W tym tygodniu na zajęciach w ramach priorytetu "Odkrywamy tajemnice kontynentów - przedszkolaki podróżują" dzieci z grupy VI poznawały wybrane kraje Europy :Wielką Brytanię, Francję i Włochy. Poznały symbole narodowe tych krajów, zwyczaje tam panujące, znane budowle, uczestniczyły w "paryskim" pokazie mody oraz wypiekały pizzę.Przedszkolaki w dużym zainteresowaniem uczestniczyły w zajęciach.
" Podróż po Europie" w grupie V.
W tym tygodniu na zajęciach w ramach priorytetu " Okrywamy tajemnice kontynentów - przedszkolaki podróżują " grupa V wyruszyła w podróż po Europie. Odwiedziła Polskę, Włochy, Francję, Holandię. Poznała symbole narodowe, stolice Państw oraz ważniejsze obiekty. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały ciekawostki z wybranych państw. Wyrażały swoje rozumienie świata w formie plastycznej.
3
Zajęcia gimnastyczne w grupie VIII.
Dnia 15.09.2020r. w grupie VIII zostały przeprowadzone zajęcia gimnastyczne ich celem było pobudzanie procesów myślenia spostrzegania, refleksyjnego reagowania, orientacji, odróżniania i zapamiętywania poleceń, sygnałów, znaków, kolorów, dźwięków ,umownych gestów i ruchów. Przedszkolaki bardzo chętnie uczestniczyły w różnego rodzaju ćwiczeniach, grach i zabawach
Dzień Edukacji Narodowej
Dnia 14 pazdziernika 2020 roku w Przedszkolu Miejskim nr 4 w Giżycku odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Miłym akcentem z tej okazji był występ dzieci z koła recytatorskiego „Stokrotka” oraz koła tanecznego "Super 4". Przedszkolaki wierszem, tańcem i piosenką okazały swą wdzięczność wszystkim pracownikom przedszkola za trud włożony w ich edukację. Tego dnia wszyscy pracownicy przedszkola otrzymali laurki zrobione przez dzieci z koła plastycznego oraz kwiaty od Rady Rodziców.
Poniżej link do filmiku z uroczystości:
Zajęcia w grupie III " Zapasy i przetwory"
W grupie III odbyły się zajęcia na temat "Zapasy i przetwory" - wykorzystanie darów jesieni. Dzieci poznały sposoby przetwarzania i przechowywania przez człowieka pochodzących ze środowiska przyrodniczego. Czytały etykietki słoików, wymieniały kompozycję owocową lub warzywną znajdującą się w słoikach.
Pyszne witaminki - robimy sałatkę.
Przedszkolaki z grupy VIII wspólnie ze swoimi paniami robiły pyszną sałatkę warzywną. Przy tej okazji przedszkolaki poznały wygląd, smak i zapach niektórych składników. Dzieci samodzielnie przyrządzały sałatkę warzywną przestrzegając zasad bezpieczeństwa. Przyrządzanie sałatki dało dzieciom wiele satysfakcji. Podczas robienia sałatki przedszkolaki nauczyły się również, że gotowanie i jedzenie wymaga zachowania szczególnej higieny, że nie tylko ręce ale również warzywa należy myć przed obieraniem, krojeniem i spożywaniem. Na koniec gotową sałatkę nałożyliśmy na talerze urządzając w sali prawdziwą ucztę! Wszystkie dzieci z wielkim apetytem zjadały wspólnie przygotowany posiłek.
2
Spacer dzieci z grupy I do parku po "Dary Jesieni".
Przedszkolaki z grupy I wykorzystując piękną pogodę i uroki jesieni udały się do pobliskiego parku na wycieczkę. Wyjście na wycieczkę poprzedziła rozmowa ,,Jak zachowujemy się w parku” – dzieci dzieliły się swoją wiedzą, w jaki sposób należy dbać o środowisko przyrodnicze. Zgodnie stwierdziły, iż nie należy niczego zrywać, łamać i zaśmiecać. Dzieci nie zapomniały również o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa podczas przechodzenia przez ulicę. Przedszkolaki podziwiały jesienne barwy, rosnące krzewy i drzewa, słuchały odgłosów przyrody. Podczas wycieczki dzieci zbierały najpiękniejsze kolorystycznie liście, żołędzie i kasztany, którymi przyozdobiliśmy nasz kącik przyrody. Był też czas na bieganie i zabawy.
