• Projekty i akcje edukacyjne

          • Zdrowo jem, więcej wiem!

          •  


            REALIZACJA PROGRAMU ,,ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM” 2022-23 r.

             

             

            W roku szkolnym 2022/2023 dzieci z grupy V  wzięły udział w wiosennej akcji projektu edukacyjnego „Zdrowo jem, więcej wiem”, którego organizatorem jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska, a patronatem honorowym objęła go małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser – Duda.

            Podczas realizacji projektu przedszkolaki dowiedziały się, że śniadanie jest podstawowym posiłkiem w ciągu dnia, dostarcza energię i niezbędne składniki pożywienia, aby przygotować organizm do ciężkiej pracy. Spośród zdrowych i niezdrowych produktów wybierały te, które są najbardziej wartościowe. Rysowały własne propozycje najlepszego zestawu śniadaniowego. Dowiedziały się też, jak planować posiłki i robić zakupy oraz wykorzystywać jedzenie do samego końca, aby nie marnować żywności. Pracując w zespołach stworzyły plakaty na temat: „Nie marnujemy żywności”, które zostały wyeksponowane w holu przedszkola. Dzieci przekazały również swoim rodzicom ulotki pt. „Bez śniadania nie ma nauczania” zachęcające do przygotowywania i spożywania I i II śniadania.

               

             

                 

             

            W grupie I nauczycielka Alicja Światłowska realizuje program: ,,Zdrowo jem, więcej wiem”. W ramach realizacji programu: dzieci
            zapoznały się z Piramidą Zdrowia oraz produktami ważnymi w ich diecie. Przedszkolaki poznały czynniki wpływające na zdrowie – w tym zasady prawidłowego odżywiania i aktywności fizycznej. Kącik przyrody wzbogacony o owoce i warzywa, był zachętą dla dzieci do codziennych rozmów na ich temat. Przedszkolaki zobaczyły jak zbudowane jest jabłko, gruszka i śliwka. Recytowały krótki wierszyk ,,Wpadła gruszka do fartuszka”. Wskazywały następujące części owoców: skórkę, ogonek, pestki i miąższ ,,Od pestki do jabłuszka”- dzieci zapoznały się z rozwojem jabłka. Wymieniały potrawy, które można przygotować z jabłek oraz opowiedziały o swoich ulubionych. Dzieci
            z pomocą nauczycielki wykonały sok z marchewki i jabłek, następnie przystąpiły do jego degustacji. Dzieci obejrzały inscenizację ,,Na straganie”, którą przedstawiły dzieci 6-letnie. Przedszkolaki wzbogaciły swoja wiedzę
            o warzywa, których do tej pory nie znały.

            Dzieci wspólnie z paniami upiekły gofry. Przedszkolaki wymieniły potrzebne produkty oraz poznały etapy przygotowania gofrów.

              

             

             

             


            Dzieci 6 – letnie z grupy VI w roku szkolnym 2021/2022 biorą udział w XII edycji projektu edukacyjnego „Zdrowo jem, więcej wiem”, którego organizatorem jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska.

             

            Etap jesienno - zimowy

            „Co należy jeść, aby być zdrowym?” – pod takim hasłem odbyło się w gr. VI pierwsze zajęcie w ramach projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”. Wprowadzeniem do zajęć było wysłuchanie przez dzieci wiersza S. Jachowicza pt.: „Chory kotek”. Przedszkolaki obejrzały animację do wiersza na ekranie TV. Wiersz był wstępem do przeprowadzenia z dziećmi rozmowy na temat łakomstwa kotka oraz powodu jego choroby – że za dużo zjadł. W dalszej części zajęć uczestniczyły w zabawie edukacyjnej „Postaw diagnozę”, podczas której wysłuchały historie o zwierzętach i dzieciach, a następnie stawiały diagnozę – ustalały przyczynę zachorowania i złego samopoczucia. Dobierały do scenek odpowiednie obrazki oraz napisy: „Jemy za dużo”, „Jemy za mało”, „Nie jem śniadania”, „Pożywienie nie jest właściwe”. Bezbłędnie wykonały ćwiczenia „Co należy jeść, aby być zdrowym” – przyporządkowały odpowiedni rodzaj pożywienia wybranym zwierzątkom. Po obejrzeniu prezentacji „Wybieram zdrowie i zdrowe odżywianie” dowiedziały się, co powinni jeść ludzie, aby być zdrowym, jak ważne jest, aby pożywienie było urozmaicone i różnorodne. Wymieniały składniki pożywienia, które służą zdrowiu, a które powinny zostać wyeliminowane z naszego jadłospisu. Dzieci udzielały odpowiedzi na pytanie: Jakie powinno być zadanie pożywienia, a następnie odczytywały wspólnie z nauczycielką hasło: „Właściwe odżywianie chroni przed chorobami!” 

            Zadaniem podsumowującym zajęcie było posegregowanie zgromadzonych produktów spożywczych, owoców i warzyw zgodnie z zasadą, których produktów powinno być w naszej diecie najwięcej, a których powinniśmy unikać.

             

               

              

            Dzięki zdobytej podczas wcześniejszego zajęcia wiedzy 6 – latki z gr. VI przystąpiły do konkursu na plakat pod hasłem: „Dbam o zdrowie”.

            Podzielone na zespoły wykonywały prace plastyczne, wykorzystując wiedzę na temat zasad zdrowego odżywiania oraz wpływu aktywności ruchowej na ich zdrowie. Przedszkolaki stosowały różne techniki plastyczne: rysowanie pastelami, mazakami, kredkami świecowymi. Każda praca zaopatrzona została w hasło przewodnie plakatu: „Dbam o zdrowie”. Dzieci podczas pracy w zespołach współpracowały i wspólnie ustalały sposób wykonania plakatu.

            Z wszystkich prac wykonanych przez poszczególne zespoły przygotowana została wystawa prac grupy, a następnie drogą głosowania dzieci wybrały najciekawszą i najładniejszą pracę. Pozostałe prace okazały się równie ładne i ciekawe. Wszystkie plakaty zostały wyeksponowane w holu przedszkola, aby inne dzieci oraz rodzice mogli je oglądać i podziwiać. Dzięki wyeksponowaniu plakatów mogliśmy również promować wiedzę na temat prawidłowych nawyków żywieniowych oraz zdrowego stylu życia wśród przedszkolaków i dorosłych.

             

               

             
             

            Kolejne zadanie realizowane w ramach projektu „Zdrowo jem, więcej wiem” pod hasłem: „W Białej Krainie – ostrożnie z cukrem i solą” 6 – latki rozpoczęły od tajemniczej podróży „Zdrowolotem” do „Niezwykłej Krainy”. Czekała tam na nie „Cukrowa Wróżka”, która zadała im dwie zagadki. Przedszkolaki bez problemu udzieliły poprawnych odpowiedzi. Wróżka zaprezentowała dzieciom cukier w różnej postaci: cukier kryształ, cukier puder, cukier wanilinowy, cukier trzcinowy, glukoza, miód. Dzieci poznały także sól występującą w kuchni w różnej postaci: sól kuchenna jodowana, sól kamienna, sól morska, sos sojowy, vegeta. Wykorzystując zmysł wzroku, smaku, węchu i dotyku poznawały różnice między poszczególnymi rodzajami cukru i soli.                                                 

            Przy pomocy metody „burza mózgów” podawały propozycje odpowiedzi na słowa „Cukrowej Wróżki”: dlaczego nie wszyscy są szczęśliwi w jej krainie, czyli w krainie, w której wszystko jest słodkie lub słone? Przedszkolaki wysłuchały informacji na temat soli i cukru: ich rodzajów, wad, zalet oraz zamienników. Do tego wykorzystane zostały dwie prezentacje multimedialne – „Różne oblicza cukru” i „Mniej soli, proszę”. Dzięki prezentacjom dowiedziały się o zdrowych i niezdrowych rodzajach cukrów oraz czym mogą zastąpić sól w potrawach.

            Następnie dzieci zamieniły się w małych detektywów, których zadaniem było wytropienie soli i cukru w produktach spożywczych. Z pomocą nauczycielki czytały etykiety na opakowaniach po żywności, szukały w nich soli i cukru. Chętnie wypowiadały się na temat: w jaki sposób unikać nadmiaru soli i cukru?

            Kolejnym etapem było tworzenie „drzewek decyzyjnych”. Dzieci z łatwością podawały skutki rezygnacji z cukru i soli: jesteśmy zdrowi, silni, mamy dużo energii, mamy zdrowe zęby.

            Podsumowaniem zajęć było pocięcie na części i ułożenie puzzli z napisem: „Nie solimy, nie słodzimy! Wybieramy witaminy!” co okazało się dla dzieci trudnym zadaniem, z którym poradziły sobie doskonale.

             

               

             

            W ramach projektu edukacyjnego „Zdrowo jem, więcej wiem” dzieci z gr. VI uczestniczyły  w zajęciach, których celem było wykonanie pracy plastycznej pod hasłem: „Najlepszy rysunek zdrowych słodyczy”. Zadanie miało formę konkursu.

            Zadaniem konkursowym było wykonanie przez dzieci rysunków zdrowych słodyczy. Każdy miał do dyspozycji kredki świecowe i pastelowe oraz mazaki. Dzieci wykorzystując kreatywność i pomysłowość wykonały bardzo ciekawe i pomysłowe prace plastyczne. Po zakończeniu pracy rysunki zostały wyeksponowane w sali, a następnie drogą głosowania wybrana została najciekawsza i najładniejsza praca.

            Zwycięzca konkursu został nagrodzony brawami i otrzymał odznakę „Super Kucharzyka”.

            Wszystkie prace 6 - latków zostały zebrane i połączone, dzięki temu powstała „Grupowa Książka Zdrowych Słodyczy”. Książka została wyeksponowana w holu przedszkola, aby dzieci z innych grup przedszkolnych mogły poznać zdrowe przekąski.

             

              

               

            Zachęcamy też wszystkich rodziców do zapoznania się z materiałami dotyczącymi tematu: „Jak skutecznie zmienić złe nawyki żywieniowe?”, Piramidy Zdrowia, a także jak przekonać dzieci do zdrowego odżywiania, które dostępne są w linkach poniżej:

             

            http://www.aktywniepozdrowie.pl/psychologia-ywienia-75/jak-skutecznie-zmieni-ze-nawyki-ywieniowe

             

            http://www.aktywniepozdrowie.pl/piramida-zdrowego-zywienia-dzieci-i-mlodziez

             

            http://www.aktywniepozdrowie.pl/psychologia-ywienia-75/uczymy-dzieci-zdrowego-ywienia

             

             

            Garść porad i ciekawych informacji na temat związany ze zdrowym odżywianiem można zaczerpnąć na portalu dla ekologicznie

            i zdrowo zakręconych:

            www.aktywniepozdrowie.pl

             

             

            --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                Dzieci z grupy VI w roku szkolnym 2020/2021 biorą udział w XI edycji projektu "Zdrowo jem, więcej wiem". Organizatorem projektu jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska. Wzorem ubiegłych lat projekt objęła honorowym patronatem Pierwsza Dama, Agata Kornahauser-Duda.
             
                Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych.
             
                Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej.

                Projekt zakłada również kształcenie rodziców, od których zależy całokształt stylu życia rodziny i przekonanie ich, że warto zadbać o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną.

             

            Działania:

             

            Dzieci z grupy VI w ramach realizacji projektu "Zdrowo jem, więcej wiem! " poprzez różnorodne zabawy i gry poznawały wartości odżywcze warzyw i owoców. Dzięki zajęciom utrwaliły posiadaną już wiedzę na temat ich roli w codziennej diecie każdego człowieka. 

             

                  

             

                 

             

              

             

            Kolejne zajęcie z cyklu „Zdrowo jem, więcej wiem” dzieci z grupy VI rozpoczęły od przypomnienia wiadomości na temat znajomości warzyw i owoców. Przedszkolaki opisywały ich wygląd, kolor, kształt, tworzyły zbiory warzyw i owoców, przeliczały. Przypomniały też, jaką wartość odżywczą posiadają i dlaczego powinniśmy codziennie spożywać co najmniej pięć porcji warzyw i owoców (w różnej postaci).

            W ramach zajęć dzieci wzięły udział w  konkursie na najlepszy rysunek pod hasłem: „Jem owoce i warzywa”. Wszystkie prace wg nas i dzieci były ładne, ale najładniejsza okazała się praca Poli, za którą otrzymała w nagrodę odznakę Królowej Owoców i Warzyw.

            Podczas kolejnego zajęcia na temat „Cukier? Nie, dziękuję!” przedszkolaki z grupy VI dowiedziały się, że jedzenie słodyczy i picie słodkich napojów prowadzi do wielu chorób, m.in. do otyłości, próchnicy zębów, złego samopoczucia, trudności z uczeniem się. Przekonały się, ile cukru zawierają słodkie napoje. Dowiedziały się też, że warto zastępować niezdrowe słodycze i cukier warzywami i owocami oraz słodkimi zamiennikami: suszonymi owocami, pestkami dyni, słonecznika. Dzięki zajęciom dzieci uświadomiły sobie, że aby być zdrowym, należy zmienić nawyki żywieniowe poprzez ograniczenie cukru i słodyczy w diecie.

            Przedszkolaki wzięły udział w konkursie na reklamę zdrowych słodyczy. Podzielone na grupy wykonywały plakaty reklamujące zdrowe produkty: warzywa, owoce, pestki. Prace dzieci zostały wyeksponowane w holu przedszkola.

            Dbając o zdrowie naszych przedszkolaków, w ramach projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”, zachęcamy również rodziców do zmiany nawyków żywieniowych swoich dzieci, poprzez wprowadzenie do ich codziennego jadłospisu większej ilości warzyw i owoców, a ty samym ograniczenie spożywania niezdrowych słodyczy i cukru.

            Garść informacji na temat wartości odżywczych warzyw i owoców zawiera tekst pt. „Kolorowy talerz” mgr inż. Joanny Jaczewskiej – Schuetz z Instytutu Żywności i Żywienia, który udostępniamy oraz na stronie: www.aktywniepozdrowie.pl

                    

                    

                  

             

            „Zdrowo jem, więcej wiem” – akcja wiosenna projektu edukacyjnego

                       

            Dzieci z grupy VI wzięły udział w wiosennej akcji projektu edukacyjnego „Zdrowo jem, więcej wiem”. Podczas realizacji zadań z projektu przedszkolaki poznały Piramidę Zdrowia oraz dowiedziały się, co znajduje się na poszczególnych jej piętrach. Podczas zajęć układały produkty żywnościowe na właściwych piętrach piramidy, wyróżniały zdrowe produkty, zastanawiały się, dlaczego powinny dużo się ruszać, uprawiać sport, pić wodę. Dowiedziały się też, jak należy się właściwie odżywiać, aby zawsze czuć się dobrze i nie chorować. Pracując w zespołach stworzyły własne Piramidy Zdrowia, które zostały wyeksponowane w holu przedszkola.

                        Podczas zajęć na temat „Źródło życia i zdrowia – woda!” dowiedziały się, jaką rolę i znaczenie dla organizmu człowieka ma woda, jaką część naszego organizmu stanowi woda oraz ile wody powinny wypijać w ciągu dnia. Miały też okazję poznać jej właściwości poprzez eksperymenty z wodą.

                        Dzięki zajęciom doszły do wniosku, że woda jest nie tylko źródłem życia, lecz także zdrowia.

            Na zakończenie realizacji projektu wykazały się dużą wiedzą o wodzie podczas udziału w quizie.

             

                    

             

                                  

             

                            

             

                                               

                       

                       

            Zachęcamy też wszystkich rodziców do zapoznania się z materiałami dotyczącymi zdrowego żywienia, Piramidy Zdrowia oraz sztuki picia wody, które dostępne są w linkach poniżej:

             

            https://zdrowojem.fundacjabos.pl/pliki/materialy/dydaktyczne/ZJWW-10_piramida.pdf

             

            https://zdrowojem.fundacjabos.pl/pliki/BANK_SCENARIUSZY/FORUM/WODA/FORUMsztuka_picia__wody.pdf