• Materiały do nauki w domu

     • Grupa VI

     • Zabawa 24.06.20

      1. „Wyścigi” - słuchanie opowiadania  „Wyścigi”.

       Książka (s. 94–95) dla dziecka.                                                                                                

       Rodzic czyta  ( lub dziecko samo)                                                                                                               

      .” W Dniu Sportu przed wyścigiem w workach Olek był pewny swego. Tymczasem niespodzianka! Ola jak zając wyskoczyła mu zza pleców i pierwsza wpadła na metę. Zabrzmiały brawa, a Olek nadął się i burknął: – Na pewno miała luźniejszy worek! – Następnym razem stań do wyścigu ze ślimakiem – zaproponowała mama, ale Olek wzruszył ramionami. – A co to za przyjemność wygrać ze ślimakiem? – prychnął. – Przecież ze ślimakiem nie można przegrać! – To znaczy, że przyjemność jest wtedy, kiedy można przegrać, tak? – spytała mama. – W takim razie wypadałoby chyba umieć przegrywać, co? – Jak to umieć przegrywać? – zdziwił się Olek. – Po prostu: najpierw starać się wygrać, a jeśli się nie uda, pogratulować zwycięzcy i następnym razem starać się jeszcze bardziej. – To trudne – zmartwił się Olek. Mama uśmiechnęła się czule. – Wiem, synku – powiedziała.”

      Rodzic zadaje pytania:

      Jak zachował się Olek po zakończeniu wyścigu? Co ty zrobiłbyś na miejscu Olka? Co poradziła Olkowi mama?.                                                                                                    

      Omówienie znaczenia słów fair play. : Jak należy postępować, aby być dobrym sportowcem? Jak nazywa się ludzi zainteresowanych daną dyscypliną sportową i przychodzących np. na stadion, aby obejrzeć mecz? W jaki sposób powinien zachowywać się kibic?  Rodzic uzupełnia wypowiedzi dziecka.

      https://youtu.be/s5vjbqlPXoU

       

      2. „Zamówienie na sprzęt sportowy” - zabawa dydaktyczna.

      Rodzic . informuje dziecko, że przedszkola i szkoły znajdujące się w okolicy złożyły zamówienia na sprzęt sportowy. Odczytuje zamówienia z kartek. Każde zamówienie opiewa na inną liczbę piłek i skakanek, np.                                                                                                 

      Zamówienie 1 ( zadanie )- Przedszkole Słoneczko zamawia 7 piłek pingpongowych i tyle samo skakanek.  Rodzic . pyta: Jak myślisz, ile skakanek chce kupić to przedszkole?

         Zamówienie 2 - Przedszkole Biedronka zamawia 6 piłek do gry w piłkę wodną i skakanki – o 1 mniej niż piłek. Rodzic . pyta: Ile skakanek chce kupić przedszkole Biedronka?     

      Zamówienie 3- Przedszkole Skrzacik zamawia 8 piłek tenisowych i o 4 mniej  skakanek.   

         Zamówienie 4- Szkoła Podstawowa im. Przyjaciół Lasu zamawia 4 piłki do gry w piłkę nożną i skakanki – o 1 więcej niż piłek. Rodzic pyta : Ile skakanek zamawia szkoła?

        Zamówienie 5 - Szkoła Podstawowa im. Dzikiej Kaczki zamawia  5 piłek do koszykówki i o 3 więcej skakanki.  Rodzic pyta. Ile skakanek chce kupić szkoła?  

       Dziecko układa  do każdego zamówienia działanie matematyczne , używając odpowiednich znaków matematycznych i odczytuje je.- zał. 1 zal._1_cyfry(2).docx

      3.Piosenki na wakacyjną nutę:  https://youtu.be/BauTov9xmZY

                                                   https://youtu.be/W4RHyjQLfCM

       

       

       

      Zabawa 23.06.20

      1. „Piosenka o sporcie”- https://youtu.be/V1Sua6hBAEs

      2.  Letnia olimpiada sportowa”- film edukacyjny.

      https://youtu.be/KCaigbf8cHA

       

      Rodzic . zadaje dziecku pytania dotyczące filmu, np.:                                                                    

       Jakie poznałeś  symbole olimpijskie? Jaki jest przebieg igrzysk olimpijskich? Jakie dyscypliny sportowe są rozgrywane podczas igrzysk? Która z tych dyscyplin podoba ci się  najbardziej? Dlaczego?                                   

      3. „Sport to zdrowie” - rysowanie kredkami ołówkowymi..

       Rodzic czyta  treść listu.                                                                                                                      

      Drogi przedszkolaku!                                                                                                                                                                         

      Dzisiaj w lesie, jak wieść niesie, konkurs wielki ogłaszamy. Przedszkolaków zapraszamy. Narysujcie, moi mili, tak abyście zadziwili wszystkich tych, co tu mieszkają. Zdrowych zasad zaś nie znają. Temat pracy „Sport to zdrowie”. Tata zaraz wam opowie, jak wykonać to zadanie. Jest łatwiutkie niesłychanie. Ja na prace Twoją  czekam. Teraz lecę, już nie zwlekam, bo tam zaraz na polanie ptaków będzie dziś zebranie. Muszę stawić się na czas. Teraz zatem żegnam Was. Wasz wróbelek

      4.Wykonaj ćwiczenia str. 93-94 cz. 5

       

       

       

      Zabawa 22.06.20

      1. Czym jest sport ( zabawa ruchowa) dla dziecka?

      Aktywność fizyczna to bardzo ważny element rozwoju dziecka. Pozwala kształtować się prawidłowo całemu małemu człowiekowi – od ciała po umysł. Zabawy ruchowe dla dzieci   w domu w atrakcyjny dla nich sposób wzmacniają następujące cechy i umiejętności:

      • siłę mięśni,
      • elastyczność ciała,
      • kondycję (wytrzymałość),
      • koordynację ruchową,
      • umiejętność koncentracji,
      • koordynację wzrokowo-ruchową,
      • kreatywność,
      • logiczne myślenie,
      • tolerancję,
      • umiejętność wygrywania i przegrywania.

       

      Propozycje zabaw ruchowych z dziećmi w domu i w ogrodzie:

      1. Jak rusza się....?
      Niech dziecko pokazuje (ty też – będzie zabawnie!), jak poruszają się różne zwierzęta: kot, słoń, niedźwiedź, sikorka, pies, bocian, wąż itp. Zabawa może mieć postać kalamburów: każde z was losuje kartkę z nazwą zwierzęcia i musi bez użycia słów pokazać, o jakie zwierzę chodzi.

      2. Sznurek parzy, sznurek to ścieżka
      Połóż na podłodze sznurek. Wymyślaj różne sposoby poruszania się z jego wykorzystaniem:

      • chodzenie po sznurku przodem, tyłem, bokiem,
      • przeskakiwanie przez sznurek przodem i tyłem,
      • przeskakiwanie nad sznurkiem bokiem obunóż lub z nogi na nogę.


      3. Zabawy z piłkami
      Jest ich mnóstwo. Oto kilka z nich:

      • Trafianie piłką do pojemnika na pranie, do wiaderka po farbie itp.  Rzucajcie prawą, lewą                    o obiema rękami. Można zliczać punkty.
      • Toczenie piłeczki pingpongowej oddechem . Dziecko poruszając się na czworaka dmucha w piłeczkę, popychając ją w wyznaczonym kierunku. Celem może być np. wprowadzenie                           i zatrzymanie (oddechem!) piłeczki na kartce papieru.
      • Rzucajcie z dzieckiem do siebie piłkę, jednocześnie podając na głos kolor . Piłkę trzeba załapać, chyba że rzucający wypowie wybrany wcześniej kolor, np. czerwony. Wtedy nie wolno złapać piłki!
      • Podawanie sobie piłki nogami – minifutbol . Dla bezpieczeństwa sprzętów domowych lepiej będzie, jeśli piłka nie będzie traciła kontaktu z podłożem.

      Tutaj bez wychodzenia z domu kupisz piłki, które przydadzą się w domu i ogrodzie do zabaw ruchowych dla dzieci:

      4. Przeprawa przez rzekę
      Ustaw na podłodze przedmioty, po których można chodzić: złożony koc, poduszki, stołeczek, fragmenty piankowej maty itp. Przedmioty powinny tworzyć ścieżkę. Zadanie: przejdźcie po kamieniach (przedmiotach) wystających z wody (podłoga) bez „zamoczenia” nóg.

      5. Idziemy w tany .
      Przygotuj różny rodzaj muzyki – wolną, szybką, spokojną i bardzo dynamiczną, rockową, dance, klasyczną i jaką tylko zechcesz. Poproś dziecko, aby każdy fragment zilustrowało ruchem. Chwal taniec, ile masz sił!

      6. Slalom na różne sposoby .
      Ustaw slalom, układając na podłodze w linii prostej np. papierowe lub plastikowe kubeczki albo butelki (mogą to być też zgniecione zapisane kartki papieru). Poproś dziecko, aby pokonywało slalomem przeszkody w różny sposób: na czworaka, na czworaka tyłem, na jednej nodze, tyłem na stojąco, idąc w kucki, skacząc jak zając itd. Starsze dziecko może spróbować pokonać slalom z zawiązanymi oczami.

      Tu możliwości jest więcej i teren bezpieczniejszy, o ile nie ma na nim przedmiotów, o które dziecko może się uderzyć czy rozciąć skórę. Do ogrodu można przenieść wszystkie zabawy dla dzieci opisane wyżej. Dodatkowo można też zorganizować:

      7. Utrzymaj kijek w pionie .
      Zadanie: ustaw kijek/patyk pionowo na dłoni. Puść go i poruszając ręką, na której kijek stoi, postaraj się uchronić go przed upadkiem. Uwaga! Lepiej do zabawy nadaje się prosty patyk.kijek o dość dużej długości – im krótszy, tym trudniej go utrzymać w pionie.

      8. Zabawa w chowanego (od 4. r.ż).
      Jedna osoba liczy do 30 w wybranych miejscu, np. przy ścianie domu – to będzie miejsce do zaklepywania. W tym czasie pozostałe osoby chowają się na terenie. Po doliczeniu do 30 szukający zaczyna wypatrywać schowanych. Gdy kogoś zobaczy, podbiega do miejsca, gdzie liczył i woła: raz, dwa, trzy, (wymienia imię) za krzakiem przy furtce. Jeśli wymieniona z imienia osoba faktycznie tam się schowała, musi wyjść z ukrycia. Osoby chowające się mogą uchronić się przed znalezieniem – w tym celu, muszą podbiec do miejsca, gdzie szukający liczył i zawołać: raz, dwa, trzy – zaklepany!
      9. Ciepło-zimno
      Jedna osoba ukrywa w ogrodzie wybrany przez wszystkich przedmiot. Szukający poruszają się po ogrodzie, a osoba, która ukryła przedmiot, kieruje szukającymi – gdy któreś z nich zbliża się do przedmiotu, wymienia imię tej osoby i mówi: ciepło. A gdy ktoś się oddala, mówi imię i "zimno". Wygrywa ten, kto pierwszy znajdzie schowany przedmiot.


      10. Ciuciubabka
      Jedna ze starszych zabaw. Jej podstawowe zasady przypominamy w materiale: 
      Ciuciubabka – fajna zabawa ruchowa dla dzieci.
      11.  Gra w klasy
      Można pole do gry narysować na podjeździe dla samochodu lub oznaczyć, układając sznurek na trawie. Zasady gry, modyfikacje i instrukcję jak narysować pole do gry znajdziesz w materiale: 
      Gra w klasy – zabawa ruchowa dla dzieci.
      12. Baba jaga patrzy! .Dodatkowe pomysły na zabawy ruchowe dla dzieci w ogrodzie

      13. Wyścigi z piłką ping-pongową (lub jajem) na łyżce stołowej . Można z takim utrudnieniem pokonywać slalom lub prosty tor przeszkód.
      Masz dwoje dzieci? Niech staną do siebie bokiem, a ty zwiąż im po jednej nodze – np.

      14. Zabawa "Bieg po buty"

      Będziesz potrzebować papierowego, dużego pudła lub kosza na bieliznę. W zabawie biorą udział dwie drużyny (co najmniej po dwóch graczy w każdej)

      Należy wyznaczyć linię startu i odcinek do przebiegnięcia – na jego końcu ustawić pudełka (po jednym na drużynę). Miejsce zabawy musi być na tyle bezpieczne, by można było biegać na bosaka.

      Pierwszy gracz z drużyny biegnie do pudełka, zdejmuje buty i wkłada je do niego. Następnie biegnie z powrotem. Dotyka ręką kolegi i ten rusza…  Kiedy już cały zespół jest bez butów, gracze po kolei biegną do pudełka, zakładają buty i wracają biegiem. Pierwszy zespół z butami na nogach – wygrywa.

      15. Zabawa "Mokra siatkówka"

      Do zabawy potrzebna będzie duża gąbka oraz dmuchany basen dla dzieci. Zawodnicy (dwóch lub więcej graczy) stoją wokół basenu. Gąbka jest odbijana dłońmi ponad basenem. Jeśli spadnie na ziemię, gracz po drugiej stronie dostaje punkt. Jeśli ląduje w basenie – gracz, który ostatni jej dotknął traci punkt i musi wejść do niego, by ją wyciągnąć. Kto pierwszy zdobędzie 10 punktów – wygrywa.
       

      16. Zabawa "Balony z wodą"

      Będziesz potrzebować dużych ręczników plażowych oraz balonów wypełnionych wodą.                       

      W tej zabawie powinno uczestniczyć więcej niż 4 dzieci (najlepiej liczba parzysta).

      Trzymając ręczniki za rogi i stojąc około pół metra od siebie uczestnicy zabawy używają ręcznika do przerzucania balonu od jednej drużyny do drugiej. Po każdym udanym przerzucie, zwiększajcie odstęp między drużynami. Gra toczy się do upadku balonu na ziemię. Wtedy możecie zacząć kolejną rundę ;D

      17. Zabawa "Balony z wodą II"

      Balony z wodą możecie również wykorzystać w innej zabawie. Przeznaczona jest dla 4 lub więcej osób. Gracze łączą się w pary.  Stają na linii startu plecami do siebie, pomiędzy nich wkłada się balon z wodą. Na słowo „strat’ ruszają do mety, starając się nie upuścić balonu. Która drużyna pierwsza dobiegnie do mety z balonem – ta wygrywa. 

      18. Zabawa "Gdzie jest moje dziecko?" –  dla całej rodziny

      Na otwartej przestrzeni stoją 2 grupy – mamy i dzieci. Mamy mają oczy zawiązane chustkami. Na słowo „start”,  dzieci zaczynają wołać do swoich mam –  te mają za zadanie po omacku wyłowić je z tłumu. Która mama pierwsza trafi na swoje dziecko, ta wygrywa. Drugą rundę można przeprowadzać z udziałem ojców.

      19. Zabawa "Kto ma więcej piegów?"

      Do zorganizowania tej zabawy będzie potrzebny stoper, dziurkacz, kolorowy papier oraz małe wiaderka lub miski z wodą.

      Za pomocą dziurkacza uzyskujemy kolorowe, papierowe kółeczka – trzeba ich dosyć dużo (zależy też od ilości uczestników).

      Zabawa przeznaczona dla 4 lub więcej osób (parzysta liczba). Graczy dzielimy w pary. Jeden zawodnik pełni rolę „piegusa”, drugi odpowiada za naklejanie piegów. Tuż przed rozpoczęciem zabawy, każda drużyna otrzymuje miseczkę z wodą i wsypanymi do niej papierowymi kółeczkami. Sędzia ustawia stoper na pół minuty, a na sygnał „start”, wyznaczona do tego osoba  zaczyna naklejać piegi na twarzy kolegi/koleżanki.  Po upływie wyznaczonego czasu, sędzia liczy piegi –  wygrywa drużyna  z największym piegusem.

      20. Zabawa "Bieg kelnera"

      Potrzebne będą plastikowe lub papierowe talerzyki oaz piłka do ping-ponga dla każdej drużyny. Zabawa przeznaczona dla minimum 4 osób. Zawodnicy ustawiają się na mecie, pierwszy zawodnik z każdej drużyny trzyma na podniesionej w górze dłoni  talerzyk, a na nim piłeczkę. Po usłyszeniu „start”, zawodnicy biegną do wyznaczonego punktu i zawracają. Przekazują talerzyk z piłeczką kolejnemu koledze z drużyny i on rusza do biegu. Upuszczenie piłeczki – powoduje konieczność powrotu do linii startu i ponowne rozpoczęcie biegu. Wygrywa drużyna, której  wszyscy zawodnicy zaliczą bieg z piłeczką pierwsi.

      21. Zabawa „Mówiąca piłka"

      Do zabawy potrzebna będzie piłka, taśma samoprzylepna, marker. Na piłkę naklej paski taśmy.
      Na każdym pasku napisz markerem inną zasadę rzucania i łapania piłki: „Rzuć kucając”,  „Rzuć siedząc”, „Rzuć po uprzednim podskoku w górę” – możesz wymyśleć różne kombinacje.

      Dzieci stają w kole. Gdy pierwszy gracz łapie piłkę musi patrzeć na słowa pod lub najbliżej prawej dłoni. Musi rzucić piłkę tak, jaki to zostało opisane na taśmie – drugi gracz ma zaś spróbować złapać ją w ten sam sposób. Następnie patrzy na słowa pod swoją prawą ręką… i gra się toczy.

      22. Zabawa "Złap światełko"

      Zabawa po zmroku, czyli to co dzieci lubią najbardziej. Potrzebny do tego jest duży ogród i latarka. Najlepiej, gdy jest 3 lub więcej graczy. Jedno dziecko nazywane „światełkiem” otrzymuje latarkę i oddala się od reszty. Włącza na chwilę latarkę i wyłącza. Pozostała grupa dzieci liczy do 100 i biegnie szukać w kierunku, gdzie widzieli błysk światła. W tym czasie "światełko" przemieszcza się. Całą trudność polega na tym, że "światełko" musi po każdorazowym odliczeniu do 60 włączyć na chwilę latarkę… Osoba, która pierwsza odnajdzie „światełko” zamienia się z nim rolami. Latarkę można zamienić na sygnał dźwiękowy np. z telefonu. Wtedy uczestnicy zabawy będą musieli kierować się słuchem, a nie wzrokiem…

      23 . Zabawa "Wyścig z dynią"

      Do zabawy potrzebna jest dynia. Jeżeli nie ma jeszcze dyń, możemy bawić się z arbuzami. Potrzebne są do niej także naturalne miotły z witek. No, w ostateczności można także użyć zwykłych, dużych szczotek na kiju… Dzieci stają na linii mety – po usłyszeniu sygnału „start”, każde turla dynię za pomocą miotły do mety. Kto pierwszy dotrze tam z dynią, ten wygrywa. PS. Dynia nie może być zbyt duża, bo dziecko nie będzie w stanie jej toczyć;)

       Bo dzieci kochają zabawy z pomysłem….

      Życzymy Wam wspaniałej zabawy, słonecznych, pięknych i bezpiecznych wakacyjnych dni.

       

       

       

       

      Zabawa 19.06.2020

      .I..  „Dużo już wiemy, dużo już umiemy” – zabawy  rozwijające umiejętność czytania

      1. Domino wyrazowo- obrazkowe- zał. 1 zal._1_domino.docx
       Pomoce: domino wyrazowo-obrazkowe
       Przebieg zabawy: Dziecko losuje kartoniki na którym znajdują się dwa wyrazy ( słowa- obrazek). Zabawę zaczyna rodzic układając swój kartonik na stole i odczytując swoje wyrazy (początkowy i następny). Zadaniem dziecka jest sprawdzać, czy na kartoniku znajduje się wyraz odczytany przez rodzica. Jeżeli tak to układa kartonik obok przeczytanego wyrazu i samodzielnie odczytuje kolejny wyraz ze swojego kartonika. Dzieci ponownie sprawdzają, czy na ich kartonikach znajduje się odczytany wyraz – jeżeli tak to układają go obok tego wyrazy. Zabawa powtarza się do wyczerpania kartoników.
      2. . „Polowanie na słowa
       (Pomoce: kolorowe czasopisma, gazety, ołówek lub kredka)
       Przebieg zabawy: Dziecko wyszukuje w gazetach słowa , których nazwa zaczyna się na określoną głoskę.
      3. „Ułóż zagadkę”- zał. 2 zal._2_domino_sylab.docx
       Pomoce: kartoniki z wyrazami
       Przebieg zabawy: Dziecko losuje kartonik z wyrazem, odczytuje go po cichutku i układa zagadkę o tym wyrazie, przedstawia ją rodzicowi
      4.  „Podpisz obrazek”- zał. 3 zal._3_obrazki_i_zdania.docx
       Pomoce: obrazki, kartoniki ze zdaniami
       Przebieg zabawy: Dziecko otrzymuje kilka obrazków, jego zadaniem jest rozpoznać przedmiot znajdujący się na obrazku i odszukać do niego odpowiednie zdanie. (do obrazków, które nie mają zdań spróbujcie ułożyć sami pytania)
      5. Ułóż słowa z rozsypanki sylabowej zał. 5zal._5_roz.syl.docx

             Przebieg zabawy: dziecko układa z rozsypanki sylabowej słowa i odczytuje je

      1.  „Znam samogłoski i spółgłoski” -zaznacz kolorem niebieskim spółgłoski a czerwonym samogłoski- zał. 6zal._6_zaznacz_sam._i_spl..docx
      2. „Zgaduj zgadula”
       Pomoce: zestaw liter, dywanik;
       Przebieg zabawy: Rodzic  mówi zagadkę. Zadaniem dziecko jest jej rozwiązanie ułożyć z rozsypanki literowej.- zał. 7 Zal._7_zagadki(1).docx
      3. „Stonoga”
       Przebieg zabawy: Rodzic podaje słowo. Zadaniem  dziecka  jest podawanie wyrazów zaczynających się od ostatniej litery podanych słów  obraz-zegar-rower...
      4. „Co zniknęło?”
       Pomoce: kartoniki z wyrazami zał. 8 zal._8_wyrazy.docx
       Przebieg zabawy: Przed dzieckiem na dywanie leżą 3 kartoniki z wyrazami, zadaniem dziecka jest odczytać wyrazy i je zapamiętać. Dziecko zamyka oczy, rodzic zabiera dziecku  jeden wyraz. Dziecko musie powiedzieć, który wyraz zniknął.
      5. Rozwiąż krzyżówkę- zał. 9 zal._9_krzyzowka.docx
      6. Odczytaj tekst str 91. Cz. 5
      7. Ćwiczenia graficzne- zał. 10 zal._10_cw._graf.docx
      1. Moje wspomnienia z przedszkola” - malowanie na gazie.

      Spróbuj w swojej pracy przedstawić to co sprawiało  Ci w przedszkolu przyjemność. Namaluj ulubionych kolegów i koleżanki.

       

       

       

       

       

       

      Zabawa 18.06.20

       

      1. Znam swoje nazwisko i swój adres zamieszkania.- (dziecko podaje swoje nazwisko, adres zamieszkania oraz nazwę miejscowości, wie dlaczego, zwłaszcza podczas wakacji, ważna jest znajomość swojego nazwiska i adresu zamieszkania.  Rodzic uzupełnia wypowiedz dziecka- przestrzega przed podawaniem tych danych osobom nieznanym)

      2. ”Wymarzone wakacje” –  rozmowa na podstawie filmu

      Krajobrazy Polski https://youtu.be/O0XMC0U_1AI

      3. Poznajemy ciekawe miejsce w naszym kraju  https://youtu.be/jnV_yEm8G1U

      wykonaj ćwiczenie str. 76. cz. 5

       

      4. „Bierzemy misia w teczkę jedziemy na wakacje ”- zabawa ruchowa na tle muzyki https://youtu.be/br1-TKwMP-k
      Wyobraźcie sobie, że za chwilkę wybieramy się na wakacje. Najpierw musimy zapakować nasz niewidzialny pleckach, w potrzebne nam rzeczy: zabieramy, ubrania, buty, jedzonko, aparat i lornetkę. Uwaga wyruszamy najpierw jedziemy w góry, musimy się na nie wspinać. Mamy bardzo ciężki plecak, wiec dużo nas to sił kosztuje. Teraz nad morze, musimy przepłynąć kawałek (należy naśladować ruchem, tak jakby wykonywało się te czynności). Następny przystanek to wieś, kosimy trawę i karmimy koniki i krówki (dziecko naśladuje ruch koszenia trawy – rodzic demonstruje). Po takiej wycieczce wracamy do domu, zdejmujemy ciężki plecak i kładziemy się na dywanie i głęboko oddychamy (w tle słychać szum fal). https://youtu.be/ORhFh1rCqRI

       

      5. „Rady na wakacje” - zapoznaj się z ulotką –zał. 3 zal._3_ulotka.docx

      . Rodzic pyta: O czym należy pamiętać podczas letnich wypraw?                                                             

       Jak należy się zachowywać, aby pobyt w tych miejscach był udany i bezpieczny?                                 

      Jakich zasad bezpieczeństwa należy przestrzegać podczas wakacji?                                                                  

      Czego nie wolno robić?                                                                                                                      

      Dziecko podaje swoje propozycje bezpiecznych zachowań rodzic zapisuje rady                                                         

      w odpowiedniej kolumnie. Przykłady zapisów:                                                                                                

      • W lesie – zachowujemy się cicho, nie straszymy zwierząt, nie niszczymy roślin, nie zbliżamy się do dzikich zwierząt, nie zbieramy nieznanych grzybów, nie zrywamy nieznanych roślin.                                                                                                                                          

      • Nad wodą (nad morzem, nad jeziorem) – kąpiemy się w miejscach wyznaczonych, w obecności dorosłych.                                                                                                                                           

      • W górach – chodzimy po wyznaczonych szlakach, zwracamy uwagę na pogodę, która w górach jest bardzo zmienna.                                                                                                                               

      • W mieście – bawimy się z daleka od ulicy, nie bierzemy do rąk nieznanych przedmiotów.

      Rodzic pyta jakie zasady obowiązują zawsze i wszędzie 

      W czasie upałów nosimy okrycie chroniące głowę: czapkę/kapelusz. Przed wyjściem na słońce smarujemy skórę specjalnym kremem. Ubieramy się stosownie do miejsca i pogody

          5. Quiz Tak- nie.                                                                                                                                           

      Rodzic sprawdza, co dziecko wie na temat zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas wakacji.. Jeśli zachowanie jest bezpieczne, dziecko klaszcze w dłonie, jeśli nie – tupie nogami w podłogę.                                                                                                                          

      Przykłady zasad:                                                                                                                                                   

      Po górach spacerujemy w czasie burzy.                                                                                                            

      Nie zbliżamy się do nieznanych/dzikich zwierząt.                                                                                    

      W lesie można krzyczeć.                                                                                                                       

      Podczas letnich wypraw należy osłaniać głowę przed słońcem.                                                             

      Na plaży opalamy się od rana do wieczora.                                                                                                     

      W górach wędrujemy po wyznaczonych szlakach.                                                                                  

      Kąpiemy się w miejscach niestrzeżonych.                                                                                                                  

       Zawsze przebywamy blisko dorosłych.

      6. Wykonaj ćwiczenie str. 90 cz. 5

       

      7. Projektujemy piktogramów ( należy przygotować kartki w kształcie kół|) dziecko projektuje znaki zakazu, które przestrzegają przed różnymi niebezpieczeństwami lub szkodliwymi działaniami podczas wakacji, np.                                                                                                       

      przekreślona kąpiąca się postać – zakaz kąpieli,                                                                                                                             

      − przekreślona złamana gałązka – nie niszczymy roślin,                                                                                                  

      − przekreślony obrazek psa – nie zbliżamy się do nieznanych zwierząt.                                                          Następnie układamy  kartoniki z zapisanymi numerami alarmowymi (zał. 5, 6)   zal._6_karta_pracy.docx   , zal._4_n_._alar..docx                                                            

      Prosimy  dziecko, aby przyjrzały im się uważnie i przypomniały, co one oznaczają.

       

      8. Rebusy na letnia nutkę zał. 2zal._2_rebusy_na_letnia_nutke..docx

       

                                                                                                                                                                                                  

       

       

      Zabawy 17.06.2020r.

      1. Ułóż zdania z rosypanki wyrazowej- zał. 1 zal._1_uloz_zdania.docx
      2. Utrwalamy  piosenki związane  z zakończeniem roku szkolnego                                          
      3. „Pożegnamy przedszkole” -

      https://youtu.be/4ba9aVhV88M”  Hej przedszkole ukochane”

      https://youtu.be/1NwlPoHEkQo „Pożegnamy przedszkole”

      https://youtu.be/L8g7oeL3QKY „Do widzenia przedszkole”

        

      3.  „Zabawy z liczenie z Adą i Olkiem” - zabawa dydaktyczna.

       

      Czemu styczeń nosi ciepłe skarpety?                                                                                                                             Bo mu nogi marzną tak, że o rety!                                                                                                                                        

      Czemu luty taki blady, skąd smutki?                                                                                                                                      

      Bo się martwi, że jest taki króciutki.                                                                                                                                 

      Czemu marzec tak się złości i burzy?                                                                                                                                            

       Bo za wolno wraca wiosna z podróży.                                                                                                                        Czemu kwiecień taki strój ma pstrokaty?                                                                                                                                          

      Bo gdzie spojrzy, wszędzie kwiaty i kwiaty.                                                                                                            

       Czemu maj jest zielony i świeży?                                                                                                                                                               

      Coś się mamom na Dzień Matki należy.                                                                                                                         Czemu czerwiec w krótkich spodniach już gania?                                                                                                         

      Bo to lato, czas na letnie ubrania.                                                                                                                              

      Czemu lipiec taki dziwnie wesoły?                                                                                                                                          

       Cóż, wygląda, że nie tęskni do szkoły.                                                                                                                                         

      Czemu sierpień tak się śmiesznie nazywa?                                                                                                                         

        Kiedyś z sierpem chodził rolnik na żniwa.                                                                                                                    

      Czemu wrzesień wciąż się włóczy po lesie?                                                                                                              Szuka grzybów, może nam też przyniesie.                                                                                                                                               

      A październik? Czemu drzewa rumieni?                                                                                                                                     

      Bo w kolorach jest do twarzy jesieni.                                                                                                                      

      A listopad? Czemu smutny i bury?                                                                                                                                    

      Bo mu liście z drzew zdmuchują wichury.                                                                                                                                   

      Czemu grudzień w biały puch się owinął?                                                                                                                                    

      Bo mu cieplej pod śniegową pierzyną.                                                                                                                                   

      Czemu na tym w wierszu kończą się słowa?                                                                                                                   

      Bo tu rok się zaczyna od nowa.

      Rodzic zadaje pytania: (Dziecko udziela odpowiedzi dotyczącej  każdego miesiąca- można wykorzystać kalendarz)                                                                                                                                                          

      -Jakie miesiące wchodzą w skład wiosny (lata, jesieni)?                                                                                                          

      -Jak inaczej możemy jednym słowem nazwać wszystkie miesiące?                                                                                    

      -Jakie kolorowy  są charakterystyczne dla poszczególnych pór roku? (biały, zielony, żółty i pomarańczowy)

      -W jakiej porze roku rozpoczęła się przygoda dzieci w przedszkolu?                                                                                                     

      -Ile miesięcy dzieci były razem?                                                                                                                                                         

      -Jakie to były miesiące?

      Zadanie 1

      Ułóż miesiące wg kolejności pór roku. Narysuj swoją ulubioną porę roku- zał. 2zal._2_pory_roku.docx

      Zadanie 2

       Policz , wpisz poprawne wyniki lub znaki - str. 88-89 cz. 5

      Zadanie 3.                                                                                                                                                         

      Ile dni ma tydzień. Wymień dni tygodnia według kolejności.

       Zadanie 4

      Policz i pokoloruj zał. 3 zal._3_policz_i_pokoloruj.docx

      4.Zabawy przy muzyce

      Słuchanie piosenki https://youtu.be/X9O852cIGaA

      „Ręce do góry” zabawa ruchowa  przy muzyce https://youtu.be/EuCip5y1464 

       

       

                                                                                                                        

       

      Zabawy 16.06.2020r.

