prace porządkowe na kwiatowych rabatach. Przedszkolaki zapoznały się z nazwami narzędzi i instrukcją bezpiecznego używania ich w ogródku. Dzieci bezpośrednio obserwowały rośliny, które rosną na rabatach.

              

            Dzieci z gr. VII i VIII wybrały się dzisiaj na wycieczkę do parku. Celem wyjścia było obserwowanie przyrody budzącej się do życia. Dzieci wyposażone w lupy wytropiły owady - kowaliki bezskrzydlate, mrówki i żuczki. Wypatrzyły budki lęgowe ptaków na drzewach, obserwowały krzątaninę ptaków na skwerach oraz w ciszy słuchały ich śpiewu. Oglądały kwiaty - cebulice syberyjską. Z dużym zainteresowaniem wielozmysłowo obserwowały drzewa, dzieląc się jednocześnie swoimi spostrzeżeniami. Nie zabrakło również zabaw ruchowych na łonie natury.

               

            "Zielony ogródek" w sali grupy IV. Dzieci siały, sadziły rośliny, najpierw przygotowały doniczki z ziemią następnie umieszczały w ziemi cebulki kwiatów, nasiona. Będą dbały o swoje rośliny podlewając je codziennie. Prowadzone obserwacje wzrostu roślin pozwolą na wyciąganie wniosków, porównywanie. Rozwijające się roślinki będą dla dzieci źródłem radości.

              

            W sali grupy V w założonym zielonym ogródku widać już efekty. Wszystko pięknie wyrosło i dalej rośnie. Niektóre cebulki kwiatowe trzeba było już przesadzić do naszego ogrodu sensorycznego i tak pod hasłem "Pięknie i wesoło gdy kwiaty wokoło" - dzieci upiększyły ogródek sensoryczny sądząc wyhodowane w sali żonkile i hiacynty. Po posadzeniu starannie je poddały. Obiecały opiekować się roślinami. A już niedługo będziemy przesadzać następne cebulki kwiatowe 🌷 a także pokroimy szczypiorek na kanapki.

                

            Dzieci z grupy IV upiększały ogródek sensoryczny sadząc kwiatki wyhodowane w grupie, nauczyły się kopać dołek, odpowiednio wkładać do dołka roślinkę wraz z bryłą korzeniową, była to pouczająca lekcja z ogrodnictwa. Codzienna obserwacja roślin będzie dostarczała dzieciom wiele radości.

               

            Grupa II rozpoczęła wiosenne przebudzenie w kąciku przyrody – dzieci same sadziły dymkę na szczypiorek, zioła i cebulki kwiatowe. „Od nasiona do rośliny” – poszerzanie wiadomości dzieci na temat niezbędnych warunków do rozwoju roślin oraz założenie hodowli w kąciku przyrodniczym.

                

            W ramach promowania zdrowia w grupie II odbyły się zajęcia ruchowe w formie aerobiku oraz zajęć z piłki nożnej. Najpierw porozmawialiśmy na temat aerobiku, czyli rytmicznych ćwiczeń do muzyki, dzieci obejrzały ilustracje z różnymi rodzajami ćwiczeń, wzięły udział w rozgrzewce, a następnie ćwiczyliśmy z piłkami. Zajęcia zostały przeprowadzone metodą zadaniową z wykorzystaniem elementów metod W. Sherborn i R. Labana. Podczas ćwiczeń dzieci rozwijały umiejętności wyczuwania ciała, płynności ruchów.

              

             

            Dzieci z gr. VII od kilku dni prowadzą obserwacje swoich roślinek w założonym zielonym ogródku. Porównywały wzrost fasoli wysianej w ziemi i na gazie, sprawdzały wilgotność ziemi, podlewały. Systematyczna pielęgnacja przyniosła już widoczne efekty i radość. Czekamy na większe!

              

            "Od uprawy do potrawy". Dzieci z gr. VII samodzielnie przygotowały kanapki na pierwsze śniadanie z rzeżuchą wyhodowaną w zielonym ogródku. Kanapki z rzeżuchą pełne witamin, pyszne i niezwykle zdrowe!

              

            Nasze przedszkole otrzymało Certyfikat z Mazurskiego Związku Międzygminnego - Gospodarka Odpadami za aktywne uczestnictwo w zajęciach poświęconych gospodarce odpadami komunalnymi.

                                     

            Dzieci z grupy VI z wielkim zaangażowaniem dbają o swój "Ogródek w oknie". Podlewają i pielęgnują posadzone przez siebie warzywa, przy czym jednocześnie mogą obserwować proces kiełkowania i wzrost roślin.