1
Święto drzewa w naszym przedszkolu
W dniu 09.10.2020r zaplanowaliśmy obchody "Święta Drzewa" w ramach tego dnia powiększyła się liczba drzew w ogrodzie przedszkolnym o drzewko "dąb". Przedszkolaki z grupy III wraz z paniami posadziły drzewko na terenie przedszkola. Przy okazji tego Święta dzieci poszerzyły swoją wiedzę na temat znaczenia drzew w życiu, ludzi i zwierząt.
1
Spotkanie z alpakami.
W październikU 2020 nasze przedszkole odwiedzili niecodzienni goście.
Niezwykli goście – Czaruś i Monte – bo tak nazywają się alpaki - przybyli na przedszkolny plac w towarzystwie swojej przemiłej opiekunki. Niezwykłe zajęcia połączone zostały z jesienną sesją zdjęciową. Sam wygląd alpak wzbudził sympatię przedszkolaków, dlatego dzieci nie miały problemów, aby je pogłaskać czy przytulić. Dowiedzieliśmy się, że nasi goście to krewni wielbłądów, a marchewka jest dla nich tak pyszna, jak dla nas słodycze. Mogliśmy także nakarmić suchymi liśćmi i marchewką. Bystre zwierzaki szukały smakołyków nawet na głowach najodważniejszych przedszkolaków. Okazało się, że alpaki są bardzo łagodne i chętnie się uczą. Potrafią bawić się w chowanego, a także podziękować za smakołyki. Zajęcia z alpakami i innymi zwierzętami rozwijają sferę emocjonalną, budują pewność siebie, odpowiedzialność i empatię.7
Dzień Chłopaka
Dnia 30.09. 2020 roku rzedszkolaki obchodziły Dzień Chłopaka – Przedszkolaka. Dzień ten upłynął nam w miłej i radosnej atmosferze. Z racji święta , wszyscy chłopcy byli dzisiaj wyróżnieni, dziewczynki złożyły chłopcom życzenia i wręczyły upominki. Cały dzień upłynął dzieciom na tańcach, śpiewie i zabawach.
6
Wycieczka do lasu miejskiego z okazji Dnia Chłopaka
30 września 2020 r przedszkolaki z grupy III wybrały się na wycieczkę pieszą do lasu miejskiego. Ta wycieczka - to obserwacja naturalnego świata roślin, zwierząt, oraz wspaniałe przeżycia dla przedszkolaków. Dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Obserwowały las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic. Z okazji Dnia chłopaka na polanie przedszkolaki brały udział w zabawach ruchowych . Wiemy jak bardzo ważny jest ruch i sprawność fizyczna, dlatego też ten dzień był pełen sportowych konkurencji.
Dziewczynki wręczyły chłopcom upominki, złożyły życzenia i zaśpiewały „sto lat”. Nie brakło także w tym dniu prezentu dla dziewczynek oraz pieczonych kiełbasek. Był to dzień, pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy
Uczymy się segregować odpady.
Dnia 25 września przedszkolaki z grupy III odwiedzili goście z Mazurskiego Związku Międzygminnego " Gospodarka odpadami". Dzieci uczestniczyły w zadaniach: segregowały odpady do oznaczonych odpowiednio pojemników, poznały znaki ekologiczne, odpowiadały na pytania związane z segregacją odpadów i recyklingu. Zajęcia miały na celu naukę segregacji odpadów.
" Światowy Dzień Przedszkolaka"
Dnia 21.09.2020r. przedszkolaki obchodziły „Światowy Dzień Przedszkolaka”. Przy dźwiękach muzyki rozpoczęły wspólną zabawę. Było wesoło i kolorowo dzieci śpiewały ulubione piosenki brały udział w różnych konkursach i zabawach integracyjnych. W dalszej części uroczystości panie złożyły przedszkolakom najlepsze życzenia z okazji ich święta.
INFORMACJA!!!
Szanowni Rodzice!
Rozpoczynamy nowy rok szkolny w nieco innych warunkach niż poprzedni.
Od 1 września 2020 r. w naszym przedszkolu obowiązuje nowa organizacja pracy.