      1. „Wybierz i opowiedz” zabawa dydaktyczna (przygotować Szeroki pasek papieru, różne obrazki wykorzystywane w ciągu roku) Dziecko losuje kilka obrazków,  układają je na pasku papieru. . Na podstawie obrazków  tworzy historyjkę. Przykład: dziecko  ułożyło obrazki przedstawiające dom, parasolkę, psa, chmury i słońce.  Dziecko formułuje zdania na podstawie obrazków tak, aby zachować ciągłość wydarzeń, np.: Wyszedłem z domu. Zabrałem ze sobą parasolkę. Wyprowadziłem psa na spacer. Napłynęły ciemne chmury. Niedługo potem zza chmur wyszło słońce. Całą historyjkę może także opowiedzieć jedno dziecko.   Zał.1 ( obrazki)   zal._1_obrazki_do_zabawy.docx
      2. Wykonaj zadanie na str. 73. Cz. 5                                                                                                              

      .3.  .  „Za co lubimy wakacje?” - rozmowa inspirowana wierszem „Co robią latem dni tygodnia?” 

      – Co wy na to, że już lato?                                                                                                                               

       – Tydzień swoje dni zapytał.                                                                                                                        Poniedziałek zsiadł z roweru.                                                                                                                                    

         – Radość dla kolarzy wielu!                                                                                                                             Wtorek książkę czytał właśnie.                                                                                                                                 

      Mruknął tylko: – Lubię baśnie!                                                                                                                                  

      Latawca puszczała Środa, bo piękna była pogoda.                                                                                               Czwartek rzekł: – Ja wciąż maluję, jak się świetnie w lesie czuję.                                                                                    

      Piątek tylko machnął ręką: – Chciałbym zagrać,                                                                                                

      lecz nieprędko znajdę gracza w tym upale.                                                                                                                       

      Szachów nie otwieram wcale.                                                                                                                                            

       – A Sobota? – Cóż mam rzec.                                                                                                                                               

      Niosę piłkę, dziś gram mecz.                                                                                                                                       

       – Czy Niedziela coś dopowie?                                                                                                                                         Nie dopowie, bo jest w kinie na animowanym filmie.                                                                                                          

      A czy film ten był o lecie, w poniedziałek się dowiecie.

                                                                                                                                                              

      Pytania do wiersza: : Jaka pora roku już nadeszła? O co zapytał swoje dni Tydzień? Co zrobił i odpowiedział poniedziałek? Co zrobiły i odpowiedziały kolejne dni tygodnia?  Co wy lubicie robić latem? Co robicie najczęściej w poniedziałek… w sobotę i w niedzielę? Ile dni wchodzi w skład tygodnia?

      4.Przeczytaj tekst na str. 85 cz. 5 .                                                                                                      

       5. Dopasuj obrazki do miejsc: morze, góry, wieś, miasto, jezioro, las.  Zał.4  zal._4_prop_na_wakacje.docx                                                  Narysuj jak Ty zamierzasz spędzać wakacje.

      6. Ćwiczenia gimnastyczne z wykorzystaniem gazet

      • .Ćwiczenia oddechowe- dziecko stoi swobodnie na dywanie, otrzymuje kartkę z gazety dużego formatu. Trzyma kartkę przed sobą, wciąga powietrze nosem i wypuszcza ustami tak, aby kartka się poruszała.
      • Zamiana miejsc”. zabawa orientacyjno – porządkowa

      Na mojej gazecie siedzę sobie (dziecko  siada)
      Na mojej gazecie bębnię sobie (uderza o gazetę otwartą dłonią)
      Na mojej gazecie śpię sobie (kładzie się w wygodnej pozycji)
      A kiedy usłyszy ton ( uderzenie w bębenek) tak samo rytmicznie uderza w gazetę
      https://youtu.be/thrLjAJMUy8
      Przykładowe zabawy z gazetami, kartonami.

      • „Czapeczka” – marsz z gazetą na głowie, tak aby nie upadła.  https://youtu.be/thrLjAJMUy8
      • „Wokół gazety” – marsz wokół gazety, na przerwę (uderzenie w bębenek) zatrzymujemy się i kucamy na gazecie.
      • Przeskoki nad gazetą (obunóż, jednonóż).- https://youtu.be/oZ5lgcQWbyQ
      • Siad klęczny – gazeta leży przed dzieckiem. Dłonie oparte na gazecie – przesuwanie gazety (do przodu, do tyłu), powrót do pozycji wejściowej.
      • „Rolki” – Kartony ułożone pod stopami, naśladujemy jazdę na rolkach.
      • „Jazda na gazecie” – (siad na gazecie lub kartce A4, odpychanienie się kończynami dolnymi     i górnymi).
      • Zgniatanie gazety w kulkę.

      Przekładanie papierowej kulki z dłoni do dłoni, pod kolanem itp.

      • „Skrętoskłony” – „leniwa ósemka”. W rozkroku kreślenie leniwej ósemki poczynając od lewej nogi.
      • W leżeniu przodem, tyłem przekładanie papierowych kul z dłoni do dłoni.
      • Popychanie papierowych kulek czołem w marszu na czworakach.
      • Podrzucanie, chwytanie kulek.
      • „Muzyczny stop”. taniec do piosenki  https://youtu.be/dqk_IongIzI   
      •     „Twist” https://youtu.be/djTRqUaE87Y                                                                                                                         
      • Ćw. uspakajające                                                                                                                                     
      •  dziecko  kładzie  na stopie opartą o piętę gazetową kulę i posuwają się do przodu, jednocześnie ręce trzymają z tyłu i utrzymują prawidłową postawę (głowa patrzy przed siebie) 
      • (kulka między stopami) unoszenie stóp do góry i delikatne położenie.
      • Ćw. końcowe Marsz po obwodzie koła, z kulką pod brodą. Wypuszczenie kulki do wyznaczonego kosza.(ewentualnie w rytmie muzyki – Marsz). https://youtu.be/lbB770dSoI0

      7. Znajdź 10 szczegółów różniące obrazki zał. 3 zal._3_znajdz_szczegoly.docx

       

       

      Zabawy 15.06.20

      1. „Za co lubimy lato?” - rozmowa połączona z rozwiązywaniem zagadek i zabawami badawczymi.

      Po czym poznajemy, że nadeszło lato?  

      Zagadka 1                                                                                                                                                                        Ciemno, cicho. Co to będzie?                                                                                                                               

      Nagle grzmoty słychać wszędzie. (burza) https://youtu.be/n-SPKV8Qaek   

              Czy słyszałeś i widziałeś  burzę; czy wiesz, jak należy się zachowywać podczas burzy..Rodzic opowiada na czym polega to zjawisko.

      (Burzy towarzyszą grzmoty, błyskawice, bardzo silny porywisty wiatr oraz obfite opady deszczu. Przed nadejściem burzy często panuje spokój, jest cicho. Ludzie dostrzegli to i wymyślili powiedzenie: „Cisza przed burzą”)

      Zał .3    ( Jak należy zachować się gdy jest burza) zal._3_zach_burza.docx                                                                                                                                                     

         Doświadczenie „Jak powstaje piorun”  https://youtu.be/eyLKBakvNW4    

      Zagadka 2                                                                                                                                                                  Kolorowy most na niebie, co zachwyca dzieci.                                                                                               Zjawia się, gdy deszczyk pada i słoneczko świeci. (tęcza)                                                                               

       Rodzic pyta co to jest tęcza, czy dziecko pamięta, jak powstaje? ( mówiliśmy o tym)

      (Przypomina, że tęcza pojawia się na niebie wtedy, kiedy pada deszcz i świeci słońce. Wówczas promienie słońca załamują się w kropelkach wody. Czy pamiętasz  jakie kolory ma tęcza?.)

       

      2, Rozwiązywanie zagadek rysunkowych. ( potrzebne :kartka,   mazak)                                                                                     

      Rodzic. rysuje na kartonie różne kształty, np. słońce, czereśnię. Dziecko odgaduje, co zostało narysowane. Próbują sformułować poprawne zdanie związane z rysunkiem. Przykłady wypowiadanych zdań:   Latem mocno świeci słońce.  Latem dojrzewają czereśnie.

       

      1.  Zabawa  słowna „ Prawda – fałsz”.                                                                                     

      Rodzic mówi zdania o lecie , dziecko określa  czy jest prawdziwe czy fałszywe.                                                                      

        Przykłady zdań:                                                                                                                                    

       Latem trzeba się ciepło ubierać.                                                                                                               

      Latem pada z nieba kolorowy śnieg.                                                                                                                       

       Latem zwierzęta zasypiają.

      Latem bywają burze z piorunami itp.

       

       4. Doświadczenia z wodą i piaskiem. ( potrzebne będą : cztery miski, papierowe łódeczki, plastikowe rurki, np. do napojów, drobny piasek. )  Dziecko uważnie obserwuje i wsłuchuje  się w różne dźwięki, które powstają podczas wykonywania zadań                                                                                                                        

      Zadanie  1– dziecko,  puszcza w misce z wodą papierowe łódeczki, przesuwa ją oddechem (dmuchając na nią).                                                                                                            

      Zadanie 2- dziecko ,  lekko uderza rękami o powierzchnię wody.                                                         

      Zadanie 3-  dziecko,   dmucha w wodę przez plastikowe rurki (np. do napojów). 

      Zadanie 4-  dziecko,  zanurza dłonie w drobnym piasku.

       

       5.  Pobudzanie zmysłu smaku – „Smaki lata” ( potrzebne miseczki z różnymi owocami, małe foremki do wyciskania , patyczki do szaszłyków))   Rodzic . stawia przed dziećmi miseczki z różnymi owocami, (np. truskawkami,  czereśniami , arbuz, banan, winogron i inne ). Dziecko  zwraca uwagę na kolor i wartości odżywcze owoców. Następnie wspólnie z rodzicem  myje je  i przygotowuje smakowite szaszłyki https://youtu.be/NpYhffZX7So                                                                                  

      Podsumowanie doświadczeń. Dziecko  omawia wrażenia: opisują , smak owoców, mówi, jakie są woda i piasek, jakie dźwięki można za ich pomocą wytworzyć, np. pluskania i bulgotania, przesypywania. 

                                                                                                                                                                       

          6– „Kolory tęczy „. ćwiczenie relaksacyjne   https://youtu.be/kA4FoAlbXok 

                                                                                                                                                                        

         7. „Lato” – wycinanie i rysowanie. (Dziecko rysuje mazakiem wokół kartonu ramkę, − w środku ramki tworzy za pomocą wycinanek i kleju dowolny obrazek o tematyce związanej z latem) Na koniec ozdabia ramkę).

       

      8. Wykonaj ćwiczenie na str. 72 cz.5 i 84 cz. 5; ćwiczenia w czytaniu- str. 88-89  „Olek i Ada na szlaku”

       

       

       

       

       

      Zabawa 12.06.20

      1. Połącz kropki i pokoloruj- ćwiczenie grafomotoryczne –zał. 6.zal._6_polacz_i_pokoloruj.docx
      2. „Lato i letnie zabawy” - rozwiązywanie zagadek i krzyżówek

      I . Wakacyjne zagadki- zał. 7 zal._7_zagadki.docx

      II. Rozwiąż krzyżówki – zał. 1,2,3,4,5 zal_1_zag_1.docxzal._2_krzyzowka.docxzal._3_krzyz_3.docx,zal._4_krzyz_4.docxzal._5_-_zag-_szyfr.docx

      1. Wykonaj ćwiczenia na str. 80. cz. 5

       

      1. . „W zoo” - konstruowanie z papieru  ( proszę przygotować klej , nożyce, kolorowe karki papieru , czarny flamaster).

      https://youtu.be/URl28aLRXkg  ( krokodyl)

      https://youtu.be/QgGs_slDq1A ( słonik)

      https://youtu.be/i6FgFZjgpGk ( zakładka do książki- słonik)

      1. Śpiewanie  piosenki „Lato w kawiarence”   https://youtu.be/3jqBO3x6Kxs

       

       

      Zabawa 10.06.20

        Letnie ogrody - zabawa dydaktyczna.

      1. Zadanie I: „Porządkowanie cyfr”: złośliwe elfy zakradły się do mojego ogrodu   i narobiły strasznego bałaganu, czy możecie uporządkować cyfry - zał. 1 zal_1_cyfry_znaki.docx
      2. Zadanie II: Układamy kwiaty - zabawa ruchowa przy muzyce z wykorzystaniem kół, które  imitują płatki kwiatów. Dziecko pląsa w rytm muzyki, https://youtu.be/CXxGx-HFwN8  na przerwę- układa z kół kwiaty. Ilość ułożonych „płatków” będzie zależała od liczby jaką wskaże rodzic na kartoniku- zał. 2 zal._2_kola.docx
      3. Zadanie III: „Policz i podpisz”:  dziecko dostaje obrazek z kwiatami. Zadaniem  dziecka  jest  posegregowanie wg określonej cechy ( np. koloru, wielkości, gatunku),   następnie policzenie i przyporządkowanie odpowiedniej cyfry.  Rodzic zadaje dziecku  pytanie np. „ile musisz dołożyć, aby było 10 małych tulipanów?” itp- zał. 3 .zal_3_kwiaty.docx
      4. Zadanie IV: „Raz, dwa, trzy kwiaty liczysz ty”- ćwiczenia w liczeniu

      Dziecko  wybiera  kartonik z cyfrą. Układa przed sobą,  tyle kwiatów, ile wskazuje cyfra na kartoniku. Następnie  rodzic  dokłada  kartonik z liczbą . Zadaniem dziecka  jest  wskazanie  sumy liczb z ich kartoników.

      1. Zadanie V: „Żabki” –na dywanie rozłożone są żabki, pod którymi znajdują się cyfry od 1 do 5. Dziecko odkrywa dwie żabki i  dodaje dwie cyfry.  Może działanie zapisać cyframi i znakami matematycznymi. (zał 4 żabki) zal._4_zabki.docx
      2. Zadanie VI: „Zabawa z tygryskiem”: tygrysek ( rodzic) rzuca kostką (lub dwiema), dziecko  liczy ilość wyrzuconych oczek i podskakują odpowiednio tyle razy, ile wskazuje liczba oczek.   ( zabawa ze zmianą ról)
      3. Zadanie VII:” rozwiązywanie prostych zadań z treścią”:

       

       -Nad łąką fruwało 9 motyli niebieskich i 1 motyl żółty. Ile wszystkich  motyli było nad łąką?                                                                                                                                                    

        -Na łące rosło 6 niezapominajek i 4 maki. Ile kwiatów rosło na łące?                                        

      -W prawej ręce mam 5 palców i w lewej ręce mam 5 palców. Ile mam wszystkich palców razem?

      Dziecko po usłyszeniu  każdego zadania układa kartoniki z cyframi  zgodnie z ilością elementów podanych w zadaniu, następnie przy pomocy odpowiednich znaków  matematycznych tworzą zapisy :

                                         9+1=10

                                         6+4=10

      1. Zadanie VIII: wykonaj ćwiczenia w książce str. 77.i 79 cz. 5
      2. Zadanie IXSzósteczka”- gra dydaktyczna. Dziecko i rodzic  walczą o punkty. Na dywanie znajdują się zakryte karty z cyframi,  odkrywają dwie wybrane przez siebie, jeśli ich suma wynosi 6 (6i0, 2i4, 5i1, 3i3) biorą je, jeśli nie, zakrywają. Wygrywa ten kto  ma najwięcej par.

      2. .  „Niech żyją wakacje” - https://youtu.be/BauTov9xmZY   (gra na instrumentach wykonanych wg własnego pomysłu- np. łyżki, grzechotka,  drewienka).

      Słowa piosenki : Niech żyją wakacje
      Niech żyje pole, las
      I niebo i słońce
      Wolny swobodny czas.

      Gorące złote słońce
      na czarno nas opali
      w przejrzystej bystrej rzece
      będziemy się kąpali.

      Niech żyją wakacje
      Niech żyje pole, las
      I niebo i słońce
      Wolny swobodny czas.

      Pojedzie z nami piłka
      i pajac i skakanka,
      będziemy się bawili
      od samiutkiego ranka.

      Niech żyją wakacje
      Niech żyje pole, las
      I niebo i słońce
      Wolny swobodny czas.

      Jeśli macie ochotę, to prosimy przypomnijcie piosenki związane  z zakończeniem roku   ( w tamtym roku śpiewaliście je)

      https://youtu.be/4ba9aVhV88M  „Hej przedszkole ukochane”

      https://youtu.be/lRMUV5_36ZE” Pożegnanie przedszkola”

      https://youtu.be/L8g7oeL3QKY „Do widzenie przedszkole”

      Zabawy 09.06.20 r.

      .1.  „Wakacje nad morzem” - opowiadanie  „Bursztynek”.

      - wykorzystujemy książki „Olek i Ada na szlaku”- (otwieramy na str s. 84–87. Dziecko przygląda się ilustracjom w książce, odczytuje wyrazy i teksty umieszczony pod obrazkami.)

      Rodzic czyta opowiadanie: zał. 1 zal._1_opowiadanie.docx

      Rozmowa na temat opowiadania:

      - O czym rozmawiały dzieci w grupie?

      -.Co zdarzyło się rok temu na wakacjach?

      - Jakie inne ciekawe skarby możemy spotkać w morzu ?

       

      2. Prezentacja filmu https://youtu.be/naJLMivVIPE

       

      3.. Zabawa badawcza(dzieci lubią eksperymenty , więc o ile w domu macie kawałki bursztynu, możecie  poeksperymentować)

      -  Czy bursztyn się rozpuszcza w wodzie?
      Dziecko wrzuca bursztyn do wody, miesza.
      Wniosek: bursztyn nie rozpuszcza się w wodzie.
      -. Elektryzowanie bursztynu.
      Dziecko pociera bursztyn o tkaninę wełnianą. Sprawdza czy przyciąga on skrawki papieru.
      Wniosek: bursztyn się elektryzuje.
      - Czy bursztyn się pali?                                                                                                                                 

      Rodzic spala kawałeczek bursztynu. Dziecko  obserwuje, że pali się on jasnym płomieniem                               

      i czuć woń żywicy.
      Wniosek: bursztyn się pali i powstał z żywicy.
      - Czy bursztyn jest twardy, czy miękki?
      Sprawdzanie, czy na powierzchni bursztynu można coś wyżłobić za pomocą np. pilniczka.
      Wniosek: bursztyn jest miękki.

       

      4.  Quiz „ Czy wiesz” (w celu uporządkowania wiadomości)
      Rodzic zadaje pytanie- dziecko odpowiada

      -  Czy bursztyn jest lekki, czy ciężki?
      - Czy bursztyn ma właściwości lecznicze?
      - Gdzie można znaleźć bursztyny?
      - Czy bursztyn rozpuszcza się w wodzie?
      - Jakie kolory mają bursztyny?

       

       5.„Bursztynek” zabawa improwizowana ruchem przy piosence https://youtu.be/jEAtQKYCXQ8

       

      6. Wykonaj zadanie w książce  str 67 i 76  cz. 5

       

      7. . „Taniec Zygzaka” zapraszamy do  zabaw ruchowych z Zygzakiem

      https://youtu.be/JSEHK1V4w7kWygibasy Zygzaka

      https://youtu.be/InxomdEHL8M” „Duży i mały skok

      https://youtu.be/OZTYeTEZ2wASkaczemy- biegniemy

      https://youtu.be/LNouuY9zrKQJak kto skacze”

      https://youtu.be/e_qsWae-jYQ Taniec „czekolada” po polsku

       

       

      Zabawy 08.06.2020r.

      1.„Wakacyjne plany”  - rozmowa inspirowana wierszem „Letnie wakacje”.

      https://youtu.be/3jqBO3x6Kxs  słuchanie piosenki „Lato w kawiarence”

      Za rogiem czeka lato w malutkiej kawiarence.                                                                                     

      Popija słodki soczek, balonik trzyma w ręce.                                                                                                                   

      I zaprasza na wakacje teraz, już!                                                                                                            

      Ref.: Lato, ach, lato, zaczaruj wszystkich nas!                                                                                   

      Byśmy za tobą pobiegli w ciepły las.                                                                                                                     

      Na mchu i ciepłej trawce przy tobie poleżeli.                                                                                                  

       Na ptaki popatrzyli i wracać stąd nie chcieli.                                                                                                                                    

      Zaczaruj dla nas morze, powędruj z nami w góry.                                                                                        

      Popluskaj się w jeziorze, popatrz w chmury.                                                                                                     

      2. Już woła do nas lato, kapelusz ma na głowie.                                                                                                    

      I niesie dla nas lody w polewie malinowej!                                                                                           

      ,,Przyjeżdżajcie na wakacje teraz, już!”                                                                                                                    Ref.: Lato, ach, lato…                                                                                                                                 

       3. I letnia dyskoteka wesoło też zaprasza.                                                                                                    

      Z uśmiechem lato czeka, wakacje wita nasze!                                                                                                  

       Bo wakacje to atrakcje – teraz, już!                                                                                                    

      Ref.: Lato, ach, lato…

       

      − O czym jest ta piosenka?                                                                                                                                   

      − Z czym kojarzą się nam wakacje?                                                                                                                                            

       − Gdzie zaprasza nas lato, o którym jest mowa w piosence?                                                                     

      − Gdzie jeszcze możemy spędzać wakacyjny czas?                                        

      Rodzic czyta wiersz:

      Kiedy są wakacje i nie pada deszcz,                                                                                                 

        możesz gdzieś wyjechać. Jeśli tylko chcesz.                                                                                                

        Kiedy są wakacje – morze, góry, las,                                                                                                               

      gdzie tylko się znajdziesz, Miło spędzisz czas.                                                                                                    

      Latem złociste promienie Słońca padają na Ziemię.                                                                              

      Popatrz – rozwiały się chmury,                                                                                                             

       baw się  i nie bądź ponury!                                                                                                                                

       Morze – muszelki i piasek,                                                                                                                              

      góry lub łąka za lasem.                                                                                                                   

       Warmia – czekają jeziora.                                                                                                                       

      Lato – już wyjechać pora!

       

       2.Praca z mapą Polski – zał. 2. zal._2_mapa.docx

        Rodzic pokazuje miejscowość, w której mieszkamy, następnie informuje dziecko ( że na mapie oprócz miejscowości odnaleźć można także inne informacje, np. za pomocą różnych kolorów przedstawia się ukształtowanie terenu. Kolorem niebieskim zaznaczone są rzeki, jeziora i morze, zielonym – niziny, a żółtym – wyżyny.  Najwyższe góry są zaznaczone na brązowo. Rodzic . prosi dzieci, aby przyjrzały się mapie    i powiedziało, jakiego koloru jest na niej najwięcej. Wyjaśnia, co to oznacza (w krajobrazie naszego kraju dominują niziny).  Wskazujemy na mapie miejsca o których była mowa w wierszu                                                                                                                                                                      

       3. Zagadki słuchowe   -którymi pojazdami możemy pojechać na wakacje?

       https://youtu.be/Ahp8oBOvu2M  posłuchaj i ułóż z rozsypanki literowej  nazwy wybranych pojazdów- zał .1 zal.1_pojazdy.docx (auto, rower, balon, autobus, samolot, motor, łódka, statek, pociąg, żaglówka)

      4. Wykonaj ćwiczenia na str. 74-75 cz. 5

      5. „Samolot”- zabawa ruchowa - https://youtu.be/_W1CUPSVCHc  .  rodzic włącza nagranie  muzyki. Gdy muzyka gra, dziecko  biega z rozpostartymi ramionami, naśladując lot samolotu. Na pauzę w nagraniu muzyki, dziecko zatrzymują się i kuca – ląduje

      6. „Wakacyjna wyprawa” - malowanie farbami akwarelowymi. ( Rozmowa na temat aktualnej pory roku i barw przeważających w letnim krajobrazie.  Dziecko  będzie  malować na kartonie swoje wyobrażenia dotyczące letnich wypraw)

      7. Rozwiąż krzyżówkę- zał. 3 zal._3_krzyzowka.docx

       

      Zabawa 05.06.20

      1.„Jak rozpoznać dobrego przyjaciela” -  zabawy dramowe.

       Posłuchaj bajki  „O dwóch ołówkachhttps://youtu.be/oZLbwFdHkOY

       • Jak wyglądały ołówki leżące w piórniku?
       • Jak nazwiemy to co łączyło ołówek szary i kolorowy?
       • Jak inne kredki postrzegały przyjaźń dwóch ołówków
       • Co zrobił ołówek szary, gdy przyjaciela spotkało nieszczęście?
       • Czy warto mieć przyjaciela i dlaczego?                                                                                                                    
       • Kto może być Twoim przyjacielem ?                                                                                                                                  
       • Jak okazać koledze , że uważamy go za przyjaciela?     

                                                                

       2"O dwóch ołówkach „ -inscenizacja improwizowana opowiadania :  z wykorzystaniem przygotowanych sylwet lub ołówka i kredek/ dziecko  operując sylwetami przedstawia opowiadanie po swojemu , wg własnego  pomysłu/

       

      3. "Telefon do przyjaciela" –scenki dramowe w wykonaniu dzieci :
      / dziecko  w parze z rodzicem lub siostrą czy bratem tworzy scenkę – rozmowa przez telefon z przyjacielem na wybrany z poniższych tematów)                                                              

      Tematy rozmów :                                                                                                                           

      Masz urodziny i zapraszasz swoją przyjaciółkę .                                                                                          

      Chcesz umówić się z kolegą na grę w piłkę .                                                                                    

      Chcesz pożyczyć od koleżanki zabawkę .                                                                                   

      Jesteś na wakacjach i dzwonisz do kolegi .                                                                                    

      Twój kolega jest chory i dzwonisz do niego .

      1. Opowiedz o swoim przyjacielu. Narysuj , co lubisz z nim robić str. 69 cz.5, przeczytaj tekst.

       

      5„Co ja zrobię ,aby kolega dobrze czuł się w grupie i nie płakał?”-burza mózgów- dziecko wymyśla różne formy pocieszenia smutnego kolegi

       

      6.„Kuferek dobrych zachowań” – przy pomocy czerwonych i zielonych kwadracików   oceń  zachowania  dzieci na obrazkach str. 66. cz 5

       

      7.„Mam przyjaciela”-  posłuchaj piosenki https://youtu.be/mGsicfW_yG8 - jeśli masz ochotę śpiewaj razem.

       

      8. „Wesołe zabawy w kręgu przyjaciół” - malowanie farbami plakatowymi

      - proponuje abyście zamieścili Wasze prace na stronie FB , na pewno miło będzie przyjaciołom je zobaczyć.

       

      9”.Rysuj po śladach”- zabawa graficzna str. 67 cz. 5

       

       

      Zabawy 04.06.2020r.

      1.. Zabawy rodzica z dzieckiem:                                                                                                                                 „Przewodnik”- udział bierze dziecko i rodzic. Najpierw dziecko zamyka oczy ( udaje osobę  niewidomą.  Rodzic  jest przewodnikiem, który stara się wskazać swojemu partnerowi odpowiednią drogę i dba o jego bezpieczeństwo, czyli o to, aby podczas spaceru po pokoju nie zderzył  z  meblem i zrobiło krzywdy..Później następuje zmiana ról. 

           „Co trzymasz w ręku?” –dziecko  ma zawiązane oczy, rozpoznaje różne  rzeczy     z otoczenia  ( np. owoce, części garderoby, przedmioty codziennego użytku)za pomocą dotyku.   

      Pytanie do dziecka: (Jak się czułeś się  w roli osoby niewidomej? Jak się czułeś się  w roli przewodnika? Jakie trudności napotykają niewidomi podczas codziennych czynności? Jak się czują np. na ulicy? Jak możemy pomóc takim osobom? )

      Proszę wspólnie z dzieckiem omówić pojęcie niepełnosprawność. ( ograniczenie lub brak zdolności do wykonywania czynności  w zakresie uważanym za normalny dla człowieka, wynikające z uszkodzenia lub  upośledzenia funkcji organizmu. Przypominamy , że wśród osób niepełnosprawnych jest bardzo wiele dzieci, które pragną bawić się i śmiać tak samo jak zdrowe dzieci)                                                                                                                                           

      2.  „Osoby niepełnosprawne są wśród nas” -  historyjka obrazkowa. Str 62- cz.5-

      Polecenie: Opowiedz historyjkę . Powiedz jak oceniasz zachowanie Olka?

      Dokończ  zdanie: Kiedy widzę osobę niepełnosprawną…

      3. Znajdź różnice w obrazkach zał.1  zal.1_roznice.docx                                                                                                                                 

      Czy wiesz co znaczy plakietka umieszczona na szybie auta –zał. 2 zal._2_plakietka.docx

      4. „Zabawy z kodowaniem” – zał. 8, 10. ( przygotuj  kredki) zal.8_kodow..docxzal._10._kodowanie.docx

      5. „Pokoloruj mandale zał. 6. zal._6_mamdala.docx

      6. Jeśli masz ochotę poćwicz liczenie zał. 9 ( dla chętnych) zal.9_cwicz._w_liczeniu.docx

       

      Zabawa 3.06.20

      1„Kolorowe dzieci” – gramy na instrumentach wykonanych wg własnego pomysłu ( np. mogą to być 2 łyżki, łyżka i garnek lub inne)  -wygrywamy rytm piosenki M. Jeżowskiej.

      https://youtu.be/Y_kIVuTfVk4

      - zabawa przy dźwiękach wysokich i niskich https://youtu.be/4YFmTNqTfsU

      - śpiewamy piosenkę „Inni , a tacy sami” https://youtu.be/bgfyMKxwWT0

       

      I. Na wszystkich kontynentach mieszka tyle dzieci                                                                                                         

       –  w Azji, Australii, Afryce.                                                                                                                       

       Każde dziecko wygląda inaczej  i mówi innym językiem.                                                                                

       Ref.: Każde dziecko chce być szczęśliwe,                                                                                        

      każde dziecko chce pięknie żyć;                                                                                                                     

      mieć zawsze dobre, spokojne noce,                                                                                                                            

       mieć tylko piękne dni.                                                                                                                              

      To nie jest ważne, gdzie mieszkają dzieci,                                                                                            

       wszystkie chcą szczęśliwe być jak ty.                                                                                                  

      Mieć dobrą mamę, dobrego tatę,  chcą bezpiecznie żyć.

      II.  I chociaż dzieci mają, różny kolor skóry,                                                                                           

      tak różne zabawki, książeczki,                                                                                                                         

      inną szkołę, przedszkole, ubranka,  śpiewają inne piosenki.

      2. Zgadnij kim jestem”- zabawa dramowa  ( dziecko ruchem , gestem naśladuje np. kogoś ze swego otoczenia lub kim chciałoby zostać jak dorośnie )

      3. „Zabawy matematyczne z  przyjaciółmi” – ćwiczymy umiejętności mateamatyczne

      I. Pokoloruj wg poleceń - zał. 1 zal.1_koloruj_wg_polecen.docx

      II. Policz i pokoloruj -zał. 2 zal._2_policz_i_pokoloruj.docx

      III. Uzupełnij brakujące liczby, odszyfruj hasło-  zał.3 zal_3_uzupelnij_liczby.docx

       IV wykonaj zadania w książce str.63i  65 cz.5

       

      4. Ćwiczenia w czytaniu- wytnij  i ułóż zdania.- zał. 4 zal._4_Uloz_zdania.docx

       

       

      Zabawy 02.06.2020r.

       

      1. Oglądanie filmu „Niezwykłe dzieci na świcie” https://youtu.be/NoZJDqAeUz8
      2. „W kręgu kultury arabskiej” – opowiadanie  „Karim”.