               

            Zielony ogródek w sali grupy I.

            W marcu 2022r maluszki z Grupy I założyły swój pierwszy ogródek. Dzieci wsypywały ziemię do doniczek, siały nasiona i sadziły cebulki. Wszystko podlały. Teraz obserwują wzrost i pielęgnują rośliny.

              

            Dzieci z grupy III również  założyły ,,Zielony ogródek”, siały nasionka i sadziły cebulki. Przedszkolaki prowadzą obserwację swoich roślinek. Możliwość codziennego kontaktu uczy odpowiedzialności dbania o rośliny.

               

            KWIECIEŃ

            "Zdrowa kanapka"

            Dzieciom z grupy VI bardzo smakują kanapki przygotowane przez Panie z kuchni ale jeszcze bardziej smakują im kanapki , które skomponują sobie same.

             Przedszkolaki do swoich kanapek wykorzystały również to co sobie wyhodowały w "Ogródku w oknie" czyli szczypiorek i rzeżuchę. Naprawdę nie trzeba było namawiać do jedzenia.

               

            Przedszkolaki z grupy IV na drugie śniadanie jadły kanapki z wysianą wcześniej rzeżuchą. Dzieci dowiedziały się jakie właściwości ma rzeżucha i ,że nie jest tylko ozdobą wielkanocnych stołów.

               

            Segregujemy śmieci

            Dzieci z grupy VIII na zajęciach utrwaliły wiadomości na temat segregacji śmieci - skąd biorą się śmieci, co należy robić z odpadami, kolory pojemników wg przeznaczenia. Aktywnie segregowały odpady i tworzyły zbiory rozłączne. Dzieci wypowiadały się jak powtórnie można wykorzystać odpady. Na koniec wykonały czapki ze starych gazet z pomocą nauczycielki.

               

            "Segregujemy odpady" - pod takim hasłem maluszki z grupy I uczą się, jak dbać o przyrodę, czystość wokół ponieważ od najmłodszych lat kształtujemy u dzieci postawy proekologiczne i właściwe nawyki dotyczące ochrony środowiska.

              

            "Ziemia jest kwitnąca i czysta" - maluszki z grupy I posadziły w ogrodzie przedszkolnym kwiaty: zawilce anemony, mieczyki i lilie. W ten sposób uczciły Święto Ziemi. Przedszkolaki będą teraz pielęgnować kwiatki i obserwować ich wzrost. Maluszki pozbierały też papierki, żeby wokół było czysto.

              

            Światowy Dzień Ziemi

            Dnia 22 kwietnia Obchodziliśmy w naszym przedszkolu „Światowy Dzień Ziemi”. Podczas zajęć o tematyce ekologicznej dzieci z grupy VII opracowały „kodeks małego ekologa” oraz wykonały plakat zachęcający ochronę Ziemi przed zniszczeniem. Na koniec zajęć zrobiliśmy eksperyment badawczy i kilka zadań. Każdy otrzymał Dyplom przyjaciela Ziemi. Z tej okazji również gościł u nas Pan Wojciech Kucfir, który przypomniał dzieciom zasadę segregowania odpadów, wyjaśnił dlaczego segregacja jest tak ważna dla naszej Ziemi. Nie zabrakło eko-zabaw z kostką oraz wspólnego układania eko-puzzli i drobnych upominków w postaci eko-zakładek. W ramach podziękowania dla Pana Wojciecha dzieci zaprezentowały wiersz połączony z inscenizacją o tematyce ekologicznej. 🌍🌍🌍

               

             

            W Dzień Ziemi 22.04.2022r. przedszkolaki z wszystkich grup po raz kolejny wzięły udział w akcji ,,Sprzątania Świata”. Dzieci porządkowały teren wokół przedszkola oraz pobliską okolicę. Celem akcji jest rozwijanie u dzieci pozytywnych nawyków i zachowań proekologicznych.

              

               

            Dzień Zdrowej Kanapki

            Dnia 21kwietnia 2022 r. przedszkolaki ze wszystkich grup wiekowych przygotowywały zdrowe kanapki do których wykorzystały również rzeżuchę i szczypiorek wyhodowane w swoich salach w zielonym ogródku. Podczas robienia kanapek dzieci kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność oraz dbałość o higienę podczas spożywania posiłku. Okazuje się, że dzieci uwielbiają warzywa, a kanapki wykonane własnoręcznie najlepiej smakują. Nawet największe niejadki zjadały kanapki z apetytem.