Prosimy zapoznać się z regulaminem funkcjonowania Przedszkola Miejskiego nr 4 oraz zasadami jakie będą nas obowiązywały.
REGULAMIN FUNKCJONOWANIA PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO NR 4 W GIŻYCKU W CZASIE EPIDEMII.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. 2020.910 z dnia 2020.05.22)
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U.2020. 1389)
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U.2020.493 z późn. zm.)
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. 2020 r. poz. 1166 i 1386)
Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 25 sierpnia 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 – IV aktualizacja; wydane na podstawie art. 8a ust.5 pkt 2 ustawy z dnia z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 59, z 2020 r. poz. 322, 374, 567, 1337)
ORGANIZACJA OPIEKI W PRZEDSZKOLU
1. W przedszkolu stosuje się wytyczne ministra właściwego do spraw zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.
2. Przedszkole pracuje w godzinach od 6.00 do 17.00
3. Liczba dzieci w jednej grupie przedszkolnej wynosi do 25 dzieci.
4. W salach zajęć poza dziećmi mogą przebywać wyłącznie wyznaczeni do pracy nauczyciele
i wyznaczeni pracownicy obsługi.
5. Wyposażenie sal zajęć przedszkolnych dostosowane jest do wytycznych a dzieci mają na stałe przydzielone miejsca przy stolikach.
6. W toaletach dla dzieci i personelu wiszą plakaty prezentujące prawidłowe mycie rąk.
7. Dzieci korzystają z jednorazowych ręczników papierowych i jednorazowych chusteczek higienicznych.
8. Rodzic wyraża zgodę na mierzenie temperatury dziecka podczas pobytu w przedszkolu.
9. Do przedszkola nie będą wpuszczane dzieci i pracownicy z objawami chorobowymi wskazującymi na infekcję.
10. W przedszkolu dzieci ani pracownicy nie muszą zakrywać ust i nosa, jeżeli nie jest to wskazane w przepisach prawa lub wytycznych ministra właściwego do spraw zdrowia bądź Głównego Inspektora Sanitarnego.
11. W godzinach 9,00-14,00 drzwi wyjściowe do budynku przedszkola są zamykane.
12. W okresie epidemii sala oznaczona „ pomieszczenie do izolacji” jest wyznaczona, jako miejsce izolowania osoby u której stwierdzono niepokojące objawy choroby, do czasu odebrania go przez rodziców, opiekunów lub innych służb.
Dziecko z objawami choroby przebywa w izolatce pod opieką osoby wyznaczonej przez dyrektora.
13. W przypadku stwierdzenia zakażenia COVID-19 u osoby, która przebywała na terenie przedszkola zastosowanie mają wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego dostępne na stronie gov.pl/web/koronawirus/ oraz gis.gov.pl, odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
14. Na tablicy ogłoszeń w holu przedszkola dostępne są plakaty informacyjne opracowane przez Ministerstwo Zdrowia zawierające pouczenia jak należy postępować w przypadku stwierdzenia objawów zakażenia, a także numery telefonów instytucji z którymi należy się kontaktować.
15. Dyrektor we współpracy z organem prowadzącym przedszkole zapewnia:
- środki czystości i do dezynfekcji, które zapewniają bezpieczne korzystanie z pomieszczeń przedszkola, placu zabaw oraz sprzętów, zabawek znajdujących się w przedszkolu
- płyn do dezynfekcji rąk - przy wejściu do budynku, na korytarzu oraz w miejscu przygotowywania posiłków, a także środki ochrony osobistej, w tym rękawiczki, maseczki ochronne dla pracowników odbierających rzecz, produkty od dostawców zewnętrznych.
- plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk w pomieszczeniach sanitarno- higienicznych oraz instrukcje dotyczące prawidłowego mycia rak przy dozownikach z płynem
- pomieszczenie do izolacji osoby, u której stwierdzono objawy chorobowe, zaopatrzone w maseczki, rękawiczki i przyłbice oraz płyn do dezynfekcji rak,
16. Dyrektor :
- nadzoruje prace porządkowe wykonywane przez pracowników przedszkola zgodnie z powierzonymi im obowiązkami,
- dba o to by w salach , w których spędzają czas dzieci zabawki, przedmioty były czyszczone i dezynfekowane
- informuję organ prowadzący o zaistnieniu podejrzenia choroby u dziecka, pracownika
- współpracuje z służbami sanitarnymi
- instruuje pracowników o sposobie stosowania procedury postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia
- informuje rodziców o obowiązujących w przedszkolu procedurach postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia za pomocą strony internetowej
17. Każdy pracownik placówki zobowiązany jest :
- stosować zasadę profilaktyki zdrowotnej: regularnego mycia i dezynfekowania rąk, unikania kontaktu z osobami które źle się czują
- informować dyrektora o wszelkich objawach chorobowych dzieci
- postępować zgodnie z zapisami wprowadzonymi zasadami bezpieczeństwa
18. W każdej grupie wiekowej znajdują się dzbanki z wodą do picia, które są systematycznie myte i uzupełnianie świeżą wodą.
PROCEDURY PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECI DO PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO NR 4 W GIŻYCKU W OKRESIE EPIDEMII.
1. Dzieci można przyprowadzać w godzinach 6.00-9.00. Po godzinie 9.00 w danym dniu dziecko nie będzie przyjmowane do przedszkola.
2. Osoby przyprowadzające i odbierające dzieci z przedszkola zobowiązane są do zakrywania ust i nosa, zakładania rękawiczek ochronnych oraz zachowania 1,5 m dystansu w stosunku do innych dzieci i osób przebywających w tym otoczeniu.
3. Rodzic przebiera dziecko w szatni, odprowadza do grupy i niezwłocznie opuszcza teren przedszkola, niedozwolone jest przebywanie rodzica w sali grupy.
4. Podczas przyprowadzania i odbioru dzieci, niedozwolone jest gromadzenie się rodziców na terenie przedszkola.
4. W placówce obowiązuje dystans społeczny rodzic - nauczyciel wynoszący 1,5 m.
6. W sprawach ważnych rodzic kontaktuje się z nauczycielem w sposób ustalony w danej grupie.
7. Obowiązuje bezwzględny zakaz przynoszenia zabawek i innych przedmiotów z domu.
8. Niedopuszczalne jest przyprowadzanie dziecka wykazującego objawy chorobowe między innymi: katar , kaszel, gorączka itp.
9. Dzieci do placówki są przyprowadzane/odbierane przez osoby zdrowe.
10. W przypadku, gdy w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych, nie wolno przyprowadzać dziecka do przedszkola. Rodzic zobowiązany jest niezwłocznie powiadomić placówkę o zaistniałej sytuacji.
11. W razie wystąpienia objawów chorobowych u dziecka przebywającego na terenie przedszkola rodzic zobowiązany jest niezwłocznie odebrać dziecko z placówki.
12. Rodzic zobowiązany jest regularnie przypominać dziecku o zasadach higieny: unikanie dotykania oczu, nos , ust, często myć ręce wodą z mydłem.
ZASADY POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU PODEJRZENIA ZACHOROWANIA NA COVID-19
-
Osoba, u której występują poniższe objawy jest podejrzana o zainfekowanie COVID-19
-
wysoka gorączka (powyżej 38 stopni)
-
męczący kaszel i duszności
-
kłopoty z oddychaniem
-
bóle mięśni
-
zaburzenia ze strony układu pokarmowego- nudności, biegunka, wymioty i ogólne osłabienie
-
Do zgłoszenia podejrzenia zachorowania zobowiązany jest każdy pracownik Przedszkola Miejskiego nr 4 w Giżycku.
-
Zgłoszenia dyrektorowi lub wicedyrektorowi przedszkola dokonuje się niezwłocznie po podjęciu informacji lub stwierdzeniu podejrzenia zachorowania.
-
Osoba, która podjęła informację lub stwierdziła podejrzenie zachorowania odpowiedzialna jest za niezwłocznie odizolowanie podejrzanej o chorobę osoby/osób.
-
W przypadku wystąpienia objawów zachorowania pracownicy przedszkola nie mogą przychodzić do pracy, muszą pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno- epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod numer 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
-
W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie COVID-19 należy niezwłocznie odsunąć go od pracy. Należy wstrzymać przyjmowanie kolejnych grup dzieci.