      – Karim jest super! – Olek, usadowiony przy rodzinnym stole, opowiadał wujkowi Jackowi wrażenia z przedszkola. – Dzięki niemu wygraliśmy konkurs na album   o Warszawie. Pokazaliśmy album tacie Marty, żeby już więcej nie mówił, że Karima trzeba przenieść do młodszej grupy, bo w zerówce nie da sobie rady i będzie nam tylko przeszkadzał w nauce. – I co, zmienił zdanie o Karimie? – spytała mama. – Chyba tak, bo nawet mu pogratulował. – Karim? To ten Arab, który ostatnio doszedł do waszej grupy? – upewnił się wujek. – On nie nazywa się Arab, tylko Karim Hassan. Jego rodzice są lekarzami. Pochodzą z Egiptu i pracują w Polsce. Zostali tu po studiach medycznych. Nikt nie rysuje tak jak on – podkreślił Olek. – Mówiłeś, że Karim nic nie umie. Stoi pod ścianą i milczy – przypomniał tata. – Stał, bo wstydził się odezwać, ale już nie stoi. Mama Olka położyła na stole gorące danie. – Częstujcie się, póki ciepłe – zachęcała. Wujek nachylił się nad półmiskiem.

      – Co to takiego? Tak dziwnie pachnie. – Kofta – arabskie kotleciki z baraniny – wyjaśniła mama. – Arabskie... to ja dziękuję. Wystarczą mi słodycze – wujek sięgnął do talerza z ciastkami. – Kolega mówił, że te arabskie potrawy to nie dla ludzi – stwierdził. Olek podniósł na wujka zdziwiony wzrok. – Mówisz jak mama Franka. Zabroniła mu spróbować ciastek, które mama Karima upiekła dla naszej klasy. – Ma rację. Ja bym nie tknął tych arabskich wynalazków – powiedział wujek z przekonaniem. Olek uważał, że ciastka Karima to po prostu pycha. Zanim jednak on i jego grupa przekonali się, jak smakują, dzieci obserwowały nowego kolegę trochę nieufnie. Miał czarne włosy, czarne oczy i śniadą cerę, poza tym niczym się nie wyróżniał, ale gdy się odezwał, wywołał burzę śmiechu. Zamiast „dzień dobry” powiedział „dzobi”, a zamiast „cześć” – „ehsz”. Potem stanął pod ścianą i wcale się nie odzywał. Ściskał pod pachą misia z urwanym uchem i za nic nie chciał się z nim rozstać. Grupa uznała, że jest dziwny. W sali było tyle nowych zabawek, a on wolał starego misia. Dopiero kilka dni później, kiedy dzieci zajęły się rysowaniem, Karim odłożył misia i wziął kredki do ręki. Raz-dwa i wyczarował na kartce wyścigowe auto. – Ładne. Narysujesz mi pociąg? – spytał Olek. Karim uśmiechnął się i raz-dwa-trzy pociąg pędził po torach. – Brawo! – pochwaliła go pani. Do Karima ustawiła się kolejka dzieciaków, a on rysował im samochody, pociągi, samoloty i nawet psy i koty. Potem była zabawa w pociąg i nikogo już nie śmieszyło, że nowy kolega nie mówi poprawnie po polsku. Zresztą, żeby bawić się w pociąg, wystarczy powtarzać: tu-tu, tu-tu, tu-tu. Karim „tututał” tak samo jak wszyscy. Jego miś też się przydał, bo kiedy pociąg się wykoleił, miś odegrał rolę rannego pasażera. Gdy po paru dniach Karim zachorował, wszyscy w grupie okropnie się martwili. Niecierpliwie czekali, aż wróci, żeby razem z nim tworzyć album o Warszawie. To właśnie po powrocie z choroby przyniósł ciastka, których Franek nie chciał skosztować. – Gdyby mama Franka ich spróbowała, na pewno zmieniłaby zdanie. Są pyszne, prawda, wujku? – zapytał chytrze Olek. Wujek przełknął ciastko, odchrząknął i zrobił niezbyt mądrą minę. – To te? – spytał, wskazując talerz z ciastkami, który prawie już opróżnił. Olek uśmiechnął się od ucha do ucha. – Dostałem je od Karima dla Ady. Masz szczęście, że nie zdążyła wszystkich zjeść. Wujek Jacek zaśmiał się w głos. – Zawstydziłeś mnie, mądralo. Są przepyszne. Chyba spróbuję też kotlecików, bo jak widzę, zaraz się skończą. Tylko nie mówcie cioci, że zjadłem tyle słodyczy. Rodzina obiecała zachować tajemnicę. Olek z radością przyglądał się, jak wujek pałaszuje „arabskie wynalazki”. Mamę Franka też uda się przekonać. Przecież to, co obce i nieznane, nie musi być gorsze. Grupa wymyśliła Dzień Kuchni Arabskiej w przedszkolu. Wszyscy rodzice dostaną zaproszenia ozdobione przez Karima. Pani już się zgodziła.                                                                        

      2.Rozmowa na temat opowiadania( proszę wyjaśnić dz. pojęcie- tolerancja, akceptacja).                          

        Książka (s. 82–83-Olek i Ada na szlaku)  dziecko, czyta tekst umieszczony pod obrazkiem w książce, na stronie 82.  I odpowiada na pytanie : Czy wujek Jacek jest tolerancyjny? Dziecko uzasadnia swoją odpowiedź.

      (Można opowiedzieć dzieciom  ciekawostki na temat kultury arabskiej. Pokazać  na mapie miejsca, gdzie mieszkają Arabowie np.  (Najwięcej Arabów mieszka m.in. w Tunezji, Egipcie, Iraku oraz w Arabii Saudyjskiej, która jest centrum kultury arabskiej. To tutaj znajduje się jedno  z najnowocześniejszych miast świata – Dubaj. Święte miasto Mekka jest  bardzo ważne dla wyznawanej na tym obszarze religii – islamu.  Kobiety często ubrane są tak, że mają zakrytą twarz, a widać  im tylko oczy. Mężczyźni nie zakładają krótkich spodenek nawet wtedy, kiedy jest bardzo gorąco. Dzieci mogą ubierać się dowolnie. Arabowie czytają od strony prawej do lewej, odwrotnie niż u nas. Nie jedzą mięsa wieprzowego. Są bardzo religijni. Modlą się pięć razy dziennie, a przed każdą modlitwą się myją)

      1. Wykonaj polecenia zał. 1 oraz str.60-61 ( pisz po śladach liter) dla chętnych tekst do czytania (str.61. cz. 5)

      4.. „Zumba Kids” - zabawy ruchowe na podstawie filmu YouTube.

      Zabawa taneczna „Sałatka owocowa z polewą czekoladową”- https://youtu.be/Vkiw9i_mQSo

      taniec do muzyki „Król lew” https://youtu.be/BEu1WLjOokY

      taniec „Nie martw się , bądź szczęśliwy” https://youtu.be/7hGtkE3mG_g

      taniec „Zumba Kids”  https://youtu.be/knpyS_QGwNw  

      5.Rozwiąż krzyżówkę zał. 2  zal._5_krzyzowka.docx

      6. Narysuj szlaczki nie wychodząc za linię zał. 3 zal.3_szlaczki.docx

       

       

       

       

       

       

      Zabawy 1.06.20r

       

      1.”Inni a tacy sami”- https://youtu.be/bgfyMKxwWT0 -słuchanie piosenki

      2.. „Różni nas wygląd, a łączy zabawa” - rozmowa inspirowana wierszem A. Widzowskiej „Małe cuda”.( str.57 cz. 5)

      − dziecko odpowiada na pytania: (Czego dorośli mogą nauczyć się od dzieci? Czego dzieci oczekują od dorosłych? Jakie prawa mają dzieci?),                                                                                            

      − dziecko  zastanawiają się, czy wszystkim dzieciom na świecie jest dobrze i czy przestrzegane są ich prawa –zał. 2.3 (kodeks, prawa)    zal._2_kodeks_praw_dziecka.docx   , zal._3_prawa_dziecka.docx                                                                                                                     

      − dziecko wymienia osoby, do których mogą się zwrócić, kiedy są łamane prawa dziecka,                                  

       − dziecko ogląda film   https://youtu.be/lXXsAajTMw8 oraz zdjęcia   https://youtu.be/Y_kIVuTfVk4                                                                                                                                                                                                                       

       (opisuje różnice w  wyglądzie dzieci; sposobie życia , skąd pochodzą- zał. 12 konty.) Zal_12._kontynenty.docx

      3.Wykonaj ćwiczenie str. 56-57 cz.5

      4.Uzupełnij karty pracy zał. 7.10 zal._7_domy_dzieci.docxzal._10_lamglowka.docx

      1. . „Dziecięce marzenia” – praca plastyczna techniką kropkowania np. zał .11 -technika kropkowania (potrzebne będą: kartka, przybory plastyczne, np.: farby, pędzel, kredki ołówkowe, kredki świecowe, cienkopisy, kreda, flamastry- wybierzcie co wolicieZal_11_kropkowanie.docx

      Proszę abyście w tej pracy  podzieliły się swoimi pragnieniami z innymi dziećmi  i z dorosłymi.

      1. Tak bawią się dzieci na innych kontynentach -zał. 4 ( poproś rodziców o odczytanie lub przeczytaj sam; wybierzcie jedną zabawę )zal._4_zabawy_dzieci_z_innychkrajw.docx
      2. Pokoloruj mandale (zał. 8)zal.8_mandala.docx

       

                                          

       

      Życzą Pani Dorotka, Małgosia i Jowitka

                                                                                                   

      Zabawy 29.05.2020r.

      1. „Zabawy na łące” zabawy ilustracyjne na tle muzyki  https://youtu.be/_MJUccU_vp4

      2. „Koncert dla mamy”- zapraszam do piosenek z ubiegłych lat. https://youtu.be/TrgNO45oMME  

      3. Zestaw ćwiczeń gimnastycznych „Mamo i tato- bawimy się razem”

       muzyka, gazety, kocyk) –

      1)https://youtu.be/bzboHM5GUzg rozgrzewka

      2)Dziecko  i rodzic w parze. Dotykają się różnymi częściami ciała wg pomysłów własnych. Ćwiczeniom towarzyszy muzyka.

      3)„Prowadzenie ślepca” – ćwiczący (dziecko) zamyka oczy i jest oprowadzany (jest to ćwiczenie trudniejsze, niż się wydaje – wymaga zaufania do „przewodnika” oraz zdecydowania i pewności siebie osoby aktywnej).

      4)„Przepychanka” – partnerzy siadają tyłem do siebie, poznają wzajemnie swoje plecy. Następnie popychają się plecami na przemian – raz jedna, raz druga osoba.

      5)„Kołysanka” – rodzic pozycja rodząca, dzieci znajdują się pomiędzy nogami rodzica. Rodzic, naśladując kołysankę, obejmuje dziecko, buja się z boku na bok, kołysze je, głaszcze.

      6) „Turlanie” – rodzic turlaj dziecko po swoich nogach.

      7)„Rowery” – siad płaski, partnerzy dotykają się stopami. Potem wykonują mostek – do góry podnoszą nogi złączone stopami pedałują mówiąc wierszyk: „Jedzie rowerek na spacerek na pogodę i na deszcz, nasz rowerek jedzie też”.

      8)„Huśtawka” – partnerzy, trzymają się za ręce, wykonują przysiad. Raz kuca jedna, raz druga osoba.

      9)„Masaż” – rodzic  siada za dzieckiem , kiedy mówi wierszyk, palcami ilustruje jego treść na  plecach dziecka :

               Idą  słonie po betonie,

      Płynie rzeczka,

      Idzie pani na szpileczkach,

      Z gryzącymi pieseczkami,

      Słonko świeci,

      Pada deszcz – czujesz dreszcz.

      10)„Relaks przy muzyce” – w rytm „tańczą” poszczególne części ciała: najpierw ręce, potem nogi, ramiona, biodra i wreszcie cale ciało. https://youtu.be/Fm3NI5mFhfg

      11)„Mostek” – rodzice robią mostek, a dzieci obchodzą ich na czworakach, przechodząc pod mostkiem. W dowolnej chwili dorosły „przygniata” dziecko i zachęca je do wyczołgiwania się z pod niego.

      12)„Zabawy z gazetami” – wszyscy swobodnie wymachują gazetami – nisko, wysoko, jedną ręką, druga ręką, tańczą gazetami na głowie w rytm muzyki. Uczestnicy zabawy rozrywają gazety na pół i usiłują chodzić po podłodze bez odrywania stóp – do przodu, do tyłu, w bok. Następnie zwijamy gazetę w kule i wrzucamy do kosza.

      https://youtu.be/lFWysdCgVNg?list=RDlFWysdCgVNg

      13)„Kocyk” – dzieci siadają w siadzie skrzyżnym na kocyku, rodzic ciągnie za kocyk, ciągnąc tym samym siedzące dziecko.

      14) „Zakończenie” –https://youtu.be/Jy8CSaYrlzE

       

      4. Wykonaj zadania w książce str.48, 49, 52 cz. 5

      5. Ćwiczenia w czytaniu str. 55 cz. 5

      6. „Muffinki dla mamy”- słodkie coś niecoś dla kochanej MAMUSI (poproście o pomoc tatusia lub starsze rodzeństwo) Dobry przepis p. Małgosi: 250g mąki, 125 g cukru, 250 g jogurtu, ½ łyżeczki sody, 2 łyżeczki proszku, 1 jajko, 1/3 szkl oleju, owoce- drobno pokrojone jabłka lub inne. Łączymy najpierw suche produkty dodajemy później mokre i na koniec owoce. Wkładamy do papilotek w blaszce na muffinki i pieczemy w tem. 180s przez ok. 30 min.) smacznego!

      7.Krzyżówki i rebusy- zał. 1 (rodzina)zal.1_krzyzowka_-rodzina.doc

       

       

       

       

      Zabawy 28.05.2020r.

      1.Z czego ucieszą się rodzice”- opowiadanie ( zał. 1)   Zal_1opo.docx oraz książka str. 78-81 „Olek i Ada na szlaku

      Dziecko  przyglądają się ilustracjom w książce podczas słuchania czytanego przez rodzica  opowiadania.  Dziecko następnie  opowiada historyjkę samo oraz  czyta tekst umieszczony pod ilustracjami str. 78-81.  Odpowiada na pytanie: Jak skończyło się przygotowanie sernika? Dlaczego?

          

      2. „Co robi mama”- zabawa ruchowo- naśladowcza- dziecko naśladuje czynności podane przez rodzica: czesanie, pranie, odkurzanie, prasowanie, prowadzenie samochodu itp.

       

      3.”Jaki obrazek dostanie mama?- wykonaj ćwiczenia na str.53- 54 . cz 5

       

      4. Przeczytaj zdania i narysuj ich treść  zał. 3 ( narysuj) zal._3_narysuj.doc

       

       

      5.. Zabawa przy muzyce z mamą i tatą https://youtu.be/Y4lnJz2BTJY

                                                                                                                                    

      6.  „Niezwykły bukiet dla mamy”- inspiracja . https://youtu.be/LMmY4CBnJqc lub wykorzystaj kartę pracy( zał. 4 laurka) zal._4laurka_dla_mamy.pdf

       

      7. Ćwiczenie umiejętności matematycznych ( zał. 5.6)(zal._5_policz_).doczal.6_(porowny).docx

       

       

       

      Zabawy 27.05.20

      1. Utrwalenie piosenki https://youtu.be/grjsVmBu9xM

      2..Mój kochany tatuś”- rozmowa kierowana na podstawie wiersza „Dzień Taty”.

      – Dziś Dzień Taty – mówi mama.                                                                                                                    

       – Czy pomysły jakieś macie?                                                                                                                              

      Nie wypada, abym sama wyprawiała święto tacie…                                                                                           

      Krzyś uśmiecha się do mamy.                                                                                                                               

        – Mamy z Anią świetne plany!                                                                                                                                             

      Po śniadaniu, na trzepaku, będzie popis akrobatów.                                                                                              

       Potem – wyścig rowerami! My, niestety, go przegramy.

      Dla zwycięzcy są nagrody                                                                                                                                        

       – choćby Ani pokaz mody.                                                                                                                                   

      No i zanim tata zaśnie, poczytamy tacie baśnie…                                                                                                  

      Krzyś i Ania są szczęśliwi. – To się dzisiaj tatuś zdziwi!                                                                                                                               

      Tylko mama zamyślona, trochę smutna, jak nie ona…                                                                                        Wreszcie wzdycha głośno na to: – Też bym chciała dziś być… tatą!

      • Rozmowa na temat wiersza. Pytania: O jakim święcie mówiła mama z wiersza? O co prosiła mama swoje dzieci? Jakie pomysły na wyprawienie święta tacie miał Krzyś? Co dzieci chciały zrobić wspólnie? Dlaczego na koniec mama posmutniała i zamyśliła się?    Kiedy obchodzimy święto taty?    Za co kochamy tatę? Jak możemy okazać tacie swoją miłość? Co tata robi w domu?                                                                                                                        
      • W czym możemy pomóc tacie? Jak wygląda wasz tatuś? Czy każdy tatuś musi być taki sam? Czy ważny jest wygląd tatusia, czy to, że jest dla was dobry i was kocha? Dziecko wypowiada się swobodnie.
      • Jak wyglądam? – zabawa z lusterkiem

      (dziecko trzyma w dłoniach małe lusterko.  Patrzy na siebie i wskazuje części ciała wymieniane przez Rodzica np.: głowę, szyję, prawe ucho. Przygląda się swoim oczom, określają ich kolor (piwne, niebieskie, zielone). Zwraca uwagę na kolor i długość swoich włosów. Wymienia, ile ma danych części ciała. Następnie podchodzi do dużego lustra, określa i porównuje swój wzrost ze wzrostem wybranych członków rodziny. Może porównywać inne cechy wyglądu np. mam kolor włosów taty, kolor oczu mamy itp.)

      • Zabawa w przeciwieństwa

      – Jakiego wzrostu może być człowiek? (niskiego, średniego, wysokiego).                                           

       – Jak nazywamy ludzi mających dany kolor włosów? (blondyn, brunet, szatyn, rudy).

      – Jakiej długości mogą być włosy? (Długie, krótkie; można nie mieć włosów – być łysym). 

      – Jaką można mieć fryzurę? (Włosy proste, kręcone).

      Dziecko wymyśla słowa o przeciwnym znaczeniu do słów: (wysoki, długo , prosty, ciężki itp.)

      • Wykonaj ćwiczenie str.46-47 cz. 5
      • Narysuj swoją rodzinę zał.6 ( zwróć uwagę na wygląd twarzy) zal._6_narysuj_swoja_rodzine.docx
      • Wykonaj puzzle i ułóż  (zał. 4) ( dziecko przecina ilustracje na min. 10 części i układa) zal._4_puzzle.docx

                                                                                                                                                   

      3. Zestaw ćwiczeń gimnastycznych „Mamo i tato- bawimy się razem”

       ( muzyka, gazety, kocyk)

      1)https://youtu.be/bzboHM5GUzg rozgrzewka

      2)Dziecko  i rodzic w parze. Dotykają się różnymi częściami ciała wg pomysłów własnych. Ćwiczeniom towarzyszy muzyka.

      3)„Prowadzenie ślepca” – ćwiczący (dziecko) zamyka oczy i jest oprowadzany (jest to ćwiczenie trudniejsze, niż się wydaje – wymaga zaufania do „przewodnika” oraz zdecydowania i pewności siebie osoby aktywnej).

      4)„Przepychanka” – partnerzy siadają tyłem do siebie, poznają wzajemnie swoje plecy. Następnie popychają się plecami na przemian – raz jedna, raz druga osoba.

      5)„Kołysanka” – rodzic pozycja rodząca, dzieci znajdują się pomiędzy nogami rodzica. Rodzic, naśladując kołysankę, obejmuje dziecko, buja się z boku na bok, kołysze je, głaszcze.

      6) „Turlanie” – rodzic turlaj dziecko po swoich nogach.

      7)„Rowery” – siad płaski, partnerzy dotykają się stopami. Potem wykonują mostek – do góry podnoszą nogi złączone stopami pedałują mówiąc wierszyk: „Jedzie rowerek na spacerek na pogodę i na deszcz, nasz rowerek jedzie też”.

      8)„Huśtawka” – partnerzy, trzymają się za ręce, wykonują przysiad. Raz kuca jedna, raz druga osoba.

      9)„Masaż” – rodzic  siada za dzieckiem , kiedy mówi wierszyk, palcami ilustruje jego treść na  plecach dziecka :

               Idą  słonie po betonie,

      Płynie rzeczka,

      Idzie pani na szpileczkach,

      Z gryzącymi pieseczkami,

      Słonko świeci,

      Pada deszcz – czujesz dreszcz.

      10)„Relaks przy muzyce” – w rytm „tańczą” poszczególne części ciała: najpierw ręce, potem nogi, ramiona, biodra i wreszcie cale ciało. https://youtu.be/Fm3NI5mFhfg

      11)„Mostek” – rodzice robią mostek, a dzieci obchodzą ich na czworakach, przechodząc pod mostkiem. W dowolnej chwili dorosły „przygniata” dziecko i zachęca je do wyczołgiwania się z pod niego.

      12)„Zabawy z gazetami” – wszyscy swobodnie wymachują gazetami – nisko, wysoko, jedną ręką, druga ręką, tańczą gazetami na głowie w rytm muzyki. Uczestnicy zabawy rozrywają gazety na pół i usiłują chodzić po podłodze bez odrywania stóp – do przodu, do tyłu, w bok. Następnie zwijamy gazetę w kule i wrzucamy do kosza.

      https://youtu.be/lFWysdCgVNg?list=RDlFWysdCgVNg

      13)„Kocyk” – dzieci siadają w siadzie skrzyżnym na kocyku, rodzic ciągnie za kocyk, ciągnąc tym samym siedzące dziecko.

      14)„Zakończenie”https://youtu.be/Jy8CSaYrlzE

      Zabawy 26.05.2020r.

      1. „Kwiaty dla mamy”- zabawa słownikowo- matematyczna
      • Tworzenie ciągu wyrazów powiązanych tematycznie: np( SZKOŁA – klasa, ławka,  piórnik,  długopis,  tablica itp.) Utwórzcie ciągi wyrazów powiązanych tematycznie do słów : MAMA, TATA, DOM,
      • Układanie zdań.                                                                                                                                                               
      • Rodzic prosi, aby dziecko ułożyło zdania, w których znajdzie się słowo mama.  Dzielenie zdań (wypowiedzeń) na słowa.                                                                                                                                                                   
      • Rodzic. podaje kilka powiedzeń i przysłów dotyczących matki i omawia z dzieckiem ich znaczenie.                                                                                                                                                                          
      • Następnie dziecko, klaszcząc, wyodrębnia słowa w zdaniach (wypowiedzeniach) i je liczy.                                   
      • Dla każdej matki miłe jej dziatki. ( słowa dziatki- dzieci).                                                                                                   
      • U swej matki każdy gładki.                                                                                                                                                    
      • Dobre dziatki to skarb matki.                                                                                                                                                                                             
      • Odgadywanie wyrazów: Teraz tak jak chodzi rak, każdy wyraz czytaj wspak( zał .3) zal_3._wyrazy.docx
      • Ćwiczenia matematyczne- zał.2 zal_2._kwiaty(1).docx

      Rozwiązywanie zadań z treścią – „Kwiatowe łamigłówki”

      1. Tata ściął z grządki 3 czerwone tulipany i 3  róże. Ile kwiatów razem ściął z grządki tata?

      ( dziecko układa sylwety kwiatów i działanie)

      1. Zosia wręczyła mamie bukiet złożony z 3 róż i 2 gerber. Z ilu kwiatów składał się bukiet dla mamy?
      2. Mama włożyła do wazonu 2 irysy i 1 gerberę. Ile kwiatów włożyła do wazonu mama?
      3. Policz ile jest i pokoloruj tyle samo zał . 6 zal._6.docx
      • Wykonaj samodzielnie  zadania   str.44-45 cz.                                                                                                            
      • 2. „Moja mama i mój tata”- nauka piosenki   https://youtu.be/grjsVmBu9xM

      IMoja mama najpiękniejsza jest i już.

      Delikatna jak maleńkie płatki róż.

      Taka dobra, taka słodka niczym miód..

      No po prostu w każdym calu , mama cud.

      Ref: Bo tak właśnie w życiu jest, każda mama

      jest the best. Dziś usłyszy cały świat, żyj mamusiu

      nam sto lat. x2

      II. A mój tata to jest taki super gość.

      Przy nim znika każdy smutek, każda złość.

      Więc zaśpiewam dzisiaj tacie  z wszystkich sił,

      że kocham , chcę by zawsze przy mnie był.

      Ref: Bo tak właśnie w życiu jest, każdy tata

      jest the best. Dziś usłyszy cały świat, żyj tatusiu

      nam sto lat.  x 2

      • Zabawa rytmiczna „Koncert dla mamy” z wykorzystaniem niekonwencjonalnych instrumentów- garnki, pokrywki, drewniane łyżki i metalowe łyżki- dziecko wybiera maksymalnie 2 – śpiewa piosenkę  i wygrywa rytm.
      • Pomysły na upominek dla mamy- zał. 4(upominki) zal._4_upominki.doc

      https://youtu.be/otjMhpZvKQ0

       

       

      Zabawy 25.05.2020r.

      1 „Kartki z rodzinnego albumu”- wspólne oglądanie rodzinnych fotografii z rodzicami  i rodzeństwem.(Dziecko wypowiada  się na temat swojej rodziny oraz okoliczności wykonania zdjęć. Używa nazw określających stopień pokrewieństwa między członkami rodziny

      https://youtu.be/uS3PhHzIdBU- piosenka o rodzinie

         Zagadki:                                                                                                                                                                                                                                                       

      Jest jedyna na świecie                                                                                                                                         

       – nigdzie lepszej nie znajdziecie.                                                                                                                                                      

       Z nią można bawić się, uczyć i śmiać,                                                                                                                            

       przy niej nic złego nie może się stać. (mama)

       

      Wszystko zrobić potrafi w domu.                                                                                                                                  

       

      O tajemnicach nie powie nikomu.                                                                                                                                                                                                                                  

       Często z nim w piłkę nożną gramy                                                                                                                                 

       i bardzo, bardzo go kochamy. (tata)

       

      2. Wiersz „Dla mamy i taty”( do nauki na pamięć dla chętnych )

      Z okazji święta Taty i Mamy                                                                                                                                 

       dziś uroczyście wam obiecamy:                                                                                                                               

       

      codziennie sprzątać swoje zabawki,                                                                                                                                 

      nigdy nie spadać z wielkiej huśtawki,                                                                                                                                 

      od mamy nigdzie się nie oddalać,                                                                                                                   

      groźnych zapałek szust! nie zapalać.                                                                                                                                          

      Więcej nie zjemy kwaśnych jabłuszek,                                                                                                                                                                

      bo wtedy zawsze boli nas brzuszek.                                                                                                                       

      Gdy zobaczymy gdzieś muchomora,                                                                                                                             

      to go nie zerwie żaden przedszkolak!                                                                                                                        

      Będziemy grzeczni i przyrzekamy                                                                                                                                             

      słuchać uważnie taty i mamy.                                                                                                        

      Wyszorujemy ząbki starannie                                                                                                                                                          

      i nie będziemy wariować w wannie.                                                                                                                              

      Mama nas uczy drogowych znaków,

      tata trenuje małych pływaków.                                                                                                                                                                                         

      Lecz nikt przez pasy sam nie przechodzi                                                                                                                                        

      ani do wody w morzu nie wchodzi!                                                                                                                                 

      Od taty wiemy dużo o świecie:                                                                                                                     

      że trzeba czapkę zakładać w lecie,                                                                                                                           

      że się obcego pieska nie głaszcze,                                                                                                                                       

      bo czasem groźnie otwiera paszczę.                                                                                                         

      I na kontakty uważać mamy,                                                                                                                             

      więc się od prądu z dala trzymamy!                                                                                                             

      Czytacie bajki, gdy księżyc świeci,                                                                                                                                      

       rano buziaczkiem budzicie dzieci,                                                                                                                            

      a choć psocimy czasem troszeczkę,                                                                                                                                

       to wciąż jesteśmy waszym Słoneczkiem.                                                                                                                     

      Bo z rodzicami jest zawsze lato,                                                                                                                       

      kochana Mamo, kochany Tato!

       

      Rodzic pyta: ( Co dzieci z wiersza obiecują swoim rodzicom?. Czego uczą swoje dzieci rodzice. Co wam sprawia największą przyjemność a czego może nie lubicie podczas pracy  z rodzicami?)

      Wykonaj ćwiczenie na str. 42 cz. 5

      3. Popatrz na ilustrację –jakie czynności w domu wykonuje mama, a jakie tata. (  zał. 6). Poprawnie dopasuj zdania do obrazków.  zal_6._Zajecia_mamy_i_taty_w_domu.docx

      4. Posłuchaj piosenki  https://youtu.be/imoS6Wkr04w                                                                                

      i odpowiedz na pytanie – Dlaczego trzeba pomagać rodzicom w domu?

       

      5. Relaks z rodzicami:                                                                                                                                 

      a)„Przywitamy się plecami” – rodzice i dzieci siadają plecami do siebie i lekkim dotknięciem „witają się” plecami.                                                                                                                                     

      b)„Naciąganie na plecy” – rodzic i dziecko nadal siedzą tyłem do siebie, chwytają się pod łokcie, rodzic naciąga dziecko  na swoje plecy                                                                                     

      c)„Domki” – rodzic wykonuje klęk podparty , dziecko  przechodzi pod „domkiem”.                    

      d)„Lustro” – siad naprzeciw partnera, który jest lustrzanym odbicie wykonywanych czynności np. mycie zębów, czesanie się, oblizywanie, wycieranie...                                                

      e)„Relaks w foteliku” – dziecko siedzi pomiędzy nogami dorosłego, jest obejmowane przez niego rękami, kołysane

      6. . „Portret moich rodziców”- rysowanie pastelami olejnymi.-przygotować kartki papieru A4, pastele olejne lub kredki  ( przed pracą dziecko ogląda portrety wykonane przez malarzy- zał. 1)zal_1_(_portrety).docx

      7.Ćwiczenia w czytaniu str.43 cz.5

      8.Ćwiczenia grafomotoryczne- rysuj od strzałki po śladzie bez odrywania ręki zał.5 zal._5_cwiczenia_grafomotoryczne.doc

       

      Zabawy 22.05.2020r.

      1. Na wiosennej łące”- zestaw ćwiczeń gimnastycznych ( proszę przygotować paski bibuły lub kolorową chustkę, kosz)

      .                                                                                                                                                                       

      •  Marsz zgodnie z muzyką- https://youtu.be/lbB770dSoI0                                                                                       

      Dziecko  maszeruje na palcach, kiedy nagranie muzyki jest głośne, a w przysiadzie, kiedy nagranie muzyki jest ciche. 

      Tańczące bibułki. https://youtu.be/zUgzWqgYPeE   ( bibuła lub chusta)                                                               

      Przy nagraniu  muzyki dziecko  swobodnie tańczy  i porusza paskami bibułki trzymanymi najpierw w prawej, a potem w lewej ręce. Podczas przerwy w grze przykuca i układa na podłodze z bibułki dowolne kształt.                                                                                                                                             

      •  Dziecko  układa na podłodze koło z bibułki i skacze dookoła niego obunóż, w jedną i w drugą stronę.                                                                                                                                             

      • Powitanie bibułką-  dziecko  dotyka bibułką różnych części ciała wymienianych przez rodzica.                                                                                                                                              

       • Jak najwyżej- dziecko  wyrzuca bibułkę do góry, obserwują jej opadanie i łapią ją tuż nad podłogą.                                                                                                                                            

       • Sprytne palce – dziecko  chwyta palcami stopy bibułkę leżącą na podłodze i podaje ją sobie do rąk.                                                                                                                                                         . 

      Rysujemy ósemkę- dziecko  przekłada bibułki z ręki do ręki na kształt ósemki pomiędzy rozstawionymi nogami.                                                                                                        

       • Lustro- rodzic  z dzieckiem  jest w z parze  lustrem. Odbija ruchy partnera, naśladując je.                                                                                                                                                       

      Wiatr i wiaterek- dziecko dmucha na paski bibuły z większym i z mniejszym natężeniem.                                                                                                                                    

      Latające owady- dziecko zgniata bibułkę w kulkę, rzucają przed siebie i podąża za jej  śladem. Na koniec wrzuca kulkę z bibuły do kosza ( kartonu)                                       

       • Marsz z muzyką. https://youtu.be/lbB770dSoI0                                                                         

      Dziecko rytmicznie maszeruje po pokoju przy nagraniu marszowej melodii. Podczas przerwy w grze przykucają i wyskakują w górę.