              

              

            Dzieci z grupy III biorą udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym dla przedszkoli "Skąd się biorą produkty ekologiczne".

            Dzieci sukcesywnie realizują zajęcia edukacyjne podczas których nauczą się: skąd się biorą produkty ekologiczne, dlaczego warto je wybierać, jakie są zalecenia zdrowego stylu życia oraz jak przestrzegać zasad higieny.

              

             

            EKO- ZAMEK ŚPIĄCEJ KRÓLEWNY

            29.04.2022r. odbyło się rozstrzygnięcie Międzyprzedszkolnego Konkursu Literacko-Konstrukcyjnego „EKO- ZAMEK ŚPIĄCEJ KRÓLEWNY” dla dzieci 5-6 letnich wraz z rodzicami. Celem konkursu było uświadomienie dzieciom wykorzystania surowców wtórnych do tworzenia ciekawych prac; rozwijanie twórczego myślenia oraz rozbudzanie zainteresowań plastyczno- konstrukcyjnych inspirowanych literaturą dziecięcą; propagowanie wśród rodziców czytania dzieciom i wzajemnej współpracy z dzieckiem jako jednej z form spędzania czasu wolnego. Komisja w składzie Pan Stanisław Stelmasiewicz – starszy specjalista ds. ochrony lasu i ochrony przyrody z Nadleśnictwa Giżycko, Pani Iwona Słowikowska - dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 4 w Giżycku oraz Pani Anna Święcka- wicedyrektor Przedszkola Miejskiego nr 4 w Giżycku po burzliwych naradach wyłoniła zwycięzców:

            I miejsce ex aequo:

            - Kaja Krupa wraz z rodzicem z Przedszkola Niepublicznego „Bajka” w Giżycku

            - Kornelia Pietras wraz z rodzicem z Przedszkola Niepublicznego „Bajka” w Giżycku

            II miejsce ex aequo:

            - Maria Buko wraz z rodzicem z Przedszkola Miejskiego Nr 4 w Giżycku

            - Julia Kędzierska wraz z rodzicem z Przedszkola Miejskiego Nr 4 w Giżycku

            III miejsce ex aequo:

            - Hanna Rudzińska wraz z rodzicem z Przedszkola Niepublicznego „Bajka” w Giżycku

            - Krzysztof Lalak wraz z rodzicem z Przedszkola Miejskiego nr 4 w Giżycku

            Wyróżnienia:

            - Julia K. wraz z rodzicem z Przedszkola Miejskiego nr 1 z Oddziałem Integracyjnym w Giżycku

            - Jan D. wraz z rodzicem z Przedszkola Miejskiego nr 1 z Oddziałem Integracyjnym w Giżycku

            - Maja K. wraz z rodzicem z Przedszkola Miejskiego nr 1 z Oddziałem Integracyjnym w Giżycku

            - Hubert W. wraz z rodzicem z Przedszkola Miejskiego nr 1 z Oddziałem Integracyjnym w Giżycku

            - Marysia Chałupka wraz z rodzicem z Przedszkola Niepublicznego „Koralik” w Giżycku

            - Zofia Paczkowska wraz z rodzicem z Przedszkola Niepublicznego „Krasnal” w Giżycku

            - Aleksander Kamiński wraz z rodzicem z Przedszkola Niepublicznego „Bajka” w Giżycku

            - Stanisław Fiedczak wraz z rodzicem z Przedszkola Miejskiego Nr 4 w Giżycku.

              

            Światowy Dzień Drzewa - sejmik ekologiczny.

            Przedszkolaki uczciły Światowy Dzień Drzewa w sposób szczególny. Dzieci z grupy I zaśpiewały piosenkę ,,Ziemia Wyspa Zielona”, a dzieci z grupy VII zaprezentowały wiersz ,,O pięknie drzew”. Natomiast przedszkolaki z grupy III, IV i VI uczestniczyły w spotkaniu z leśnikiem: Starszym specjalistą SL ds. ochrony lasu, ochrony przyrody i edukacji leśnej Panem Stanisławem Stelmasiewiczem. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, jakie znaczenie mają drzewa dla człowieka oraz obejrzały film ekologiczny ,,Dzik Ryś”. Na koniec spotkania dzieci otrzymały od Pana leśnika pięć dębów, które zasadziły w ogrodzie przedszkolnym. Dzieci z grupy II uczestniczyły w ,,Balu drzew”. Prezentowały taniec i improwizacje ruchowe na tle muzyki klasycznej. Utrwaliły wiadomości na temat zachowań w lesie oraz wykonały pracę plastyczną pt. ,,Co lubią drzewa” na chuście animacyjnej. Dzieci z grupy V i VI wzięły udział w ,,Quizie ekologicznym” podczas, którego wykazały się wiedzą na temat drzew, dbania o przyrodę, segregacji śmieci oraz recyklingu.

              

              

             

            MAJ

            Komisja konkursowa wyłoniła laureatów w ogólnopolskim konkursie plastyczno - literackim pod hasłem "Ekoksiążeczka - bajeczka". I miejsce: Grupa " Złota", Miejskie Przedszkole Nr 34 w Płocku; II miejsce: Klasa 0 B, Szkoła Podstawowa Nr 4 w Zielonce; III miejsce: Grupa "Sowy", Przedszkole Publiczne Nr 3 w Głogowie. Gratulujemy! Laureatom nagrody wyślemy pocztą. Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu.

              

            10 maja 2022 r. odbyło się rozstrzygnięcie Miedzyprzedszkolnego Konkursu "Ekologiczna torba na zakupy". Celem konkursu było rozwijanie kreatywności i twórczego myślenia u dzieci oraz wykorzystanie surowców wtórnych do stworzenia interesujących prac. Komisja konkursowa w składzie: Pani Anna Święcka - wicedyrektor Przedszkola Miejskiego nr 4 oraz Pani Magdalena Trzonkowska- nauczycielka Przedszkola Miejskiego nr 4, po naradach wyłoniła zwycięzców:

            I Miejsce:

            Anna Szepiłło z Przedszkola Niepublicznego "Promyk".

            II Miejsce:

            Sara Niwska z Przedszkola Niepublicznego "Bajka".

            III Miejsce:

            Wiktor Maścianiec z Przedszkola Miejskiego nr 4.

            Wyróżnienia otrzymali:

            - Kaja Krupa z Przedszkola Niepublicznego "Bajka"

            - Lena Rapita z Przedszkola Niepublicznego "Promyk"

            - Hanna Jabłońska z Przedszkola Niepublicznego "Bajka"

            - Mikołaj Warmbier z Przedszkola Miejskiego nr 4

            - Zuzanna Jaworek z Przedszkola Miejskiego nr 4

            - Alicja Wysocka z Niepublicznego Przedszkola "Koralik".

            O terminie wręczenia nagród poinformujemy przedszkola telefonicznie. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy za udział w konkursie.

              

            "Zjazd Ekoludków" - pod takim hasłem dzieci z koła recytatorskiego "Stokrotka" zaprezentowały przedszkolakom i zaproszonym gościom montaż słowno-muzyczny o tematyce ekologicznej. Podczas przedstawienia dzieci za pomocą wierszy, piosenek, ekologicznych slajdów wygłosiły apel do ludzi dorosłych o zdrowe i czyste środowisko. Naszym celem było uwrażliwienie dzieci na potrzebę ochrony przyrody, rozwijanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska oraz reagowanie na niewłaściwe zachowanie ludzi, które przyczyniają się do niszczenia przyrody. Na spotkaniu gościliśmy nauczycieli z Litwy i Łotwy.

             

            Ogródek w atrium przedszkolnym

            Nasze przedszkolaki na zajęciach poprzez różne metody i formy pracy pogłębiały wiedzę i przekonanie o zaletach zdrowego odżywiania. Te cenne wiadomości o zdrowym trybie życia i odżywiania, zachęciły nas do założenia własnego ogródka z wartościowymi dla organizmu roślinkami. Najpierw były założone zielone ogródki w salach przedszkolnych. Dzieci wysiewały w nich nowalijki w postaci rzeżuchy, sałaty czy szczypiorku, siały i pikowały wyhodowane warzywa. Dzieci rozsmakowały się w pracach ogrodniczych i został założony ogródek warzywno-ziołowy w naszym atrium. Zagonek warzywa to miejsce w którym dzieci sądzą, pikują i sieją warzywa. Zagonek z ziołami to będzie pachnące poletko na którym dzieci wysadziły i już wysiały na ten czas takie zioła jak bazylia, mięta, melisa itp. Każda grupa ma w ogródku swoje poletko, którym będzie się opiekowała. Ogródek w atrium będzie dla dzieci fajnym miejscem obserwacji rozwoju roślinek , pielęgnowania ich, posługiwania się narzędziami ogrodniczymi, zbierania plonów i degustacji ich podczas posiłków. Czekamy na efekty.

              

             

            Dziś w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste wręczenie nagród za udział w międzyprzedszkolnym konkursie literacko-konstrukcyjnym pod hasłem "Eko - zamek Śpiącej Królewny". Goście mogli wysłuchać piosenki "Wiosna" w wykonaniu dziewczynek z grup IV i VIII oraz obejrzeć bajkę z teatrzyku kamishibai pt.: "Groszki". Nagrody zostały ufundowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Radosnych Dzieci działające przy Przedszkolu Miejskim nr 4 w Giżycku.

              

            Dzieci z grupy II realizowały temat " Zdrowo jem wiecej wiem". Głównymi celami tych zajęć było: wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych.Dzieci z wielką radością poprzez dotyk i smak rozpoznawały i przekonywały się do wielu mniej lubianych owoców i warzyw. Samodzielnie wykonały sałatkę owocową, którą później ze smakiem kosztowały. Wykonały pracę plastyczną " Owoce i warzywa na talerzu". Omówione zostały wszystkie piętra piramidy oraz znaczenie aktywności fizycznej i prawidłowego odżywiania dla naszego zdrowia.

               

              

            Dzieci z grupy III zajęły I miejsce w ekologicznym konkursie międzyprzedszkolnym "Recykling - zrób coś z niczego" zorganizowanym przez Przedszkole Niepubliczne "Koralik".

             

            W minionym tygodniu dzieci z gr. VII zdobywały wiedzę na temat: Co to jest energia elektryczna i skąd się bierze? Jak oszczędzać energię w domu i w przedszkolu. Dzieci poznawały różne źródła energii elektrycznej, źródła odnawialne i nieodnawialne. Odwiedziły sklep Media Exspert, w którym poznały urządzenia elektryczne o różnej klasie energetycznej i ich wpływie na środowisko przyrodnicze. Najwięcej radości sprawiło dzieciom wykonanie pracy plastycznej "Znaczek - przypominaczek" oraz spacer w poszukiwaniu baterii słonecznych na ul. Smętka.

               

              

            Dzieci z grupy VIII w tym tygodniu rozmawiały na temat "Zdrowo jem, więcej wiem". Dzieci utrwaliły wiadomości dotyczące zdrowej żywności, układały produkty na piramidzie żywienia, kodowały, wykonywały collage " Zdrowie na talerzu" oraz plakat "Szkodliwe E".

               

            19 maja na Wzgórzu Świętego Brunona odbył się Ekologiczny Piknik Rodzinny grupy IV. Tego dnia rodzice stanęli na wysokości zadania i przygotowali dla dzieci ekologiczne przekąski, ciasta, kanapki, owoce i warzywa. Dzieci po części artystycznej wręczyły rodzicom laurki oraz doniczki z zasadzonymi cebulkami, by wspólnie w domu wyhodować szczypiorek. Przedszkolaki przekazały rodzicom ulotki dotyczące szkodliwych E. Następnie odbyły się zabawy i gry na świeżym powietrzu. Dzieci wykonały kolorowe a zarazem zdrowe szaszłyki owocowe. To był bardzo mile spędzony czas.

              

              

            Dzieci z grupy III wspólnie z rodzicami uczestniczyły w Ekologicznym Pikniku Rodzinnym, który odbył się 19.05.2022r. na Wzgórzu Świętego Brunona. Przedszkolaki przedstawiły zebranym gościom inscenizację o tematyce ekologicznej oraz śpiewały piosenki i recytowały wiersze. Następnie wręczyły rodzicom samodzielnie posiane kwiatki i własnoręcznie ozdobione torby ekologiczne. Dzieci wraz z rodzicami brały udział w zabawach i zawodach sportowych. Rodzice otrzymali ulotki na temat ,,szkodliwego E”. Dużym powodzeniem cieszyły się zdrowe przekąski, ciasta, kanapki przygotowane przez rodziców wspólnie z dziećmi, do sporządzenia których wykorzystano warzywa i owoce. Wszystko wyglądało pięknie i wybornie smakowało. To był wyjątkowy dzień dla wszystkich uczestników, promujący zdrowy styl życia.

               

             

            Dzieci z grupy VI odbyły wycieczkę na "Farmę fotowoltaiczną" w Wydminach. Po cyklu stacjonarnych zajęć, których tematem były odnawialne źródła energii dzieci mogły z bliska przyjrzeć się bateriom słonecznym i elektrowni wiatrowej.