-
Pomieszczeniem wyznaczonym na izolację jest wyposażone m.in. w środki ochrony osobistej i płyn dezynfekujący.
-
Dyrektor lub wicedyrektor po otrzymaniu informacji o podejrzeniu zachorowania w trybie alarmowym powiadamia:
Powiatową Stację Sanitarno –Epidemiologiczną w Giżycku tel. 87 428 54 98, oraz ewentualnie: Oddział Zakaźny Szpitala w Giżycku tel. lekarze tel. 87 429 66 91, pielęgniarki tel. 87 429 66 92,
W przypadku dziecka zawiadamia się także jego rodziców.
-
Dyrektor lub wicedyrektor postępuje zgodnie z zaleceniami pracowników odpowiednich służb.
-
Wszystkim osobom, które miały kontakt z osobą/osobami podejrzanymi o chorobę zakazuje się opuszczania obiektu/pomieszczenia przedszkola do czasu ustalenia dalszego postępowania przez właściwe służby.
-
Obszar, w którym przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zdezynfekować powierzchnie dotykowe - klamki, poręcze, uchwyty, itp.
-
Należy stosować się do zaleceń powiatowego inspektora sanitarnego przy ustaleniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
-
Dyrektor lub wicedyrektor odpowiedzialny jest za:
-
stały nadzór nad realizacją zadania polegającego na odizolowaniu osoby/osób z podejrzeniem choroby oraz respektowania zakazu opuszczania obiektu/pomieszczeń przez inne osoby mające kontakt z osobą/osobami z podejrzeniem,
-
wprowadzenie wytycznych dla dzieci i pracowników w zakresie obowiązkowej dezynfekcji rąk oraz powierzchni,
-
zabezpieczenie odpowiednich certyfikowanych środków dezynfekcyjnych,
-
odizolowanie (zamknięcie) pomieszczeń obiektów, w których przebywały osoby z podejrzeniem choroby do czasu przeprowadzenia dezynfekcji.
-
realizacja dezynfekcji pomieszczeń, w których przebywały osoby z podejrzeniem choroby.
Zasady postępowania w przypadku podejrzenia zachorowania u dziecka.
1. Jeśli dziecko przejawia niepokojące objawy choroby należy odizolować je w od grupy w pomieszczeniu do izolacji lub w miejscu z zapewnieniem minimum 2 m odległości od innych osób i niezwłocznie powiadomić rodziców w celu pilnego odebrania dziecka z przedszkola
-
OGŁOSZENIE!!!
Informacja dla Rodziców dzieci rozpoczynających edukację przedszkolną
( dzieci 3- letnie i 4- letnie z gr. I i gr. VII).
W pierwszy dzień dzieci przynoszą do przedszkola:
- kubeczki jednorazowe 100 sztuk
- chusteczki higieniczne w pudełku
- obuwie na zmianę ( kapcie)
- zapasowe ubranie ( koszulka, spodnie, bielizna)
- dzieci z grupy śpiącej pościel: poduszka i kołdra o wymiarach łóżeczkowych 90 x 120 cm.
Dodatkowych informacji udzielimy Państwu na zebraniu dnia 28.08.2020r. o godz. 15.15 Zebranie odbędzie się w ogrodzie przedszkolnym z zachowaniem wszelkich wymogów sanitarno – epidemiologicznych.
Serdecznie zapraszamy .
Komunikat!!!
Szanowni Rodzice
Praca przedszkoli miejskich w czasie wakacji.W miesiącu lipcu pracuje Przedszkole Miejskie nr 1 z Oddziałem Integracyjnym
W miesiącu sierpniu pracuje Przedszkole Miejskie nr 4Przedszkola zapewniają opiekę dzieciom obojga rodziców pracujących oraz nie przebywającym na urlopie bądź zasiłku opiekuńczym z zachowaniem ograniczonej liczby dzieci w oddziałach oraz obowiązującym reżimem sanitarnym – wytyczne GIS z dnia 4 czerwca 2020r.
Przedszkola dysponują ograniczoną ilością miejsc.
W sprawie złożenia wniosku o przyjęcie dziecka do Przedszkola Miejskiego Nr 1 z Oddziałem Integracyjnym na miesiąc lipiec należy kontaktować się z placówką.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie