• Oferta przedszkola

• Pomoc psychologiczno-pedagogiczna

• W ramach udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej przedszkole proponuje zajęcia edukacyjno-terapeutyczne w zakresie:

•  Zajęcia logopedyczne mają na celu zapobieganie powstawaniu zaburzeń mowy oraz nasilaniu się już istniejących nieprawidłowości, a także zmniejszeniu ryzyka wystąpienia dysleksji, a nawet zaburzeń osobowości.

Na zajęciach prowadzone są ćwiczenia, które mają na celu:

- usprawnianie motoryki aparatu artykulacyjnego (m.in. języka, warg, żuchwy),

- kształtowanie prawidłowego toru oddechowego, wydłużanie fazy wydechowej,

- kształtowanie prawidłowych czynności fizjologicznych w obrębie aparatu mowy,

- rozwijanie słuchu fonematycznego,

- wzbogacanie słownictwa, rozwijanie mowy opowieściowej,

- rozwijanie umiejętności budowania dłuższych wypowiedzi,

- rozwijanie umiejętności rozumienia wypowiedzi słownych,

- uzyskanie prawidłowej artykulacji poszczególnych głosek.

Zajęcia logopedyczne prowadzone są przez mgr Anna Święcka, mgr Magdalena Trzonkowska

• zajęcia z terapii pedagogicznej

Głównym celem zajęć terapii pedagogicznej jest wspieranie indywidualnego rozwoju dziecka zgodnie z jego możliwościami.

Na zajęciach jest usprawniana percepcja słuchowa, percepcja wzrokowa, funkcje motoryczne, koncentracja uwagi, koordyncja wzrokowo- słuchowo - ruchowa.

Podczas realizacji zajęć terapii pedagogicznej wykorzystywane są następujące metody:

- pedagogika zabawy,

- elementy Metody Dobrego Startu wg M. Bogdanowicz,

- stymulowanierozwoju dzieci w zakresie usprawniania rozwoju intelektualnego

i emocjonalnego wg E. Gruszczyk - Kolczyńskiej,

- metoda ruchu rozwijającego W. Sherbone,

- elementy Metody Dennisona.

Zajęcia z terapii pedagogicznej prowadzone są przez mgr Ewę Pikciun

• Zajęcia rewalidacyjne

Zajęcia rewalidacyjne mają charakter terapeutyczny, usprawniający i korekcyjny. Ich rodzaj i forma odpowiadają indywidualnym potrzebom rozwojowym i edukacyjnym i zawsze są dostosowane  do aktualnych potrzeb psychofizycznych dziecka.

Zajęcia mają na celu stymulowanie wszechstronnego rozwoju:

- sfery komunikacyjnej i mowy ( m.in wzbogacanie słownika dziecka, rozumienie i definiowanie pojęć)

- sfery poznawczej ( m.in kształcenie umiejętności matematycznych, przygotowanie do umiejętności czytania i pisania, stymulowanie spostrzegania wzrokowego i słuchowego, poszerzanie wiadomości o otaczającym świecie)

- sfery emocjonalno- społecznej ( m.in. rozumienie uczuć i emocji swoich i innych osób, nauka wyrażania potrzeb, kształtowanie prawidłowych schematów relacji międzyludzkich)

- sfery manualnej i motorycznej ( rozwijanie sprawności ruchowej i fizycznej, nauka orientacji przestrzennej, ćwiczenia koordynacji wzrokowo- ruchowej, ćwiczenia grafomotoryczne)

- sfery sensorycznej ( odbieranie i przetwarzanie bodźców zmysłowych).

Zajęcia rewalidacyjne prowadzone sa przez mgr Anna Bernatowicz, Agnieszka Szafranowicz

• zajęcia terapeutyczne z inegracjii sensorycznej

Celem terapii integracji sensorycznej jest stymulacja centralnego układu nerwowego poprzez pobudzanie receptorów zmysłowych. Proces ten ma dostarczyć aparatowi sensorycznemu odpowiednią ilość i jakość bodźców, aby na ich podstawie mózg nauczył się właściwego reagowania i wykształcił prawidłowe reakcje adaptacyjne.

Na zajęciach prowadzone są ćwiczenia, które mają na celu:

- poprawić jakość odbierania, przesyłania i organizowania bodźców,

- dostarczenie kontrolowanej  ilości  bodźców  sensorycznych

w szczególności przedsionkowych, proprioceptywnych i dotykowych,

- wspomaganie ogólnego rozwoju dziecka,

-  zaburzeń rozwojowych dzieci,

- wzmacnianie poczucia własnej wartości poprzez pozytywne motywowanie ,

- poprawę rozwoju ruchowego, uczenia się i zachowania ,

- poprawę koordynacji ruchowej, planowanie ruch, poprawa percepcji słuchowej, wzrokowej usprawnianie grafomotoryczne.

Zajęcia z integracji sensorycznej prowadzi mgr Marta Lachowicz

Porady i cenne uwagi naszych specjalistów znajdziecie Państwo w zakładce " Dla rodziców" !!!