              

            "Zdrowo jem więc wiem"- pod takim hasłem dzieci z gr. VII utrwalały i zdobywały wiedzę na temat zasad zdrowego żywienia. Dzieci przypomniały, które produkty i potrawy służą zdrowiu a które nie. Dowiedziały się co to jest "E" na produktach i dlaczego tych produktów należy unikać lub spożywać w ograniczonej ilości.

              

              

            23 maja 2022r. grupę IV odwiedził tata Hani, który należy do Koła Łowieckiego "Dzik". Pan Daniel opowiedział dzieciom o zwierzętach zamieszkujących lasy oraz o dokarmianiu zwierząt zimą. Zaprezentował zrzucone poroża łosia i jelenia oraz kły dzika, którymi dzieci były bardzo zainteresowane. Przedszkolaki miały wiele ciekawych pytań, na które nasz gość odpowiedział. Na zakończenie spotkania Pan Daniel wręczył dzieciom w grupie upominki: kredki i kolorowanki z logiem koła łowieckiego "Dzik". Dziękujemy serdecznie za spotkanie i przekazaną wiedzę.

              

            Dnia 25 maja 2022 r. dzieci z grupy III odwiedziły Pasiekę Pucer w Barcianach. Przedszkolaki wzięły udział w warsztatach "Wielka przygoda z małą pszczołą". Mogły bezpiecznie "zajrzeć do ula", znalazły odpowiedź na wiele pytań typu: kim jest pszczelarz, czym jest ul, co to jest pszczela rodzina, skąd się bierze miód itp. Dzieci zobaczyły w jaki sposób produkuje się miód, a także jakie są jego rodzaje. Miały możliwość skosztowania różnych miodowych smaków. Ponadto poznały rodzaje ulów, dowiedziały się jakimi narzędziami posługują się pszczelarze i jak wygląda praca w pasiece. Własnoręcznie wykonały wyjątkową świeczkę z plastra wosku pszczelego.

              

              

            Dzieci z grupy VIII wspólnie z rodzicami uczestniczyli w Ekologicznym Pikniku Rodzinnym, który odbył się w ogrodzie przedszkolnym. Dzieci w prezencie recytowały wiersz i wręczyły własnoręcznie wykonane laurki. Rodzice otrzymali również ulotki na temat "Szkodliwe E". Wszyscy uczestniczyli w wesołych zabawach i grach sportowych. Zdrowy poczęstunek był kolorowy i pyszny. Dziękujemy rodzicom za organizację zabaw i poczęstunku.

                 

            W dniu 26 maja 2022r odbył się "Ekologiczny Piknik Rodzinny" w grupie I. Przedszkolaki przedstawiły wiersze oraz piosenki. Następnie dzieci wręczyły Rodzicom samodzielnie wykonane ekologiczne upominki: szczypior i laurki. W ogrodzie przedszkolnym odbyły się wspólne, rodzinne zabawy i zawody sportowe. Rodzice otrzymali ulotki na temat ,,szkodliwego E”. Dużym powodzeniem cieszyły się zdrowe warzywne przekąski, ciasta z owocami, owocowe szaszłyki, owoce i zdrowa lemoniada. To było wyjątkowe Rodzinne wydarzenie dla wszystkich uczestników, promujące zdrowy styl życia.

              

              

            "Ekologiczny piknik rodzinny"

            27.05.2022 r. w grupie VI świętowaliśmy Dzień Rodziny. Podczas uroczystości dzieci zaprezentowały , krótki występ artystyczny po czym wspólnie z rodzicami brały udział w konkurencjach sportowych " Dzieci kontra dorośli". Nie zabrakło pysznych zdrowych przekąsek: kolorowych kanapek, owocowych szaszłyków, warzyw, ciast, ciasteczek i babeczek . Dodać należy, że dzieci z grupy VI z wielkim zaangażowaniem przygotowywały się by wspólnie uczcić Dzień Rodziny: same zadecydowały, które wiersze ,piosenki i tańce zaprezentują tego dnia.Przygotowały instrumenty z materiałów wtórnych do swojego występu, wybrały konkurecje sportowe i przygotowały szaszłyki owocowe🍓🍉🍇🍌🍍. Mimo iż piknik odbył się w sali z powodu niesprzyjających warunków pogodowych zabawa była wyśmienicie.

              

               

             

            W ramach realizacji bloku tematycznego "Poszanowanie energii i promocja jej odnawialnych źródeł" przedszkolaki z grupy I dowiedziały się skąd się bierze energia i jak oszczędzać energię w domu i w przedszkolu. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób natura pomaga w wytwarzaniu energii elektrycznej.

