Projekt - Giżycko i Varena
Projekt współfinansowany z Programu Współpracy V-A Litwa Polska
"Projekt pt. „Giżycko i Varena – współpraca na rzecz promowania włączenia społecznego, walki z ubóstwem i dyskryminacją” (nr projektu LT- PL-4R-288) złożony wspólnie przez Gminę Miejską Giżycko oraz Administrację Miasta Varena otrzymał dofinansowanie w ramach IV naboru wniosków w Programie Współpracy V-A Litwa-Polska. W dniu 07 sierpnia 2020 r. została podpisana umowa o dofinansowanie projektu o łącznej wartości 515 741,81 euro.
Głównym celem projektu jest intensyfikacja współpracy transgranicznej instytucji przedszkolnych w celu rozwoju społecznego, walki z ubóstwem, dyskryminacją, jak również promowanie zdrowego stylu życia na obszarze przygranicznym w Giżycku i Varenie. Działaniami w projekcie zostaną objęte dwa miejskie przedszkola, tj. Przedszkole Miejskie Nr 1 z Oddziałem Integracyjnym w Giżycku oraz Przedszkole Miejskie Nr 4 w Giżycku.
W ramach projektu oprócz nowoczesnego wyposażenia placów zabaw w miejskich przedszkolach, zostanie zakupiony również sprzęt, w tym multimedialny, do prowadzenia innowacyjnych działań w zakresie integracji społecznej i promowania zdrowego stylu życia w przedszkolach. Kadra pedagogiczna weźmie udział w cyklu szkoleń oraz warsztatów, których celem jest przygotowanie programu prewencyjnego dotyczącego integracji społecznej, promowania zdrowego stylu życia, walki z ubóstwem i dyskryminacją. Natomiast dla przedszkolaków zorganizowane zostaną imprezy oraz wydarzenia promujące działania w projekcie tj. olimpiady transgraniczne, wydarzenia sportowo-rekreacyjne poprzedzone zajęciami edukacyjnymi, lokalne imprezy z udziałem mieszkańców, włączając akcje charytatywne. Zwieńczeniem działań w projekcie będzie wspólna konferencja podsumowująca, w której udział wezmą partnerzy projektu, społeczność przedszkolna oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych współpracujących z przedszkolami.
Okres realizacji projektu: 01.08.2020 – 31.12.2022
Całkowity budżet projektu: 515 741,81 euro.
Gmina Miejska Giżycko Beneficjent wiodący: 267 090,14 euro, dofinansowanie: 227 026,61 euro.
Administracja Miasta Varena: 248 651,67 euro, , dofinansowanie: 211 353,91 euro.Działania:
W ramach realizacji projektu nauczyciele z naszej placówki wzięli udział w szeregu szkoleń, warsztatów i spotkań projektowych.
14-15. 10.2021r. Varena- "Teatr jako forma terapii"
21.10.2021r. Giżycko -"Tańczące stopy- ćwiczymy zdrowo na wesoło- tańce i zabawy kształtujące prawidłowa postawę i zapobiegajace płaskostopiu"
22.10.2021r. Giżycko -"Rurowy Dżem- podstawowe sposoby wykorzystania bum- bum rurek w zabawie edukacyjnej"
22-23. 11.2021r.Giżycko -"Harce w kręgu i na łące- pomysłów na zajęcia tysiące"- elementy pedagogiki ruchowej i pedagogiki zabawy w pracy z grupą przedszkolną i z klasa w edukacji wczesnoszkolenej.
30.11-01.12.2021 Varena-" Metoda ruchu rozwijajacego Weroniki Sherborne"; Szkolenie w grze, elementy pedagogiki cyrkowej"
13-16.12.2021r. Varena - warsztaty - spotkanie projektowe
17-20.01.2022r. Giżycko - warsztaty - spotkanie projektowe
17 maja w hali sportowej MOSiR dzieci z giżyckich przedszkoli wzięły udział w olimpiadzie transgranicznej organizowanej w ramach wspólnego projektu Giżycka i Vareny.
09.06.2022r. przedszkolaki pojechały z rewizytą do swoich kolegów z Vareny, gdzie rywalizowały w zorganizowanych przez stronę litewską zawodach sportowych tym razem na stadionie.
Konferencja Giżycko - Varena
22.09.2022r. odbyła się konferencja kończąca dwuletni projekt ,,Giżycko i Varena - współpraca na rzecz promowania włączania społecznego, walki z ubóstwem i dyskryminacją". Podczas spotkania zaprezentowane zostały osiągnięte rezultaty w ramach realizacji projektu oraz przedstawiono program prewencyjny dotyczący działań w zakresie promowania zdrowego stylu życia, integracji społecznej, przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, ubóstwu i dyskryminacji.
PROGRAM PREWENCYJNY
dotyczący działań w zakresie promowania zdrowego stylu życia, integracji społecznej, przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, ubóstwu i dyskryminacji
opracowany w oparciu o projekt
„Giżycko i Varena – współpraca na rzecz promowania włączenia społecznego, walki z ubóstwem i dyskryminacją”
Program zawiera dwie propozycje programu prewencyjnego. Każda placówka może wybrać wersję programu odpowiadającą pod jej potrzeby w ramach realizacji zamierzonych działań w zakresie promowania zdrowego stylu życia, integracji społecznej, przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, ubóstwu i dyskryminacji.
Wariant nr 1
PLAN PROGRAMU PREWENCYJNEGO
I. WSTĘP
II. PODSTAWY PRAWNE
III. CEL GŁÓWNY PROGRAMU
IV. CELE SZCZEGÓŁOWE
V. ADRESACI PROGRAMU
VI. WARUNKI REALIZACJI
VII. OBSZARY INTERWENCJI
VIII. ZAKRES PLANOWANYCH DZIAŁAŃ I SPOSOBY ICH REALIZACJI
IX. METODY I FORMY REALIZACJI PROGRAMU
X. NARZĘDZIA DO EWALUACJI PROGRAMU PREWENCYJNEGO
I. WSTĘP
Przedszkole to placówka przeznaczona dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat, wspomagająca indywidualny rozwój, zapewniająca opiekę odpowiednią do potrzeb dziecka oraz przygotowująca do nauki w szkole. Przedszkole poza edukacją i wychowaniem dzieci, powinno także prowadzić działania profilaktyczne, tzn. zapewniające dzieciom zdrowie i bezpieczeństwo w każdym podejmowanym działaniu. Profilaktyka w przedszkolu ma zapobiegać wszelkim niepożądanym zjawiskom w tymże rozwoju. Działaniem profilaktycznym będzie więc każde pozytywne oddziaływanie pedagogiczne, utrwalające wartościowe cechy, a zapobiegające powstawaniu tych niepożądanych. Program prewencyjny ma za zadanie uwrażliwienie dzieci w wieku przedszkolnym na istniejące zagrożenia pochodzące ze świata oraz wyposażenie w umiejętność radzenia sobie z nimi.
Przystąpienie do projektu „Giżycko – Varena współpraca na rzecz promowania włączenia społecznego, walki z ubóstwem i dyskryminacją” ma na celu podniesienie kompetencji i kwalifikacji kadry pedagogicznej w zakresie poprawy integracji społecznej, promocji zdrowego stylu życia z uwzględnieniem form współpracy lokalnej, metodologii działań w zakresie zapobiegania wykluczeniu społecznemu, ubóstwu i dyskryminacji.
W ramach projektu odbył się cykl szkoleń dla nauczycieli dotyczących m.in. poznania ciekawych metod pracy z dziećmi rozwijających kompetencje społeczno-emocjonalne, edukacji teatralnej oraz promowania zdrowego stylu życia poprzez zabawy ruchowe. Dzięki szkoleniom nauczycielki poszerzyły swój warsztat pracy o nowe metody, które wykorzystują podczas zajęć i imprez lokalnych z dziećmi.
Do realizacji poszczególnych zadań przedszkola zostały wyposażone w niezbędny sprzęt oraz pomoce edukacyjno-terapeutyczne dające możliwość przeprowadzenia interesujących zajęć. Pozyskany sprzęt sportowy wykorzystywany jest do integracji przedszkolaków ze środowiskiem lokalnym poprzez organizację wydarzeń sportowych, które przyczynią się do rozwoju dziecka w sferze społeczno – emocjonalnej oraz pozytywnie wpłyną na poprawę ich kondycji fizycznej.
Uczestnictwo w projekcie wpływa na zdobycie nowych doświadczeń, pomocy dydaktycznych, sprzętu rekreacyjno – sportowego. W ramach projektu placówki mają możliwość zrealizowania programu prewencyjnego, dzięki któremu nastąpi : wzrost i poprawa integracji społecznej, promocja zdrowego stylu życia, zapobieganie wykluczeniu społecznemu, ubóstwu i dyskryminacji.
II. PODSTAWY PRAWNE
-
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej
-
Powszechna Deklaracja Praw Człowieka
-
Konwencja o Prawach Dziecka
-
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz .U z 2016r.poz 1943 ze zmianami)
-
Ustawa z dnia 14 grudnia 2016.Prawo Oświatowe (Dz. U. z 2017r.poz.59 ze zmianami)
-
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 410, z późn. zm.)
III. CEL GŁÓWNY PROGRAMU
Integrację dzieci, rodziców i społeczności lokalnej, walki z ubóstwem i dyskryminacją, promowanie włączenia społecznego.
IV. CELE SZCZEGÓŁOWE
- wzmacnianie więzi międzypokoleniowej,
- podejmowanie różnorodnych działań na rzecz innych,
- promowanie i kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych,
- pogłębianie wiedzy w zakresie aktywności fizycznej dla utrzymania i wzmacniania kondycji zdrowotnej.
V. ADRESACI PROGRAMU
Adresatami programu są placówki przedszkolne, rodzice oraz społeczność lokalna z miast: Giżycko , Varena.
VI. WARUNKI REALIZACJI
a) realizatorzy: nauczyciele z przedszkoli w Giżycku i Varenie,
b) uczestnicy: dzieci, rodzice, goście zaproszeni do współpracy
VII. OBSZARY INTERWENCJI
- interwencja, której celem jest promocja zdrowego stylu życia, integracji społecznej oraz zapobieganie wykluczeniu społecznemu, ubóstwu lub dyskryminacji jest adresowana do wszystkich dzieci
VIII. ZAKRES PLANOWANYCH DZIAŁAŃ I SPOSOBY ICH REALIZACJI
1. Wzmacnianie więzi miedzypokoleniowej poprzez współpracę z instytucjami działającymi na rzecz osób starszych, chorych i niepełnosprawnych:
- występy okolicznościowe z okazji, np. Dnia Babci i Dziadka,
- wykonanie i przekazanie kartek świątecznych dla seniorów,
- Jasełka, kolędowanie,
- warsztaty rękodzieła,
- zdrowe potrawy – wspólne gotowanie.2. Współpraca z placówkami oświatowymi na szczeblu lokalnym i międzynarodowym:
-.Współpraca z przedszkolami:
- organizowanie imprez sportowych ( spartakiady, olimpiady),
- organizacja i udział w konkursach o zdrowiu,
-. Współpraca ze szkołami:
- udział w dniach otwartych w szkołach,
- zapraszanie uczniów na występy artystyczne, udział w występach artystycznych przygotowanych przez szkoły.
-. Organizacja Olimpiad sportowych na szczeblu międzynarodowym Giżycko – Varena.
3. Wykorzystanie współpracy z Klubami sportowymi i tanecznymi do integracji oraz promowania zdrowego stylu życia
-. Promowanie i prezentacja dyscyplin sportowych oraz tanecznych w środowisku lokalnym:
- udział w imprezach sportowych oferowanych przez lokalne kluby sportowe,
- uczestnictwo w pokazach tanecznych,
- wykorzystanie umiejętności zdobytych podczas dodatkowych zajęć tanecznych i sportowych do przygotowania pokazów, występów.
4. Działania podejmowane we współpracy z instytucjami, stowarzyszeniami oraz Fundacjami na szczeblu lokalnym:
- Współpraca z Fundacjami działającymi w środowisku lokalnym,
- Współpraca ze Stowarzyszeniami działającymi przy przedszkolach ,
- Udział w Akcjach charytatywnych organizowanych przez Fundacje, stowarzyszenia oraz osoby indywidualne.
5. Aktywna współpraca z Rodzicami w celu promowania zdrowego stylu życia:
- Dni zdrowej żywności,
- Sportowe zajęcia integracyjne z rodzicami,
- Piniki rodzinne.
IX. METODY I FORMY REALIZACJI PROGRAMU
a) metody: występy artystyczne, zawody sportowe, konkursy, pokazy, prelekcje, akcje społeczne
b) formy: indywidualna, grupowa, zbiorowa
X. NARZĘDZIA DO EWALUACJI PROGRAMU PREWENCYJNEGO
Program podlega monitorowaniu i ewaluacji działań pedagogicznych. Za monitorowanie odpowiedzialni są wszyscy pracownicy przedszkoli. Ewaluacja programu będzie przeprowadzona pod koniec roku szkolnego. Polega na systematycznym gromadzeniu informacji na temat prowadzonych działań, w celu ich modyfikacji i podnoszenia skuteczności programu prewencyjnego.
Ewaluacja przeprowadzona będzie poprzez:
- Obserwację zachowań dzeci i zachodzących w tym zakresie zmian
- Analizę dokumentacji
- Przeprowadzanie ankiet wśród nauczycieli (zał.1)
- Rozmowy z dziećmi, rodzicami i nauczycielami
Zał. 1. Ankieta dla nauczycieli
Zał. 1.
Ankieta dla nauczycieli
Zaznacz w skali od 1 do 5 gdzie:
1 - oznacza w stopniu słabym
2 - oznacza w stopniu przeciętnym
3 - oznacza w stopniu zadowalającym
4 - oznacza w stopniu dobrym
5 - oznacza w stopniu bardzo dobrym
1. W jakim stopniu realizacja programu spełniła Pani / Pana oczekiwania?
1 2 3 4 5
2. W jakim stopniu realizacja programu zapobiegła wykluczeniu społecznemu dzieci z grupy ryzyka?
1 2 3 4 5
3. W jakim stopniu wzrosła świadomość dzieci w zakresie zdrowego stylu życia?
1 2 3 4 5
4. Jak oceniasz nabycie umiejętności u dzieci w zakresie zdrowego stylu życia?
1 2 3 4 5
5. W jakim stopniu nastąpił wzrost integracji społecznej podczas realizacji programu?
1 2 3 4 5
-