      • Karuzela na łące”- dziecko śpiewa piosenką i odtwarza jej treść ruchem z wykorzystaniem chusty https://youtu.be/yzOJ0FgKnzo
      1. „Wiosenne rymowanki"- dziecko tworzy rymy do podanych  przez rodzica zdań:
       -Przez deszczyk pokropione rosną listeczki.....(zielone).
       -Zajączki kicają i trawki ........(szukają).
       -Na gałęzi siedzi wrona, czarna wrona bez..........(ogona).
       -Nad stawem żabki kumkają, przed bocianem się...........(chowają).

       

      1. Rachunki pani Wiosny"- zał.1 (cyfry)zal._1_cyfry.docx 
      • Przed dzieckiem leżą kartoniki są kartoniki z cyframi 1 – 10. Rodzic prosi dziecko o odgadnięcie, o jakiej liczbie podał informacje, np. Ta liczba jest mniejsza o 1 od 5, a większa o 1 od 3 – co to za liczba? Dziecko odgaduje i podnosi do góry kartonik z odpowiednią cyfrą .
      • Rozwiązywanie zagadek matematycznych ( dziecko układa z cyfr i znaków działanie i oblicza)

      1.Stąpa wiosna po łące,
      zbiera kwiaty pachnące.
      Ma trzy stokrotki, cztery tulipany.
      Powiedz z ilu kwiatków,
      zrobi wiosna bukiet pachnący ?

      2.W ogrodzie na grządce,
      rosło siedem słoneczników pięknych jak słońce.
      Przyszła Kasia i trzy zerwała,
      bo bukiet piękny zrobić chciała.
      Ile słoneczników teraz rośnie na grządce?

                  3.Chodzi wiosna po lesie
           Promyki słońca w koszach niesie.
            Dwa kosze ma dla kwiatków,
            trzy dla trawki,
           trzy dla leśnej zwierzyny.
           Ile koszy przyniosła wiosna dla leśnej rodziny?

      ( potrzebne będą:kostka do gry, pionki, zasady gry ustalcie sami)

      • Wykonaj ćwiczenia na str. 33-34 cz. 5
      • Rysuj szlaczki według wzoru zał (sz.1, 2) sz1.docx , sz2.docx


       

       

       

      Zabawy 21.05.2020r.

      1. „Kolorowy most”- zabawa badawcza

      Tęcza ma siedem kolorów,                                                                                                                                                   

      kolorów siedem ma.                                                                                                                                  

      Wymienił je Karolek,                                                                                                                                              

      wymienię je i ja.                                                                                                                                             

      Kolor fioletowy pierwszy przyszedł mi do głowy.                                                                                                         

      Granatowy kolor ciemny dla oka jest przyjemny.                                                                                                                                 

      Za nim będzie błękit  jak błękitne niebo.                                                                                                               

      Potem zieleń traw. Nie pytaj mnie, dlaczego.                                                                                          

      Barwa żółta jak słoneczko i pomarańczowa,                                                                                            

      na końcu czerwona – i tęcza gotowa. .   Zał. 1 (tęcza)  zal._1_tecza-1.doc                                                                          

      Pytania: Ile kolorów ma tęcza?                                                                                                                                 

      Jakie kolory występują w tęczy?                                                                                                                          

      Obok jakiego koloru znajduje się np. kolor pomarańczowy?                                                                        

      Rodzic pyta również o położenie innych kolorów.

      1.  Poszukiwanie kolorów tęczy-utrwalanie barw podstawowych i barw pochodnych. (Trzy koła wycięte z bibuły, w kolorach podstawowych: żółtym, czerwonym   i niebieskim . Dziecko nakłada je na siebie. Obserwuje pod światło powstałe kolory pochodne i je nazywa: fioletowy, zielony, pomarańczowy)                                                                                                                            
      2. Dziecko przypomina, jakie kolory należało ze sobą połączyć, aby je otrzymać.  –str.32.cz. 5                                                                                                                                                        
      3.  Robimy eksperymenty- wyjaśnienie zjawiska powstawania tęczy  

      (Tęcza to zjawisko optyczne i meteorologiczne. Powstaje na niebie wtedy, kiedy pada deszcz   i świeci słońce. Dzieje się tak dlatego, że promienie słońca, kierując się w stronę ziemi, napotykają na swojej drodze krople wody. Przechodzą przez nie, w wyniku czego białe światło słoneczne zmienia się w wielobarwne widmo. Tworzy na niebie kolorowy most)                                                                                                                          

      https://youtu.be/_6X6wmJ8CfM   -jak powstaje tęcza- eksperyment 

      https://youtu.be/aUe8LlyDcE4 - tęcza w szklance-eksperyment                                                                                                                                        

       Rodzic  pyta: Co to jest tęcza? Jak powstaje tęcza? Jaki kształt ma tęcza?                                   

       Wykonaj ćwiczenie str. 41.cz. 5                                                                                                         

      4. Zabawa przy muzyce- https://youtu.be/ymigWt5TOV8                                                                                       

      5. Pszczółki na łące”- praca plastyczna                                         

       https://youtu.be/gpNJJ1sa0Qo-pszczólki  (karki A4 żółta, czarna, biała, flamaster, nożyce, klej )  https://youtu.be/q85x875FfGc- łąka (farby, patyczki kosmetyczne, niebieska kartka A4)

      6. Zagadki o owadach

      https://youtu.be/anYx7nJCI4s

      „Motylek „–rysowane wierszyki- (ołówek i kartka)

      https://youtu.be/kZ9yZ72-3vw

      - Wykonaj ćwiczenie str.40. cz.5

       

       

       

      Zabawy 20.05.2020r.

      1. Wiosenne kwiaty – wycinanie kwiatów z papieru, kolorowanie- przygotowanie pomocy do zajęć.                   

      ( zał 1, 2) zal._1_sylwety.docxzal_2_syl__cyf.docx

      2Wiosenne zabawy na łące”- zabawa dydaktyczna

      Zadanie 1 ( zał 1) ( potrzebne :10 kolorowych, wyciętych z papieru płaskich kwiatów, sylweta biedronki, zielona tkanina symbolizująca łąkę)

      Dziecko  układa wycięte przez siebie kartoniki z  kwiatami  , jeden obok drugiego na zielonej tkanie .Rodzic  prosi, aby dziecko się odwróciło, chowa pod wybranym kwiatkiem biedronkę. Informuje dziecko,  że biedronka ukryła się np. pod piątym kwiatkiem z lewej strony . Dziecko wskazuje odpowiedni kwiat i odszukuje biedronkę. Liczy, ile biedronka ma kropek. (zabawa powtarza się kilka razy). Po zakończeniu zabawy dziecko układa sylwetę biedronki na łące  ( zielona tkanina)

      Zadanie 2-zał. 2- (proszę wyciąć sylwety i cyfry)

      Rodzic lub samo dziecko, układa sylwety owadów i koperty z liczbami od 1 do 10 i znakami matematycznymi: =, +, –. Mówi: Biedronce było smutno samej na łące. Zaprosiła inne owady. Układa  cztery sylwety pasikoników. Pyta: Ile pasikoników zaprosiła? Dziecko  liczy i wyszukuje  odpowiedni kartonik z liczbą  R. prosi dziecko, aby zamknęło oczy,  dokłada dwie sylwety pasikoników (w małym odstępie od pozostałych). Mówi: Inne pasikoniki usłyszały odgłosy zabawy. Postanowiły przyłączyć się do niej. Ile pasikoników przybyło? Ile teraz jest pasikoników na łące? Dziecko  układa działanie matematyczne: 4 + 2 = 6, i odczytują je głośno. W ten sam sposób dzieci samodzielnie zapraszają inne owady i układają zadania.

      Zadanie 3

       W tym zadaniu dziecko określa położenia owadów. Sylwety owadów (np.: ważki, pszczoły, pasikonika, motyla, ) Rodzic  informuje, że owady wybierają się na zwiedzanie najbliższej okolicy- pokoju. Prosi, aby dziecko wybrało sobie jednego owada i ułożyło go w dowolnym miejscu w pokoju. Następnie dziecko określa położenie swojego owada, budując poprawne pod względem gramatycznym zdania, np.: Pszczoła usiadła za kwiatkiem. Motyl usiadł na półce. Ważka weszła między książki. Po zakończonej zabawie ponownie układa sylwety owadów na tkaninie.

      Zadanie 4

      Układanie sylwet owadów według instrukcji słownej.  Rodzic. prosi, aby dziecko wzięło z łąki swoje kwiaty i wybrały sobie ponownie  jedną sylwetę owada. Dziecko układa kwiaty na dywanie, a sylwetę owada trzymają w rękach, (włączamy muzykę) owady fruwają po łące lub chodzą po ziemi (dziecko poruszają się między sylwetami kwiatów w sposób charakterystyczny dla wybranego przez siebie owada). Kiedy muzyka cichnie, dziecko zatrzymują się przodem do rodzica, który wydaje polecenie,  w którym miejscu mają się znajdować sylwety owada. Dzieci układają je np. obok, na, pod, za, przed, z przodu, z tyłu, z prawej strony, z lewej strony sylwety kwiatka. Po zakończonej zabawie odkłada sylwety kwiatów na tkaninę, a sylwetę  owada nadal trzymają w rękach.

      Zadanie 5 

      Porównywanie liczby owadów – fruwających i poruszających się po ziemi. – Dziecko segregują sylwety owadów na te, które fruwają, i te, które poruszają się po ziemi. Następnie dobierają owady w pary i porównują ich liczbę. Podaje, których owadów jest więcej i o ile.

      Zadani6

      Wykonaj ćwiczenia na stronie 36

      2.Słuchanie zagadek i rysowanie ich rozwiązań-ćwiczenia str. 37

       

       

      3. „Karuzela na łące” – nauka piosenki . https://www.youtube.com/watch?v=yzOJ0FgKnzo

      1. Dzień radosny dziś na łące,

      mocno i gorąco świeci, majowe słońce.

      Dobry humor się udziela,

      przyjechała karuzela, będzie wielki bal.

      Ref: Na majowej łące ,karuzela                                                                                                                          

      dla biedronki, osy i dla trzmiela.                                                                                                                              

       I mrówka jedzie z chrząszczem i żaba i chrabąszcze.                                                                                                        

      I konik polny skoczył i żuczek się przytoczył ,                                                                                                               

      a karuzela ,wiruje w koło, muzyczka gra wesoło da ba da…

      II. Kwiaty cieszą się z pogody                                                                                                                                                       

      i sukienki zakładają do pięknej pogody.                                                                                                                  

      Maki, chabry, fiołki . dzwonki,                                                                                                                                                                  

       na nich muszki i biedronki, uśmiech wkoło ślą.

      Ref: Na majowej łące ,karuzela ….                                                                                                                      

      III. Pająk nad porządkiem czuwa,                                                                                                                                

      a motylek wraz z rodzinką wysoko fruwa.                                                                                                       

       Pszczoła miód rozdaje, wszystkim                                                                                                                      

      pachną zioła i trawa, listki i tak cudnie jest.

      Ref: Na majowej łące ,karuzela  ….                                                                                                                        

      Zaproście do wspólnej zabawy  przy muzyce rodziców:

      https://www.youtube.com/watch?v=Bwi8nn9dB1g-   zabawa ruchowa przy muzyce

      https://www.youtube.com/watch?v=g63ejAMTHM4-  klepanie do rytmu

      4. Odszukaj  na rysunku ukryte biedronki, pokoloruj rysunek- ćwiczenie str.39 cz.5

      5. Ćwiczenie w czytaniu str.76.

       

       

      Zabawy 19.05.2020r.

       

       

      1. Zabawy na łące – ćwiczenie orientacji na kartce papieru. (dla  dziecka: kartka w kolorze zielonym, mały kwiat wycięty z papieru ). R. wydaje polecenia, np.: Połóż kwiatek w lewym górnym rogu, w prawym dolnym rogu, pośrodku krótszego boku kartki itp. Następnie polecenia wydaje dziecko, a R. układa kwiatek  według jego wskazówek).

      1. Muzyka przyjaźni”- słuchanie opowiadania ilustrowanego obrazkami

      https://www.youtube.com/watch?v=BGpdz33myrE&fbclid=IwAR0oo_twAUHVrXRvx13gpTidYxff3Liu5tis6feOl-4M8uCoB5vV8Q2d7z0

      - dlaczego gąsienica była smutna?

      - co znaczy , że ktoś jest samotny?

      - co powiedziała żabka do gąsienicy

      - z kim zaprzyjaźniła się gąsienica?

      -co stało się z gąsienicą, gdzie zniknęła?

      -kim stała się gąsienica Lili?

      - Jak rozumiesz słowo „przyjaźń”?

      3. Praca z książką (s. 74–77) . (Dziecko  przygląda się obrazkom w książce i opowiada   o łące w maju. Wymienia  nazwy kwiatów i zwierząt, które występują na łące).Odpowiada na pytanie:  Dlaczego motyle są kolorowe, a żaby i pasikoniki zielone? Jakie zna jeszcze inne zwierzęta, które mają swój wygląd zewnętrzny (barwy) dostosowane do środowiska, w którym żyją? Czytają tekst umieszczony pod obrazkami (6-latki).  

      4.   Utrwalanie pojęcia owady.- zal. 2  Zal_2_czyt._sylabami.doc R. pyta: Jak można jednym słowem nazwać przedstawione na zdjęciach zwierzęta?  ( owady) Dziecko odczytuje  sylaby, łączy w wyrazy i  umieszcza kartoniki z nazwą pod zdjęciami zwierząt. Rodzic przekazuje dziecku najważniejsze informacje o owadach, można pokazać  zdjęcia innych, ciekawych owadów.(Owady to najliczniejsza grupa zwierząt. Bardzo różnią się od siebie wyglądem  i wielkością, ale mają także cechy wspólne. Prawie wszystkie posiadają dwie pary skrzydeł. Jedynym wyjątkiem jest mucha, która ma jedną parę skrzydeł. Owady odgrywają   w przyrodzie istotną rolę. Zapylają rośliny, oczyszczają glebę z różnych martwych organizmów, produkują np. miód. Wśród owadów są także szkodniki, które niszczą lasy, uprawy, zapasy zgromadzone przez ludzi. Często są także nosicielami różnych chorób)

      5.Wykonaj ćwiczenia na str. 35-36 cz.5

      6.  „Barwne motyle”- malowanie farbami lub lakierem do paznokci ( do wyboru) zał.3, 4  zal.3_szblony_motyli.doczal_4.motyl_z_rak.doc

       

      https://www.youtube.com/watch?v=aaFlPO5H2Ho-

      albo

      https://www.youtube.com/watch?v=BEcpoC2Va2A

      7. ‘Na łące” -ćwiczenie wyrabiające prawidłową dykcję – ( dziecko rytmicznie powtarza trudne słowa i zdania proponowane przez R. zwraca uwagę na dykcję oraz poprawne akcentowanie)                                                                                                                                     

      − Żaby, chrabąszcze mieszkają na łące.                                                                                                                        

      − Mrówki i trzmiele mają na łące pracy bardzo wiele.                                                                                             

       − Chrabąszcze fruwają i spacerują.                                                                                                                         

      -Nisko, wysoko żaby podskakują.                                                                                                                

       − Żuki, żuczki spacerują, pożywienia poszukują.                                                                                         

       − Szumi trawa na łące, szur, szur wieje wietrzyk i grzeje słońce.

      8. Ćwiczenia graficzne- zał 5,6zal_5_szlaczki.doczal._6_szlaczki.doc

       

      Zabawy 18.05.2020r

       

      1. Słuchanie piosenki „Bąki z łąki” https://www.youtube.com/watch?v=eOOfjYBIyak

                    Rozmowa na temat piosenki.                                                                                                                                               

       − O czym jest ta piosenka?                                                                                                                           

       − Wymień mieszkańców łąki.                                                                                                                               

       − Jakie rośliny rosną na łące?

      1. Zabawy ruchowe’: Żaby na łące” (dziecko skacze po dywanie naśladując żabkę,  Rodzic wypowiada sylabę kle-  żaba zatrzymują się w bezruchu i  nasłuchują, czy zbliża się bocian. R. mówi: bzzz., wówczas  żabka,  nadal skaczą wesoło po łące)

      „Kwiat rośnie.”(dziecko siedzi  w siadzie klęcznym. Pochyla się, głowę i ręce układa je  na kolanach. Na sygnał Rodzica – klaśnięcie – powoli się prostuje.. Najpierw klęka, podnosi powoli do góry głowę i ręce, następnie wstaje, wspina się na palce, ręce wyciąga jak najwyżej – kwiat rośnie, wyciąga swe płatki do słońca)

      1. Na majowej łące”- wycieczka na łąkę, połączona z zabawami badawczymi.  Przygotowanie do wycieczki: przypomnienie zasad bezpieczeństwa w czasie epidemii.

      Na wycieczkę można wziąć: (lupy lub szkła powiększające, aparat fotograficzny, lornetka, pojemnik do badania owadów, album zawierający zdjęcia i informacje   o roślinach i zwierzętach, które można spotkać na łące)

      Jeśli nie możecie pójść na wycieczkę z rodzicami to zapraszam was na film

      https://www.youtube.com/watch?v=LKLf5EN1Ff4

      - Kto zamieszkuje łąkę?; Czym jest łąka?; Komu potrzebne są owady (np. pszczoły, osy;)? Jak się rodzą? Co można robić na łące?

      4. Zabawa "Prawda czy fałsz". Rodzic mówi zdania o łące a dziecko określa je: prawda – podnosi rękę do góry, fałsz – kładzie ją na kolanach.

      Na łące rośnie wysoka trawa, a w niej są biedronki, koniki polne, motyle.
      Pszczoły zbierają nektar z kwiatów i robią z nich lizaki.
      Pod ziemią długie korytarze ryje kret.
      Wiosną na łące dzieci lepią bałwana.
      Po łące przechadza się bocian i szuka żabek na śniadanie.
      Żabki chowają się przed bocianem w trawie i wołają kra, kra.

      5Rozmowy na łące”- zabawy czytelnicze połączona z ćwiczeniami ortofonicznymi

      Rodzic. pokazuje zdjęcia: pszczoły, konika polnego, muchy i żaby. Wspólnie z dziećmi ustala, jakie dźwięki wydają przedstawione na zdjęciach zwierzęta, np.: pszczoła – bzzz, bzzz, konik polny – cyk, cyk, mucha – zzz, zzz, żaba – rech, rech. Rodzic. podnosi do góry wybrane zdjęcie. Dziecko naśladuje  ruchy i głos charakterystyczny dla przedstawionego na nim zwierzęcia. zał.1 zal_1_roz_laka.doc

      - Przeczytaj i pokoloruj na zielono kartoniki z wyrazami kojarzącymi się z łąką- cz5 str 28-29.

      - Rysuj zgodnie z szyfrem cz5 str 28

      -.Wskaż części mniszka pospolitego i pokoloruj str,29

      -Policz i zaznacz pod obrazkiem str. 30-31 cz. 5

      6. Policz i pokoloruj- zał. 2Zal._2_policz_i_pokoloruj.doc

       

       

       

      Zabawy 15.05.2020r.

      1. Poznajemy Unię Europejską – rozmowa przy mapie

      • Praca z mapą Europy

      Potrzebne będą: mapa Europy lub ćwiczenie na str 24 cz. 5, napis Europa.

      Rodzic pokazuje kartonik z napisem Europa do czytania całościowego, który odczytuje dziecko.

      Pyta: Co to jest Europa? Wyjaśnia, że Europa to kontynent, na którym leży również Polska.

      Pokazuje mapę Europy lub otwiera ćwiczenie na str. 24. Pokazuje obszar Europy.

       

      • Zapoznanie z Unią Europejską

      Rodzic wyjaśnia, że niektóre kraje leżące na kontynencie europejskim zawiązały tak zwaną unię, czyli porozumienie, układ, umowę. Kraje te współpracują ze sobą, pomagają sobie. Rodzic porównuje Unię Europejską do domu, w którym wszyscy domownicy troszczą się o siebie wzajemnie. Informuje dziecko, że obywatele Wielkiej Brytanii w 2017 roku zdecydowali się na opuszczenie Unii Europejskiej.  (karta 1)karta_1(14).doc

       

      • Poznawanie flagi Unii Europejskiej

      Rodzic wyjaśnia, że Unia Europejska ma również swoją flagę. Jest ona symbolem wszystkich państw wchodzących w skład UE. Pokazuje zdjęcie flagi   (karta 2)karta_2(12).doc

      Dziecko opisuje jej wygląd, liczy gwiazdki na fladze. Rodzic wyjaśnia, że na początku do Unii należało tylko 12 państw. Dlatego właśnie na fladze jest 12 gwiazdek. Liczba państw członkowskich zmieniła się – obecnie jest ich 28, ale liczba gwiazdek pozostała taka sama. Kiedy Wielka Brytania wystąpi już ostatecznie z Unii Europejskiej, pozostanie w niej 27 państw członkowskich. Istnieje jednak możliwość, że zostaną przyjęci nowi członkowie.

       

      • Poznawanie kolejnych symboli Unii Europejskiej: hymnu oraz Syriusza 

      Rodzic wyjaśnia, że UE ma również swój hymn. Muzykę napisał bardzo znany niemiecki kompozytor Ludwig van Beethoven. Włącza dziecku nagranie z hymnem UE. Oda do radości - YouTube

      Dziecko opisuje nastrój utworu.

      Rodzic informuje, że Unia Europejska ma również swoją maskotkę – stonogę Syriusza. Została ona stworzona dla najmłodszych obywateli UE, czyli dla dzieci. Pokazuje dziecku zdjęcie na karcie 2. Dziecko opisuje Syriusza i uczucia, jakie on w nim budzi. Wskazuje na cechy, po których można poznać, że Syriusz przedstawiony na zdjęciu jest symbolem UE.  Każde państwo członkowskie ubiera Syriusza, nawiązując do własnej tradycji i kultury. Np. Syriusz holenderski trzyma w rękach bukiet tulipanów, Syriusz Włoch gra na banjo. Syriusz polski jest ubrany w strój góralski. 

       

      2. To Polska, moja ojczyzna – zajęcia plastyczne

      Rodzic mówi rymowankę I. Fabiszewskiej:

                Ojczyzna to miejsce, które bardzo kochamy.

                Nazwę naszej ojczyzny głośno wymawiamy.

      Dziecko mówi  słowo Polska.

       

      Rodzic pyta: Jakie znasz polskie symbole? Jak wygląda godło Polski? Jak wygląda flaga Polski? Jakie kolory występują na fladze i na godle Polski?

      Rodzic proponuje dziecku wykonanie pracy na temat: To Polska – moja ojczyzna.

      Potrzebne będą: kontur mapy Polski wycięty ze sztywnego papieru lub z tektury, kasza jęczmienna, mocny klej, np. wikol, biała farba i czerwona farba, pędzel.   (karta 3)karta_3(6).pdf

      Dziecko pokrywa całą powierzchnię papieru mocnym klejem, a następnie posypuje kaszą jęczmienną. Potrząsa kartonem, usuwając z niego zbędną część kaszy. Dzieli kontur mapy Polski na dwie części – górną część malują na kolor biały, a dolną – na kolor czerwony.

       

      3.   Syriusz – zaprojektuj strój   (karta 4) karta_4(1).doc

      Przeczytacie wierszyk samodzielnie lub wspólnie z rodzicem. Zaprojektujcie według swojego pomysłu polski strój dla Syriusza.

       

      Wykonajcie karty pracy na str. 24, 27 cz. 5

      Zabawy 14.05.2020r

       

      1. Z wizytą u naszych sąsiadów.

       

      Mieszka obok ciebie, więc się dobrze znacie.                                                                                               

       Czasem też się w domach swoich odwiedzacie. (sąsiad)

      Kogo nazywamy sąsiadem?                                                                                                                                 

       Kto z was zna swoich sąsiadów?

      Co to jest? zał.1.mapa zal._1_mapa(1).doc

      Czy Polska ma sąsiadów?                                                                                                                                         

      Gdzie mieszkają sąsiedzi Polski?

      (  Rodzic wyjaśnia znaczenie granic państwa)

      1. Zapoznanie z sąsiadami Polski.- praca z mapą, poznanie flag innych państw (Zał. 4 mapa Europy zal._4_mapa_Europy.doc,, zał. 5- sasiedzi zal._5._sasiedzi_Polski.doc,, zał. 2 - wyrazy Zal._2.nazwy_krajow.doc) Dziecko odczytuje nazwy państw graniczących z Polską: Niemcy, Czechy, Słowacja, Litwa, Białoruś, Rosja, Ukraina. Dziecko (samodzielnie lub  z pomocą rodzica . pokazuje te państwa na mapie . kładzie  kartoniki z nazwami państw   w odpowiednich miejscach w zał 5. zal._5._sasiedzi_Polski(1).doc

      (Rodzic przekazuje że każde  z państw ma swój język, swoje tradycje i swą kulturę, to wszystkie mają również coś wspólnego- leżą w Europie i są członkami jednej wielkiej rodziny, którą jest Unia Europejska. Polska również jest jej członkiem.)

      1. Odszyfruj nazwy krajów według podanego kodu  str. 25, cz5
      2. Pokoloruj rysunek flagi Unii Europejskiej –zał.6,  karta pracy str.26 cz. 5

       

      1. „Zestaw ćwiczeń  gimnastycznych z udziałem rodzica

       

      1.Zabawa na powitanie -siad skrzyżny : dorosły, dziecko -  powitanie  uczestników zabawy np.  oczami – robimy „duże” oczy, rękami- podajemy ręce, głowami- dotykami się czołami itp.  

      2.„Kołyska”- uczestnicy siedzą na podłodze, dziecko między nogami rodzica, który   delikatnie buja się z boku na bok, kołysząc je i podpierając kolanami, udami i ramionami.  Śpiew piosenki na powitanie (Piosenkę śpiewamy do melodii „Panie Janie”(Witaj mamo, witaj tato! Jak się masz, jak się masz? Bardzo ciebie kocham, bardzo ciebie kocham, Bądź wśród nas, bądź wśród nas.)

        3. Zabawa „Moje ciało”. Siad na podłodze rodzic zadaje pytanie- czy mamy rączki? – klaszczemy w dłonie  - czy mamy głowę? – kręcimy głową  - czy mamy brzuszek? – głaszczemy się po brzuchu  - czy mamy kolana? – masujemy kolana  - czy mamy stopy? – stukamy stopami o podłogę.

      4. „Wałkujemy ciasto”- rodzic leży płasko, ręce ma złączone nad głową. Dziecko turla rodzica pchając go do przodu za biodra. Rodzic może pomóc dziecku w taki sposób, aby nie było tego świadome. Jego ciało ma sprawiać dziecku opór. Następnie rodzic turla dziecko.

         5. „Podwójny wałek”- rodzic w pozycji jak poprzednio przytula dziecko twarzą do siebie, przytula je na całej długości ciała i turla się razem z nim. Musi przy tym uważać, aby nie przygnieść dziecka.

         6.”Jedzie pan” -dziecko siedzi na kolanach rodzica, który potrząsa nogami markując wyboje. Recytacja wierszyka:                                                                                                                                                                                     Jedzie, jedzie pan pan Na koniku sam sam                              

      A za panem chłop, chłop                                                                                                                           

      Kamienie, kamienie, BĘC!                                                                                                                                                                     

       - na słowo „bęc” rodzic „upuszcza” dziecko z kolan na podłogę.

      7. „Jazda na koniu” - rodzic przyjmuje pozycję na czworakach, dziecko kładzie mu się  na plecach chwytając rękoma za szyję.

      8. „Wzajemny uścisk”- rodzic stoi, stopy trzyma osobno (w lekkim rozkroku) mocno   oparte na podłodze, nogi ugięte w kolanach, ramiona odchylone w bok. Dziecko bierze  rozbieg i wskakuje na klatkę piersiową rodzica ciasno do niej przylegając. Nogami  obejmuje rodzica w talii, a ramionami trzyma go za szyję. Rodzic mocno przytula je  do siebie, następnie obraca się z nim  w kółko.

      9. „Masażyk”- dziecko leży przodem, rodzic masuje mu plecy analogicznie   do wypowiadanych słów:   Idą konie  ( palcami udajemy kroki konia) Przeszły słonie  (palcami udajemy ciężkie słoniowe kroki) Idzie pani na szpileczkach (szybko kroczymy po plecach opuszkami palców wskazujących) Idzie szczypaweczka (delikatnie szczypiąc wędrujemy po plecach na skos) Świeciły dwa słoneczka  (rysujemy dwa kółka) Płynęła sobie rzeczka  (palcem rysujemy na plecach krętą rzeczkę) Spadł deszczyk  (palcami naśladujemy spadające krople) Czujesz dreszczyk? Czujesz dreszczyk?

      ( Po wykonaniu ćwiczenia następuje zamiana ról. )

      10. „Balansowanie” - rodzic stoi, dziecko wspina się na jego uda. Wolne przemieszczanie się po pokoju trzymając się za ręce. 

      11. „Skała” – siad skulny, plecami do siebie, przepychanie osoby stawiającej opór.

        12. „Paczka”- dziecko siedzi skulone, mocno „zamknięte w sobie”, rodzic próbuje je rozpakować ,  zamiana ról.

       Ćwiczenia oparte na relacji „razem”                                                                                                    

      13. „Przeciąganie” – w parach, siad skulny, twarzą do siebie, przeciąganie się w przód i tył.

          14. „Tunel” - dorosły przyjmuje pozycję w klęku podpartym, a dziecko wędruje  przechodząc przez rozmaite wolne miejsca stworzone przez jego ciało.            

       Ćwiczenie relaksacyjne

      15. „Kołysanka” do wiersza J. Porazińskiej pt. „Bajka iskierki”                                                                                     

      Zpopielnika na Wojtusia
      Iskiereczka mruga
      Chodź opowiem ci bajeczkę
      Bajka będzie długa…..
      .                                                                                                                                                          

      Rodzic z dzieckiem siedzą   przytuleni do siebie śpiewając kołysankę.  Zamykają się oczy, chwila ciszy, powolne przebudzanie, przeciąganie, wstanie i rześkie  podskoki.

       6. Ćwiczenia w dodawaniu i odejmowaniu –zał. 9,10 zal._9.doc , zal._10.docx

       

       

            

       

       

       

      Zabawy 13.05.2020r.

      1. Słuchanie wiersza E. Stadtmüller "Kim jesteś?"

      Rodzic recytuje wiersz.

                     Czy wiesz, kim jesteś?               no i stolica

                      – To oczywiste!                         – miasto syrenki.

                     Co ci jest bliskie?                       I jeszcze Wisła,

                     – Znaki ojczyste.                        co sobie płynie:

                     Ojczyste barwy                           raz po wyżynie,

                      – biało-czerwone.                      raz po równinie,

                     Ojczyste godło                            i mija miasta

                     – orzeł w koronie.                      prześliczne takie…

                     Ojczyste w hymnie                     – Już wiesz, kim jesteś?

                      mazurka dźwięki,                      – Jestem Polakiem.

       

      Rozmowa na temat wiersza.

      Rodzic pyta: O czym był ten wiersz? Jakie znaki są bliskie sercu każdego Polaka? Jak mówią o sobie ludzie, których ojczyzną  jest Polska?

       

      Zaproszenie w podróż do dużego miasta. Praca z mapą.

      Potrzebna będzie mapa Polski.

      Rodzic przypomina dziecku, że krajobraz Polski jest bardzo urozmaicony. Prosi, aby dziecko pokazało, gdzie jest morze, gdzie są jeziora, góry, rzeki, duże miasta. Proponuje podróż do jednego z miast. Dziecko wybiera miasto, do którego chce podróżować.

       

      Zabawa ruchowa "Wycieczka do dużego miasta".

      Rodzic zaprasza dziecko na wycieczkę do dużego miasta. Podczas podróży wskazuje na mapie góry – dziecko naśladuje wspinanie się po górach, jeziora – dzieci siada na dywanie, naśladuje branie wioseł do rąk i przepływanie jeziora kajakiem, duże miasto – dziecko zamienia się w samochód i kontynuuje podróż.

       

      • Budowanie osiedla mieszkaniowego.

      Rodzic informuje dziecko, że dotarły już do wybranego miasta. Opowiada o tym, że miasta wciąż się rozwijają i powstają w nich nowe osiedla mieszkaniowe. Proponuje wspólną budowę jednego z nich. Rodzic informuje, że będzie architektem projektującym nowe osiedle. Chce, aby znajdowały się w nim budynki o różnej wysokości. Dziecko będzie wykonawcą projektów architekta. Do jego zadań będzie należała budowa zaprojektowanych domów. Przykłady projektów architekta:

       

      •  Ma stanąć tylko budynek dziesięciopiętrowy. Dziecko buduje taki budynek z klocków.

      •  Architekt zmienia zdanie – w wysokich budynkach często psują się windy, budynki mają mieć

      osiem pięter. Pyta: Co trzeba zrobić? Dziecko odejmuje dwa klocki. Liczy, ile pięter ma teraz  dom.

      •  Po prawej stronie budynku ma stanąć niższy budynek. Dziecko same decyduje, ile pięter ma mieć dom. Rodzic pyta: Ile pięter ma twój dom? Który z budynków jest wyższy? Który jest niższy?

      •  Architekt przygląda się domom i stwierdza, że chciałby wprowadzić zmiany. Oba budynki mają być takiej samej wysokości. Dziecko wykonuje polecenie. Rodzic pyta: Ile pięter trzeba było dobudować?

      •  Architekt prosi o wybudowanie po lewej stronie wyższego budynku. Dziecko podaje, ile pięter ma jego dom.

      •  Architekt wyraża zadowolenie z postępu prac. Informuje, że budowa domów na tym osiedlu została zakończona.

       

      Wykonajcie karty pracy str. 21 -22 cz. 5

       

      2. Zabawy z piosenką "Jestem Polakiem"   Niezwykłe Lekcje Rytmiki - Jestem Polakiem - YouTube

      Tekst piosenki i zabawa    (karta 1)  karta_1(13).doc

       

      3. Utrwalenie liter "p", "b"

      • Spróbujcie wymienić po pięć słów rozpoczynających się na głoskę .
      • Ułóżcie rymy do słów:  pole, parasolka, pogoda, beza, burak, buty.
      • Ułóżcie zdanie, które będzie składać się ze słów rozpoczynających się głoską "p" lub "b" (np. Pan Piotr popsuł pięć parasolek.)
      • Wykonajcie karty pracy  (karta 2) karta_2(7).pdf

       

       

       

       

       

       

       

       

       

      Zabawy 12.05.2020r.

      1. Legenda o Warszawie

      https://www.youtube.com/watch?v=lHmFohW0B1s legenda

      -Jak miał na imię rybak, który mieszkał w puszczy nad rzeką Wisłą?

      -Kogo Wars ujrzał wśród wzburzonych fal Wisły?

      - Jak nazywała się syrena i co obiecała Warsowi.

      - Jak skończyła się legenda?

      2. Mapa Polski- wskazanie na mapie fizycznej Polski: Warszawy, Wisły, gór, morza i Giżycka.

      Zał. 1 zal._1_mapa.doc

      3.Spacer po Warszawie. Wiemy już skąd się wzięła nazwa Warszawa i gdzie znajduje się to miasto. Myślę że warto bliżej przyjrzeć się ciekawym miejscom  naszej stolicy.  Jak myślicie co to znaczy że miasto jest stolicą?

      ( Wyjaśnienie pojęcia- Warszawa- stolica Polski- oznacza miasto, w którym znajdują się najważniejsze urzędy państwowe będące siedzibą władz)                                   

      https://www.youtube.com/watch?v=4VepDrHH4bI spacer po Warszawie

      https://www.youtube.com/watch?v=Klz_m44SJek zabytki Warszawy                           

        Wykonaj    ćwiczenie na stronie 18 cz. 5( jak nazywa się miejsce przedstawione na ilustracji.

       „Prawda czy fałsz” zabawa ( rodzic zadaję pytanie dziecko rozpoznanie i nazywa)

      - Czy Warszawa leży nad rzeką Odrą?

      - Czy Warszawa leży nad rzeką Wisłą?

      - Czy herbem Warszawy jest złota rybka?

      - Czy syrenka Warszawska trzyma w dłoniach tarczę i miecz?

      1. „Warszawska syrenka” – kolorowanie według kodu. Str. 19
      2. „Rozwiąż krzyżówkęzał. 2 zal._2_krzyzowka.doc
      3. Ćwiczenia w czytaniu- cz. 5 str. 17
      4. Ćwiczenia graficzne zał. 3 zal._3_syrenka.doc

       

       

      Zabawy  11.05.2020r.

      1. Słuchanie opowiadania M. Strękowskiej-Zaremby  „Dzień Flagi”.

      Książka „Olek i Ada na szlaku przygód” (s. 72–73)

      Dziecko przygląda się ilustracjom w książce, słucha opowiadania czytanego przez rodzica.

      (karta 1) karta_1(12).doc

       

      Rozmowa na temat opowiadania

      Książka (s. 72–73)

      Dziecko przygląda się ilustracjom w książce, odpowiada na pytanie: Co oznaczają kolory naszej flagi? Następnie dziecko 6-letnie czyta tekst umieszczony pod obrazkiem. Kończy zdanie.

       

      Opisywanie godła Polski  (karta 2) karta_2(11).doc

      Rodzic pokazuje godło Polski. Prosi, aby dziecko opisało jego wygląd. Pyta: Co łączy wszystkich Polaków? (Np. język, tradycja). Jakie znasz polskie tradycje? Zwraca uwagę na stosowanie podczas wypowiedzi zwrotów: jesteśmy Polakami, mieszkamy w Polsce, mówimy po polsku. 

       

      Zapoznanie z hymnem narodowym.

      Rodzic pyta: Co charakterystycznego oprócz flagi i godła ma każdy kraj? Jeśli dziecko nie zna odpowiedzi, mówi zagadkę I. Fabiszewskiej.

                 Na baczność stoimy, kiedy go słuchamy.

                 O ciszę i powagę zawsze wtedy dbamy.(hymn)

      Rodzic pyta: Co to jest hymn? Uzupełnia wypowiedź dziecka. Podaje tytuł hymnu Polski – Mazurek Dąbrowskiego. Zaprasza do wysłuchania pierwszej zwrotki i refrenu. Hymn Polski-Mazurek Dąbrowskiego(caly)+tekst - YouTube 

      Wyjaśnia, że podczas śpiewania (słuchania) hymnu obowiązuje odpowiednia postawa. Dziecko słucha fragmentu hymnu, stojąc na baczność. Następnie pyta: W jakich sytuacjach śpiewamy hymn Polski? Prosi o podanie przykładów.

       

      2.  „Flaga Polski” - rysowanie na papierze ściernym.

      Potrzebne będą: kredki, drobnoziarnisty papier ścierny.

      Rodzic pokazuje papier ścierny. Wyjaśnia, do czego jest przeznaczony. Informuje, że czasem wykorzystywany jest również do prac plastycznych, gdyż rysowanie na nim kredkami świecowymi daje bardzo interesujący efekt. Dziecko dotyka papieru ściernego, określa jego fakturę oraz opisuje swoje wrażenia. Rodzic, ze względu na szorstkość powierzchni papieru, zwraca dziecku uwagę na zachowanie ostrożności podczas rysowania.

       

      3. Utrwalenie cyfr oraz znaków <, >, =

      Wykonajcie zadania korzystając z ołówka. (karta 3)karta_3(5).pdf

       

      Wykonajcie karty pracy na str. 12 - 14

       

       

      Zabawy 08.05.2020r.

       

      1. „Hej Mazury jak wy cudne”- dziś zapraszam was na film o naszych pięknych Mazurach 

      https://youtu.be/Hr0dVvoRyyI.

      2. ,,Znam Mazury, a Ty?” – rozwiązywanie zagadek o Mazurach Dzielenie odpowiedzi na sylaby, , układanie z rozsypanki sylabowej rozwiązań- zał.1 .zal.1_sylaby.doc

       -Latem jest ich dużo, a gdy zaczną latać, siadają na rękach i trzeba się drapać. /komar/

      -Wody wcale się nie boi; Lubi pływać po jeziorze. Ale są potrzebne wiosła, By nas fala lepiej niosła. /łódka/

      -Pływa po jeziorze. Opłynąć może świat! Stanie, gdy na nią nie dmucha wiatr! /żaglówka/

      --Sosnowy, dębowy, stary lub młody, rosną w nim grzyby, rosną i jagody. /las/

      - Co to za lusterko na zielonej łące? Przyglądają się w nim i chmurki i słońce. /jezioro/

      3. „Moja łódka”- praca orgiami https://www.youtube.com/watch?v=mF3mUchYAi0 

      ( przygotować kartkę papieru –A4 i kredki) po wykonaniu łódki można ją ozdobić i wykorzystać do wspólnej zabawy np. napuszczamy wodę do wanny lub miski i robimy wyścigi łódek)

       

      II. „Zabawy ruchowe z rodzicami w domu” proszę przygotować :małąpiłki, chustę, kilku klocków  i muzykę do ćwiczeń.

      1. „Witamy części naszego ciała” – dotykanie jedną częścią ciała do drugiej np. łokieć wita się z piętą, czoło wita się z kolanem, pięta wita się z kolanem drugiej nogi. Dzieci dobierają się w pary i witają się ze sobą różnymi częściami ciała np.: czołami, plecami kolanami.

       

      2. „Rytmiczny chód” – dziecko maszeruję , zgodnie z wystukiwanym przez rodzica rytmem (wolny, szybki, bardzo szybko)

      4. „Wystukiwanie rytmu”- dziecko. rytmiczne uderzanie rękami o siebie: 4 x przed sobą, 4 x za sobą, 4 x nad głową nad głową, 4 x o kolana, 4 x przy lewej stopie, 4 x przy prawej stopie. Przysiad – rytmiczne uderzanie dłońmi o podłogę 4 x przed sobą, podskok w górę z równoczesnym wznosem ramion uderzając dłońmi o siebie.

      5. „Bieg między przeszkodami” – np. klocki, ułożone na dywanie w dowolnym miejscu. Dziecko biega tak, aby nie przewrócić przyborów. Na sygnał siada w siadzie skrzyżnym przy wybranym klocku i rytmicznie uderza rękami o podłogę 4 razy.

      6. „Zabawa z piłką” – dziecko podczas czworakowania przesuwają piłeczkę raz jedną raz drugą ręką. Na sygnał wstaje i wykonuje zadanie podane przez rodzica np., przekładają piłkę pod kolanem nogi wzniesionej, wykonują w dowolny sposób piruet.

      7. „Połóż piłkę, zabierz piłkę” - w siadzie skrzyżnym dziecko jedną ręką kładzie piłkę, a druga ręką zabiera ją i kładzie po drugiej stronie tułowia i odwrotnie.

      8. „Czary – mary” – dzieci zachęcone przez rodzica wykonują „czary” nad piłką. Aby zamieniła się w tajemniczy przedmiot należy: uderzyć 2 x piłką o podłogę, wykonać dowolny taniec wokół piłki i wypowiedzieć słowa zaklęcia np. „Abra kadabra bęc”. Dziecko piłkę zamienia na chustę.

      9. „Chusta lekka i ciężka” - zabawa chustą wg własnego pomysłu. Dziecko bawią się chustą dając wyraz jej lekkości, następnie naśladują podnoszenie „grubego i ciężkiego drąga”

      10. „Tęcza” – wyczucie przestrzeni. Siad na piętach. Skłony w bok – „malowanie tęczy” chustką

      11. „Pszczółki” – zabawa. Formowanie z chustki kwiatka (wg wyobraźni dziecka), dziecko zamienia się w pszczółkę. Podczas słyszanych muzyki „pszczółka” „lata” po pokoju. . Gdy dźwięk milknie „pszczółka” zatrzymują się na kwiatku.

      12. „Zabawa w koło” – wyczucie przestrzeni. Bieganie wokół ułożonej chusty, a następnie odpoczynek na chuście

      13. „Relaks przy muzyce” – ćwiczenie uspokajające. Dziecko składa chustę. Kładzie się na dywanie i słucha spokojnej muzyki, miarowo oddychając.wiczenia

       

      III 5.Ćwiczenia w czytaniu str.69- „Olek i Ada na szlaku przygód”

      6. Dyktando graficzne zał. 2 ( odkoduj obrazek)  zal._2_dyktando_graficzne.pdf

      7. Zadania do wykonania z książki cz. 5 str.7

       

      ​​​​​​

      Zabawy 07.05.2020r.

      1. List i pocztówka

      Prostokąt mamy,

      w niego listy przed wysłaniem wkładamy. (koperta)

       

      Od listonosza dostajesz,

      widoki rozpoznajesz.

      Mało jest do czytania,

      więcej do oglądania.(pocztówka)

       

      Omówienie wyglądu listu i pocztówki. (karta 1)  karta_1(11).doc

      Rodzic zwraca uwagę na umieszczone na kopertach i pocztówkach adresy, znaczki pocztowe. Następnie prosi dziecko o wyjaśnienie znaczenia słów adresat i nadawca. Informuje dziecko, że w niektórych bardzo małych miejscowościach nie ma nazw ulic. Chcąc wysłać list do osoby mieszkającej w takiej miejscowości, na kopercie pisze się tylko jej imię i nazwisko, nazwę miejscowości i numer domu.

      Rodzic pyta: Po co piszemy listy? Dlaczego wysyłamy pocztówki? W jaki jeszcze inny sposób możemy się komunikować z kimś, kto mieszka w innej miejscowości? Rodzic je uzupełnia. Informuje, że dzięki postępowi technicznemu obecnie coraz częściej stosowanymi formami komunikowania się są: dzwonienie do siebie, pisanie e-maili, wysyłanie krótkich wiadomości tekstowych zwanych esemesami, a także wysyłanie zdjęć w formie ememesów.

       

      2. ,,Nasze domy”- rozmowa tematyczna na podstawie oglądanych ilustracji przedstawiający wieś i miasto

      Dziecko ogląda obrazki przedstawiające wieś i miasto na karcie nr 1 str. 2. Odpowiada na pytania: Czym różnią się ulice wsi i miasta? W jakich domach mieszkają ludzie na wsi a w jakich w mieście? Co znajduje się na ulicach wsi a co na ulicach miasta? Odniesienie się do doświadczeń dzieci. Wyglądanie przez okno i zaobserwowanie tego co się za nim znajduje.


      3. Wytnij domek    (karta 2) karta_2(10).doc

      Wytnijcie domek, dorysujcie okna, drzwi itp. Narysujcie ozdoby i pokolorujcie. Sklejcie domek samodzielnie lub z pomocą rodzica. Najlepiej jest użyć sztywnej kartki do drukarki.


      4. Prawda czy fałsz

      Dziecko odpowiada kolejno na twierdzenia rodzica tak lub nie w zależności od tego czy zdanie jest prawdziwe czy nie np:
      ♦ Na wsi jeżdżą tramwaje.
      ♦ Po chodniku w mieście chodzą krowy.
      ♦ W mieście ludzie mieszkają w blokach.
      ♦ Na wsi jeździ mniej aut.
      ♦ Na wsi jest dużo sadów i ogrodów.
      ♦ Krowy pasą się na wsi na łąkach.
      ♦ W mieście chodzimy z psem na smyczy.

       

      5. List do...

      Przeczytajcie na karcie pracy zdania i narysujcie szlaczek – wybierzcie wersję dla dziewczynki lub dla chłopca. (karta 3) karta_3(4).pdf

       

      Wykonajcie karty pracy cz. V str. 10-11

       

       

       

      Zabawy 06.05.2020r.

       

      1.  Małe miasteczko”  słuchanie wiersza

      W małym miasteczku nie ma wieżowców,                                                                                                      

      schodów ruchomych ni zoo,                                                                                                                                 

      lecz drzew tu więcej, kwiatów i ptaków,                                                                                                                   

      które śpiewają wesoło.                                                                                                                                                                                

      Dokoła rynku stoi rząd domów w siedmiu kolorach tęczy;

      ruch jest nieduży, spokojnie, miło,                                                                                                           

      czasami pszczoła zabrzęczy.                                                                                                                             

      Czyste powietrze, pachnie zielenią, na niebie świeci słoneczko,                                                                          

      wszędzie jest blisko, ludzie się znają, dbają o swoje miasteczko.

       

      Rodzic zadaje pytanie dotyczące wiersza:  Czego nie ma w małym miasteczku? Czego  w małym miasteczku jest więcej? Co to znaczy: dbać o swoje miasteczko? Czym zajmują się dorośli w naszej miejscowości? Jakie wykonują zawody?

       

      1. Rozwiązywanie zagadek - poznawanie zawodów charakterystycznych dla miejscowości zamieszkania

      Zagadki obrazkowe: Kto tu pracuje?( ilustracje) zał. 2 zal_2_zawody.doc

       (Rodzic stopniowo odsłaniania kartki : sklepu, przedszkole, przychodni. Dziecko nazywa obiekt przedstawiony na zdjęciu i podaje nazwy zawodów, biorąc pod uwagę przedstawione miejsce pracy, np.: sklep – sprzedawca, przedszkole – nauczyciel, przychodnia – lekarz.)

      Zagadki dotykowe: Komu to jest potrzebne?( pudełko, gwizdek, garnek, puste opakowanie po mące lub inne).  Dziecko wkłada rękę do pudełka i rozpoznaje za pomocą dotyku znajdujący się tam przedmiot i wymienia nazwę zawodu, w którym jest on niezbędny, np.: gwizdek – policjant, garnek – kucharz, puste opakowanie po mące – piekarz)

      Zagadki pantomimiczne Kto wykonuje takie czynności? zał. 3 zal._3(2).doc

      (dziecko na podstawie wybranego obrazka, gestami i ruchem  ciała inscenizują daną czynność) Rodzic odgaduje, o jaki zawód chodzi, np.: grabie – ogrodnik, waga- sprzedawca , trzymanie kierownicy – taksówkarz (kierowca),maszyna do szycia- krawcowa

      3. „Co jest cięższe”- zabawa badawcza- (zał.1 waga) zal_1-_waga.doc

      Dzieci swobodnie wypowiadają się na temat swoich obserwacji i doświadczeń   w dokonywaniu zakupów z rodzicami w sklepie. Rodzic. informuje, że różne towary  w sklepie mają różną masę. Robiąc zakupy, nie możemy wybrać samych najcięższych produktów, gdyż moglibyśmy ich nie unieść. Pyta dziecko , po czym poznałoby, który produkt jest cięższy od innych. . zaprasza je do zabawy. Najpierw dziecko porównuje masy dwóch przedmiotów np. pluszowej  maskotki i  gumowej zabawka , po czym na oko szacują ich masę; zastanawia się, który przedmiot jest cięższy.

      Rodzic proponuje dziecku sprawdzenie masy w inny sposób- za pomocą samodzielnie skonstruowanej wagi.. Do  jednego pojemnika wkłada np. pluszową maskotkę, a do drugiego – po jednym klocku. Dokłada klocki dotąd, aż ramiona wagi się wyrównają, Dziecko dochodzi do wnioski , że cięższy przedmiot to ten, do którego zważenia użyto większej liczby klocków.

      Wykonaj ćwiczenie cz. 5. str. 8

      4. „ Śmieci, do kosza „- zabawa z elementem rzut u( Kosz, arkusze gazety- dziecko bierze  dwa arkusze gazety i zgniata je, formując dwie kule,  wypowiadając słowa rymowanki: wrzuca do kosza papierowe kule (śmieci: raz lewą ręką, raz prawą ręką).  Jeden, dwa,  do kosza  śmieci wrzucam ja. Zabawa powtarza się kilkakrotnie.

       

      .5.”Piosenka młodego patrioty”- nauka i utrwalenie piosenki

      https://www.youtube.com/watch?v=O8lbwWF7yXo

      Tę piosenkę wszyscy znamy, miło więc będzie zaśpiewać ją ponownie  Rodzicom..

      6. Narysuj szlaczki- zadanie str.8-9 ( według polecenia)

      7. Ćwiczenie w czytaniu- tekst str.9 cz. 5

      8. Rozwiąż krzyżówkę ( wskazana pomoc rodzica) zał. 4 zal._4.pdf

       

      Zabawy 05.05.2020r. 

      1. Słuchanie opowiadania M. Strękowskiej-Zaremby „A u nas...”

      Dziecko otwiera książkę (s. 68–71 - zielona) i słucha opowiadania czytanego przez rodzica.

       

      Olek mieszka w Warszawie od urodzenia i kocha to miasto. Lubi przyglądać się samochodom mknącym po szerokich ulicach, słuchać warkotu silników, zachwycają go wysokie budynki, z dumą myśli o Stadionie Narodowym. Przepada za wizytami w Centrum Nauki Kopernik, w pizzerii na Starym Mieście, w lodziarni na Saskiej Kępie. Lubi hałas, gwar, tłum. Jest przekonany, że Warszawa to najlepsze miejsce na świecie.

      – Dlaczego? – spytał Felek, nowy kolega z klasy, który przeprowadził się z małej, cichej miejscowości.

      – Co za pytanie? Bo jest duża – odpowiedział Olek.

      – Co w tym takiego dobrego? U nas miałem blisko do szkoły, do kolegów i do sklepu, a tu wszędzie daleko – zauważył Felek.

      – Za to do kina miałeś dalej. Było u was chociaż jedno multikino albo park rozrywki i kręgielnia? Na pewno nie. – Olek starał się przekonać Felka, że mieszkanie w stolicy ma same dobre strony. Mówił o placach zabaw, fontannach nad Wisłą, o teatrach dla dzieci, występach klaunów na placu Zamkowym, o muzeach, zabytkach, o pięknych pawiach w Łazienkach, na koniec wspomniał nawet o operze. Mimo to Felek nie był przekonany. „A u nas sami robimy teatr, amatorski”, marudził, „A u nas wszędzie jest zielono, nie tylko w parku”, „A u nas ptaki śpiewają jak w operze”, „A u nas wszyscy się znają”, „A u nas bażanty i zające przychodzą pod sam dom”.

      Olek musiał przyznać, że Felek ma trochę racji. Mimo to uważał, że Warszawa nawet bez bażantów i zajęcy pod oknem jest przepiękna. Wieczorem, gdy patrzył na oświetlone ulice i mosty, czuł się jak w zaczarowanym świecie. Przed jego oczami rozgrywał się niezwykły pokaz świateł i cieni. Któregoś dnia zaprosił Felka do siebie, żeby mu pokazać najładniejsze zdjęcia nocnej Warszawy zrobione przez mamę i tatę.

      – Wezmę piłkę, pogramy potem na podwórku – ucieszył się Felek.

      Olek się zawahał. – U nas jest zakaz gry na podwórku – powiedział niechętnie.

      – Naprawdę? – Felek szeroko otworzył oczy. Dopiero gdy zobaczył tabliczkę z zakazem na ścianie bloku kolegi, uwierzył, że to nie żart. – Rowerami też zakazują wam jeździć? – spytał ze współczuciem.

      – Można jeździć po ścieżkach rowerowych – bąknął Olek. Zrozumiał, że nie będzie łatwo przekonać Felka do zachwytów nad Warszawą, więc zwrócił się o pomoc do rodziców. Po długiej naradzie wspólnie ułożyli pewien plan.

      W sobotę cała rodzina Olka i zaproszony przez nią Felek pojechali do zoo. Felek nie mógł oderwać oczu od egzotycznych zwierząt, które dotąd widział tylko w telewizji. Ani razu nie powiedział „A u nas...”. Brzuchate słonie, pręgowane tygrysy, pękate hipopotamy i długoszyje żyrafy wprawiały go w zachwyt.

      – Czytałem, że żyrafy śpią tylko dwie godziny na dobę – powiedział tata.

      – Ciekawe, co robią po obudzeniu? – zastanawiał się Felek.

      – Myją szyje – włączyła się do rozmowy Ada.

      – To możliwe – zgodził się z nią Felek, zadzierając głowę, żeby spojrzeć żyrafie w oczy.

      Olek był zadowolony z wrażenia, jakie zrobił na Felku ogród zoologiczny. Być może przekonał go, że mieszkanie w stolicy jest bardzo przyjemne. Spojrzał pytająco na kolegę.

      – Podobało mi się – przyznał Felek. Jednak po namyśle dodał z figlarnym uśmiechem: – A u nas widziałem krowę w okularach.

       

      2. Rozmowa na temat opowiadania.

      Dziecko przygląda się ilustracjom w książce i opowiada o Warszawie. Odczytuje, co mówi o Warszawie Olek. Następnie opowiada o małych miejscowościach. Odczytuje, co o małym mieście mówi Felek. Wymienia zwierzęta, jakie spotykamy w zoo. Odczytuje tekst (6-latki). Nazywa

      zwierzęta spotkane w zoo.  (karta 1) karta_1(10).doc

       

      3.  Herb Giżycka

      Obejrzyjcie krótki filmik o tym jak to w herbie Giżycka znalazły się trzy leszcze,

      Legenda o giżyckim HERBIE - YouTube

      a następnie na karcie pracy pokolorujcie napis, a herb naszego miasta wyklej kawałkami kolorowego papieru – tło niebieskie, a ryby szare lub srebrne. (karta 2) karta_2(9).doc

       

      4.  Rozwiąż krzyżówkę (karta 3) karta_3(3).pdf

       

      Wykonajcie karty pracy cz. V str. 5 -6

       

      Zabawy 04.05.2020r.

       

      1.”Dom” – rozmowa inspirowana wierszem I. R. Salach

      . Wiele wiosek, wiele miast                                                                                                                    

        rozrzuconych w Polsce jest.                                                                                                                                                      

      Takich małych, takich wielkich                                                                                                                       

      bardzo pięknych miejsc.                                                                                                                                 

      Czy mieszkanie masz w Warszawie,                                                                                                                                  

       czy też domem twoim wioska,                                                                                                         

      wszyscy dobrze o tym wiedzą,                                                                                                                                                         

       że to właśnie nasza Polska.

      Każde dziecko bardzo kocha                                                                                                                              zamieszkania swego miejsce:                                                                                                                      

      domy, sklepy, parki, szkoły i ulice – te najmniejsze.                                                                                      

      Marzę, aby kraj swój poznać od Bałtyku aż do Tatr,                                                                                                                              

       a gdy zwiedzę Polskę całą, to do domu wrócę.

       

      Rozmowa na temat wiersza(Jakie miejscowości leżą w Polsce? Co najczęściej znajduje się   w miejscowościach zamieszkania? Gdzie najchętniej wracamy, gdy skończymy zwiedzać  swój kraj? Można na mapie pokazać wspomniane w wierszu miasta czy regiony i oczywiście położenie naszego miasta- Mazury)

      2„Moje miasto- Giżycko ”- oglądanie filmu o naszym mieście  https://www.youtube.com/watch?v=70tfjsPGQhs  (ciekawe miejsca naszego miasta, herb).

      3.. „Moje ulubione miejsce w Giżycku- rysowanie kredkami (wykonaj ćwiczenie cz5, str.3)

      3. „ Do kogo ta przesyłka”- zab. dydaktyczna –(utrwalamy znajomość   nazwiska  i adresu zamieszkania, poprzez wspólne zaadresowanie z  dzieckiem  koperty. Przypominamy dziecku że nie należy podawać adresu obcym osobom).

      4.”Dokończ po mnie” –zab. słownikowa-(dziecko kończy zadnie rozpoczęte przez rodzica)

      Miejscowość, w której mieszkam, to…                                                                                                     

      Mieszkam w… przy ulicy…                                                                                                                               

      Lubię swoją miejscowość, bo…                                                                                                                                                    

      Moje przedszkole znajduje się w… przy ulicy…

      5. Narysuj swoją drogę do przedszkola- (ćwiczenie str.5)

      6.Zabawy z czytaniem –zał.5  zal._5.doc

      7.” Mały domek”- zab. graficzna zał.3  zal._3(1).doc

       

       

       

      Zabawy 30.04.2020r.

       

      1.  „Łyżka i widelec” – wiersza. T. Śliwiaka                                                                                                            Siostra łyżka, Brat widelec

      Ona gruba,

      On chudzielec.

      Nie przybywał nic na wadze.

      Rzekła łyżka:

      - Ja ci radzę,

      zupki jedz,

      bo z zup się tyje.

      Popatrz, jaką ty masz szyję!

      Wszystkie Ci wystają kości.

      Długo tak zamierzasz pościć?

      - Nie chcę zup,

      bo ich nie znoszę.

      Jedz je sama,

      Bardzo proszę!

      Dość już tego mam gadania.

      Ja jem tylko drugie dania.

       

      Omówienie treści wiersza (kto jest bohaterem wiersza? jak wygląda łyżka a, jak widelec? co radziła łyżka widelcowi?; jak na rady łyżki odpowiedział widelec?)

      1. Zabawa z rolą-  dziecko z rodzicem wykorzystując treść wiersza, tworzy krótkie przedstawienie dla domowników ( łyżka i widelec z zastawy domowej) .
      2. "Kto to jest kelner?" krótka rozmowa na temat jego pracy
       oraz  z czym kojarzy się dzieciom nakryty stół?"
      3. "Kelner" zabawa ruchowa
       - dziecko- kelner próbuje przejść przez kuchnie z tacą na której jest kubek
       wypełniony wodą, stara się nie wylać wody w kubku. Jeżeli wyleje, musi
       powtórzyć zadanie  ( można wykorzystać tę zabawę  do domowych wyścigów)                                                                                         
      4.  „Jak należy ułożyć sztućce”- zabawa dydaktyczna( zał. 2) ( zał.3)zal._2(1).doczal_3(1).doc

      Proszę , aby dzieci ułożyły poprawnie zastawę (zał.2) wg podanego wzoru (zał. 3)

      Można tutaj zapytać dziecko , czy wie co to jest savoir-vivre? I przypomnieć kilka zasad dobrego zachowania przy stole:
      -nie należy podpierać się łokciami,
      -nie należy jeść palcami,                                                                                                                                    

       -nie powinno się rozmawiać z pełną buzi                                                                                                       

       -nie należy rozrzucać jedzenia po stole,
      6.Zestaw ćwiczeń gimnastycznych z( wykorzystaniem chusty i muzyki) zał.4  zal._4(1).doc

      7. Obejrzyj ilustrację i połącz strzałkami wyrazy –ćwiczenia w czytaniu- zał. 6 zal.6.doc

      8. Kodowanie- zal. 5  zal.5(1).doc

       

       

      Zabawy 29.04.2020r.

      1. Doświadczenia i obserwacja „Co pływa? Co tonie?”

      Potrzebne będą: miska z wodą, balon, metalowy kapsel, plastelina, jajko, sól, inne dowolne przedmioty.

      • Co wypiera balonik z wody? (wg J. Elbanowskiej)

       

      Zanurzenie nadmuchanego balonika w misce z wodą. Dziecko dociska balonik do dna, a potem puszcza. Obserwowanie, co się dzieje.

      Spostrzeżenia: Balonik wypływa na powierzchnię (Woda działa na balonik siłą, którą nazywamy siłą wyporu. Skierowana jest ona ku górze).

       

      • Kiedy metalowy kapsel pływa, a kiedy tonie?

      Obserwowanie, co się dzieje z metalową kulką wrzuconą do wody. Obserwowanie, co się dzieje z metalowym kapslem położonym na wodzie, a co ze zgniecionym kapslem.

      Spostrzeżenia: Metalowa kulka i zgnieciony kapsel toną, a sam kapsel pływa po wodzie. (przedmioty wykonane z tego samego materiału mogą pływać lub tonąć, zależy to od powierzchni, na którą działa siła wyporu).

       

      • Czy kawałek plasteliny tonie w wodzie?

      Obserwowanie, co się dzieje z plastelinową kulką, a co z uformowanym z niej talerzykiem.

      Spostrzeżenia: Plastelinowa kulka tonie, a talerzyk – nie. (Ten sam kawałek plasteliny tonie lub nie, zależnie od tego, jaką ma formę. Na talerzyk działa większa siła wyporu niż na kulkę. Związane to jest z wypieraniem wody przez dany kształt: talerzyk wypiera więcej wody niż kulka).

       

      • Co ułatwia pływanie?

      Obserwowanie, co dzieje się z jajkiem zanurzonym w słoiku z wodą z kranu, a co, gdy jajko wkładamy do mocno posolonej wody (jajka wkładamy na łyżce, aby ich nie potłuc).

      Spostrzeżenia: Jajko w wodzie opada na dno, a w posolonej wodzie pływa. (Solona woda ma większą gęstość niż sama woda. Woda o większej gęstości działa większą siłą wyporu. Im bardziej woda jest słona, tym pływa się w niej łatwiej. Jest takie morze – Morze Martwe, o takim stopniu zasolenia, że można w nim leżeć i woda utrzymuje ciało na powierzchni). 

       

      Sprawdź inne przedmioty, czy toną czy pływają. Po obserwacji możesz wykonać kartę pracy.     Strzałkami wskaż, czy przedmiot tonie czy pływa.     (karta1) karta_1(9).doc

       

      2. „Leniwa ósemka” zabawa z zakresu kinezjologii edukacyjnej

      Na wysokości oczu, naprzeciw nosa wyznaczamy punkt. Od niego rozpoczynamy kreślenie kciukiem koła – w lewą stronę do góry. Po powrocie do punktu wyjścia rozpoczynamy kreślenie drugiego koła – w prawą stronę ku górze. Ten ruch powtarzamy kilkakrotnie. Robimy go raz jedną, raz drugą ręką, następnie obiema.

        

       

       

       

      3.  Plastelinowy tort dla lal i misiów

      Wytnijcie z kartonu koło. Wybierzcie kolory plasteliny i wykonajcie ozdoby na torcie – kartonowym kole. Po zakończeniu pracy opowiedzcie rodzicom jaki tort wykonałyście (z jakich składników), określcie jaki ma smak, zapach, wygląd.

       

      4.  Ćwiczenia grafomotoryczne        9440ef_3d81688e2dfc40fdb7c9bae791a878d3.pdf

      Narysujcie szlaczki na rybkach oraz bąbelki po śladach. Pokolorujcie rybki.

       

      Zabawy 28.04.2020r

      1 Pieczemy ciasteczka..Dziś zapraszamy do wspólnej zabawy przy pieczeniu ciasteczek. Na pewno pomogą wam w tym  wasi  kochani rodzice. . Przepis oraz film jak można je zrobić , poniżej.

      Przepis na ciasteczka:

      • 2 szklanki mąki pszennej
      • ¾ szklanki cukru pudru
      • cukier z wanilią ok. 2 łyżeczek
      • mąka ziemniaczana – 3 kopiaste łyżki
      • 200 g. masła zimnego
      • 1 jajko
      • dżem  lub powidła malinowe  lub taki jaki lubicie

      Proszę przygotować papier do pieczenia, wałek, małe foremki do wykrawania ciasteczek

      https://www.youtube.com/watch?v=iBXuCPg9oZA

       Mamy nadzieję że pokażecie swoje wypieki na stronie FB naszej grupy. Ja też postaram się coś upiec.

      2.. Zabawa „Kuchenna zgaduj- zgadula”.                                                                                            

       Rodzic odczytuje zagadki:
      -Mały czy duży, do gotowania służy - garnek.
      -.Może być z plastiku, szkła lub porcelany, tutaj nakładamy, wszystko, co zjadamy - talerz.
      -.Ma uzębienie, choć nie lubi jeść, pomaga jedzenie do buzi nieść - widelec.
      -Co to jest? Trzonek i ostrze – narzędzia najprostsze - nóż.
      -.Mała do herbaty, duża do rosołu. Spotykasz się z nią, gdy siadasz do stołu – łyżka.
      -.Ma duże ucho, lecz nie do słuchania. On służy do picia, ono do trzymania - kubek.
      -Ma ucho i dziobek, gwiżdże na nas czasami, gdy woda się w nim gotuje, przez dziobek paruje – czajnik                                                                                

      Nie ściera ołówka, a zetrze warzywa  - jak taki przedmiot się nazywa tarka

      Wyraz będący rozwiązaniem zagadki dziecko odnajduje wśród innych wyrazów – dzieli na sylaby , układa przed sobą taką liczbę papierowych pasków odpowiadającą liczbie sylab.   Zał.1(A) zal_1_A-B.doc                                                                                                                                                   

       W kolejnej części zadania,  proszę  dopasować wyrazy do schematów,                                                 

      i zaznaczyć samogłoski ( czerwone) i spółgłoski ( niebieskie)- zał.1  (B)                                                                                                                                                   

      3. Kuchenne kalambury”  dziecko pokazuje  czynność wykonywaną przez mamę lub tatę    w domu. Domownicy zgadują co to jest za czynność, jeśli odpowiedź będzie prawidłowa, to kto odgadł zadaje następną zagadkę, za pomocą ruchu.

      4. Pokoloruj i dorysuj ciekawe elementy- ćwiczenia graficzne- zał. 2  zal_2.doc

      5.  „Sznurkowe cyferki”( do tego zadania proszę  przygotować sznureczek albo kolorowa włóczkę ok. 40 cm, łyżkę i garnek). Zabawa polega na tym że  rodzic uderza łyżką  w garnek. Dziecko słucha uważnie i układa ze sznurka cyfrę ,  odpowiadającą ilości usłyszanych  przez niego uderzeń.

       

      Miłej zabawy i udanych wypieków.

       

       

       

      Zabawy 27.04.2020r.

      1. Eko-Bajka o Cedriku i Jego Glinianym Domu Marzeń

      Dawno, dawno temu w małym miasteczku Glinik był wielki park, a w samym jego środku znajdował się bardzo stary gliniany dom, który nazywano Glinianym Domem Marzeń. Mieszkańcy Glinika byli wielkimi marzycielami i szczęśliwymi ludźmi, wierzyli że Gliniany Dom Marzeń jest bardzo wyjątkowy. Dom był tak stary, że nawet najstarsi mieszkańcy nie pamiętali kto w nim kiedyś mieszkał. Zbudowany był z drewna, słomy i gliny, a dokładnie z gliny lekkiej. Wygląd domu przypominał ilustracje ze starych, dziecięcych książek, które każdy z nas kiedyś czytał. Za każdym razem kiedy ktoś przechodził obok tego domu bocian na dachu klekotał radośnie. Stary gliniany dom nie bez powodu nazywany był Glinianym Domem Marzeń. Miał on swoje historie, legendy i tajemnice. Jedna z legend głosiła, że marzenia wypowiadane cicho u drzwi tego domu w samo południe spełniały się. Wielu mieszkańców opowiadało o swoich spełnionych w ten sposób marzeniach. Dzieci uwielbiały to miejsce, często się tam bawiły. Szeptały one swoje marzenia i czekały na ich spełnienie. Wśród nich był chłopiec o imieniu Cedrik. Miał on 10 lat i wszyscy nazywali go Cedrikiem Wielkim Marzycielem. Często przychodził do glinianego domu i spędzał tam całe godziny, rozmyślając z głowa w chmurach. Bardzo lubił ten dom, lubił go też rysować. U progu domu Cedrik często szeptał swoje wielkie marzenie: „Chcę by ludzie marzyli i by ich marzenia się spełniały”. Pewnego dnia postanowiono zburzyć gliniany dom w parku i zbudować na jego miejscu sklep. Cedrik widząc wyburzenie domu bardzo się zasmucił. Pobiegł do domu i długo siedział w swoim pokoju, rysując gliniany dom. Tak bardzo chciał go zatrzymać dla siebie i dla innych. Nie wiedział jednak jak ma to zrobić. Następnego ranka przed domem Cedrika pojawił się bardzo ciekawy przedmiot. Wyglądał on jak kawałek suchej gliny. Co to takiego? Co to ma znaczyć? Czy to jest materiał z którego zrobiony był dom z gliny? Jak to możliwe? Jak on się tutaj znalazł? Przez następne dni w tajemniczy sposób na podwórku pojawiały się kolejne kawałki gliny. Cedrik zbierał je wszystkie i układał w swoim pokoju. Były dla niego bardzo cenne. Przypominały mu o Glinianym Domu Marzeń i o tym, że warto mieć marzenia i marzyć. Pewnego dnia przyjaciel Cedrika poprosił go jeden kawałek suchej gliny. To właśnie wtedy Cedrik wpadł na genialny pomysł. Do każdego rysunku glinianego domu jaki narysował przykleił kawałek gliny z Glinianego Domu Marzeń. Następnie obdarował nimi dzieci w miasteczku. Wszystkie dzieci bardzo się ucieszyły. Dostały odrobinę Glinianego Domu Marzeń. To im przypominało o szeptaniu swoich marzeń jak też o tym, że warto je mieć i warto wierzyć w ich spełnienie. Pewnej nocy głośne klekotanie obudziło Cedrika. Chłopiec wybiegł z domu i zobaczył lądującego bociana. Z wielkiego dzioba ptaka wypadł kawałek suchej gliny. Bocian wyszeptał: ''To już ostatnia porcja gliny z Glinianego Domu Marzeń. Obdarowałeś nim wszystkie dzieci Cedriku. Teraz patrząc na twój rysunek z gliną pamiętają o Glinianym Domu Marzeń. Dzięki tobie ludzie w naszym miasteczku mają marzenia i wierzą w ich spełnienie. Spełniło się też twoje wielkie marzenie Cedriku. Ludzie marzą, a ich marzenia się spełniają''. Cedrik był bardzo szczęśliwy.

       

       

      A Ty? O czym marzysz?

      Rodzic zadaje pytania: Z czego był zbudowany dom? W jaki sposób Cedrik chciał uratować marzenia? Kto pomógł Cedrikowi zrealizować jego pomysł? Do czego jeszcze używana jest glina?

      Oglądanie glinianych naczyń (karta 1)karta_1(8).doc

      2.  „Spaghetti” zabawa ruchowa (wg K. W. Vopla)

      Wyobraź sobie, że jesteś wiązką makaronu spaghetti, który ma być podany na obiad. Jesteś w garnku z wodą. Po chwili makaron zaczyna mięknąć, staje się coraz bardziej miękki i powoli opada na dno garnka, tworząc luźny wianuszek. Zachowuj się tak jak gotowany makaron, aż do momentu, gdy powiem: sos pomidorowy. Wtedy wstań i potrząsaj swoimi rękami, nogami, by poczuć się wspaniale.

      3. Ozdabianie sylwety garnka

      Wypełnijcie sylwetę garnka różnymi barwami, wzorami. Wykorzystajcie różnorodny materiał, np. kredki, plastelinę, kolorowy papier, gazety, farby, nasiona itp.  (karta 2)karta_2(8).doc

      4.  Rozwiąż krzyżówkę  (karta 3) karta_3(2).pdf

       

      Zabawy 24.04.2020r.

      1.  Opowieść ruchowa „Spacer do lasu”  (będą potrzebne stare gazety, klocek)

      Zapraszam was na spacer na leśną polanę.

      Dzień jest ciepły i słoneczny, czy czujesz jak pachnie las? A czy słyszysz jak szumi? (Dziecko wznosi ręce do góry, porusza nimi i powtarza szu, szu, …)

      Zobaczcie tam leżą szyszki. Zbieramy je tu na gromadkę, jak będziemy wracać to je zabierzemy. (dziecko naśladuje zbieranie szyszek). Przed nami strumyk, zobacz ile kamyków. Porzucaj je do wody – przy wrzucaniu dziecko wydają odgłos „plusk”…

      A tu kto się skrył? To jeżyk stąpa ostrożnie na swych nóżkach szukając pożywienia (dziecko czworakuje). Nagle wystraszył się biegnących sarenek i szybko zwinął się w kłębuszek. Po chwili ostrożnie rozwinął się i idzie dalej. Nagle zobaczył piękne jabłko, przewraca się na grzbiet i usiłuje nabić to jabłko na kolce (dziecko tarza się na plecach). Udało mu się to. Jeżyk zadowolony idzie dalej.

      Jak wcześniej mówiłam przed nami strumyk. Wrzuciliśmy zbyt małe kamyczki. Weź duże kamienie  (gazety) i ułóż jeden za drugim. Spróbuj ostrożnie przejść po tej kładce z kamieni na drugą stronę. Przed nami kręta i wąska ścieżka. Idziemy po niej też ostrożnie, żeby nie podeptać ziół i trawy (dziecko idzie wysoko unosząc kolana).

      Jesteśmy na polanie. Teraz mamy dużo miejsca by pobiegać

      Zobacz jak tam za drzewem skacze zając. On chyba nas się przestraszył. Skradamy się cichutko a potem naśladujemy skaczące zające, zastygamy w bezruchu i dalej skaczemy.

      Stuk, puk! Stuk, puk! A kto to tak stuka na drzewie? Tak to dzięcioł korników szuka. Postukamy tak jak on klockiem o podłogę (dziecko stuka klockiem).

      Nagle słońce przykryły chmury, zerwał się tak silny wiatr, że zaczął strącać liście. Popatrz jak powoli wirujące liście opadają na ziemię. To taki piękny taniec. Spróbuj tak samo zatańczyć na wietrze jak liście.

      Nagle zaczyna padać deszcz. Chowamy się pod krzaczek. Powtarzamy plum, plum. Deszcz trochę przestał padać. Biegniemy szybko na skróty do domu. (dziecko tupie i powtarza tup, tup).

      Dobiegliśmy do domu. Kładziemy się na dywan i odpoczywamy. Staramy się wyrównać oddech. Wdech – wydech, wdech – wydech.

      2. Ćwiczenie utrwalające figury geometryczne

      Zagadki:

       

      Mogą być cztery,                                                   Zagadka zaczyna się stąd,
      mogą być dwa,                                                      że jest w nim prosty każdy kąt.
      ma je samochód                                                     No i zawsze, mój kolego,
      i rower ma. (koło)                                                  równe boki w nim.  (kwadrat)

       

      Mam cztery rogi,                                                    My wszystkiego mamy trzy.
      dwa krótkie i dwa długie boki.                               Ach, jak wesoło mieć trzy boki i trzy kąty.
      Kwadratem nie jestem,                                           Trzy wierzchołki także mamy
      choć mam kąty proste. (prostokąt)                          i pracując na trzy fronty,

                                                                                       każdej pracy radę damy. (trójkąt)                                                                              
      Wykonaj kartę pracy – policz figury i wpisz ich liczbę w tabelkę. Nazwij figury samodzielnie lub z pomocą rodzica.  (karta 1)karta_1(7).doc

      3.  Ćwiczenie manualne usprawniające palce dłoni

      Wyklejcie plasteliną obrazek wg wzoru. Jeżeli nie macie plasteliny możecie pokolorować kredkami.

      (karta 2)karta_2(7).doc

      Wykonajcie karty pracy cz. IV str. 94 -95
       

       

      Zabawy 23.04.2020r.

      1. Wycieczka do lasu”- https://www.youtube.com/watch?v=31z7hEiIDVs
      2.  „Strażnicy przyrody”- rodzic odczytuje wiersz

       

      Kuku, kuku! – echo niesie. To kukułkę słychać w lesie.                                                                                         

       – Kuku, czekam! Kuku, dzieci! Czy sprzątniecie swoje śmieci?                                                                     

      Płaczą sarny i jeżyki: – Ach! Zamienią las w śmietniki!                                                                             

      Rudy lisek wyszedł z norki. – Dzieci to są mądre stworki.                                                                                      

      O! Zbierają już butelki i zakrętki, i papierki.                                                                                                  

      Wiedzą, że ze szkiełka w lesie straszny pożar się rozniesie!                                                                                

       Hyc! Wyskoczył zając Kicek. – Chcecie poznać tajemnicę?                                                                                   Każdy maluch las szanuje i porządku w nim pilnuje.                                                                                            

       Wie, że drzewo i roślina oczyszczają dym z komina.                                                                                                     – Prawda – szepnął wilczek młody. – Dzieci bronią swej przyrody.                                                            

      Nikt nie goni nas z patykiem i nie płoszy zwierząt krzykiem.                                                                                 

      Po mrowiskach też nie skaczą. Przecież wtedy mrówki płaczą!                                                     

      Odezwała się sarenka: – Pamiętają o ziarenkach, w zimie dokarmiają ptaki.                                                                 Lubią nas te przedszkolaki! Cieszmy się więc do rozpuku i śpiewajmy: Kuku, kuku!

       

      1. Rozmowa na temat wiersza. Rodzic zadaje pytania: Jaki ptak wydaje odgłosy: kuku, kuku? O co kukułka pytała dzieci? Co mówiły w wierszu poszczególne zwierzęta: sarny i jeżyki, lis, zając Kicek i mały wilczek? Z czego cieszyły się zwierzęta?  Co można robić, a czego nie wolno robić, będąc w lesie? Dlaczego trzeba dbać o las? Czym dla zwierząt jest las? Dziecko wypowiadają się  i uzasadniają swoje zdanie. 

                                                                                                                                                

      Rodzic wyjaśnia, że – podobnie jak ludzie – inne żywe stworzenia mają swoje domy. Domem dla wielu zwierząt, a także dla roślin, jest las. Zwierzęta, podobnie jak ludzie, nie lubią, gdy w ich domu ktoś zakłóca im spokój. Dlatego w lesie należy zachowywać się cicho i szanować przyrodę.

      (Dobrze byłoby pokazać dzieciom mapę Polski i wskazać duże skupiska zieleni- lasy- puszcze,  odczytać ich nazwy. Można też przy tej okazji opowiedzieć dziecku że)

      Lasy produkują tlen potrzebny do oddychania, zatrzymują także pył i kurz, oczyszczając powietrze. Drzewa iglaste (sosna, jodła, świerk) wydzielają olejki eteryczne, a z ich żywicy robi się syropy. Ludzie chronią lasy, tworząc parki narodowe i rezerwaty przyrody. Parki narodowe to duże obszary leśne zachowane w stanie naturalnym, objęte ochroną prawną, które posiadają szczególną wartość przyrodniczą, naukową, krajobrazową i kulturową. Ludzie dbają też o to, aby drzew było jak najwięcej. Wymyślili np. Dzień Drzew. W ramach tego święta organizują akcję sadzenia drzew.

       

      4. „Las wiosną” - malowanie farbami plakatowymi.( miło nam będzie, jak pochwalicie się swoimi pracami za pomocą FB na stronie naszej grupy)

       

      5„Za co cenimy las” – ćwiczenie w czytaniu tekstu str. 92- karty pracy nr 4,

      Wykonajcie karty pracy str. 92- 93

       

      6. Rapowane zagadki – wyrabianie poczucia rytmu                                                                                        . Dzieci, po rozwiązaniu zagadek, najpierw z pomocą rodzica, następnie samodzielnie, próbują rapować ich teksty.

                          

      Z dachu domu wystaje,                                                                                                                    

       z niego czarny dym płynie,                                                                                                   

      wszyscy dobrze wiedzą, że mowa o…  (kominie)

       

      Kiedy samochody                                                                                                                                         

       z miejsc nagle ruszą,                                                                                                                

      one z rury wydechowej                                                                                                                                               

      wydostać się muszą.  (spaliny)

       

       Jest ich dużo w lesie,                                                                                                                                                    

       na nich liście, gałęzie.                                                                                                                          

      Szum ich o każdej porze                                                                                                                              

      słychać w lesie wszędzie.  (drzewa)

       

      7. Uzupełnij krzyżówkę  zał .1 zal.1.doc

       

      Zabawy 22.04.2020r.

      1. Zabawa „Gdzie ukryła się żabka?”

      Wytnij sylwetę żabki i liść grążela.  (karta 1)karta_1(5).pdf

      Rodzic poleca dziecku położyć żabkę: pod liściem, z prawej strony liścia, obok liścia, na liściu, przed liściem, za liściem, między liściem a np. klockiem, z lewej strony liścia. Dziecko powinno za każdym razem odpowiedzieć na pytanie: Gdzie jest żabka? (np. Żabka jest obok liścia.). Zmiana ról – dziecko wydaje polecenia rodzicowi.

       

      2. Ćwiczenia matematyczne „Liczymy z żabkami”

      Będą potrzebne: dowolne liczmany, kartoniki z cyframi 0 -10, znaki +, -, =  (można wykorzystać żabki, cyfry i znaki z karty nr 1)

      Rodzic czyta:

      • Nad wodą bawiło się 5 żabek. Doszły jeszcze 3 żabki. Ile żabek bawiło się razem?

      Dziecko liczy na palcach i układa odpowiednio liczmany. Następnie układa kartoniki

      z odpowiednimi liczbami i znakami. Po ułożeniu rodzic sprawdza poprawność rozwiązania zadania, a następnie prosi dziecko o zabranie liczmanów i kartoników i odłożenie ich na bok. Mówi

      kolejne zadanie:

            •  Do stawu wskoczyły 2 żabki. Dołączyły do nich jeszcze 4 żabki. Ile żabek pływało w stawie?

            •  W stawie pływało 10 żabek. Wyskoczyło na trawę 6 żabek. Ile żabek zostało w stawie?

      Układanie własnych zadań z treścią -  rodzic układa kartoniki z liczbami, np. 4 i 2. Dziecko układa do tych kartoników treść zadania.

                                                                     Wykonajcie karty pracy cz. IV str. 90 -91

       

      3.  Zabawa ruchowa „Po sznurku”

      Potrzebny będzie sznurek długości minimum 1,5 m. Możecie sobie wyobrazić, że jest to most, wąż lub cyrkowa lina. Sznurek leży na podłodze, tworzycie z niego dowolny kształt. Zadań może być wiele:
      - spacer po sznurku uważając by z niego nie "spaść",
      - przeskakiwanie przez sznurek raz na jedną, raz na drugą stronę,
      - przejście po sznurku "stópkami", tyłem, bokiem.

       

      4.  Posłuchajcie piosenki „Żabie kroki” Śpiewające Brzdące - Żabie kroki - Piosenki dla dzieci - YouTube     

      Rozmowa na temat piosenki.  (tekst piosenki)

      - Z ilu zwrotek składa się piosenka?

      - Czy melodia piosenki jest wesoła czy smutna?

      - Czy melodia jest wolna, średnia czy szybka?

      - O czym opowiada piosenka?

      Zatańczcie razem z bocianem i żabką.

       

      5.  Wiosenna mandala

      Pokolorujecie mandalę zgodnie z zasadami, dokończcie przysłowie i przeczytajcie wyrazy  (karta 2)karta_2(6).doc

       

       

       

      Zabawy 21.04.2020r.

       

      1. „Relaks na łące”- zabawa słuchowa-  rodzic  włącza nagrania z odgłosami wydawanymi przez mieszkańców łąki, np.: pszczoły, pasikoniki.   https://www.youtube.com/watch?v=ku3Qp3JO6l4   Dziecko z zamkniętymi oczami wyobrażają sobie pobyt na łące. Na koniec, rodzic delikatnie muska dziecko trawką, które siada i opowiada o swoich wyobrażeniach
      2.  „Tylko jeden raz”- rodzic czyta wiersz- karty pracy cz. IV str . 88-89

      Chcą żyć, jak i ty żyjesz,

      wszystkie na świecie zwierzęta-

      i mrówki,, i żaby, i żmije,

      i pszczoła wiecznie zajęta.

      I paź królowej- motyl,

      niech fruwa tęczowozłoty,

      niech ślimak środkiem dróżki

      pełznie,  wystawia różki…

      Przypatrz się z bliska dżdżownicy,

      biedronce , jak kropki liczy,

      jaskółce, jak gniazdo kleci,

      jak pająk rozsuwa sieci.

      Niech skacze pasikonik,

      niech świerszczyk w trawie dzwoni….

      Dla nich kwitnie łąka, dla nich rośnie las,

      Jak i ty- żyją tylko raz.

      Rozmowę na temat wiersza.  Rodzic pyta dziecko:    

       Dlaczego dla zwierząt kwitnie łąka i rośnie dla nich las?                                                                                

       Co oznaczają słowa: Jak i ty – żyją tylko raz?

                                                                                                         

        Dziecko wypowiadają się swobodnie rodzic  uzupełnia  wypowiedzi.  Wyjaśnia, że – podobnie jak ludzie – także rośliny i zwierzęta mają tylko jedno życie. Dlatego należy szanować przyrodę i każde żywe stworzenie.

       

      . 3.. Nauka wiersza na pamięć- dziecko kilkakrotnie  przy pomocy rodzica , powtarza wiersz.  Mówiąc wyszukuje na obrazku zwierzęta  z wiersza, jeśli czyta układa wyrazy  z nazwami zwierząt wg kolejności zapisanej w wierszu. (Zał. nr 1  ) zal._1(1).doc                                                                                        

      Rodzic , zadaje pytania dotyczące wyglądu   i sposobu życia poszczególnych zwierząt.  Dziecko recytuje wiersz. Rodzic zwraca uwagę, aby dziecko mówiło wiersz spokojnie, głośno i wyraźnie.

      4.Quiz „Czy jestem przyjacielem przyrody? „                                                                                

        Rodzic odczytuje zdania ,  dziecka po wysłuchaniu podnosi słowo: TAK lub NIE  (zał. 2)   zal._2.doc                                                                                                                           

      Przykłady zdań:                                                                                                                            

        Śmieci wyrzucamy byle gdzie.                                                                                                         

        Po umyciu rąk zakręcamy dokładnie kran.                                                                                                

        Zużytą baterię wrzucamy do pojemnika na szkło.                                                                                                 

       Po zjedzeniu batonika papierek wyrzucamy do kosza.                                                                                                  Widząc ślimaka na chodniku, omijamy go.                                                                                    

        Spacerując po parku, łamiemy gałązki i zrywamy kwiaty.                                                                                 Zbierając makulaturę, ratujemy drzewa i oszczędzamy energię.

      5. „Idą dzieci”- zabawa ruchowa

      Dzieci: Dzieci drogą maszerują,                                                                                                                        (maszerują w dowolnym kierunku), czasem lekko podskakują. Hop, wysoko, hop,  (wykonują dwa podskoki obunóż),

      skok daleko, skok.  (wykonują dwa skoki w przód),

        Kiedy marszu dosyć mają, ( robią w tył zwrot i maszerują w miejscu), to do domu wnet wracają. Hop, wysoko, hop, (wykonują dwa podskoki obunóż), skok wysoko, skok. ( a potem – dwa skoki w przód),   Rozglądają się ciekawie, ( robią daszek nad oczami, spoglądają: raz w lewą stronę),   kto na skrzypcach zagrał w trawie. ( raz w prawą stronę),

       A tak dylu-dylu da (naśladują grę na skrzypcach). pięknie konik polny gra.

       

      6.. „Żabka” – z rolki po ręczniku  ( proszę przygotować rolkę pomalowaną  na zielono, nożyce, klej, ołówek-  dziecko wykonuje pracę przy pomocy rodzica)

      https://www.youtube.com/watch?v=l6OUqcf0fSs

      7. Pokoloruj według oznaczeń – zał. 3 zal_3.doc

      8.Dokończ rysować sylwety owadów- zał. 4 zal._4.doc

      9. Ćwiczenia w czytaniu –książka „Olek i Ada na szlaku przygód”- ( zielona) str.74, 76-do wyboru

       

      Miłej zabawy!

       

      Zabawy 20.04.2020r.

      1. Zagadka

      Rodzic czyta:

      Służy do picia,
      służy do mycia,
      bez niej na ziemi
      nie byłoby życia.
         (woda)

      Rodzic pyta: Komu i czemu jest potrzebna woda? Co się dzieje w przyrodzie, gdy wody jest za dużo lub za mało?

      A następnie przekazuje ciekawostki na temat wody.

      Woda to związek chemiczny, który może występować w stanie ciekłym, gazowym (para wodna) i stałym (lód). Woda jest niezbędnym składnikiem pokarmowym dla wszystkich organizmów na Ziemi.

      Bez wody człowiek przeżyje znacznie krócej niż bez jedzenia. Dla roślin i zwierząt niebezpieczne

      są okresy długotrwałych opadów i powodzi, a także suszy, które często zdarzają się wiosną i latem.

      Woda może być słona lub słodka. Słoną wodę zawierają oceany, w których jest zgromadzona większa część wody występującej na Ziemi. Słodkiej wody dostarczają nam głównie rzeki i jeziora. W wielu przypadkach słodka woda musi być najpierw uzdatniona, aby mogła być wykorzystana do bezpośredniego użytku przez człowieka, np. do picia i do mycia się.

       

      2. Słuchanie wiersza J. Papuzińskiej „Chora rzeka”.

      Śniła się kotkowi rzeka,

      wielka rzeka pełna mleka…

      Tutaj płynie biała rzeka.

      Jak tu pusto!

      Drzewo uschło…

      Cicho tak –

      ani ptak, ani ważka, ani komar, ani pąk,

      ani gad, ani płaz, ani ślimak,

      ani żadna wodna roślina,

      ani leszcz, ani płoć, ani pstrąg,

      nikt nie żyje tutaj,

      bo rzeka jest zatruta.

      Straszy napis: „ZAKAZ KĄPIELI”.

      Mętny opar nad wodą się bieli.

      Chora rzeka nie narzeka, tylko czeka…

       

      Rodzic pyta: Co się śniło kotkowi? Jakiego koloru była rzeka? Dlaczego rzeka była biała? Co działo się z przyrodą przy białej rzece? Dlaczego w takiej rzece nie wolno się kąpać? Na co może czekać rzeka?

       

      3. Jakie napoje mają w swoim składzie wodę?

      Po wypowiedzi dziecka czytanie tekstu – co lubią pić Olek, Ada i ich rodzice.

      890274_OLEK_ADA_karty pracy_6-latek cz4

      Policz ile jest wyrazów z literą „h”? Przeczytaj je.

       

      4. Utrwalenie litery „h, H”

      • Napiszcie wzory literopodobne, literę „h, H” oraz wyrazy po śladach.  (karta 1)karta_1(4).pdf
      • Zagrajcie  (karta 2) karta_2(6).pdf

       

      5.  Puzzle „Las”

      Wytnijcie i ułóżcie obrazek. Ułóżcie zdania ze słowem „las”. Policzcie słowa w ułożonym zdaniu. Dokończcie zdanie: Las to dom dla ….. .

      (karta 3)karta_3(1).pdf

       

      890557_tablice_demonstracyjne

       

       

       

      Zabawy 17.04.2020r.

      1.Rozwiąż zagadki i ułóż z rozsypanki sylabowej  rozwiązania (zał. 1)zal._1.doc

       

      Po podwórku sobie chodzi             
      i kurczęta żółte wodzi

       

       

      W każdej wsi jest taki budzik.
      Który co dzień wszystkich budzi.

       

       

                       Duża i łaciata,
                      na zielonej łące.
                     Mlekiem nam dziękuje,
                      za trawę i słońce.

       

      Jest dumna ze swego noska
      i kręconego ogonka.
      I z tego, że często Ci służy,
      jako pojemna skarbonka.

      Beczy i potrząsa bródką,
      chce się dostać do ogródka.
      Gdzie kapusta i sałatka.
      Och, nietrudna to zagadka!

      Ma zgrabną, długą szyję
      ta łódeczka biała.
      Kiedy wyszła z wody
      to trawę szczypała.

       

                 ( Wytnij i sklej kostkę do gry „ zwierzęta”. Rzuty kostką zaproszą cię do zabawy „Jak robi” ( podczas której naśladujemy głos zwierzęcia, które wypadło na kostce)

       

      1. Utrwalenie piosenkiDziadek fajną farmę miałhttps://www.youtube.com/watch?v=fUX5kYzzi5Q
      2.  „Domy zwierząt „ zabawa dydaktyczna  https://www.youtube.com/watch?v=1PD3jNhefUA

        

        

        

      ( oglądnij film, dopasuj poprawnie wyrazy do zdań- zał. 2 i odczytaj .)zalacznik_2.doc

      1. Zestaw ćwiczeń gimnastycznych dla dziecka i rodzica ( z wykorzystaniem gazety i muzyki) AnuchA_90 / Piosenki Przedszkolne / Razem w przedszkolu trzylatka cd2 / Zabawa muzyczna - marsz, bieg, podskoki.mp3

      -marsz po pokoju przy muzyce

      -bierzemy gazety                  
       .-taniec z gazetami do muzyki ( naśladowanie ruchów  rodzica)
      - położenie gazety rozłożonej na podłodze - wchodzenie i schodzenie z gazety, przodem i bokiem
      - składanie gazety na pół - przeskoki w przód, w tył, bokiem przez gazetę
      - składanie gazety na ¼ - obieganie złożonej gazety, gdy gra muzyka, gdy zamilknie - przysiad na gazecie
      - zwijanie gazety na wyciągniętych rękach
      -  zaglądanie do gazety raz jednym okiem raz drugim
      -  dmuchanie w zwiniętą gazetę ( jak w trąbkę)
      - przekładanie gazety nad głową i na dole z ręki do ręki z przodu i za plecami
      -  przekładanie gazety między nogami w różnych kierunkach
      - rozłożenie gazety, siad klęczny na gazecie, unoszenie rąk i bioder, opadanie na gazetę
      - skłony - kłaniamy się w siadzie na gazecie
      - wyprost, robienie kuli z gazety ( gniecenie), odreagowanie stresów
      - podrzucanie i łapanie kuli z gazety

      - przysiad – toczenie kuli z gazety wokół siebie, w prawo i w lewo
      -  leżenie tyłem, przekładanie kuli z gazety pod plecami i nad brzuchem
      -  ćwiczenia oddechowe w leżeniu tyłem, kula z gazety na brzuchu, wciąganie powietrza nosem, wypuszczanie ustami, uspokojenie

      - czworakowanie - popychanie kuli z gazety czołem po podłodze

      -  zabawa zegary – przysiad, kula leży na podłodze przed dzieckiem, naśladujemy cykanie małych zegarków (ruchy głową w prawo i w lewo), dużych zegarów – ruchy głową w przód i w tył

      -  dobieramy się paramy – jedną kulę wkładamy do kosza, drugą trzymamy w parze między czołami – taniec z kulą przy muzyce
      -  marsz po pokoju przy muzyce

      - ćwiczenie relaksacyjne - kreślenie w powietrzu leniwych ósemek.

      5. Dokończ rysowanie  zał. 3. 4 zal.3.doc , zal.4.doc

      6. Zabawa ruchowa z elementem rzutu „Kto dalej”- wrzucamy do kosza na pranie gazetowe kule

      7.. Propozycje zadań do wykonania:

      I. Rozwiąż krzyżówkę zał. 5 zal.5.doc

      II. Pokoloruj według zasady- zał. 6 zal._6.doc

      III. Znajdź słowa – kodowanie –zał. 7 ( dla chętnych) zal.7.pdf

       

      Miłej zabawy!

       

      Zabawy 16.04.2020r.

      1. Zagadki słuchowe  

      Posłuchajcie nagrania głosów zwierząt z wiejskiego podwórka bez patrzenia w monitor. Nazwijcie rozpoznane zwierzęta.  Odgłosy zwierząt dźwięki jakie wydają zwierzęta BZYK.tv – YouTube

       

      2. Słuchanie wiersza E. Stadtmüller „Śniadanie”.

      Rodzic czyta wiersz:

       

      Jedźmy na wieś – daję słowo,

      że tam można podjeść zdrowo.

      Już od rana białą rzeką

      wyśmienite płynie mleko.

      Płynie do nas wprost od krowy,

      serek z niego będzie zdrowy.

      Kura chwali się od rana:

      – Zniosłam jajko, proszę pana!

      Proszę spojrzeć – to nie bajka.

      Wprost od kury są te jajka!

      Jeszcze tylko kromka chleba

      i do szczęścia nic nie trzeba.

       

      Rodzic pyta: Dlaczego autor wiersza zachęca do wyjazdu na wieś? Czym chwaliła się kura? Jakie jeszcze inne zwierzęta można spotkać na wiejskim podwórku? Co nam dają zwierzęta hodowane na wsi?

      (karta 1)karta_1(3).pdf


      2. Dopowiedz i zrób – zabawa z rymami.
      Rodzic mówi zdania, których zakończenia – słowa do rymu – dopowiada dziecko. Dziecko wykonuje czynność, o której jest mowa w zdaniu.

       

      Powiedz: prosię i podrap się po … nosie.
      Powiedz: koń i wyciągnij do mnie… dłoń.
      Powiedz: krowy i dotknij palcem … głowy.
      Powiedz: króliczki i nadmij … policzki.
      Powiedz: kaczuszka i dotknij łokciem …brzuszka.
      Powiedz: psy i klaśnij raz, dwa, …trzy.

       

      3. Łaciata krówka – konstruowanie z papieru (karta 2)karta_2(5).pdf

      Wytnijcie elementy znajdujące się na karcie pracy. Z pomocą rodzica złóżcie krówkę wg instrukcji.

       

      4. Zabawa ruchowa „Sprytny kotek”

      Rodzic umieszcza w pokoju sznurek (mniej więcej na wysokości kolan dziecka). Dziecko (kot) ma przejść pod sznurkiem (płotkiem) tak, aby go nie dotknąć. Jeśli dziecko dotknie sznurka, próbuje przejść kolejny raz.

       

      5. Ćwiczenia w czytaniu  880409_Olek i Ada_ksiazka_5-6 latek_

      Przeczytajcie tekst pod obrazkiem. Opowiedzcie o wizycie Olka i Ady na wsi.

       

      6. Propozycje ćwiczeń

       

      Zabawy  15.04.2020r 

      1. „Nawijamy wełnę „- zabawa kształcą sprawność manualna- potrzebne będą: kłębek wełny, dwa krzesła.  Rodzic rozwija wełnę, między dwoma krzesłami np. 3-4 razy  wokół nich, następnie  dziecko trzymając kłębek wełny, rozpoczyna nawijanie jej na kłębek. Można zrobić zawody kto zadanie to zrobi szybciej .
      2. „Dziadek fajną farmę miał”osłuchanie i nauka piosenki

      https://www.youtube.com/watch?v=fUX5kYzzi5Q

      1.  „Kaczki sześcioraczki”- rodzic czyta wiersz W . Chotomskiej (proszę, aby wcześniej  dzieci   wycięły cyfry ,znaki matematyczne oraz sylwety zwierząt  -załącznik nr 1)zalacznik_nr_1(1).doc

      Były sobie kaczki, kaczki przedszkolaczki.                                                                                                

       Pierwsza zobaczyła na krzaczkach ślimaczki. Weszła między krzaczki – i szukajcie kaczki.

      Druga chciała złowić na wędkę szczupaczka. Chlupnęło! Plusnęło! –

      i gdzie jest ta kaczka?                                                                                                                                       

      Trzecia kaczka wiozła na taczce kabaczki. Kabaczki – bęc! – z taczki – i nie widać kaczki.                                                                                                                                                      

       Teraz głośno kwaczą kaczki przedszkolaczki: – Ten, kto nas odnalazł, dostanie buziaczki!”

      Dziecko  ilustruje za pomocą  sylwet wiersz o kaczkach ,  zapisuje  zadanie matematyczne i oblicza wynik.

      ( 6-1-1-1=3  lub   6-3=3)

      Propozycje zadań  :

      I..Dziecko liczy, ile jest kaczek i ile jest kur. Rysują na kartce  kredką w jednym kolorze tyle kropek, ile jest kaczek, a kredką w drugim kolorze tyle kropek, ile jest kur. Określa , których zwierząt jest więcej i o ile, układa z cyfr i znaków matematycznych odpowiedni zapis

      II. Dziecko musi ułożyć np. na  2 kartkach papieru  sylwety  zwierząt , aby w każdym było ich tyle samo ( wykorzystać sylwety z załącznika 1) i odpowiednio zapisać np. 5=5 i poprawnie odczytać – pięć równa się pięć

      III. Rodzic  mówi dziecku zadanie np. : Z pierwszej zagrody uciekło dwoje zwierząt. Ile zwierząt jest teraz w obu zagrodach? Dziecko odkłada na bok dwie sylwety zwierząt i liczy , następnie zapisze to przy pomocy cyfr i znaków i odczyta

      IV.  Dzieci mogą proponować do wykonania inne zadania matematyczne z wykorzystaniem sylwet zwierząt. Mogą  pokazywać wynik na palcach, wskazane aby dziecko  układało działanie matematyczne i je odczytywało

      5.Obicz i poprawnie pokoloruj- karta pracy (załącznik nr 2)zalacznik_nr_2(1).doc

      6. „Wiejskie podwórko”-  znajdź 6 różnic (załącznik nr 3)zalacznik_nr_3(1).doc

      7. „Dorysuj brakujące elementy”- (załącznik nr 4). zalacznik_nr_4.doc
        8.  Doskonalenie umiejętności czytelniczych 890274_OLEK_ADA_karty pracy_6-latek cz4   str.74–tylko 6-cio latki- ( rodzic zadaje pytania dotyczące czytanego  przez dziecko tekstu z książki- np. Gdzie bocian ma gniazdo?)

       

      Życzymy miłej zabawy!

       

      Zabawy 14.04.2020r.

       

      1. Zabawa w zielone.

      Rodzic pyta: Grasz w zielone? Dziecko odpowiada: Gram. Rodzic pyta: Masz zielone? Dziecko odpowiada: Mam, po czym pokazuje na swoim ubraniu kolor zielony. (Jeśli nie ma na ubraniu koloru zielonego, wskazuje go na ubraniu rodzica lub w swoim otoczeniu).

       

      2. Praca z obrazkiem i tekstem   890274_OLEK_ADA_karty pracy_6-latek cz4

      Dziecko:

      - opowiada, co dzieje się na obrazku,

      - wskazuje na obrazku wszystko w kolorze zielonym,

      - zastanawia się, dlaczego Ada boi się żaby,

      - opisuje za pomocą określeń przymiotnikowych wygląd żaby,

      - czyta tekst pod obrazkiem,

      - wykonanie zadań ze strony obok.

       

      3. Poznawanie roli barwy ochronnej w życiu zwierząt.

      Rodzic pyta: Jak myślisz, dlaczego żabka ma kolor zielony? Jakie znasz jeszcze inne zwierzęta w kolorze zielonym? Co by było, gdyby żabka miała kolor czerwony? 

      Następnie pokazuje zdjęcia zwierząt, które barwą i wzorem na ciele upodobniły się do środowiska, w którym żyją.   (karta 1)karta_1(5).doc

      Barwa ochronna ma na celu upodobnienie się zwierząt do środowiska, w jakim żyją. Czasem jest

      jedyną obroną przed wrogami. Pasikonik, mieszkaniec traw, jest cały zielony. Podobnie jak rzekotka drzewna, która żyje wśród liści. Gąsienicy zielony kolor pozwala z powodzeniem ukryć się na powierzchni liścia. Niedźwiedź polarny ma przez cały rok białą sierść. Wszystko, co go otacza, a więc śnieg i lód, jest także białe. Mistrzem kamuflażu jest gekon liścioogonowy, który ukrywa się przed drapieżnikami np. w Parku Narodowym na Madagaskarze.

       

      4. Gimnastyka mózgu   - ruchy naprzemienne
      Podnosimy do góry prawe kolano i dotykamy do niego lewym łokciem, po czym podniesione lewe kolano dotykamy prawym łokciem (ruchy podobne do marszu w miejscu). Wykonuj to ćwiczenie dość wolno, bądź świadom ruchu. Ćwiczenie powtórz 5-7 razy z każdej strony.

       

      5. Ćwiczenia w czytaniu i graficzne (karta 2) karta_2(4).pdf

       

      6. Malowanie „W magicznym zielonym świecie”

      Namalujcie farbami obrazek, używając tylko różnych odcieni zielonego. Jeżeli nie macie farb możecie użyć kredek.

       

      7. Ćwiczenia spostrzegawczości, utrwalenie cyfr

      Wyszukajcie na karcie pracy cyfry od 1 do 9, pokolorujcie obrazek. Połączcie kropki od 1 do 10

      (karta 3) karta_3(2).doc

       

       

       

      Zabawy 10.04.2020

      1. Opowieść ruchowa PRZYGODA ZAJĄCZKA

      Rodzic opowiada, pokazując odpowiednie ruchy ilustrujące jej opowiadanie. Dziecko je naśladuje. Prosimy zwrócić uwagę, aby dziecko prawidłowo oddychało.

      Mały zajączek (dziecko przykuca ,przykłada dłonie do głowy- robi uszy zajączka) skakał po łące i zastanawiał się jaką, świąteczną niespodziankę przygotować dla swoich przyjaciół (skacze w przysiadzie w różnych kierunkach). Postanowił zrobić dla nich pisanki (naśladuje malowanie pisanek). Kiedy były już gotowe, delikatnie poukładał je w wózku. (naśladuje przenoszenie pisanek w obu dłoniach z jednego miejsca na drugie). Powoli ciągnął wózek, aby rozwieźć pisanki do swoich kolegów (naśladuje ciągnięcie ciężkiego wózka za sznurek). Wózek był ciężki. Zajączek co pewien czas zatrzymywał się, ocierał pot z czoła (ociera pot z czoła raz jedna ręką raz drugą) oraz przeciągał się, aby rozprostować plecy i ręce (przeciąga się). Był już bardzo blisko domu kogucika, kiedy nagle potknął się i przewrócił (naśladuje potknięcie i przewrócenie się). Wózek z pisankami przechylił się na bok, a pisanki poturlały się po trawie (turla się po dywanie w różnych kierunkach). Skorupki pisanek zaczęły pękać. Wykluły się z nich kurczątka (naśladuje wykluwanie się kurczątek z jajek). Zajączek przestraszył się i zaczął uciekać (skacze w przysiadzie), a kurczątka machając swymi malutkimi skrzydełkami, pobiegły za nim (biegnie machając ugiętymi w łokciach rękami). Kurczątka były jednak malutkie, dlatego szybko się zmęczył. Przykucnęły więc na trawie (przykuca), aby odpocząć. Tymczasem zajączek opowiadał przyjaciołom o swojej przygodzie, a oni się z niego głośno śmiali (naśladuje śmiech).  Myślę, że o zajączku nie można powiedzieć, że był bardzo odważny, bo przecież przestraszył się małych kurczątek.
      Po zabawie dziecko może wymyślić zakończenie historii, podać swoje propozycje, co mogło się stać z kurczątkami.

       

      2. Śpiewanie  piosenki „Pisanki”  (tekst w zajęciach 8. IV.)  

      Pisanki, pisanki - piosenka dla dzieci - YouTube   

       

      3.  Słuchanie utworu M. Musorgskiego „Taniec kurcząt w skorupkach”

      M. Musorgski - "Taniec kurcząt w skorupkach" (z "Obrazków z wystawy") | HD - YouTube

      Dziecko tańczy swobodnie

      lub

      przy części A (szybka) dziecko improwizuje taniec małych kurczątek. Przy melodii części B (wolna) maszeruje swobodnie w rytm muzyki. Powrót części A jest sygnałem do tańca małych ptaszków.

       

      4.  Ćwiczenia w czytaniu

      Przeczytaj tekst. Policz zdania. Podkreśl ołówkiem wyrazy z literą”j” karta_2(4).doc

       

      5.  Propozycje zabaw

       

      Quiz wielkanocny   quiz.doc

      Gra „Wyścig kurcząt” gra_wyscig_kurczat.pdf

      Złap kurczaka - zabawka zręcznościowa dla dzieci DIY - Dzieciaki w domu

       

       

       

      Zabawy 9.04.2020

       

      1.  „Przygotowania do świąt” – ćwiczenia słownikowe.

      (Dziecko dobiera obrazki przedstawiające zwyczaje wielkanocne według kolejności przedstawionej w opowiadaniu)

      Rodzic czyta dziecku fragment opowiadania „Pamiętnik Kasi”

       robiąc przerwy, prosi dziecko  o znalezienie właściwego obrazka, który ilustruje dany fragment. ( załącznik nr 1)  zalacznik_nr_1.doc

       Sobota

        Już niedługo Wielkanoc. Mama powiedziała, że jutrzejsza niedziela jest całkiem inna. Nazywa się ją Niedzielą Palmową. Nie wyjaśniła dlaczego. Za to obiecała, że wszystko się wyjaśni, gdy pójdziemy na przedświąteczny kiermasz.                                          Niedziela                                                                                                                                                        

       Z wrażenia nie mogłam zasnąć. A kiedy wstałam rano, od razu wyjrzałam przez okno, żeby sprawdzić, ile palm wyrosło w naszym ogrodzie. Nie było żadnej! Tata najpierw się śmiał z tych moich palm. Potem wytłumaczył, że tak się nazywa świąteczna ozdoba, którą kiedyś robiono z różnych gałązek. Dziś wyplata się palmy nawet z kolorowych słomek, traw i papierków. Zobaczyłam je na kiermaszu i bardzo mi się podobały. Jedną z nich kupiliśmy i została poświęcona. Mama uważa, że będzie chroniła nasz dom przed nieszczęściem albo złośliwymi sąsiadami. Czekamy z Krzysiem, kiedy palma zacznie działać cuda.                                                                                                            Poniedziałek                                                                                                                                                             

      No i stało się! Palma wcale nie chroni przed nieszczęściem! Dziś mama ogłosiła wielkie porządki w całym domu! I jeszcze usłyszeliśmy, że sprzątanie jest świąteczną tradycją. To był dość męczący dzień, ale w naszym domu zapachniało wiosną.                                                      

      Środa                                                                                                                                                              

      Po południu przyszła pani Matysiak ze skargą, że Krzyś i ja zostawiamy rowery pod jej furtką. Postawiliśmy je tam na chwilę i to była niesłuszna pretensja. Musieliśmy kupić złotą palmę!                                                                                                                             

        Piątek   

       Mama powiedziała, że jest post, a my bardzo chcieliśmy zjeść na obiad spaghetti z sosem! Na szczęście wieczorem bawiliśmy się w malarzy jajek! To wielka frajda przygotować ładny koszyk ze święconką. Krzyś patrzył z wielkim smutkiem na pęto kiełbaski w koszyku. I żałował, że trzeba na nią poczekać aż do świątecznego śniadania.                                                                                                                               

      Pierwszy dzień świąt                                                                                                                        

       Znowu jest niedziela, ale już świąteczna! Dziś możemy leniuchować i jeść pyszne dania. Robimy to z radością. Z pysznych dań najbardziej cieszy się tata. A my z Krzysiem mniej, bo po smacznych ciastach nic już nie możemy zjeść! Najbardziej uroczyste było śniadanie. Założyłam swoją nową sukienkę. Nawet Krzyś wyglądał tego dnia bardzo elegancko, jak powiedziała mama.                                                                                                                                                              

      Poniedziałek                                                                                                                                         

        Tata mnie ostrzegał, abym uważała, idąc do Dorotki, bo choć nie pada deszcz, mogę nagle mieć mokrą sukienkę. Śmiałam się z taty. A już po chwili biegłam do domu, przemoczona do suchej nitki. Syn pani Matysiak i taki Robert z naprzeciwka wylali na mnie i moją nową sukienkę całe wiadro wody, krzycząc: – Śmigus-dyngus! Śmigus-dyngus! Poskarżyłam się rodzicom, ale powiedzieli, że dziś jest lany poniedziałek. I tego dnia łatwo poznać, kto zna się na świątecznych zwyczajach, a kto nie! – Można się oblewać wodą, ale delikatnie – powiedział tata. – Kiedyś uważano, że oblana panienka szybciej wyjdzie za mąż, a jeśli się obraża, długo będzie szukała męża – dodała mama.

      Pomyślałam, że tata ładnie oblał mamę wodą, skoro została jego żoną. I postanowiłam nigdy nie być żoną Roberta, choć Robert ma świetnego psa i siostrę Dorotkę, którą bardzo lubię. No… chyba że Robert nauczy się ładnie obchodzić święta!

      2. Rozwiąż wielkanocną krzyżówkę ( załącznik nr 2)zalacznik_nr_2.doc

       

      3. Ułóż  z rozsypanki literowej słowa: palma, baba, mazurek, pisanka, baranek)   ( załącznik nr 3)- proszę wydrukować , dziecko samodzielnie  wycina i układa  zalacznik_nr_3.doc 

       

            4.Zabawa ilustracyjna na tle piosenki    https://www.youtube.com/watch?v=qKY9oeELKn4

                                                                                                       

            5.   „Wielkanocny kurczaczek” - konstruowanie z papieru  i włóczki – (złącznik nr 4)zalacznik_nr4.doc

       

           6.   Wykonaj ćwiczenie graficzne:

      - szlaczki zał. 5 zalcznik_nr_5.doc

      - pokoloruj  mandale- zał. 6zalacznik_nr_6.doc

      -pokoloruj, wytnij i ułóż- zał. 7 zalacznik_nr_7.doc

       

      Miłej zabawy!

       

       

      Zabawy 08.04.2020r.

      1. Dodawanie na palcach lub w pamięci

      Rodzic mówi dziecku działania, np. 5 dodać 2, 6 dodać 3, 2 dodać 6, 8 dodać 1. dziecko liczy na palcach lub w pamięci i podaje wyniki.

      2. Dodawanie na liczmanach i układanie działania

      Potrzebne będą: dowolne liczmany (klocki, patyczki, nakrętki itp.), kartoniki z liczbami 1 – 10 oraz znakami +, =.

      Rodzic czyta zadanie:

      • Mama kupiła 6 jajek (dziecko kładzie przed sobą 6 liczmanów). Tata kupił 4 jajka (dziecko dokłada 4 liczmany). Ile to razem jajek?

      Dziecko układa działanie  6 + 4 = 10

      i udziela odpowiedzi (To razem jest 10 jajek.).

      • Olek pomalował 2 jajka (dziecko układa przed sobą 2 liczmany). Ada pomalowała 3 jajka (dziecko dokłada 3 liczmany). Ile pisanek wykonały dzieci?

      Dziecko układa działanie  2 + 3 = 5

      i udziela odpowiedzi (Dzieci wykonały 5 pisanek.).

      • Babcia przyniosła 7 czerwonych pisanek (dziecko kładzie przed sobą 7 liczmanów). Ciocia przyniosła 2 niebieskie pisanki (dziecko kładzie przed sobą 2 liczmany). Ile pisanek przyniosła babcia z ciocią?

      Dziecko układa działanie 7 + 2 = 9

      i udziela odpowiedzi (Babcia i ciocia przyniosły 9 pisanek.).

      3. Wykonanie karty pracy

      Zadaniem dziecka jest policzyć pisanki, a następnie napisać odpowiednie liczby i znaki. Po wykonaniu zadania należy przeczytać zapisy. (karta 1)karta_1(2).pdf

      4. Zabawa ruchowa „Slalom z pisanką”

      Do zabawy możemy wykorzystać drewniane, plastikowe, styropianowe pisanki lub małą piłeczkę. Rozkładamy np. klocki w równych odstępach. Dziecko idzie slalomem między klockami, niosąc jajko na łyżce, następnie wraca i przekazuje rodzicowi łyżkę z jajkiem. Teraz slalomem idzie rodzic.

      5.  Słuchanie piosenki „Pisanki” Pisanki, pisanki - piosenka dla dzieci - YouTube

      Dziecko słucha piosenkę  i odpowiada na pytania rodzica: Na której pisance były namalowane gwiazdki? Na której pisance był kogucik? Na której pisance było słońce? Na której były laleczki? Na której pisance były kwiatuszki?

      W trakcie powtórnego słuchania piosenki, zagrajcie na dostępnych wam instrumentach. Jeżeli takich nie ma można wykorzystać łyżki, klocki, można uderzać końcem kredki o stół itp. (tekst piosenki)tekst_piosenki.doc

      6. Zagadki   (Dziecko, które je rozwiązuje uczy się porównywać, porządkować, analizować, klasyfikować i rozpoznawać)

      Zapraszamy do rozwiązania kilku zagadek (logiczne, pamięciowe, językowe, matematyczne). Możecie na ich podstawie wymyślać swoje własne.    (karta 2)karta_2(3).doc

      Miłej zabawy!

      Zabawy 7.04.2020

      1. Słuchanie  opowiadania czytanego przez rodzica „Wielkanocny koszyczek”

       

      Święta wielkanocne tego roku Olek i Ada wraz z rodzicami i dziadkami spędzali na wsi, w domu pradziadków. Stał tam pod lasem dom murowany. Dom miał strych i piwnice. A w domu tym był duży pokój z piecem kaflowym. A w pokoju stał stół okrągły, dębowy. A na stole obrus biały, haftowany cały. Na stole dębowym stał koszyczek wiklinowy. A w koszyczku wiklinowym, na serwetce leżały pisanki-kraszanki, wielkanocne malowanki. Obok pisanek-kraszanek stał cukrowy baranek, stał żółty kurczaczek, obok babka łaciata, gruba jak beczka, i sól w solniczce w kształcie jajeczka. Rosła rzeżucha zielona, wędzonka dobrze uwędzona nęciła psa i kota, myszkę i kunę zza płota. Zawitał ksiądz do dzieci, koszyk z wikliny poświęcił. Kropidło w miseczce utopił, święconą wodą pokropił: pisanki-kraszanki, cukrowego baranka, kurczaczka z chorągiewką, babkę z lukrową polewą, chlebek pokrojony, przy soli ułożony, rzeżuchę zieloną, wędzonkę uwędzoną – wszystko pokropił wodą święconą! Mieszkańcy koszyka, pokropieni wodą święconą, poczuli się jakby byli świętymi. Jakby aureola wyrosła nad nimi i uczyniła wszystkich świętymi! A potem zaczęli krzyczeć jeden na drugiego. Czy dla święconego nie ma nic świętego? – My jesteśmy najważniejsze! – chełpiły się pisanki-kraszanki. – Przy wielkanocnym stole świąteczni goście dzielą się nami i składają życzenia! Bez pisanek nie byłoby świąt wielkanocnych! – Beeee, to ja jestem najważniejszy! – zabeczał cukrowy baranek. – Jestem biały i słodki, jestem symbolem poświęcenia, ofiary za innych, dobroci i czystości! Beze mnie nie byłoby świąt wielkanocnych! – Pi, pi, pi, to ja jestem najważniejszy! – pisnął kurczaczek. – Jestem symbolem nowego życia, które po mrocznej zimie odradza się na nowo! Jak małe pisklęta, które wiosną wykluwają się z jaj! – Wszyscy jesteście w błędzie! – huknęła babka. – Ja jestem najważniejsza, bo właśnie po mnie wyciągają się ręce stołowników! Beze mnie nie byłoby świąt wielkanocnych! – Nieprawda, to my jesteśmy najważniejsi! – krzyknęli chleb i sól. – Gości zawsze wita się chlebem i solą. Bez nas nikt nie zapraszałby gości i nie byłoby prawdziwych świąt wielkanocnych!

      – Co też wygadujecie! – zaperzyła się rzeżucha. – Z moich ziarenek wyrastają zielone łodyżki, pełne witamin. Daję przykład innym roślinom, aby jak najszybciej zazieleniły się na polach, szybko rosły, dojrzewały i dawały obfity plon! Bez szybko budzącej się przyrody, bez rzeżuchy nie byłoby świąt wielkanocnych! – Wszyscy mówicie nieprawdę! – ryknęła wędzonka. – Czy mogą być święta bez wędzonki? Beze mnie nie ma świąt wielkanocnych, nie ma żadnych świąt! – Jak to, a Wigilia? – spytał baranek. Wędzonka obraziła się i nie powiedziała nic więcej. To, co później się działo, nie miało nic wspólnego ze świętami ani nastrojem świątecznym. W koszyczku wiklinowym rozgorzała prawdziwa bitwa: nie tylko na słowa, ale na co się tylko dało. Milczeniem pomińmy kto, co, czym i jak. Po zażartej kłótni nikt nie wyszedł z tej awantury cało. Gdy dzieci weszły do pokoju, zobaczyły w koszyczku istne pobojowisko. – Co tu się mogło stać? – Kto to zrobił? Pierwsze podejrzenie padło na kota. Ale kot siedział grzecznie na kanapie i lizał różowym języczkiem futerko. Nie wyglądał na sprawcę spustoszenia w koszyku. Następnym podejrzanym był pies. Ale pies grzecznie spał w budzie i nie wchodził do domu. Dzieci podejrzewały mysz, ale mysz zostawiłaby ślady ząbków na wędzonce. Dzieci pomyślały o kunie, ale okna i drzwi były zamknięte. Jak mogłaby się dostać do pokoju? – Musimy naprawić zniszczenia! – postanowiły dzieci. Potłuczoną pisankę-kraszankę skleiły przezroczystym plasterkiem. Odłamany róg cukrowego baranka przykleiły scukrzonym miodem. Wyprostowały pogniecioną rzeżuchę. Pozbierały wysypaną sól i dokleiły kurczaczkowi urwany dziób. Przewróciły na drugą stronę wędzonkę, żeby nie było widać szkody. Poukładały równo porozrzucane kromki chleba. Jeszcze poprawiły koronkową serwetkę. Gdy świąteczni goście zasiedli przy stole, wszystko było w należytym porządku i ani śladu po niedawnej kłótni.

       

      1. Rozmowa na temat wysłuchanego opowiadania ( książka s. 60-61)http://flipbooki.mac.pl/przedszkole/oa_ks_56/mobile/index.html - p=62

      Dziecko  opowiada historyjkę,  czyta tekst umieszczony pod obrazkami.  Rodzic  zadaje pytanie : Jak oceniacie zachowanie mieszkańców wielkanocnego koszyczka? Kto z nich miał rację? Dziecko uzasadnia swoją wypowiedź

      1. Dziecko słucha piosenkę,  śpiewa jej refren  https://www.youtube.com/watch?v=qKY9oeELKn4

      Ref. Pisanki, kraszanki, skarby wielkanocne,
      Pięknie ozdobione, ale niezbyt mocne.
      Pisanki, kraszanki, całe w ornamentach,
      Uświetniły nasze wielkanocne święta.

      1.  Rodzic opowiada dziecku o tradycji zdobienia jajek np. Najbardziej popularnym symbolem Wielkanocy jest jajko, oznaka rodzącego się życia. Jajka są nie tylko składnikiem wielu świątecznych potraw, ale także stanowią element dekoracyjny. Ozdabiane są różnymi technikami. Zwyczaj ten znany jest od starożytności. Narodził się w Persji. W zależności od techniki zdobienia malowane jajka mają różne nazwy. Kraszanki to jajka zabarwione na jeden kolor.Są gotowane w różnych barwnikach, np.: w łupinach cebuli (barwią jajko na kolor brązowy), w soku z buraka (barwią jajko na kolor różowy). Pisanki mają różnobarwne ozdoby. Na skorupce rysuje się wzory roztopionym woskiem za pomocą np. igły lub szpilki, a następnie zanurza się jajko w barwniku. Oklejanki to jajka ozdobione np. przyklejonym papierem lub materiałem
      2. Wykonanie wielkanocnej pisanki wspólnie z mamą lub tatą ( proszę wybrać propozycję pracy samemu)

      https://www.youtube.com/watch?v=mwWgC626krE

      https://www.youtube.com/watch?v=zo6FWbsXI5U

       

      1. Zabawa ruchowa „Czujna kura”- Dziecko siedzą na dywanie,  jest kurą, która pilnuje swoich jajek (obok kury leżą trzy wycięte z papieru sylwety jajek). Kura ma zamknięte oczy. Rodzic (lis) skrada się cicho na czworakach w kierunku kury. Stara się wykraść jej jajko. Jeśli mu się to uda, zamienia się rolą z kurą. Jeśli jednak kura usłyszy jakiś dźwięk, wskazuje ręką w kierunku skradającego się lisa, a on wraca na swoje miejsce i próbuje ponownie wykraść  jajko kurze.
      2. Zabawy z literami:
      • Dziecko układa z przygotowanych liter (które rodzic napisze na karteczkach lub wydrukuje) wyraz: WIELKANOC.  Dziecko stara się z tych liter ułożyć inne wyrazy np. noc itp.
      • Pokoloruj pola z wyrazami - karta pracy wielkanoc_1.doc
      • Wielkanocne kodowanie- karta pracy  kodowanie_wielkanoc.doc
      1. Ćwiczenie graficzne- karta pracy wielkanoc_3.doc

       

       

      Zabwy 06.04.2020r.

      1. Rozwiąż zagadkę

      W jednym pudełku
      mieszka ich wiele.
      A do tych krążków
      śpieszy pędzelek. (farby)

      2. Czytanie tekstu umieszczonego pod obrazkiem

      890274_OLEK_ADA_karty pracy_6-latek cz4

       

      3. Rozmowa na temat przeczytanego tekstu

      Rodzic pyta: Czym Olek malował jajka? Jakiego koloru farby miał Olek? Wyjaśnia, że kolory można podzielić na dwie grupy: ciepłe i zimne. Kolory ciepłe to takie, które kierują nasze myśli ku słońcu i ciepłu. Kolory zimne zaś przypominają nam wodę, chłód i niebo. Pyta: O których kolorach używanych przez Olka możemy powiedzieć, że są ciepłe, a o których, że są zimne? Co mógł zrobić Olek, aby jego jajka były pomalowane na więcej niż cztery kolory?

       

      4. Poszukiwanie kolorów – tworzenie barw pochodnych

      Potrzebne będą: podstawka do mieszania barw, pędzel, farby w kolorach: żółtym, czerwonym,

      niebieskim (najlepiej, aby były to farby w tubkach, bo łatwo je mieszać ze sobą).

      Przygotowujemy na stole tylko trzy kolory farb: czerwony, niebieski, żółty.

      Informujemy dziecko, że są to tak zwane kolory podstawowe, które można ze sobą mieszać.  Dziecko miesza ze sobą farby, a następnie informuje jakie kolory udało się uzyskać i jakie kolory zmieszało.

       

      5.  Układanie wyrazów z liter, wyodrębnianie litery „f”, pisanie

      Dziecko wycina litery znajdujące się na dole karty pracy. Następnie rodzic czyta zagadkę lub dziecko samodzielnie, dziecko podaje rozwiązanie. Dziecko układa wyraz – rozwiązanie obok zagadki, przykleja, a następnie koloruje literę „f” na niebiesko, ponieważ jest spółgłoską. Po wykonaniu pierwszego zadania dziecko pisze literę „f, F” po śladzie i samodzielnie. (karta 1)karta_1(1).pdf

       

      6. Zabawa ruchowa  "Taniec na gazecie"

      Zabawa najlepiej sprawdza się w dużej grupie, ale można ją wykonywać również we dwoje. Puszczając dowolną muzykę tańczycie na rozłożonej gazecie, nie wolno jednak dotknąć podłogi żadną częścią ciała. Z każdą następną rundą składacie gazetę na pół. Na koniec zliczacie liczbę rund.

       

      7. Przedświąteczne porządki – ćwiczenie aparatu artykulacyjnego, zabawa „Baba w buzi”

      Pewnego dnia baba, która mieszka u każdego w buzi, robiła wielkie porządki. Najpierw umyła dokładnie ściany (język przesuwa się w stronę policzków po stronie wewnętrznej). Potem umyła sufit (język przesuwa się do podniebienia). Podłoga też była bardzo brudna, więc umyła ją dokładnie (język na dnie jamy ustnej). Okna też musiały zostać umyte. Najpierw umyła je od zewnątrz, a później od środka (język wędruje po stronie zewnętrznej zębów, a potem po ich stronie wewnętrznej). Wreszcie umyła schody w przedsionku (język przesuwa się w stronę dolnej wargi i wysuwa na brodę). Komin też musiał zostać wyczyszczony (język wysuwa się w kierunku wargi górnej i nosa). Wytrzepała dywany (język wykonuje szybkie ruchy w górę i w dół). Na koniec pootwierała wszystkie okna, by dom przewietrzyć. Do domu wpadł wiatr (dziecko nabierają powietrze nosem i wydmuchują ustami). W tak wysprzątanym domu można już świętować.

      8.  Puzzle wielkanocne

      Wytnij elementy puzzli i ułóż obrazek. Podziel na głoski słowa: jajka, pisanki, kokarda. Możesz  pokolorować obrazek. (karta 2)karta_2(3).pdf

       

      Zabawy 03.04.2020r.

      I Zestaw zabaw ruchowych dla dziecka i rodzica ( można wykorzystać muzykę)
      1. Zabawa w „rób to co ja” – uczestnicy biegają swobodnie po pokoju, kiedy muzyka ucichnie, łączy się w parę rodzic i dziecko wykonują zadanie ruchowe wymyślone przez siebie np.: skakanie na jednej nodze itp.
      2. Zabawa w auta – uczestnicy siedzą na dywanikach w parach (rodzic-dziecko) naprzeciwko siebie. Następnie na hasło prowadzącego odpychają się nogami zmieniają się miejscami.
      3. Zabawa „Wspólne kroki”- dziecko i rodzic w parach; dziecko opiera się stopami na stopach dorosłego i próbuje utrzymać równowagę, gdy dorosły porusza się z nim po pokoju.
      4. Zabawa „Przepychanka”- para oparta o siebie plecami i zadaniem ich jest wypchanie przeciwnika na przeciwną stronę czyli pchanie się na siebie plecami.
      5. Zabawa „Cukierek”- dziecko zwinięte leży na podłodze, rodzic próbuje rozwinąć zwinięty cukierek, czyli rozprostować dziecko, a te stawia opór.
      6. Zabawa „Skała”- rodzic stoi nieruchomo, a dziecko próbuje go przesunąć.
      7. Zabawa „ Statki” - dziecko leży na plecach na dywaniku, rodzic ciągnie je za nogi
      8. Zabawa „ Sięgnij”- rodzic trzyma wysoko wybrany przedmiot, dziecko ma dosięgnąć  we wznosie na palcach lub w podskoku.
      9. Zabawa „ Przylepa” - bieg swobodny – na hasło  uczestnicy zabawy mają się złączyć ze sobą łokciami, kolanami lub innymi częściami ciała.
      10. Uczestnicy zabawy leżą na podłodze i na hasło :  falują ręką prawą, potem lewą, następnie siadają jeden za drugi i wykonują lekkie kołysanie, przy akompaniamencie muzyki.

      II. „Wiosenne  rytmy”- karty pracy cwiczenia_-_rytmy-1(1).doc

      III. Lepienie ptaków z plasteliny lub masy solnej ( przepis na masę-https://www.youtube.com/watch?v=-ZPEv5b2kN8)

      IV. Zróbmy razem doświadczenie ( poznanie wpływu zanieczyszczeń wód na ptasie pióra)  Potrzebne będą: piórko, 1 szklanki wody, olej, łyżka, obrazek przedstawiający zbiornik wodny zanieczyszczony np. ropą naftową. Rodzic  prezentuje obrazek przedstawiający zbiornik wodny zanieczyszczony np. ropą naftową. Pyta: Co się stanie z ptakiem, który będzie pływał po takiej wodzie? Zaprasza do wykonania doświadczenia. Do szklanki z wodą, dziecko wlewa dwie łyżki oleju. Obserwują, co dzieje się z olejem. Wkłada  piórko do wody w taki sposób, aby cała jego powierzchnia była zanurzona. Po wyjęciu z wody przyglądają się, jak wygląda piórko (jest posklejane). Starają się odpowiedzieć na pytanie. R. uzupełnia  wypowiedź dziecka. Informuje, że pióra ptaka po zetknięciu z zanieczyszczoną wodą stają się ciężkie. Ptak nie może wtedy latać i gnie. Dlatego tak ważne jest, abyśmy dbali o czystość naszych wód.

      ( ilustracja 1 )zanieczyszczona_woda-1.doc

       

      V. Zabawy z czytaniem – domino obrazkowe- karta 11, krzyżówka
       

       


      Krzyzowka_pisanka.doc

       

      karta_11-_domino_obrazkowe.doc

       

       

       

      Zabawy 02.04.2020r.

      1. Rodzic czyta wiersz wiersza „Ptaszek opowiada” K. Datkun-Czerniak.

      Zielenią się listki

      na smukłej topoli

      i ptaszek tam śpiewa.

      Opowiada listkom

      o swojej wędrówce:

      co widział, co słyszał

      w obcych krajach, hen!

      Ile przebył gór i mórz,

      aby wreszcie wrócić już.

      Bo tu jego dom,

      tu kochane drzewa,

      wśród gałęzi tutaj

      najpiękniej się śpiewa!

      2.Dziecko odpowiada na pytania

      • O czym ptaszek opowiadał listkom?
      • Dlaczego ptaki do nas wracają?

      3. Dziecko przy pomocy rodzica odszukuje na mapie Afrykę, gdzie zimują np. bociany, i Europę, a w niej Polskę. Rodzic pokazuje drogę jaką musiały pokonać ptaki, aby do nas wrócić.

      4. Rozpoznawanie ptaków na obrazkach, czytanie

      Dziecko opisuje wygląd ptaków, w tym kształt dzioba, czyta samodzielnie lub z pomocą rodzica nazwy ptaków oraz tekst. Rodzic informuje, że wszystkie przedstawione na obrazkach ptaki

      znajdują się w Polsce pod ochroną. Prosi o wyjaśnienie, co to znaczy. Informuje, że najwcześniej, bo czasem już w lutym, wracają do nas skowronki, żurawie, czajki i szpaki. Są one pierwszymi zwiastunami wiosny. Trochę później – w marcu – przylatują bociany i zięby. W kwietniu z radością witamy kukułkę. Najpóźniej wracają jerzyki i jaskółki – dopiero w maju. 880409_Olek i Ada_ksiazka_5-6 latek_

      5. Obejrzyjcie fragment filmu "Skrzydlaci sprzymierzeńcy lasu".     Ptaki budują gniazda - YouTube

      6. „W bocianim gnieździe” - pokolorujcie obrazek i uzupełnijcie go według własnego pomysłu. (karta 1)

      karta_1(3).doc

      7. Propozycja zabawy ruchowej „Butelkowy slalom”

      Uważacie, że poruszanie się slalomem jest łatwe? To spróbujcie to zrobić z zawiązanymi oczami! Ta zabawa poprawia koncentrację, ćwiczy zapamiętywanie i koordynację ruchową. Zaczynacie od rozstawienia dwóch butelek po pokoju. Dziecko ma chwilę na przyjrzenie się i zapamiętanie gdzie stoją, po czym zawiązujecie mu oczy. Zadanie polega na przejściu w taki sposób, aby nie przewrócić żadnej z butelek. Gdy uda mu się przejść poziom, dokładacie kolejną przeszkodę i tak do momentu, aż skończą Wam się w domu plastikowe butelki.

      8. Ćwiczenia w czytaniu – wykonajcie zadanie samodzielnie lub z pomocą rodzica. (karta 2)karta_2(2).pdf

       

       

      Zabawy 01.04.2020r.

      Bocianek" – nauka piosenki. Zabawa rytmiczna  z refren piosenki  (nawiązanie do wczorajszej zabawy rytmicznej.

      1.Powróciły już bociany z dalekiego lotu. Pełno teraz tu na łące, tego ich klekotu. Małe boćki mocno dokazują i rodzicom z gniazda wylatują.

      2. Już bociany widać w gniazdach przy polach i drogach. Już po łąkach chodzą sobie na swych długich nogach. Małe bocianki, psotne i ciekawe, już lądują z gniazd proto w trawę.

      3. Jak to dobrze że wróciły, takie miłe ptaki. Będą sobie zajadały żabki i ślimaki. Małe bocianki bardzo szybko rosną, tak jak wszystkie dzieci rosną wiosną

      Ref:

      A tu kle, kle, a tu kle, kle, kle.                  Dziecko powtarza.

      To bocianek wita wiosnę.                         Dziecko mówi z równoczesnym klaskaniem.

      A tu kle, kle, kle, a tu kle, kle, kle,           Dziecko powtarza.

      wszędzie kwitną zioła i kwiaty radosne.  Dziecko mówi z równoczesnym uderzaniem

                                                                        dłońmi o kolana.

      A tu kle, kle, kle, a tu kle, kle.                  Dziecko powtarza.

      To bocianek w polu śpiewa.                      Dziecko mówi z równoczesnym klaskaniem.

      A tu kle, kle, kle, a tu kle, kle,

      grzeje słonko i wiosenne szumią drzewa.  Dziecko mówi z równoczesnym uderzaniem

                                                                        dłońmi o kolana.

       

      https://www.mac.pl/edukacja-przedszkolna/piosenki-olekiada#oiabb          

       

      (CD2 NR.21 /”Bocianek”)


      2. "Co zrobić i ile razy?" - zabawa dydaktyczna. Dz. utrwala zapis cyfrowy poznanych liczb; wykonuje czynności zgodnie z wylosowaną cyfrą. Proszę o przygotowanie do wspólnej zabawy karteczek z napisanymi cyframi 1-10 ( na każdej jedna cyfra) i kartek  na których umieszczamy zadania ruchowe i inne ( np. klaśnij w dłonie, tupnij lewą nogą, skacz na prawej nodze, policz do..ile wskaże cyfra; zrób przysiad, obróć się w koło itp.) Karteczki umieszczamy w dwóch kartonikach, dziecko losuje cyfrę i zadania.
      3.Zabawa ruchowa "Poszukiwacze skarbu"

      Nic tak nie motywuje, jak rozwiązywanie zadań i zagadek, by dotrzeć do okrytego tajemnicą skarbu. Możecie narysować normalnie lub eksperymentalnie mapę, dodać kilka zadań specjalnych, typu: zrób 10 przysiadów, zakręć się 3 razy, podskocz 7 razy do góry itp. lub pochować kilka kartek z podpowiedziami takimi jak „sprawdź pod łóżkiem”, „szukaj za kanapą”, „zajrzyj do lodówki” itp. by dziecko nareszcie odnalazło skarb! A co będzie poszukiwaną nagrodą zależy już tylko od Was!


      4."Powrót jaskółki" – rozmowa na temat wysłuchanej bajki. Dz. wypowiada się  zdaniami , wie jak wygląda „jaskółka” – karty pracy (3)

       

      POWROT_JASKOLKI_bajka.doc

      karta_pracy_powrot_ptakow.doc

      kolorowanka_jasolka.doc

       

      Zabawy 31.03.2020r.

      1. Rodzic czyta opowiadanie „Ptaki” M. Skrętkowskiej - Zaremby

      Zadzwoniła babcia, ta, która mieszka pod miastem, na wsi, i powiedziała, że upiekła ulubione ciasteczka  Ady. – Przyjedziecie do nas? – zapytała.

      – No pewnie! – zapewniła Ada i dotąd namawiała rodziców, aż się zgodzili na wspólny wyjazd.

      – Gdzie ciasteczka? – zapytała, gdy tylko zobaczyła babcię.

      Olek nie był smakoszem ciasteczek, za to lubił towarzystwo dziadka. Odnalazł go w sadzie obok domu. Dziadek obserwował niebo przez lornetkę. Olek zadarł głowę. W oddali zobaczył jakieś drobne punkciki.

      – Bociany wracają. Co za widok! – dziadek uśmiechnął się promiennie.

      – Naprawdę?! – Olek rzucił się biegiem do samochodu po swoją lornetkę. Po chwili był już z powrotem.

      – Zdążyłem?! Jeszcze je widać?! – pytał zdyszany.

      Trzeba wam wiedzieć, że lornetki przybliżają i powiększają obraz, więc widok był niezwykły. Olek tak bardzo zagapił się w niebo, że nawet nie zauważył Ady, która przybiegła za nim z własną malutką lornetką. Patrzył na szybujące po niebie bociany. Widział ich rozłożone skrzydła, długie, wyciągnięte szyje,czerwone dzioby, a gdy poprawił ostrość, zobaczył nawet pojedyncze pióra w ogonach. Ptaki prawie nie poruszały skrzydłami, a jednak sunęły po niebie jak papierowe samoloty albo małe szybowce niesione wiatrem.

      – Też chciałbym tak latać. Szkoda, że nie mam skrzydeł – westchnął.

      Dziadek się uśmiechnął. – Ptaki mogą latać nie tylko dzięki skrzydłom. Ich waga też jest ważna. Są lżejsze niż my, bo mają lekkie dzioby i nieduże głowy. No i nie posiadają zębów, żeby mniej ważyć.

      Na niebie było tłoczno jak na autostradzie. Nie tylko bociany wracały do domu na wiosnę. Leciały szpaki, pliszki i zięby. Jedne zawzięcie trzepotały skrzydełkami, inne machały nimi tylko od czasu do czasu.

      – Mógłbym na nie patrzeć bez końca. Żałuję, że tak późno poświęciłem się obserwowaniu przyrody. Wierzcie mi, że jest to wyjątkowa przyjemność – mówił dziadek. – Nawet nie wiecie, co wyprawiają zwierzęta, gdy sądzą, że nikt ich nie widzi. Takich zabaw, psot i tańców nigdzie indziej nie zobaczycie.

      Olka najbardziej zainteresowały zwierzęce psoty. – Pokażesz nam te psoty? – spytał.

      – Oczywiście, wybierzemy się do lasu jutro z samego rana. Babcia pomoże nam przygotować kanapki i termos z ciepłą herbatą. Zabierzemy też mapę terenu i to, co najważniejsze dla obserwatorów przyrody... – dziadek spojrzał pytająco na wnuki.

      – Ciasteczka! – wykrzyknęła Ada.

      Olek popatrzył na siostrę z politowaniem. – Lornetki – poprawił ją.

      Ich głosy wywabiły z domu tatę. Spojrzał w niebo na szybujące ptaki i westchnął, podobnie jak wcześniej Olek: – Chciałbym latać jak ptaki.

      - Lepiej nie. Musiałbyś wyrwać wszystkie zęby, a i tak byłbyś za ciężki – mądrze zauważył Olek.      - Głowę też masz za dużą – dodała Ada.

      - Nie mówiąc o braku skrzydeł – dorzucił rozbawiony dziadek.

      2. Rozmowa na temat opowiadania.

      • W jaki sposób Olek i Ada obserwowali ptaki?
      • Jakie ptaki wracały do domu na wiosnę?
      • Dlaczego ptaki umieją latać, a ludzie nie potrafią?

      Uzupełnienie wypowiedzi dziecka.

      Natura cały organizm ptaka wyposażyła w cechy, które umożliwiają mu latanie, np. kości ptaka są

      zupełnie inne niż kości innych zwierząt. Są dużo lżejsze, gdyż znajduje się między nimi wiele pustych przestrzeni. Ptaki nie mają zębów, co także zmniejsza ich ciężar ciała. Pokryte są piórami, które spełniają wiele funkcji. Ptak ma skrzydła, które wykorzystuje do radzenia sobie z oporem powietrza.

      3.  „Kle, kle boćku” - czytanie i pisanie po śladzie litery j, J  (karta 1)karta_1.pdf

      4.  Propozycja zabawy „Bocianek”

      A tu kle, kle, a tu kle, kle, kle.                  Dziecko powtarza.

      To bocianek wita wiosnę.                         Dziecko mówi z równoczesnym klaskaniem.

      A tu kle, kle, kle, a tu kle, kle, kle,           Dziecko powtarza.

      wszędzie kwitną zioła i kwiaty radosne.  Dziecko mówi z równoczesnym uderzaniem

                                                                        dłońmi o kolana.

      A tu kle, kle, kle, a tu kle, kle.                  Dziecko powtarza.

      To bocianek w polu śpiewa.                      Dziecko mówi z równoczesnym klaskaniem.

      A tu kle, kle, kle, a tu kle, kle,

      grzeje słonko i wiosenne szumią drzewa.  Dziecko mówi z równoczesnym uderzaniem

                                                                          dłońmi o kolana.

      5. Czytanie tekstu    880409_Olek i Ada_ksiazka_5-6 latek_

      6. „Rysujemy szlaczki” - zapraszamy do rysowania szlaczków. (karta 2)karta_2(1).pdf

       

      Zabawy 30.03.2020r.

      1. Rozwiąż zagadkę:

      Co to takiego, odgadnij mój kotku,

      są z wierzchu białe, a żółte w środku?

      Gdy gotować, dziwy się dzieją,

      bo zamiast mięknąć one twardnieją.

       

      2. Opowiedz historyjkę obrazkową (karta 1)karta_1.doc

      3. Spróbuj z pomocą rodzica wyjaśnić znane przysłowia o jajku:
      - Jajko mądrzejsze od kury.
      - Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci.
      - Kura znosząca złote jajka.

      4. Przeczytaj sylaby, wyrazy oraz tekst. Napisz literę (karta 2)karta_2.pdf

      5. Bociany tak jak inne ptaki wiosną składają jajka w gnieździe. Wytnij, ozdób bociana kredkami, zegnij wzdłuż linii (karta 3)karta_3.doc

      6. Porównywanie jajek: surowego i ugotowanego.

      Przygotuj: plastikowy pojemnik, surowe jajko, ugotowane jajko, dwa pojemniki przezroczyste z szerokim otworem, talerzyk.

      Układamy w pojemniku surowe jajko i ugotowane jajko. Dziecko dotyka kolejno jajek, potrząsa nimi, starając się porównać dźwięki, jakie wydają. Wskazuje różnice. Wprowadzamy oba jajka w ruch obrotowy. Dziecko obserwuje jajka i wskazuje to, które kręciło się szybciej. Zastanawia się nad przyczyną.

      Jajko surowe obraca się tylko przez chwilę, a potem się zatrzymuje. Dzieje się tak dlatego, że ma płynny środek, który porusza się wewnątrz skorupki w różne strony. Uniemożliwia to szybkie poruszanie się jajka.

      Dziecko bada zachowanie w wodzie jajka surowego i jajka gotowanego – wkłada jajko do plastikowej, przezroczystej miski lub słoika z szerokim otworem. Obserwuje zachowanie się jajek. Zachęcamy dzieci do wypowiedzi na temat poczynionych obserwacji

      7. Propozycja zabawy ruchowej

      „Czapla”

      Dziecko spaceruj po pokoju pomiędzy leżącymi na podłodze klockami, wysoko unosząc nogi. Na hasło: Czapla – podnosi klocek, staje na jednej nodze, a drugą, ugiętą w kolanie, podnosi do góry. Układa klocek na kolanie i stara się utrzymać równowagę. Zabawę powtarzamy.

       

      Zabawy 27.03.2020r. 

      Witamy serdecznie, na pewno miło upływa Wam czas w domu. Zapraszamy do wspólnej zabawy .

      1. Wysłuchaj przeczytanego  przez rodzica wiersza ( kto potrafi może sam przeczytać). Odpowiedz na pytanie: Kogo obudziła wiosna? ( jeśli macie ochotę do wiersza można zrobić inscenizację za pomocą wykonanych przez was sylwet :pani Wiosny, zwierząt  i roślin. Potrzebne będą: kredki, kartki do rysowania i nożyce. )

       

      Wiosna obudziła misia.

      Motyl mu na nosie przysiadł.

      - Wstań, niedźwiadku! Podaj łapkę.

      Zdejmij futro, szal i czapkę!

      -Aaaaaaaaaa!- miś ziewnął, wyszedł z jamy.

      -Cześć, motylku nakrapiany.

      Obudziłeś już borsuka?

      Bo już wiosna do drzwi puka!

      Borsuk wąchał kwiat sasanki

      I z krokusów robił wianki

      - Zaraz włożę je na głowę

      Pięknej pani borsukowej.

      Obudziły się świstaki,

      Przyleciały śliczne ptaki:

      boćki, gęsi i kukułki

      - fruń skowronku po jaskółki!

      Kwitną bazie i pierwiosnki:

      -Chcemy słonko! Chcemy wiosny!

      Wtem zaspany jeż nadchodzi.

      -Gdzie jest….zima? O co chodzi…?

       

      2. Narysuj schematy wyrazów dzieląc podane wyrazy na głoski,  zaznacz samogłoski (czerwone) i spółgłoski

      ( niebieskie)  

       motyl, borsuk, krokus, wiosna, ptaki, skowronek. np.

      wiosna

       

       

       

       

       

       

       

      3.Wiosenne kodowanie – wykonaj kartę pracy

       

      WIOSENNE-KODOWANIE-1.pdf

      WIOSENNE-KODOWANIE-2.pdf

       

      4. Zabawa rozwijająca swobodę ruchów w przestrzenia- Spotkanie z wiosną

      (Do nagrania muzyki o pogodnym charakterze, dziecko wykonuje dowolne improwizacje ruchowe obrazujące wypowiadane przez rodzica zadnia)

      Idzie wiosna- drzewa pokrywają się listkami, rośnie trawa i kwiaty.

      Z gawry wychyla się niedźwiedź.

      Lecą pszczoły.

      Słychać świergot ptaków, które szukają miejsca na swe gniazda.

      Nad stawem rechoczą żaby.

       

       

               

       

       

       

      Zabawy 26.03.2020r.

      Dzisiaj apraszamy dzieci z rodzicami do wspólnej zabawy – opowieść ruchowa

      „Krasnal szuka wiosny” (rodzic czyta i wspólnie z dzieckiem wykonuje zadania)

      Zaświeciło słońce. Krasnal pomaszerował do ogródka (dziecko z rodzicem maszerują z wysokim unoszeniem kolan). Krasnal spojrzał na swój ogródek i postanowił w nim posprzątać. Wziął łopatę i zaczął kopać ziemię (dziecko z rodzicem naśladują ruchem ciała kopanie ziemi łopatą - skłony tułowia z ruchem ramion, naśladującym kopanie i odkładanie ziemi, akcentowanie przytupnięciem). Rozejrzał się po ogródku (skręty tułowia w prawo i w lewo w lekkim rozkroku). Zobaczył kwiaty wziął konewkę i mocno je podlał (w lekkim rozkroku, ręce  lekko ugięte i złączone - wymachy ramion w lewo i w prawo zataczając wysoki łuk, jakby podlewało się kwiaty konewką). Do krasnala przybiegł zajączek (skoki zajączków - całe dłonie oparte przed sobą na podłodze, dociąganie nóg do rąk; odpoczynek- siad skrzyżny- zajączki nasłuchują czy nikt nie wchodzi do ogródka). Krasnal postanowił dalej szukać wiosny. Przed sobą ujrzał rzeczkę. Bardzo chciał przejść na drugi brzeg, więc musiał poszukać kładki (przejście po skakance lub marsz stopa za stopą). Na ścieżce leżały kamienie, więc musiał je sprawnie przeskoczyć (przeskakiwanie obunóż przez np. klocki leżące na podłodze). Postanowił wrzucić kilka kamyków do wody (celowanie klockami do pudełka lub wyznaczonego miejsca na podłodze). Idąc na spotkanie z wiosną krasnal spotkał motyle. Chciał się z nimi przywitać, ale one ciągle mu uciekały. Postanowił je dogonić (bieganie w różnych kierunkach „ za motylem”. Na hasło „HOP” wyskok w górę- próba złapania motyla, lądowanie i przysiad). Krasnal spotkał Panią Wiosnę (wesoła muzyka z płyty). Z towarzyszeniem wesołej muzyki tańczą ręce, tańczą same nogi, tańczy noga, tańczy całe ciało.

      Miłej zabawy!

       

       

      Zabawy 25.03.2020r.

      Witamy nasze kochane dzieciaki, zaproście rodziców lub rodzeństwo do wspólnej zabawy:

      1. Zabawa zegarową, która polega na układaniu ręki prawej i lewej na określonych cyfrach na tarczy zegara, narysowanej na planszy papieru. Następnie dziecko przemieszcza ręce zgodnie z instrukcją, np. połóż lewą rękę na cyfrze 7, a prawą na cyfrze 3, przenieś lewą na 1, prawą na 9, itp.

      2. Rysowanie pod dyktando elementów uzupełniających rysunek   z uwzględnieniem pojęć opisujących lokalizacje – rodzic odczytuje lokalizację  a dziecko rysuje- karty pracy

      3.”Wierzbowe bazie”- praca plastyczna

      Zagadka: Na gałązce wierzbowej.

                     Srebrne i mięciutkie,

                     Zwiastują że wiosna idzie,

                    Choć dni są jeszcze krótkie

      Dziecko podpisuje swoją pracę  w dolnym prawym rogu kartki. Wycina z kolorowego papieru wazon, ( może być kolorowa gazeta lub inny) według własnego pomysłu.  Następnie formuje z brązowej krepiny ( lub innego materiału) cienkie wałeczki ( gałązki) i przykleja je na kartkę, z waty robimy małe kuleczki i przyklejamy na gałązkach .


      karta_15.doc

      karta_16.doc

      Zabawy 24.03.2020 r.

      Zapraszamy do rozwiązania krzyżówki i wykonania pracy plastycznej. Przypomnijcie sobie piosenkę "Maszeruje wiosna":https://www.youtube.com/watch?v=LFPthrmErcY

      krokus.doc

      krzyzowka.doc

       

      Zabawy 23.03.2020r.

      Wykonaj wiosenne zadania:

      Grupa_VI_23_marzec.doc

      karta_8.doc

       

      Zabawy 20.03.2020r.

      GIMNASTYKA MÓZGU   - kapturek myśliciela

      Dużymi palcami i kciukiem chwytamy małżowinę uszną i masujemy ją (odciągając do tyłu i ściskając). Masaż zaczynamy od góry i przesuwamy się w dół do płatka ucha.

      Efekty: poprawa percepcji słuchowej, słuchania własnego głosu w czasie mówienia, dobrej pracy pamięci krótkoterminowej, doskonalenie dialogu wewnętrznego, zgodnego słuchania obydwoma uszami, słuchania ze zrozumieniem, wsparcie w wystąpieniach publicznych, śpiewie, grze na instrumencie.

      szlaczki_i_cwiczenie_w_czytaniu.doc
       

       

      Zabawy 18.03.2020

      GIMNASTYKA MÓZGU   - ruchy naprzemienne

      Podnosimy do góry prawe kolano i dotykamy do niego lewym łokciem, po czym podniesione lewe kolano dotykamy prawym łokciem (ruchy podobne do marszu w miejscu). Wykonuj to ćwiczenie dość wolno, bądź świadom ruchu. Ćwiczenie powtórz 5-7 razy z każdej strony.
      Efekty: poprawa pisania, słuchania, czytania i rozumienia, koordynacji ruchowej lewej i prawej strony ciała, wzmocnienie oddechu, wzrost energii, poprawa wzroku i słuchu. 

      karta_pracy_grupa_VI.doc

       

      Zabawy 19.03.2020

       

      1. Zabawa  „Zakładamy ogródek na parapecie”-  ( dziecko wraz z rodzicem wysiewa nasiona np. rzeżuchy, fasoli, można posadzić cebulę do doniczki lub inne nasiona)- obserwacja i codzienna pielęgnacja – wspólne założenie dzienniczka wzrostu roślin.

       

      1. Osłuchanie  lub nauka na pamięć wiersza „Pokaż, pokaż, marcu, co tam mieszasz     w garncu”

       

      Pokaż, pokaż, marcu,

      co tam mieszasz w garncu.

      - Mieszam śniegi, mieszam deszcze,

      Więc na świecie zimno jeszcze.

      Szarobure dni a wiosenka śpi.

       

      - Pokaż, pokaż, marcu,

      Co tam mieszasz w garncu.

      - Chociaż chłodno jest na razie,

      Już na wierzbach kwitną bazie,

      Słońce uśmiech śle.

      Wiosno pospiesz się.

       

      - Pokaż, pokaż, marcu,

      Co tam mieszasz w garncu.

      - Już dokoła pachnie wiosną,

      a mnie w garncu kwiatki rosną

      oraz kiełki zbóż,

      kwiecień już tuż, tuż.

       

      karta_pr_gr_VI.doc