              

            W ramach realizacji projektu: „Szkoła przyjazna środowisku”. W miesiącach maj- kwiecień realizowaliśmy głównie tematykę promującą zdrowie. Jako placówka staramy się przez cały rok promować zasady prawidłowego żywienia oraz kształtować postawy aktywnego i świadomego dbania o zdrowie, a także wiedzy co jest dla dziecka korzystne, a co nie. W ramach zajęć dydaktycznych dotyczących zdrowego żywienia wykonaliśmy ulotkę o „szkodliwym E”, jej celem było uświadomienie rodzicom jakich produktów należy unikać… Ulotki zostały rozdane rodzicom podczas „Ekologicznego dnia rodziny” . Przedszkolaki ze wszystkich grup wiekowych przedstawiły zebranym gościom inscenizację o tematyce ekologicznej, zaśpiewały piosenki oraz recytowały wiersze. Dzieci wraz z rodzicami wzięli udział w zabawach i zawodach ekologiczno- sportowych . W działalności tej nie zabrakło rodziców, którzy współdziałają z przedszkolem i zaangażowali się do promowania zdrowego stylu życia przygotowując ekologiczne przekąski.

                

            CZERWIEC

            W konkursie zbiórki makulatury organizowanym przez Mazurski Związek Międzygminny – Gospodarka Odpadami. nasze przedszkole w kategorii żłobki/przedszkola otrzymało III miejsce.

                                       

            W ramach realizacji ogólnopolskiego programu: ,, Kubusiowi Przyjaciele Natury ” dzieci z grupy III poznały czynniki wpływające na zdrowie – w tym zasady prawidłowego odżywiania i aktywności fizycznej. Przedszkolaki dowiedziały się, że należy oszczędzać energię elektryczną w gospodarstwie domowym. W celu wyrobienia nawyku gaszenia światła w pomieszczeniach, dzieci wykonały ,,znaczki przypominaczki”. Podczas realizacji programu przedszkolaki oglądały filmy edukacyjne, słuchały wierszy oraz wypełniały karty pracy.

              

            Z Okazji Dnia Dziecka  dzieci ze wszystkich grup wiekowych wybrały się na wycieczkę do bardzo malowniczego miejsca : Żabiego Oka. Na Dzień dobry powitał nas przyrodnik. Po krótkiej teorii , w której przybliżył nam wiedzę na temat skamieniałości i „żabek” dzieci brały udał u w poszukiwaniach „magicznych kamieni”. Następnie czekały na nas warsztaty plastyczne-dzieci wykonały „żabie pamiątki”. Nie zabrakło harców i zabaw sportowych 🐸🐸🐸. Zwieńczeniem wycieczki były warsztaty kulinarne, dzieci miały okazję samodzielnie zrobić „żabie bułeczki”, które zjadły z wielkim apetytem.

               

              

            W dniu 3 czerwca 2022r. odbył się w naszym przedszkolu "Festiwal Energii" - akcja promująca poszanowanie energii i jej odnawialnych źródeł. Festiwal Energii został przeprowadzony z udziałem mieszkańców Giżycka oraz dzieci z Przedszkola "Bajka". Tego dnia wszystkie przedszkolaki maszerowały ulicami miasta niosąc plakaty zachęcające do oszczędzania naturalnych zasobów Ziemi i rozdawały mieszkańcom naszego miasta wcześniej przygotowane ulotki. Nasze przedszkolaki zaprezentowały wiersze i piosenki zachęcające do oszczędzania energii. Odbył się cykl zajęć "Skąd się bierze energia", "Jak oszczędzać energię w domu i w przedszkolu".

               

                

            Dnia 3.06.2022r. w grupie II odbyły się warsztaty kulinarne pod hasłem ,,Wyzwanie smaku. Oswajanie warzyw", które poprowadziła nauczyciel - dietetyk , edukator żywienia - Pani Agnieszka Żukowska. Była krótka rozmowa na temat wartości odżywczych warzyw i owoców , zabawy z wykorzystaniem Świeżaków przy piosence ,,Warzywa, owoce", samodzielne przygotowanie surówki oraz soku z jabłek i marchwi. Dzieci miały okazję spróbować też różnych odmian pomidorów i soku pomidorowego. Największą niespodzianką jednak okazało się ciasto marchewkowe i pomidorowe. Oba były przepyszne. Wszystkie potrawy bardzo przedszkolakom smakowały. Celem warsztatów było - zachęcenie dzieci do spożywania warzyw i owoców, odkrywania nowych smaków, pokazania, że zdrowe jedzenie smakuje wspaniale i można je łatwo i szybko przygotować na różne sposoby.

               

            XI Przeglądu Teatrów Przedszkolnych „Kurtynka w Górę” 2022r.

            Dnia 14.06.2022r. w Giżyckim Centrum Kultury odbył się XI Przegląd Teatrów Przedszkolnych „ Kurtynka w Górę”. Organizatorem przeglądu było Przedszkole Miejskie nr 4 w Giżycku.

            Myślą przewodnią było hasło ”Z ekologią za pan brat”.

            Mali aktorzy poprzez świat bajki, przypomnieli wszystkim o poszanowaniu otaczającej przyrody, jak należy o nią dbać, jakim postawom i zachowaniom należy się przeciwstawiać, aby matka natura była z ludzi dumna. Ponadto celem przeglądu było popularyzacja dziecięcych widowisk teatralnych i prezentacja małych artystów przed szeroką publicznością.

            Patronatem honorowym XI Przeglądu Teatrów Przedszkolnych

            „ Kurtynka w górę” był Burmistrz Miasta Giżycko.

            W przeglądzie uczestniczyły trzy placówki przedszkolne:

            1. Zespół teatralny „Różowa gąska” z Przedszkola Miejskiego nr 4,

            który przedstawił bajkę pt. „Zielony Kapturek”- dzieci przygotowały

            p. Marta Lachowicz, Adriana Dobosz i Zofia Kimbor.

            2. Zespół teatralny „ Krasnoludki” z Przedszkola Niepublicznego

            „Krasnal”, który przedstawił przedstawienie pt. „ W biurze Pani

            Natury”- dzieci przygotowały p. Agnieszka Paczkowska i Agnieszka

            Chojnowska.

            3. Grupa teatralna z Przedszkola Miejskie nr 1 z Odziałem

            Integracyjnym, która zaprezentowała bajkę pt. „Czerwony Kapturek

            i zielony las” – dzieci przygotowała p. Jolanta Łbik.

            Uczestnicy przeglądu zostali nagrodzeni pamiątkowymi statuetkami, dyplomami i upominkami.

            Organizatorzy i uczestnicy przeglądu dziękują wszystkim sponsorom XI Przeglądu Teatrów Przedszkolnych „Kurtynka w górę” a w szczególności dla: Burmistrza Miasta Giżycko, Mazurskiego Banku Spółdzielczego w Giżycku, Rady Rodziców Przedszkola Miejskiego Nr 4, Giżyckiego Centrum Kultury.

              

              

            Dzieci z grupy VI dbają o ogród sensoryczny.

               

            Dzieci z grupy VII porządkują przedszkolne atrium.

               

            Grupa VII zbiera pierwsze plony z rabatki warzywnej. Szczypiorek i koperek dzieci przekazały do kuchni przedszkolnej. Nasza Pani Ania, wie co z tym zrobić.

              

            Dnia 21.06.2022r. przedszkolaki ze wszystkich grup wiekowych przygotowały koktajle oraz soki owocowo-warzywne. Przed przystąpieniem do pracy dzieci zapoznały się z urządzeniami: blenderem i wyciskarką do soków. Dzieci wspólnie z Paniami wyczarowały piękne i smaczne napoje jednokolorowe, a nawet tęczowe. Łączyły owoce: truskawki, banany, jabłka, gruszki. maliny, kiwi, brzoskwinie i pomarańcze i borówki. Nie zabrakło również warzyw: buraków, marchewki, szpinaku, pietruszki i ogórka. Przygotowanie koktajlu i soku dało dzieciom wiele radości, jednocześnie uświadomiło im jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu.

              

              

            ,,Owocowa pizza".

            Dnia 23.06.2022r. w grupie II odbyła się kontynuacja warsztatów kulinarnych ,,Wyzwanie smaków. Oswajanie owoców".

              

            Dnia 23 czerwca odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu "Baterie zbieramy i wygrywamy". Konkurs był adresowany do wszystkich grup wiekowych. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za aktywny udział. Sponsorem nagród była Rada Rodziców naszego przedszkola i Mazurski Bank Spółdzielczy w Giżycku. Na koniec spotkania mali aktorzy z koła teatralnego "Różowa Gąska" przedstawiły bajkę o tematyce ekologicznej "Zielony Kapturek".